ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی

ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستي

یکی از عوارض جانبی ماموپلاستی، ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی است. بعد از عمل ممکن است سینه های شما دچار ورم و کبودی شود. این کبودشدگی به مدت 2 الی 3 هفته ممکن است ادامه پیدا کند. در طول این مدت ورم ایجاد شده در سینه های شما تقریبا از بین می رود. شدت ورم در هفته های اول از بین می‌رود و باقی مانده ورم که ممکن است ناچیز باشد بعد از حدودا 3 ماه باقی می‌ماند.

با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا مطالب بیشتری درباره عوارض ماموپلاستی و ورم سينه بعد از عمل ماموپلاستی بخوانید.

ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی به کوچک کردن سینه با برداشتن بافت چربی، بافت غده دار و پوست از سینه بانوان که موجب کوچک شدن و تغییر شکل آن می‌شود. این کار به بانوانی که دارای سینه های بزرگی هستند پیشنهاد می‌شود. زیرا بزرگی پستان ها موجب درد وحشتناک در کمر، شانه و گردن آنها می‌شود و ممکن است مانع انجام فعالیت های روزمره مانند ورزش کردن شود. این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

مراحل انجام ماموپلاستی

ابتدا با استفاده از داروهایی که برای بی حسی وجود دارد فرد را بی حس می‌کنند. البته می‌توانید از آرام بخش های وریدی با بیهوشی کامل برای این جراحی استفاده کنند. البته این امر به صلاح دید پزشک شماست.

در مرحله بعد سینه ها را برش می‎دهند که الگو برش متفاوت است. برش حلقوی در اطراف آرئولا که همان پوست قهوه ای در اطراف سینه است. برش حلقوی اطراف آئورلا و در ادامه برش به صورت عمودی به سمت بالای سینه می‌باشد. یعنی برش به صورت T برعکس می‌باشد. جای برش جراحی در زیر سینه می‎باشد.

مرحله بعد بافت سینه را خارج کرده و شکل سینه را تغییر می‌دهند. بعد از ایجاد برش مکان نوک سینه تغییر می‌کند (اعصاب و رگ های تغذیه کننده حفظ می‌شود.) در صورتی که نیاز باشد آرئولا با برش پوست پیرامونی خود کوچک می‌شود. بافت زیرین سینه برداشته و لیفت داده می‌شود. نوک سینه برداشته می‌شود و به قسمت بالاتری برده می‌شود.

در مرحله آخر بخیه ها را برش می‌دهند. برش ها در کنار هم قرار داده شده و اندازه سینه ها کوچک می‌شود.

در انتها نتیجه جراحی کوچک کردن سینه قابل مشاهده می‌باشد که به مرور زمان تورم آن برطرف می‌شود و محل جراحی نیز کوچک می‌شود.

عوارض جانبی بعد از عمل ماموپلاستی

ورم و کبودی بعد از ماموپلاستی به وجود می‌آید که اثرات کبودی تا حداکثر 3 هفته از بین خواهد رفت و اثر ورم حداکثر تا 3 ماه. در صورتی که بیش از حد انتظار پزشک شما سینه هایتان دچار ورم و کبودی بود، حتما به پزشک مراجعه کنید و علت آن را جویا شوید.

بعد از عمل جراحی ، سینه های شما سفت می‌شوند، این سفتی مخصوصا در قسمت بریدگی وجود خواهد داشت که این امر به خاطر جوش خوردن زخم است. از پزشک خود درباره نحوه ماساژ سینه های خود سوال کنید. که این کار از موجب بهبود سریعتر و موجب بهبود سفتی در سینه های شما می‌شود. البته ممکن است روند بهبودی چند ماه به طول انجامد.

حس پوست در اطراف سینه و نوک آن کم می‌شود که علت آن شوک عمل جراحی و صدمه ای که به اعصاب در این ناحیه وارد شده است می‌باشد. این حالت بعد از چند ماه از بین می‌رود. اما ممکن است کرخت شدگی و بی حسی آن دائمی باشد.

ممکن است سینه ها ناصاف و ناهمگون شوند و این تقارن به دست نیاید.

نکته: برای اینکه احتمال ایجاد عوارض ماموپلاستی کم شود و یا در مدت زمان کوتاهتری بهبود پیدا کند شما باید حتما بهترین جراح ماموپلاستی را پیدا کنید و نمونه کارهای وی را ببینید و با کسانی که تحت نظر همین پزشک جراحی را انجام داده اند صحبت کنید.

 اقدامات قبل از ماموپلاستی

درباره سابقه پزشکی خود با پزشک مربوطه حرف بزنید و اگر دارو خاصی را مصرف می‎کنید حتما او را در جریان قرار دهید. همچنین درباره انتظاراتی که از پزشک خود درباره جراحی دارید حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید. و اطلاع درباره عوارض جانبی جراحی سینه بسیار مهم است. همچنین صحبت کردن درباره مراحل و نحوه جراحی و نوع بیهوشی بیمار.

گرفتن عکس از سینه ها برای پرونده پزشکی و بررسی وضعیت سینه های شما و تکمیل آزمایشات متفاوت.

دریافت کردن یک ماموگرام پایه.

قبل و بعد از عمل، کشیدن سیگار ممنوع می‌باشد.

قبل و بعد از جراحی از مصرف آسپرین و داروهای ضدالتهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید.

عوارض جراحی ماموپلاستی

کاهش توانایی در شیردهی

ممکن است خط برش بر روی پوست شما باقی بماند.

متقارن نبودن پستان ها

کاهش حس در قسمت نوک سینه

عفونت بعد از ماموپلاستی و خونریزی

بعد از عمل ماموپلاستی

از بلند کردن اجسام، خم شدن به مدت طولانی و زور زدن باید خودداری کنید. این کارها موجب تشدید تورم و ممن است خونریزی شود. بهتر است تا چند هفته از سینه بند های مخصوص استفاده کنید. بخیه نیز بعد از حداکثر دو هفتع برداشته می‌شود.

درد در سینه ها شدید نیست ولی وجود دارد.

برای بهبودی کامل حداقل زمان دو هفته می‌باشد.

اینکه بعد از این جراحی دچار کم خونی شوید، ارتباطی به کم خونی ندارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *