عوارض ماموپلاستی چیست ؟ برای کاهش عوارض چه می توان کرد!

هر عمل جراحی دارای خطرات و عوارضی است، جراحی ماموپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. جراحی ماموپلاستی برای اصلاح سایز و اندازه و یا ترمیم افتادگی سینه انجام می شود. در جراحی ماموپلاستی چربی ، بافت غدد و پوست برداشته می شود تا بتوان بافت پستان را تغییر داد. همچنین وضعیت قرار گیری نوک پستان ها نیز اصلاح خواهد شد تا سینه فرم بهتری پیدا کند. در صورت رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی ممکن است مشکلاتی برای فرد به وجود بیاید. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید. ما در این قسمت از مجله درباره عوارض ماموپلاستی و راه های کاهش این عوارض صحبت خواهیم کرد.  

عوارض ماموپلاستی

خطرات و عوارض احتمالی ماموپلاستی

 • تغییر در رنگ پوست و کبودی
 • خونریزی (هماتوم) و لخته شدن خون
 • تورم و التهاب در محل جراحی
 • عفونت
 • بر جای ماندن جای زخم به شکلی نامطلوب و ناخوشایند
 • عدم تقارن در سینه ها
 • از بین رفتن حساسیت در نوک سینه ها که ممکن است دائمی یا موقت باشد.
 • واکنش آلرژیک نسبت به مواد بیهوشی
 • تجمع مایع در بافت سینه
 • از بین رفتن توانایی شیر دهی
 • حذف شدن قسمتی از ناحیه پستان
 • نکروز یا مرگ سلولی چربی ها
 • آسیب به ساختارهای عمقی پستان ها مانند عضلات، اعصاب  رگ های خونی
 • انقباض و سفت شدن سینه ها
 • نیاز مجدد به عمل برای اصلاح مشکلات احتمالی

نکته : بعد از ماموپلاستی پیرسینگ در قسمت نوک سینه خطر عفونت را افزایش می دهد. به علت اینکه بعد از ماموپلاستی ممکن است بعد از برش به غدد تولید کننده شیر آسیب وارد می شود و توانایی شیردهی کاهش می یابد قبل از جراحی حتما باید در رابطه با بارداری بعد از جراحی و خطرات و عوارض احتمالی آن با پزشک صحبت کنید. 

عوارض ماموپلاستی

تغییر در رنگ پوست و کبودی 

بعد از جراحی یکی از عوارضی که در بیشتر جراحی ها اتفاق میفتد، خونمردگی و کبودی در محل جراحی و اطراف آن می باشد، این موارد به مرور زمان کاهش یافته و از بین خواهد رفت. 

خونریزی

خونریزی ممکن است به دلایل مختلف در ناحیه جراحی شده رخ دهد. ممکن است داخلی یا خارجی باشد. در صورت مشاهده خونریزی سریعا باید به پزشک مراجعه کنید و سریعا تحت درمان قرار بگیرید.  در صورتی که اهمال کاری صورت بگیرد ممکن است باعث بروز عفونت و التهاب در بخیه ها شود و بر نتیجه جراحی تاثیر منفی بگذارد. 

تورم و التهاب در محل جراحی 

از عوارض ماموپلاستی التهاب و ورم سینه بعد از ماموپلاستی است که با گذشت زمان از بین خواهد رفت . در صورتی که ورم به علت خونریزی بیش از حد و عفونت به وجود بیاید باید به پزشک مراجعه کنید. 

عفونت 

از عوارض جراحی ماموپلاستی عفونت بعد از ماموپلاستی می باشد. در صورت رعایت نکات و مراقبت های قبل و بعد از جراحی سینه می توان گفت که عفونت برای بیمار اتفاق نخواهد افتاد. برای جلوگیری از عفونت پزشک برای بیمار آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. در صورت مصرف به موقع از ایجاد عفونت جلوگیری خواهد کرد. علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک، استفاده از محلول ضد میکروب و استریل کردن ناحیه جراحی تا حد زیادی از ایجاد عفونت در سینه جلوگیری خواهد کرد. از علائم عفونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد
 • تب
 • قرمزی در اطراف ناحیه جراحی شده
 • وجود چرک و جمع شدن مایعات در بخیه ها

در صورت مشاهده هر یک از این علائم باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در صورت شدید بودن عفونت، به طوری که با دارو درمان نشود، و محل جراحی چرکی شده باشد برای خارج کردن چرک یا هماتوم پزشک باید محل جراحی را باز کرده و عفونت را خارج کند. در صورتی که پروتز سینه انجام داده اید، برای جلوگیری از مشکلات شدیدتر بعد از عفونت حتما باید پروتز از سینه خارج شود. 

اسکار جراحی 

وود اسکار بعد از جراحی ماموپلاستی جز نتایج طبیعی بعد از عمل جراحی به حساب می آید و همه افرادی که جراحی انجام می دهند با آن درگیر هستند. بعد از جراحی ماموپلاستی جای زخم ها باقی می ماند و ممکن است بهود آن حتی تا چند سال به زمان احتیاج داشته باشد. از علائم آن می توان به قرمز شدن، برجستگی، خارش در محل زخم ها اشاره کرد که با گذشت زمان از بین می رود. در صوزتی که بعد از گذشت زمان این عوارض از بین نرفت باید به پزشک اطلاع دهید. اگر بدن فرد مستعد گوشت اطافه است، بعد از جراحی برای کاهش گوشت اضافه می توان درمان هایی برای کاهش میزان آن استفاده کرد. این روش ها با توجه به نوع عمل و شدت آن متفاوت خواهد بود. 

تغییر حس در نوک سینه ها 

ممکن است تغییراتی در نوک سینه ها به صورت دائمی یا موقت ایجاد شود. زیرا در زمان جراحی در نوک سینه برش هایی انجام می شود که برخی از عصب هایی که به نوک سینه متصل هستند قطع می کند. تغییرا ت در نوک سینه اجتناب ناپذیر است و ممکن است حس در این قسمت از بین برود. با گذشت زمان ممکن است برخی از این عصب ها در شرایط جدید بازسازی و ترمیم را شروع کنند و حس به نوک سینه باز گردد. گاهی نیز به علت بزرگ بودن سینه ها کششی که سینه ها دارند فشار را بر روی تنه های عصبی ایجاد می کنند، که عموما قبل از عمل این حس در نوک سینه ها به علت آسیب های وارد شده از دست داده اند. بنابراین در برخی مواقع بعد از جراحی ماموپلاستی کاهنده وزن اضافی از روی سینه ها برداشته خواهد شد و مجددا حس در نوک سینه ها را دوباره تجربه خواهید کرد. 

از بین رفتن توانایی شیردهی

تغییر در بافت و اعصاب سینه ها در جراحی ایجاد شده و برخی از بافت ها برداشته میشوند. کاهش و تغییر در سینه ها می تواند میزان شیردهی را نیز کاهش دهد. این امکان وجود دارد که در شیردهی های بعدی به علت شیر کم و کاهش بافت مربوط به شیر به شیر کمکی نیاز باشد. به علت وجود اختلال در شیردهی بهتر است این عمل بعد از دوران شیردهی انجام شود. 

عدم تقارن در سینه ها 

اگر پزشک از تجربه کافی برخوردار نباشد این امکان وجود دارد که عدم تقارن در سینه ها ایجاد کند. این عدم تقارن ممکن است به چند صورت باشد. گاهی عدم تقارن در وضعیت نوک سینه هاست، در این وضعیت یک پستان در موقعیت خود قرار نگرفته است و ممکن است بالا یا پایینتر از حد معمول قرار گرفته باشد. این امکان نیز وجود دارد که دو پستان یکسان نباشند و یکی از پستان ها کوچکتر از دیگری باشند یا در جهت دیگری قرار گرفته باشد. از این رو انتخاب بهترین جراح برای ماموپلاستی بسیار اهمیت دارد. 
تقارن در بخش های بدن رعایت نشده است و بخش چپ و راست بدن دارای تقارن ، به صورت ذاتی هستند. نباید انتظار داشته باشید، این عدم تقارن به طور کامل برطرف شود. 
ممکن است تغییر در وزن باعث شود تقارنی که حین جراحی ایجاد شده است نیز از بین برود. 

مراقبت های قبل و بعد از ماموپلاستی

برای جلوگیری از عوارض ماموپلاستی چه می توان کرد ؟

برای جلوگیری از خطرات و عوارض حتما باید بهترین جراح سینه و مرکز معتبر را برای عمل جراحی انتخاب کنید. همچنین نکات و مراقت های قبل و بعد از عمل را مو به مو اجرا کنید تا عوارض ماموپلاستی به صفر برسد.

مراقبت های قبل از عمل ماموپلاستی

مراقبت های قبل از عمل نیز برای کاهش عوارض بسیار اهمیت دارد. پزشک ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی می کند. این امر از اینکه در طی عمل جراحی مشکل خاصی ایجاد شود جلوگیری می کند. افرادی که سابقه دارویی و درمانی خود را با پزشک در میان نمی گذارند ممکن است با خطراتی روبرو شوند. در صورتی که فرد از سلامت جسمانی برخوردار باشد نتیجه عمل نیز مورد قبول خواهد بود. گاهی تاثیر داروها ممکن است حتی بعد از قطع مصرف دارو در بدن باقی بماند، به همین دلیل پزشک باید در جریان کامل داروهای مصرفی فرد قرار بگیرد.
انتظاراتی که از نتیجه جراحی دارید را با پزشک در میان بگذارید. انتظارات شما باید منطقی باشد، در صورت غیر منطقی بودن انتظارات ممکن است به نتیجه دلخواه خود نرسید و این امر برای شما آزار دهنده باشد. 
بعد از مشاوره پزشک برای شما آزمایشاتی را تجویز می کند که باید این آزمایشات م به مو انجام شود. گاهی فقط انجام ماموگرافی تجیز می شود و نتیجه بر روی پرونده قرار می گیرد. 

 • حداقل دو روز قبل از جراحی مصرف سیگار را قطع کنید.
 • مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی دیگر نیز می تواند باعث افزایش خونریزی در حین عمل شود. مصرف از این قبیل داروها ممنوع می باشد. زیرا این داروها دارای خاصیت رقیق کنندگی خون هستند و می تواند باعث افزایش خونریزی در فرد شود. 
 • ممنوعیت مصرف داروها و مکمل های گیاهی ضدالتهابی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

 • جراح برای رفع و بهبود انقباض در سینه ها به شما ماساژ پیشنهاد می کند که در بهبود زخم ها نیز موثر است.
 • در صورت داشتن علائمی مانند تنگی نفس، درد در سینه و بالارفتن ضربان قلب باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
 • سنگینی و گیجی بعد از جراحی سینه طبیعی است و به علت داروهای بیهوشی است، در این شرایط بهتر است یکی از دوستان یا آشنایان را همراه خود داشته باشید.
 • روزهای اول می توانید راه رفتن را شروع کنید، راه رفتن می تواند به روند بهبودی شما کمک کند. 
 • داروهایی که پزشک برای شما تج.یز کرده است را باید به موقع مصرف کنید. 
 • رژیم غذایی خود را با نوشیدن مایعات آغاز کنید. 
 • در رژیم غذایی خود مصرف سدیم را به حداقل مقدار ممکن برسانید.
 • مصرف آناناس می تواند به روند بهبود شما کمک کند. 
 • برای مدت حداقل 1 ماه از مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید.
 • از سوتین های طبی بعد از جراحی استفاده کنید.
 • بعد از دو روز می توانید استحمام کنید.
 • جای زخم های جراحی را خشک نگه دارید. در صورتی که در قسمت پوست سینه احساس خشکی کردید بهتر است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید. ( البته باید جوانب احتیاط را باید رعایت کنید و کرم مرطوب کننده نباید وارد زخم شود. )

نحوه ماساژ سینه بعد از ماموپلاستی

ماساژ سینه باید بعد از دو هفته شروع شود. نحوه ماساژ سینه به این صورت است که دست ها باید بر روی سینه ها قرار بگیرد و به آرامی به طرفین فشار وارد کنید. و این کار را در زیر سینه رو به بالا انجا دهید. سپس در جهت عمودی دست خود را در دو طرف سینه کنار بازوها قرار داده و به سمت داخل فشار دهید. 

هزینه ماموپلاستی 

هزینه ها براساس هزینه بیهوشی، لباس های مخصوص عمل ، نسخه، دستمزد جراح، آزمایشات، سطح کلینیک متفاوت خواهد بود. 

انجام ماموپلاستی در چه زمانی بهتر است ؟

جراحی ماموپلاستی در هر سنی قابل انجام است اما بهتر است زمانی برای این کار اقدام کنید که از سن رشد فرد، دوران بارداری و شیردهی وی گذشته باشد. تغییرات شدید وزن و بارداری احتمال نیاز به عمل مجدد را افزایش می دهد.

آیا ماموپلاستی دردناک است ؟

طی جراحی درد خاصی را احساس نخواهید کرد، بعد از عمل ممکن است اخحساس درد، خستگی و ضعف داشته باشید که همگی طبیعی هستند، و با گذشت زمان و استراحت کافی از بین خواهند رفت. پزشک برای کاهش دهد مسکن، استفاده از کمپرس یخ را تجویز می کند. (حین استفاده از کمپرس نباید به سینه ها فشار وارد کنید.)

آیا ماموپلاستی خطرناک است ؟

ماموپلاستی نیز مانند هر عمل دیگر دارای خطراتی هست. این خطرات عموما به عفونت و بیهوشی مرتبط هستند. با اینحال، ماموپلاستی جز عمل های خطرناک محسوب نمی شود.

آیا ماموپلاستی موجب سرطان سینه می شود ؟

هیچ ارتباطی بین سرطان سینه و ماموپلاستی وجود ندارد. ماموپلاستی موجب نه تنها موجب ابتلای فرد به سرطان سینه نخاهد شد بلکه احتمال آن را کاهش می دهد. به علت کاهش سایز سینه ها می تواند ریسک ابتلا به سرطان را نیز کاهش دهد.

 آیا نتایج حاصل از ماموپلاستی دائمی است ؟

نتایج عمل ماموپلاستی برای مدت زمان زیادی باقی خواهد ماند. اما ممکن است عواملی مانند بارداری، افزایش سن، تغییر وزن در نتیجه ماموپلاستی تغییر ایجاد کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.