عفونت بعد از ماموپلاستی

عفونت بعد از ماموپلاستی

ماموپلاستی (جراحی ترمیمی پستان ها) جراحی زیبایی سینه برای اصلاح سایز یا ترمیم افتادگی در پستان ها و پس از ماستکتومی در بانوان انجام می‌گیرد. عمل جراحی ماموپلاستی به این شیوه است که چربی، بافت غدد و پوست برداشته می‌شود و موجب تغییر در بافت پستان ها می‎شود و وضعیت قرارگرفتن سر پستان ها نیز اصلاح می‌گردد. حال نکته قابل تامل این است که در صورت رعایت نکردن نکات قبل و بعد از جراحی ممکن است فرد با مشکلاتی مواجه شود که یکی از آن ها عفونت بعد از ماموپلاستی می‌باشد.

اغلب خانم هایی داوطلب این عمل هستند که دارای سینه های بزرگ می‌باشند. داشتن پستان های بزرگ موجب از بین رفتن شکل و فرم شانه و گردن و موجب ایجاد کمر و گردن درد می‌شود. همچنین در مواردی موجب انحراف در وضع نشستن و در بعضی موارد شدید نیز موجب مششکلات تنفسی نیز می‌شود.

این عمل را تمامی سنین انجام می‌شود، اما قبل از اینکه سینه ها کاملا رشد کند، جراحی سینه انجام نمی‌شود. همچنین خانم هایی که قصد بارداری دارند باید این جراحی را به بعد از زایمان خود موکول کنند. قبل از جراحی باید تمام جوانب را بسنجید. کشیدن سیگار باعث تنگ شدن رگ های خونی می‌شود و جریان خون را کاهش می‌دهد و روند جوش خوردن زخم را کند می‌کند. پس اگر سیگار می‌کشید قبل از عمل سیگار را ترک کنید. از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی نیز خودداری کنید چرا که موجب افزایش خونریزی می‌شود. در صورت اضافه وزن داشتن وزنتان را کاهش دهید. قبل از جراحی نیز حتما ماموگرافی انجام دهید.

انواع ماموپلاستی

ماموپلاستی کاهنده(کاهشی): در آن بافت سینه برداشته می‌شود.

ماموپلاستی افزایشی: در آن سایز سینه را افزایش می‎دهند.

روش جراحی ماموپلاستی

ابتدا فرد را برای جراحی آماده کرده و با بیهوشی عمومی عمل جراحی توسط پزشک شما انجام می‌شود.

بعد از بیهوشی برداشت بافت است که به سه مرحله تقسیم می‌شود. مرحله اول دور پستان ها را برش داده و مرحله بعد برش یک الگو به شکل سوراخ کلید یا به شکل راکت در اطراف دور پستان و عمود به پایین به سمت قسمت پایینی پستان می‌باشد. و مرحله آخر برش یک بافت الگو به شکل T برعکس یا سپر مانند است.

مرحله برداشت بافت و تغییر موقعیت می‌باشد که قسمت دور نوک پستان با پوست اضافی اطراف آن برداشته می‌شود. وقتی بافت پستان را کوچک می‌کنند لایه زیرین برمیدارند. در سینه های خیلی بزرگ نیز دور آن برداشته می‌شود و به قسمت بالا آورده می‌شود.

سپس پزشک قسمت های برش داده شده را بخیه می‌کند. خط های ایجاد شده بر روی بافت پستان ها دائمی می‌باشند ولی بعد از مدتی کمرنگ می‌شوند.

عوارض ماموپلاستی

عوارض ماموپلاستی

عوارض بیهوشی عمومی

عفونت و خونریزی

اسکار جراحی و واکنش به داروها

عدم تقارن پستان ها

بی حسی در ناحیه جراحی

تجمع خون یا مایعات در زیر پوست که در صورت وجود باید استخراج شود.

آسیب به بافت و ساختار پستان ها

عفونت بعد از ماموپلاستی

یکی از عوارض، عفونت بعد از ماموپلاستی می‌باشد که در صورت مراقبت های قبل و بعد از عمل فرد دچار عفونت نمی‌شود و از طرفی اگر به سراغ بهترین جراح پستان بروید مسلما عفونت اتفاق نمی‌افتد.

از علائم شایع عفونت می‎توان به درد و قرمزی‌ اطراف زخم‌ جراحی‌، چرک‌ و تجمع‌ سایر مایعات‌ در اطراف‌ بخیه‌ها و گاهی اوقات تب اشاره کرد.

پیشگیری از عفونت

تجویز آنتی بیوتیک قبل از عمل

استفاده از محلول ضد میکروب در اطراف ناحیه جراحی شده

استریل کردن اطراف ناحیه جراحی و وسایلی که در اتاق عمل استفاده می‌شود.

تمیز کردن پوست قبل از جراحی

استفاده کم از بخیه

تجویز آنتی بیوتیک مناسب بعد از عمل

درمان عفونت

اگر عفونت شدید باشد آنتی بیوتیک به صورت وریدی تزریق می‌شود و اگر شدید نباشد از راه خوراکی تجویز خواهد شد.

باز کردن ناحیه جراحی شده برای خارج کردن چرک یا هماتوم

اگر جسم خارجی مانند پروتز استفاده شده است خارج کردن آن الزامیست.

استفاده از کمپرس گرم

ممکن است احتیاج به جراحی برای تخلیه آب زخم باشد.

در صورت ترشح لباس های خود را مرتب عوض کنید.

نکته: اگر عفونت شدید است حتی ممکن است که لازم باشد فرد در بیمارستان بستری شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *