چگونه می توان از شر قرمزی چشم خلاص شد ؟ علت ها و درمان

دلایل زیادی وجود دارد که موجب قرمزی چشم می شود. اگر قرمزی چشم ایجاد شده بدون درد باشد ، اغلب جدی نیست. غالباً با مراقبت در منزل می توان از شدت آن جلوگیری کرد و آن را تسکین داد. ناراحتی و سوزش، خون در چشم یا رگ های خونی ملتهب می تواند باعث قرمز شدن چشم شود. اغلب اوقات ، علت جدی نیست و درمان های خانگی می توانند مشکل را برطرف کنند. گاهی اوقات یک بیماری زمینه ای جدی تر وجود دارد. چشم با درد زیاد ، دردناک یا ضربان دار ، یا دردی که در پاسخ به نور بدتر می شود ، به کمک فوری پزشکی نیاز دارد. دلایل دیگر مراجعه به پزشک تغییر بینایی یا علائم دیگری است. علائمی که باید مراقب آنها باشد شامل سردرد ، حساسیت به نور ، احساس مریضی یا استفراغ است. در ادامه با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا با علت ها و درمان قرمزی چشم آشنا شوید.

درمان قرمزی چشم

درمانهای خانگی قرمزی چشم 

بسته به علت ، قرمزی چشم اغلب در خانه قابل درمان است. در اینجا به چند درمان اشاره می کنیم. 

کمپرس خنک را به طور مرتب روی چشم قرار دهید ، این کار با خیس کردن پنبه یا پارچه پنبه تمیز در آب گرم یا سرد و سپس فشردن آن انجام می شود.
از آرایش چشم خودداری کنید ، یا از لوازم آرایشی چشم ضد حساسیت استفاده کنید. 
از اشک مصنوعی استفاده کنید.
در صورت قرمزی چشم ، قطره های آنتی هیستامین استفاده کنید ، به عنوان مثال به دلیل آلرژی فصلی. 
اگر می خواهید از قطره های چشمی استفاده کنید ، ابتدا با پزشک صحبت کنید ، زیرا برخی از قطره ها ممکن است قرمزی را افزایش دهند.

برای جلوگیری از شروع یا بدتر شدن قرمزی چشم چه باید کرد ؟

 • از قرار گرفتن در معرض دود ، گرده ، گرد و غبار و سایر عوامل محرک خودداری کنید.
 • تا زمانی که قرمزی چشم از بین نرفته است ، از لنز استفاده نکنید.
 • همیشه لنزها را به خوبی تمیز کنید و از لنزهای یکبار مصرف استفاده مجدد نکنید.
 • برای جلوگیری از عفونت ، دستان خود را به طور مرتب بشویید و از لمس چشم خودداری کنید.
 • لباس ها ، روبالشت ها و حوله ها را به طور مرتب بشویید.
 • در صورت حساسیت فصلی ، قبل از خواب یا بعد از ورود از بیرون حمام یا دوش بگیرید.
 • برای محافظت از چشم در برابر گرده یا گرد و غبار هنگام بیرون بودن از عینک آفتابی استفاده کنید.

قرمزی چشم چیست؟

قرمزی چشم معمولاً به این معنی است که سفیدی چشم خونی دیده می شود. این اتفاق به دلیل تغییر در رگهای خونی تأمین کننده غشای پوشاننده جلوی چشم است. ملتحمه غشایی مخاطی نازک و شفافی است که سطح داخلی پلک ها و بخش پیشین صلبیه را می پوشاند. رگ های خونی این غشا می تواند گشاد شود و باعث قرمز شدن چشم شود. علت این امر معمولاً موارد زیر است:

 • عفونت ، به عنوان مثال با باکتری ها
 • واکنش آلرژیک
 • التهاب
 • مشکلات نادرتر همچنین می تواند باعث قرمزی چشم شود ، مانند افزایش فشار در داخل چشم.

در بیشتر این موارد ، علت آن التهاب ملتحمه است.

ورم یا التهاب ملتحمه 

ورم ملتحمه (چشم صورتی) به معنی التهاب سطح چشم است و چندین علت مختلف دارد.

ملتحمه باکتریایی یا ویروسی : غالباً با ترشح همراه است. این ترشحات اغلب در موارد مربوط به باکتری چسبناک تر می شوند. با پاک کردن پلک های بسته با آب یا کمپرس می توان این مشکل را تسکین داد. هرگز از یک کمپرس بر روی هر دو چشم استفاده نکنید. اگر بعد از یک هفته هنوز علائم وجود ندارد ، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علت باکتریایی باشد ، ممکن است به قطره چشمی آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

سرماخوردگی یا آنفولانزا : این موارد می توانند به التهاب ملتحمه عفونی مرتبط باشند. این نوع چشم قرمز معمولاً به سرعت گسترش می یابد تا هر دو چشم را تحت تأثیر قرار دهد.

آلرژی : آلرژی های فصلی می توانند چشم ها را تحت تأثیر قرار دهند ، به عنوان مثال آلرژی به گرده گل یا حیوانات. آلرژی می تواند با دارو بهبود یابد. برخی از قرص ها و قطره های چشم آنتی هیستامین برای آلرژی نیازی به تجویز پزشک ندارند.

تحریک : این می تواند به صورت زیر باشد:

 • تحریک جسمی ، ممکن است توسط جسم در چشم ایجاد شود. 
 • مواد شیمیایی ، به عنوان مثال ، پس از شنا در استخر کلر

بیشتر موارد التهاب ملتحمه بدون هیچ گونه کمک پزشکی برطرف می شود. ممکن است یک پزشک قطره چشم ضد باکتری برای شما تجویز کند ، اما در صورت ویروسی بودن این علت کمکی نخواهد کرد.

بلفاریت

سایر دلایل و درمان ها

سایر شرایط شایع ممکن است باعث قرمزی چشم شود. سطح چشم همیشه قرمز نیست ، اما ناحیه وسیعتر چشم ممکن است قرمز به نظر برسد.

بلفاریت

علائم شامل خارش ، قرمزی ، پوسته پوسته شدن و ایجاد پوسته در لبه پلک ها است. این یک نوع التهاب رایج است که می تواند از باکتری یا مشکلات غدد زیر پلک ناشی شود. برای جلوگیری از عوارض ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

گل مژه (stye)

برجستگی قرمزی در پلک ظاهر می شود ، که معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی است. استای ها یا گل مژه گاهی با بلفاریت مرتبط است. کمپرس گرم را می توان سه تا چهار بار در روز و به مدت یک هفته استفاده کرد. این امر به رفع انسداد منافذ پلک کمک می کند.

التهاب مزمن غده پلکی

علت التهاب مزمن غده پلکی مسدود شدن غده در پلک نیست. روش های درمانی و مراقبت در منزل مشابه موارد ملتحمه ، از جمله کمپرس گرم است. استای ها یا شالازیون نباید فشرده شوند. آنها ممکن است پس از درمان در منزل از بین بروند. اگر از بین نرود ، ممکن است به درمان پزشکی مانند پماد آنتی بیوتیک یا تزریق استروئید نیاز داشته باشند. یک متخصص چشم ممکن است برجستگی های بزرگی را که بهبود نمی یابند یا مانع بینایی می شوند ، با جراحی برطرف کند.

خونریزی زیر ملتحمه

این به یک رگ خونی پاره شده بلافاصله در زیر سطح چشم اشاره دارد. این یک بیماری بی خطر است که معمولاً طی یک یا دو هفته از بین می رود. خونریزی کوچکی در سفیدی چشم که به وضوح قرمز روشن است. این اتفاق اغلب بدون دلیل مشخصی رخ می دهد ، اما ممکن است در اثر سرفه ، اختلال خون یا – به ندرت – فشار خون بالا ایجاد شود.

خشکی چشم

این می تواند منجر به قرمزی چشم شود. خشکی چشم مشکلی رایج است که در اثر تولید اشک کمتر در چشم یا از بین رفتن بیشتر ماده آبکی چشم ایجاد می شود. اشک مصنوعی ممکن است کمک کند. اگر خشکی چشم با محیط کار یا استفاده از صفحه نمایش رایانه در ارتباط باشد ، تغییرات نیز ممکن است کمک کند. استفاده از عینک های محافظ در یک محیط غبارآلود یا استراحت در کار روی صفحه نمایش نمونه هایی از آن است.

لنزهای تماسی

این موارد ممکن است در صورت پوشیدن طولانی مدت باعث قرمزی چشم شوند. استفاده کنندگان می توانند مدت زمان باقی مانده خود را کاهش دهند تا مشکلی ایجاد نشود. استفاده از اشک مصنوعی نیز ممکن است کمک کند.

تحریک های شیمیایی

اگر ماده شیمیایی به چشم شما پاشیده است یا اگر پس از دست زدن به فلفل چیلی چشم خود را لمس کردید ، آن را بلافاصله با آب بشویید.

سیاهی اطراف چشم 

اگر قرمزی چشم به دنبال یک ضربه همراه با کبودی در اطراف چشم است ، برای کاهش تورم ، هر بار به مدت 15 تا 20 دقیقه و هر ساعت یک کیسه یخ بزنید. اگر بینایی تحت تأثیر قرار گرفت و یا اگر خون در چشم یا درد همراه با حرکت وجود دارد ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

برخی از موارد جدی که مرتبط با قرمزی چشم است !

در موارد کمی ، ممکن است یک مشکل اساسی جدی وجود داشته باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

خراش یا سایش قرنیه : آسیب به سطح چشم به خودی خود یک مشکل جدی نیست ، اما برای جلوگیری از بدتر شدن آسیب و جلوگیری از عفونت یا زخم به مراقبت های پزشکی نیاز دارد. اگر چیزی در چشم وجود داشته باشد ، ممکن است لازم باشد پزشک آن را خارج کند.

یوویت : التهاب در قسمت داخلی چشم و به ویژه در بخشی که به چشم رنگ می بخشد تأثیر می گذارد. این می تواند بینایی را تحت تأثیر قرار دهد. یک متخصص چشم دارو تجویز می کند.

گلوکوم : این شرایط جدی می تواند به عصب بینایی آسیب برساند و در نتیجه منجر به کوری شود. این در اثر جمع شدن فشار در داخل چشم ایجاد می شود. علائم ممکن است تا مراحل بعدی ظاهر نشوند. اگر علائمی وجود داشته باشد ، می تواند شامل قرمزی ، تغییرات بینایی ، درد چشم ، سردرد ، حالت تهوع و استفراغ باشد. گلوکوم نیاز به توجه ویژه دارد.

اگر علائم شامل موارد زیر است ، باید به پزشک مراجعه کنید:

 • ترشح غلیظ
 • درد در چشم
 • حساسیت به نور
 • دوبینی 
 • سردرد
 • حالت تهوع

یک علت اساسی ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.