دندان درد در شب : چگونه می توان از شر آن خلاص شد؟

دندان درد، درد آزاردهنده و دردناکی است ، به خصوص در شب. دندان درد در شب می تواند خوابیدن را بسیار دشوار کند. با این وجود ، تعدادی روش درمانی وجود دارد که ممکن است به افراد کمک کند تا از راحت شوید و بخوابند ، از جمله روش های درمانی استفاده از مسکن ها یا استفاده از کمپرس سرد یا حتی میخک روی دندان میباشد. 

درمان دندان درد در شب

9 روش برای درمان دندان درد در شب

درمان دندان درد در شب ممکن است دشوارتر باشد ، زیرا منحرف کردن فکر از درد کار سختی است. با این حال ، افراد می توانند برای تسکین درد روش های زیر را امتحان کنند:

1. داروی خوراکی درد

مصرف داروهای مسکن بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن (Tylenol) یا ایبوپروفن (Advil) یک روش ساده و سریع برای بسیاری از افراد برای کاهش موثر دندان درد خفیف تا متوسط است. دوز توصیه شده بر روی بسته بندی می توانید ببنید. در صورتی که دندان درد شدید است باید به دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد مسکن های قوی تر با آنها صحبت کنید.

2. کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد ممکن است به کاهش درد دندان درد کمک کند. استفاده از کیسه یخ پیچیده شده در حوله به طرف آسیب دیده صورت یا فک به انقباض رگ های خونی در ناحیه کمک می کند ، که می تواند درد را کاهش دهد و کمک کند فرد بخوابد. استفاده از کمپرس سرد بر روی ناحیه به مدت 15-20 دقیقه هر چند ساعت یکبار در شب نیز میتواند به جلوگیری از درد هنگام خوابیدن کمک کند.

3. ارتفاع

جمع شدن خون در سر ممکن است باعث درد و التهاب اضافی شود. برای برخی از افراد ، بالا بردن سر با یک یا دو بالش اضافی ممکن است درد را برای خوابیدن تسکین دهد.

4. پمادهای دارویی

برخی از پمادهای دارویی نیز ممکن است به کاهش درد دندان کمک کنند. ژل ها و پمادهای بی حس کننده OTC که حاوی موادی مانند بنزوکائین هستند ممکن است ناحیه را بی حس کنند. با این حال ، بنزوکائین برای استفاده در کودکان خردسال مناسب نیست.

5. آب نمک بشویید

یک شستشوی ساده آب نمک یک درمان خانگی رایج برای دندان درد است. آب نمک یک ماده ضد باکتری طبیعی است و منبع مطمئنی است ، بنابراین ممکن است التهاب را کاهش دهد. این ، به نوبه خود ، به محافظت از دندانهای آسیب دیده در برابر عفونت کمک می کند. شستشو با آب نمک همچنین می تواند ذرات غذا یا بقایای لخته شده در دندانها یا لثه را از بین ببرد.

6. هیدروژن پراکسید 

پریودنتیت یک عفونت جدی در لثه است که به طور کلی در نتیجه عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می شود. این می تواند باعث مواردی مانند درد ، خونریزی لثه و دندان هایی شود که در جای خود باز می شوند. دریافت که شستشو با دهانشویه پراکسید هیدروژن به کاهش پلاک و علائم پریودنتیت کمک می کند. محلول را در دهان بچرخانید ، اما آن را قورت ندهید. این دارو برای کودکان مناسب نیست ، زیرا این خطر وجود دارد که آنها به طور تصادفی مخلوط را ببلعد.

دهانشویه برای درمان دندان درد در شب

7. چای نعناع

چای نعناع یا مکیدن کیسه های چای نعناع نیز میتواند به تسکین موقتی درد دندان درد کمک کند. محققان متذکر می شوند که نعناع حاوی ترکیبات ضد باکتری و آنتی اکسیدان است. منتول ، ماده موثره نعناع فلفلی ، همچنین ممکن است اثر بی حسی ملایمی در مناطق حساس داشته باشد.

8. میخک

اوژنول ، که یکی از ترکیبات اصلی در میخک است ، می تواند درد دندان را کاهش دهد. افرادی که پس از کشیدن دندان ، اوژنول را روی لثه و حفره خود قرار دادند ، درد و التهاب کمتری را تجربه می کنند. اوژنول به عنوان مسکن عمل می کند ، به این معنی که منطقه را بی حس می کند. برای استفاده از میخک برای دندان درد ، میخک های آسیاب شده را در آب خیس کنید تا خمیر درست شود. سپس ، خمیر را به دندان بمالید ، یا آن را در یک کیسه چای خالی قرار داده و در دهان قرار دهید.
در غیر این صورت ، به آرامی جویدن یا مکیدن یک میخک و سپس آن را در کنار دندانی که درد می کند بگذارید، این کار می تواند به تسکین درد کمک کند.
این درمان مناسبی برای کودکان نیست ، زیرا ممکن است بیش از حد میخک را ببلعد. 

9. سیر

سیر یک ماده رایج خانگی است که برخی از افراد برای تسکین درد دندان درد استفاده می کنند. آلیسین ، که ترکیب اصلی موجود در سیر است ، دارای اثر ضد باکتریایی قوی است میتواند به از بین بردن باکتری های دهان که منجر به حفره و درد دندان می شود ، کمک کند. به راحتی می توانید یک حبه سیر را بجوید و اجازه دهید تا در نزدیکی دندان بنشیند ، به تسکین درد کمک می کند. همانطور که گفته شد ، طعم سیر خام می تواند برای برخی از افراد خیلی قوی باشد ، بنابراین ممکن است این راه حل مناسب برای همه نباشد.

علل درد دندان و درمان آن در شب

علل درد دندان

پوسیدگی دندان یکی از دلایل شایع دندان درد است. در صورت عدم درمان فرد ممکن است پوسیدگی دندان منجر به حفره شود. حفره ها هنگامی رخ می دهند که اسیدها و باکتری ها مینای دندان را بشکنند و بافت های ظریف داخل دندان را بخورند. این می تواند عصب را در معرض دید قرار دهد و باعث ایجاد دردی خفیف تا شدید شود.
عفونت های سینوسی نیز ممکن است در برخی افراد باعث دندان درد شود. این علامت با تخلیه عفونت از ناحیه سر اتفاق می افتد. علائمی مانند درد و فشار ناشی از عفونت ممکن است در شب بیشتر آسیب ببیند. سایر علل احتمالی دندان درد عبارتند از:

 • خالی شدن محلی که قبلا پر شده است
 • آبسه های دندانی
 • ضربه به فک
 • رشد دندان عقل 
 • غذا در دندان یا لثه گیر کرده است
 • دندان قروچه در خواب
 • بیماری لثه

چرا بعضی از دندان درد ها شب بیشتر درد می کند؟

دندان درد ممکن است در روز دردناک باشد ، اما ممکن است شب هنگام بدتر شود. یکی از دلایلی که ممکن است رخ دهد این است که وقتی فردی دراز کشیده است ، خون به سمت سرش جریان می یابد. این خون اضافی در ناحیه ممکن است درد و فشاری را که افراد از دندان درد احساس می کنند افزایش دهد.
دلیل دیگری که باعث می شود بسیاری از دردها در شب بدتر شوند این است که حواس پرتی کمتری وجود دارد. با وجود چیز دیگری که باید روی آن تمرکز کرد ، اما درد دندان ، ممکن است شخص به سختی بخوابد.

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنید؟

افرادی که شب هنگام دندان درد دارند باید هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنند. هر درمان خانگی فقط برای تسکین موقتی است.
اگر دندان درد با علائم دیگری از عفونت نیز همراه باشد ، ممکن است فرد برای رفع عفونت به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.
هنگامی که دندان شکسته یا پوسیده باعث درد می شود ، فرد باید به دندانپزشک خود مراجعه کند. آنها قادر به یافتن راه حل دائمی خواهند بود. نادیده گرفتن علائم پوسیدگی دندان ، مانند دندان درد ، ممکن است به موارد جدی تری از جمله آبسه ، بیماری لثه و از دست دادن دندان منجر شود.

خلاصه

برخورد با دندان درد یک تجربه دردناک است. اگرچه بسیاری از درمان های خانگی می توانند موجب تسکین موقتی شده و به فرد کمک کنند تا کمی بخوابد ، اما این راه حل های دائمی نیستند. هرکسی که بیش از 1 یا 2 روز دندان درد داشته باشد بدون علائم عفونت سینوس باید برای تشخیص و درمان کامل به دندانپزشک مراجعه کند. 

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *