بخور صورت چند بار در هفته باید انجام بگیرد؟چه فوایدی دارد؟

برای مراقبت از پوست و خلاص شدن از شر آلودگی‌های آن می‌توانید صورت خود را بخور دهید. بخور صورت می‌تواند به افزایش خونرسانی، باز شدن منافذ پوست و تمیز کردن پوست، درخشان شدن پوست و زدودن آلودگی کمک کند. البته باید توجه داشته باشید که بخور دادن بیش از حد ممکن است پوست را تحریک کند. در ادامه توضیح خواهیم داد که بخور صورت چند بار در هفته باید انجام شود.

بخور صورت چند بار در هفته

بخور صورت چند بار در هفته

بخور صورت 1 یا 2 بار در هفته کافی است.

فواید بخور دادن پوست صورت

فواید بخور صورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پاکسازی پوست صورت

گرمای بخور صورت می‌تواند به آرام شدن منافذ پوست کمک کند و آن را باز کند، در نتیجه هرگونه آلودگی که باعث تیرگی پوست شود را حذف می‌کند. همچنین استفاده روزانه از محصولاتی مانند مرطوب کننده ها، لوازم میکاپ و ضدآفتاب به صورت روزانه چربی زیادی را روی پوست قرار می‌دهند و باعث ایجاد ضایعه‌هایی مانند جوش بر روی صورت می‌شود. بخور صورت می‌تواند میزان سبوم و آلودگی‌ها را محدود و منافذ پوست را تمیز کند و در نتیجه باعث می‌شود که پوست شفاف تری داشته باشید. 
توسط بخور صورت، پوست صورتتان از باکتری و سلول‌های مرده پاکسازی می‌شود که عامل ایجاد باکتری هستند. زمانی که بخور می‌گیرید، تمامی باکتری‌های مرده را از بین می‌برید و ظاهر پوست را شفاف‌تر خواهید کرد.

اکسیژن رسانی به پوست

بخور صورت باعث حساسیت و قرمزی پوست می‌شود، علت قرمزی پوست افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی بالا می‌باشد. 

جلوگیری از پیری زودرس

بخور صورت می‌تواند منجر به افزایش گردش خون، تعداد کلاژن و انعطاف پذیری بیشتر پوست و در نتیجه منجر به کاهش چین و چروک پوست می‌شود. کلاژن ها به کل پوست کمک می‌کنند و از چروک جلوگیری می‌کنند.

آبرسانی طبیعی پوست

حذف چربی‌هل و سبوم می‌تواند بدن را مجبور کند تا چربی طبیعی بیشتری تولید نماید. عامل رطوبت رسانی به پوست و سطح آب رسانی را بالا می‌برد. بخور صورت می‌تواند به افزایش نفوذپذیری پوست کمک کند و رطوبت را بهتر به خود جذب نماید.

جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست

بخور صورت یک درمان کامل نبوده اما می‌تواند بخشی از یک روتین مراقبت پوست به حساب می‌آید. بخور صورت می‌تواند به جذب کرم، لوسیون و پاک کننده‌ها به پوست صورت کمک کند. همچنین بخور باعث می‌شود که جذب طبیعی پوست افزایش و اکسیژن رسانی بالا رود. هنگامی که منافذ پوست تمیز شود، جذب محصولات افزایش خواهد یافت. 

آرامش بخش

گرمای بخار بر روی پوست صورت آرامش بخش است. شما می‌توانید با اضافه کردن رایحه های گیاهان دارویی یا اسانس های روغنی می‌توانید اثر آرامبخشی آن را افزایش دهید.

برطرف کردن احتقان سینوس

بخور صورت می‌تواند گرفتگی های سینوس و سردردهای ناشی از آن را برطرف نماید. افزودن اسانس‌های روغنی خاص به بخور تأثیر آن را افزایش می‌دهد.

مقرون به صرفه و در دسترس

شما می‌توانید در خانه و با هرآنچه در اختیار شماست، صورت خود را بخور دهید.

فواید بخور دادن پوست صورت

روش صحیح بخور صورت 

بخور صورت می‌تواند به باز کردن منافذ پوستی کمک کند و انسدادهای این منافذ را باز کند. برای بخور صورت باید به دستورالعمل زیر عمل کنید:

 • ابتدا توسط پاک کننده های آرایشی می‌توانید صورت خود را پاک کنید و آلودگی ها را از صورت خود پاک کنید.
 • سپس درون یک ظرف با دهانه بزرگ، آب جوش بریزید.
 • سپس می‌توانید چند قطره از اسانس درخت چای در آن بریزید. این اسانس می‌تواند به پاکسازی پوست شما و از بین بردن میکروب های بیماری زا کمک کند. 
 • صورت خود را بالا ظرف قرار داده تا با بخار تماس پیدا کند، یک حوله بر روی سر خود بیندازید اما نباید بیش از حد به بخار صورت نزدیک شوید. 
 • بخوردهی صورت خود را 8 الی 10 دقیقه ادامه دهید. 
 • بعد از بخور می‌توانید مقداری آب ولرم به صورت خود بزنید و سپس آب سرد را برای شستن صورت خود استفاده نمایید. آب ولرم ذراتی که با بخوردهی بیرون آمده‌اند را شستشو می‌دهد و آب سرد می‌تواند به بستن منافذ باز پوستی کمک کند. 
 • بعد از اتمام کار تونر مناسب با پوست خود را باید انتخاب کنید و از آن استفاده نمایید. 
 • می‌توانید برای داشتن پوستی تمیز می‌توانید 1 یا 2 بار در هفته صورت خود را بخور دهید. 

انواع بخور برای درمان بیماری ها

بخور مخصوص سرما خوردگی

 • گیاهان : بابونه ، نعناع ، اکالیپتوس
 • روغن ها : نعناع ، اکالیپتوس ، ترنج

بخور مخصوص دفع استرس

بخور تقویت روح و جسم

 • گیاهان : فرنجمشک ، نعناع ، جینسینگ
 • روغن ها : چوب سدار ، علف لیمو ، پرتغال

بخور برای کمک به خواب

 • گیاهان : سنبل الطیب ، بابونه ، اسطوخودوس
 • روغن ها : اسطوخودوس ، نعناع هندی ، شمعدانی عطری

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.