جراحی لیزیک چشم چیست و چگونه انجام می شود ؟ آنچه باید بدانید!

جراحی لیزیک چشم یا جراحی لیزر چشم روشی با هدف بهبود بینایی می باشد. افراد نزدیک بین یا دور بین و همچنین افرادی که آستیگماتیسم دارند ، می توانند تحت عمل جراحی لیزیک قرار بگیرند به عنوان جایگزینی برای استفاده از عینک یا لنزهای تماسی. با این وجود همه افراد کاندیدای ایده آل برای جراحی لیزیک نیستند. در این مقاله بررسی خواهد شد که عمل جراحی لیزیک چیست و چرا لازم است. همچنین به زمان بهبودی و مراقبت های بعدی نیز توجه خواهد شد.

جراحی لیزیک چشم

لیزیک چشم چیست ؟

جراحی لیزیک روشی است که ناتوانی ها ، یا عیوب انکساری را در توانایی تمرکز چشم اصلاح می کند. این مخفف عبارت keratomileusis به کمک لیزر است. در طی روش لیزیک ، یک جراح از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می کند. قرنیه پنجره ای شفاف و گنبدی شکل است که نور را به شبکیه چشم در پشت چشم متمرکز می کند تا یک تصویر ایجاد کند. اگر نوری که از طریق لنز و قرنیه عبور می کند به درستی بر روی شبکیه متمرکز نشود ، فرد دچار تاری دید می شود. با تغییر شکل قرنیه ، جراحی لیزیک نحوه تمرکز چشم را تغییر می دهد و در نتیجه بینایی را بهبود می بخشد.

چرا جراحی لیزیک چشم لازم است؟

جراحان برای اصلاح خطاهای انکساری یا تمرکز عمل لیزیک انجام می دهند. به دنبال این روش ، اکثر افراد می توانند بدون عینک یا لنز تماسی به وضوح ببینند. جراحی لیزیک می تواند برای مشکلات بینایی زیر انجام شود : 

نزدیک بینی

اگر کسی نزدیک بین باشد ، می تواند اجسام نزدیکتر را با وضوح بیشتری نسبت به اجسام دور ببیند. این نیز به عنوان نزدیک بینی شناخته می شود. موسسه ملی چشم (NEI) خاطرنشان می کند که نزدیک بینی چشم معمولا  به علت بزرگی بیش از حد کره چشم و یا خمیدگی زیاد قرنیه (قوز قرنیه) رخ می‌دهد. اگر چشم دچار نزدیک بینی باشد، نقطه کانونی تجمع پرتو‌های نور کمی جلوتر از شبکیه قرار می‌گیرد که این باعث تار دیدن اجسام در فواصل دور می‌شود. 

دور بینی

در دور بینی ، کسی می تواند اجسام دور را با وضوح بیشتری ببیند ، اما موارد نزدیک تار به نظر می رسند. دوربینی زمانی رخ می دهد که چشم شما کوچک تر از حد طبیعی بوده یا قرنیه خمیدگی بسیار جزئی داشته باشد. بر عکس این عارضه نزدیکی بینی است که در اثر خمیدگی بیش از حد قرنیه به وجود می آید. نور بیش از آنکه به شبکیه چشم متمرکز شود ، باعث تاری دید در نزدیکی چشم می شود.

آستیگماتیسم

چشم سالم کاملا گرد و دایره‌ای می باشد که نور با ورود به آن بطور یکدست و منظم شکسته می‌شود و فرد همه‌چیز را دقیق و واضح می‌بیند. آستیگماتیسم بودن چشم یعنی‌ به اندازه کافی گرد و مدوّر نیست که در این حالت نور بعد از ورود به آن نمی ‌تواند بطور منسجم و یکدست منتشر و شکسته شود و مسیر آن به یک سمت بیش از جهت‌های دیگر در چشم خواهد بود. این یعنی توجه چشم در دیدن اجسام و مناظر مختلف، بیشتر به یک بخش معطوف می‌شود. نتیجه آن تار و موج ‌دار دیدن اشیا و مناظر مختلف می باشد. 
وقتی کسی یک یا چند مورد از این مشکلات بینایی را دارد ، می تواند از عینک اصلاحی استفاده کند یا عمل جراحی لیزیک را انتخاب کند.

چه کسی نمی تواند تحت عمل جراحی لیزیک قرار گیرد؟

برای عملکرد صحیح جراحی لیزیک ، بینایی فرد باید ثابت باشد. این بدان معنی است که نسخه عینک یا لنز تماسی آنها در طی یک دوره زمانی ثابت مانده باشد. جراحی لیزیک برای برخی افراد مناسب نیست. برای تعیین مناسب بودن یا نبودن روش برای آنها ، فرد باید تحت معاینه چشم قرار گیرد. برخی از شرایطی که روی چشم تأثیر می گذارند ممکن است احتمال بروز عوارض را افزایش دهند ، از جمله :

 • خشکی چشم
 • گلوکوم
 • مردمک بزرگ
 • آب مروارید
 • عفونت چشم ، از جمله تبخال چشمی یا کراتیت
 • قوز قرنیه ، که باعث می شود قرنیه به مرور نازک شود

از عمل لیزیک چه انتظاراتی باید داشته باشید؟ 

افراد باید با چشم پزشک خود درباره عمل لیزیک صحبت کنند و پزشک تایید کنند که عمل جراحی لیزیک گزینه خوبی برای آنها است. آنها خواهند متوجه می شوند که در طی روند و روند بهبودی انتظاراتی خود را بیان کنند و می توانند سوالات خود را بپرسند.

نحوه آماده سازی برای جراحی لیزیک

روش های مختلفی وجود دارد که افراد می توانند خود را برای روش لیزیک آماده کنند. استفاده از لنزهای تماسی شکل قرنیه را تغییر می دهد و نتایج را تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین ، افراد باید قبل از جراحی به استفاده از عینک روی بیاورند. طبق اداره غذا و دارو (FDA) ، افراد باید مدت زمان زیر قبل از جراحی استفاده از لنزهای تماسی را متوقف کنند:

 • لنزهای تماسی نرم : باید به مدت 2 هفته استفاده از آنها را متوقف کنید.
 • لنزهای نرم Toric یا لنزهای نفوذپذیر: باید حداقل 3 هفته از استفاده از آنها جلوگیری کنید.
 • لنزهای سخت: باید حداقل 4 هفته قبل از ارزیابی اولیه ، استفاده از آنها را متوقف کنید.
 • لباس مناسب بپوشید : از پوشیدن لباس هایی که پرز تولید می کند خودداری کنید ، زیرا الیاف ممکن است چشم را تحریک کند.
 • رانندگی نکنید : افراد نباید بلافاصله پس از جراحی لیزیک رانندگی کنند ، بنابراین برای رفتن به خانه بهتر است کس دیگری رانندگی کند یا از حمل و نقل جایگزین استفاده کنید.
 • از آرایش یا لوسیون خودداری کنید : چشم و صورت باید تمیز و عاری از آلودگی باشد.

عمل لیزیک چشم چگونه است؟

جراحی لیزیک یک روش کوتاه است که کمتر از 30 دقیقه طول می کشد. قبل از این ، فرد برای بررسی هرگونه عفونت ، التهاب یا فشار غیرطبیعی چشم ، ارزیابی کاملی از چشم انجام می دهد. سپس جراح اندازه گیری های کاملی از چشم و قرنیه انجام می دهد. NEI خاطرنشان می کند که اگرچه فرد در حین جراحی بیدار خواهد بود ، اما در صورت احساس عصبی ممکن است داروهایی برای آرام سازی آنها دریافت کند.
سپس فرد روی صندلی دراز کشیده و جراح قطره های بی حس کننده را در چشم قرار می دهد. آنها از ابزاری برای باز نگه داشتن پلک استفاده خواهند کرد. یک حلقه ساکشن نرم قرنیه چشم را در محل خود نگه می دارد و این ممکن است باعث کم شدن دید فرد شود. سپس جراح چشم از یک تیغه کوچک برای برش فلپ لولایی در جلوی قرنیه استفاده خواهد کرد. در حالی که فلپ به پشت جمع شده است ، جراح با استفاده از لیزر مقدار دقیق بافت را از بین می برد و قرنیه را بازسازی می کند.
لیزر از سیستمی برای دنبال کردن موقعیت چشم و هدایت پالس های لیزر در صورت لزوم استفاده می کند. سپس جراح فلاپ را با احتیاط مجدداً در جای خود بر روی قرنیه قرار می دهد. چسبندگی طبیعی بدون نیاز به بخیه ، فلپ را در جای خود نگه می دارد.

لیزیک چشم

مراقبت های بعد لیزیک 

بلافاصله پس از عمل ، فرد می تواند انتظار داشته باشد که چشمش خارش داشته باشد ، بسوزد یا احساس کند چیزی در آن وجود دارد. همچنین ممکن است درد یا ناراحتی خفیفی را تجربه کنند. افراد باید از مالیدن چشم خودداری کنند ، زیرا این امر می تواند باعث آسیب شود و نیاز به جراحی بیشتر باشد. افراد همچنین ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

 • حساسیت به نور
 • تابش خیره کننده
 • چشم های پرخون
 • این علائم معمولاً ظرف چند روز ناپدید می شوند.

بلافاصله پس از عمل ، فرد باید در یک اتاق تاریک استراحت کند و از عینک تیره برای محافظت از چشم خود استفاده کند.
پزشک چشم ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک و قطره ضد التهاب چشم برای شما تجویز کند که فرد باید 5 تا 14 روز استفاده کند. آنها همچنین باید از اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده برای مرطوب سازی چشم استفاده کنند.
برخی از افراد ممکن است برای محافظت از چشم هنگام خواب و کمک به خشکی چشم از عینک محافظ استفاده کنند.

زمان بهبودی لیزیک چشم چقدر است ؟

اگرچه افراد پس از جراحی قادر به دیدن خواهند بود ، اما بهبودی کامل چشم می تواند 3-6 ماه طول بکشد. باید 1 تا 2 ماه از شنا خودداری کنند. بهتر است قبل از انجام هر گونه ورزشی با پزشک خود مشورت کنید. برای جلوگیری از عفونت ضروری است ، پزشک ممکن است قبل از استفاده از هرگونه محصولات آرایشی اطراف چشم ، توصیه کند که 2 هفته بعد از جراحی صبر کنید.

چه موقع بعد از جراحی با پزشک تماس بگیرید؟

برای فرد مهم است که در 2 روز اول پس از جراحی لیزیک به پزشک مراجعه کند تا بینایی و بهبودی خود را بررسی کند. اگر کسی دچار کاهش بینایی ، درد شدید ، قرمزی یا ترشح از چشم شد ، باید فوراً با پزشک تماس بگیرد.

هزینه لیزیک

هزینه جراحی لیزیک با توجه به محل قرارگیری فرد ، جراح و تجهیزات و تکنیک هایی که استفاده می کنند متفاوت خواهد بود. 

ایمنی این عمل چقدر است ؟ 

لیزیک یک روش ایمن و موثر برای اصلاح بینایی است. FDA برای اولین بار عمل جراحی لیزیک را در سال 1998 تأیید کرد. اخیراً ، FDA اطلاعات بیش از 700 نفر را که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته بودند ، جمع آوری کرد. بیش از 95 درصد از شرکت کنندگان از بینایی خود راضی بودند ، و کمتر از 1 درصد پس از آن مشکلات بینایی قابل توجهی را تجربه کردند.

خطرات و عوارض لیزیک

همانند سایر روشهای جراحی ، عمل جراحی لیزیک خطر بروز عوارض را به همراه دارد. رایج ترین آنها عبارتند از:

خشکی چشم: به دنبال جراحی لیزیک ، چشم اشک کمتری ایجاد می کند ، که می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. این ممکن است حدود 6-12 ماه طول بکشد. با این حال ، استفاده از قطره های چشم می تواند به خشکی چشم کمک کند.

تغییرات بینایی : حدود 20٪ از افراد تغییرات بینایی مانند هاله ، تابش خیره کننده یا الگوهای ترکیدن ستاره را گزارش می کنند. این می تواند ظرف چند روز بهبود یابد یا 3 تا 6 ماه طول بکشد.

کراتیت لایه ای منتشر: افراد ممکن است احساس کنند که چیزی در چشم خود دارند و همچنین تاری دید دارند. این به طور معمول پس از 1 هفته با درمان کورتیکواستروئید برطرف می شود.

عوارض فلپ قرنیه : این می تواند از 0.1٪ تا 4٪ از افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

عوارض نادر که کمتر از 0.1٪ افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار می گیرند را تحت تأثیر قرار می دهد، شامل موارد زیر است:

 • نوروپاتی بینایی ایسکمیک ، که وقتی خون به عصب بینایی جریان پیدا نمی کند ، ایجاد می شود و در نتیجه باعث کاهش بینایی می شود.
 • جداشدگی شبکیه
 • خونریزی شیشه ای ، یعنی زمانی که خونریزی در پشت چشم ایجاد می شود. 
 • جدا شدن زجاجیه خلفی ، که باعث می شود فرد نقاط و خطوط یا شناورها را ببیند.
 • کراتیت عفونی

خلاصه

در طی جراحی لیزیک ، یک جراح از لیزر برای اصلاح خطاهای دید انکساری استفاده می کند. در طی این روش، آنها قرنیه را تغییر شکل داده و تمرکز چشم را بهبود می بخشند. این گزینه درمانی برای همه مناسب نیست. با این حال ، برای برخی از افراد ، انجام عمل جراحی لیزیک می تواند به معنای زندگی بدون عینک یا لنزهای تماسی باشد. برخی از خطرات و عوارض مربوط به این روش وجود دارد و فرد باید اطمینان حاصل کند که این جراحی برای آنها مناسب است و قبل از آن با پزشک در میان بگذارد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *