آیا خونریزی لثه خطرناک است ؟

ممکن است شما نیز بعد از مسواک زدن متوجه کمی خون در سینک ظرفشویی شده باشید. یا شاید بعد از کشیدن نخ دندان متوجه خون در دهان خود و یا بر روی نخ دندان شوید . علت خونریزی لثه شما چیست؟ و آیا خونریزی لثه خطرناک است؟ به دلایل زیادی لثه خونریزی می کند. برخی از دلایل مانند بیماری های لثه جدی هستند و نیاز به مراجعه به دندانپزشک می باشد. دلایل دیگر خونریزی لثه کمتر جدی است. در برخی موارد ، با تغییراتی ساده در مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان می توانید خونریزی لثه را متوقف کنید.

پلاک حاوی میکروب هایی است که به بافت سالم اطراف دندان حمله می کند. اگر تجمع پلاک ایجاد شود ، لثه ملتهب و تحریک می شود ، که ممکن است هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن باعث خونریزی شود. به این التهاب لثه گفته می شود و اولین مرحله از بیماری لثه است. التهاب لثه معمولاً یک بیماری بدون درد است و خونریزی لثه ممکن است تنها علامت آن باشد. برخی علائم دیگر ممکن است شامل لثه های متورم ، قرمز یا حساس باشد. بوی بد دهان می باشد

عوامل خطرزای بیماری لثه چیست؟

همانطورکه مشخص شد خونریزی لثه می تواند خطرناک نباشد اما عواملی وجود دارند که می توانند آن را خطرناک کرده و باعث ایجاد بیماری های لثه شود.

سن: بروز بیماری لثه با افزایش سن افزایش می یابد. 50٪ بزرگسالان 30 سال به بالا و 70٪ افراد بالای 65 سال به بیماری لثه مبتلا هستند.
استرس: استرس با بسیاری از بیماری های جدی از جمله بیماری پریودنتال در ارتباط است. تحقیقات نشان می دهد که استرس می تواند بدن را برای مقابله با عفونت ، از جمله بیماری های پریودنتال ، دشوارتر کند.
داروها: برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشک مانند داروهای ضد افسردگی ، رقیق کننده خون ، برخی داروهای قلبی و داروهای ضد بارداری خوراکی می توانند خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهند. با پزشک یا دندانپزشک خود مشورت کنید تا بدانید که آیا دارو می تواند بر روی لثه شما تأثیر بگذارد.
ژنتیک: برخی از ما بیشتر مستعد ابتلا به بیماری لثه هستیم. اگر فکر می کنید این مورد مربوط به شماست ، دندانپزشک می تواند یک آزمایش ژنتیکی ساده برای تعیین خطر شما انجام دهد.
سیگار کشیدن: خطر ابتلا به بیماری لثه در افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است. روش های درمانی برای بیماری لثه برای کسانی که مرتباً از دخانیات استفاده می کنند نیز کمتر موثر است.
سایر عوامل خطر :

  • بهداشت دهان و دندان
  • تغذیه ضعیف
  • دندان ضعیف
  • ساییدن دندان ها
آیا خونریزی لثه خطرناک است

روش های درمان

روش های زیادی برای کمک به بهبود سلامت دهان و دندان و از بین بردن خونریزی لثه وجود دارد. از آنجا که خونریزی لثه عمدتاً به دلیل برداشتن ناکافی پلاک از دندانهای خط لثه یا اطراف آن است ، شروع یک برنامه بهداشت دهان و دندان روش خوبی برای کمک به درمان و جلوگیری از خونریزی لثه است. در اینجا چند نکته بهداشت دهان و دندان آورده شده است که به شما کمک می کند  دهان خود را سالم نگه دارید و از خونریزی لثه جلوگیری کرده یا کاهش دهید:
مسواک بزنید: مسواک زدن با مسواکی که دارای موی نرم است و به صورت دورانی از خونریزی لثه جلوگیری می کند و بافتی را که از دندان شما محافظت می کند ، تقویت می کند.
مسواک با خمیر دندان ضد التهاب لثه: اگر با خونریزی لثه دست و پنجه نرم می کنید ، بهتر است از یک خمیر دندان  که می تواند پلاک موجود در اطراف خط لثه را از بین ببرد استفاده کنید. 
نخ دندان روزانه: نخ دندان یکی از مهمترین راه های کمک به جلوگیری از خونریزی لثه و حفظ سلامت دهان و دندان است. نخ دندان پلاک و ذرات غذا را که ممکن است در زیر خط لثه قرار داشته و منجر به خونریزی لثه شود ، از بین می برد.
از مصرف دخانیات خودداری نمایید: مصرف دخانیات می تواند به لثه شما آسیب برساند و همچنین احتمال ابتلا به بیماری لثه را بسیار بیشتر می کند.
به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید: باکتری های مضر حتی می توانند منجر به ضعیف شدن مینای دندان شوند. جرم گیری که سالانه در مطب دندانپزشکی انجام می شود ، پلاک و تارتار را که نمی توان در خانه از بین برد ، پاک می کند. این کار به جلوگیری از خونریزی لثه و سلامت دهان کمک می کند. شما باید حداقل دو بار در سال  به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این کار می تواند از پیشرفت بیماری لثه به بیماری جدی تر لثه جلوگیری کند.
سبک زندگی سالم داشته باشید: انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید. همچنین ، کاهش استرس از زندگی می تواند به جلوگیری از بیماری لثه کمک کند.

برای خونریزی مداوم لثه به دندانپزشک مراجعه کنید

روش های ذکر شده در بالا می تواند به کنترل و درمان برخی از انواع خونریزی لثه کمک کند اما مانند سایر مواردی که به سلامت دهان و دندان شما مربوط می شود ، هیچ چیز جای معاینات منظم دندانپزشکی را نمی گیرد. در معاینات دندانپزشکی ، دندانپزشک علائم بیماری لثه و سایر موارد بهداشت دهان و دندان را بررسی می کند. وی به شما در شناسایی خونریزی لثه ، دلایل خونریزی لثه و برنامه ای برای جلوگیری از آن کمک می کند.

اگر لثه های شما به طور مداوم خونریزی می کند یا اگر به طور مداوم خونریزی با درد همراه است ، منتظر معاینه بعدی خود نباشید و سریعا به دندانپزشک مراجعه نمایید. در صورت عدم درمان ، خونریزی لثه منجر به مشکلات جدی در بهداشت دهان و دندان می شود .

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • امیر

    من مسواک میزنم خیلی از لثم خون میااد

    ۲۱ شهریور ۱۳۹۹ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *