عسل برای درمان جوش : موارد کاربرد و انواع ماسک با عسل

عسل می تواند در از بین بردن جوش های زیرپوستی نقش موثری داشته باشد. خواص ضدباکتریایی عسل میتواند به کاهش التهاب و قرمزی جوش ها کمک کند. عسل میتواند درمانی قطعی برای جوش های صورت باشد. در این مطلب قصد داریم عسل برای درمان جوش را به طور کامل بررسی کنیم. 

عسل برای درمان جوش

تاثیر عسل برای درمان جوش 

عسل دارای آنزیمی هیدروژن پراکسید و خاصیت ضدباکتری می باشد. برای درمان جوش با عسل حتما باید از عسل خام استفاده نمایید. عسل طبیعی ، گرماندیده و فرآوری نشده دارای خاصیت ضدباکتری است. خاصیت ضدباکتری عسل بخاطر اسید گلوکورونیک می باشد که به گلوکز اکسیداز تبدیل میشود. بر روی پوست گلوکز اکسیداز به هیدروژن پراکسید تبدیل شده و تاثیر آن مانند داروی ضد جوش بنزوئیل پراکسید می باشد. 

عسل حاوی چه موادی است ؟

خاصیت ضدالتهابی و ورم عسل با زدن آن بر روی پوست خود میتوانید تاثیر این ترکیبات را ببینید و منجر به کاهش تورم، التهاب و قرمزی جش ها شود که به علت مواد زیر است: 

انواع کاربرد عسل

 • کورک : کورک جوشی است بر روی بدن که بر اثر عفونت فولیکول های مو ایجاد خواهد شد. 
 • کیست پیلونیدال یا کیست مویی
 • سوختگی
 • زخم پای دیابتی

امروزه از عسل در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی بسیاری استفاده می‌شود: 

 • بالم لب
 • نرم‌کننده مو
 • لوسیون‌های آبرسان
 • درمان‌های چروک صورت

درمان جوش با عسل

عسل را میتوانید برای درمان جوش های قرمز و ملتهب استفاده نمایید زیرا میتواند به خوبی آب اضافی را خارج کند و به کاهش التهاب کمک کند. 
از عسل نمیتوانید برای درمان جوش هایی که باز شده اند استفاده نمایید. 

نحوه استفاده از عسل برای درمان جوش 

نحوه استفاده از عسل برای درمان جوش 

میتوانید عسل را توسط یک گوش‌پاک‌کن تمیز بر روی جوش صورت خود بمالید. اگر می خواهید سطح بیشتری از پوست صورت خود را با عسل درمان کنید. اجازه دهید عسل برای مدت زمان 10 دقیقه بر روی صورتتان بماند و سپس آن را با آب ولرم بشویید. 

توجه داشته باشید که باید ابتدا عسل را بر روی دست خود امتحان کنید مطمئن شوید عسل می تواند منجر به بروز واکنش آلرژیک یا سوزش در پوست شما نمیشود. 

ماسک عسل برای جوش 

ماست ، جو دوسر آسیاب شده و شکر قهوه ای ، موز و دارچین را با هم به خوبی ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را برای مدت 10 الی 15 دقیقه بر روی پوست خود بگذارید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. 

ماسک عسل و سیب

1 عدد سیب را به خوبی له کنید و 4 الی 5 قاشق عسل را به آن اضافه کنید و خوب آن را ترکیب کنید تا به حالت خمیری درآید. 10 الی 15 دقیقه صبر کنید تا ماسک خشک شود. سپس آن را با آب ولرم بشویید. 

ماسک عسل، ماست و آبلیمو

2 قاشق غذاخوری شیر تازه، 2 قاشق غذاخوری عسل ، آبلیموی تازه، 1 قاشق غذاخوری ماست تازه را به خوبی با هم ترکیب کنید تا به حالت خمیری شکل درآید. ترکیب را برای مدت 15 الی 20 دقیقه بر روی صورت خود بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید. از این ماسک می توانید 3 یا 4 بار در هفته استفاده کنید. 

ماسک آلوئه ورا و عسل

1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 1 قاشق غذاخوری عسل را به خوبی با هم ترکیب کنید. قبل از مصرف اجازه دهید برای مدت 10 دقیقه بماند. سپس صورت خود را با این مواد ماساژ دهید و بعد از 15 الی 20 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید. 

ماسک عسل و روغن درخت چای

2 قطره عصاره روغن درخت چایی و 1 قاشق غذاخوری عسل را به خوبی با هم ترکیب کنید و آن را بر روی تمام نقاط صورت خود بمالید. بعد از 15 الی 20 دقیقه میتوانید صورت خود را با آب ولرم بشویید. 

ماسک آسپرین و عسل

1 الی 2 عدد کپسول و 1 قاشق غذاخوری عسل. ابتدا آسپرین را در آب حل کرده و سپس عسل را به آن اضافه کنید. بعد از ترکیب اجازه دهید 2 الی 3 دقیقه بماند. ماسک را میتوانید به صورت خود بمالید و اجازه دهید 10 الی 15 دقیقه بماند و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. 

عوارض جانبی استفاده از عسل

ممکن است برای برخی از افراد استفاده از درمان عسل برای جوش منجر به واکنش آلرژیک شود که نه تنها به درمان جوش کمکی نکند بلکه موجب التهاب بیشتر و بروز کهیر شود.
در صورتی که مصرف عسل برای درمان جوش‌ نتیجه نداد، باید به دنبال درمان های جایگزین باشید. اگر علائم زیر را تجربه کردید باید سریعا مصرف عسل را قطع نمایید:

 • ایجاد برجستگی‌هایی بر روی پوست
 • بدترشدن جوش‌ ها
 • راش پوستی
 • کهیر
 • افزایش التهاب
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.