هر آنچه باید در مورد انواع مو و نحوه مراقبت از آن ها بدانید

امروزه یکی از مسئله های مهم هر فرد مو هایش هست و بعد از پوست افراد زیادی به مو های خود اهمیت می دهند و به دنبال مراقبت از آن ها هستند و همچنین بسیاری از افراد به علت برخی عادت های اشتباه به مو های خود آسیب می زنند که بعد ها نیاز می شود مو های خود را احیا کنند و چه بهتر که از قبل با نوع موی خود و نحوه مراقبت از آن آشنا باشیم.انواع زیادی از مو ها وجود دارد مانند صاف،موج دار، انواع مو های فر که بسته به نوعشان دستور العمل های مراقبتی را باید دنبال کرد. ما در این بخش از مجله زیبا بمان قصد داریم شما را با انواع مو ها و نحوه مراقبت از آنها آشنا کنیم تا از آن ها مراقبت کنید و مانع آسیب رسیدن به آن ها شوید.

انواع مو

هر دسته از مو ها انواع مختلفی دارند برای مثال مو های صاف ممکن است کاملا صاف باشند و یا ممکن است حالت های بسیار درشتی داشته باشند.مو های موج دار ممکن است موج های درشت و یا ریز داشته باشند.برخی از مو های حالت دار و موج دار مواج و ریز اند و برخی دیگر یا به طور کامل یا کمی به شکل حرف انگلیسی S هستند. مو های فرفری نیز می توانند شل یا سفت باشند.برخی از مو های فر به شکل S و  Z هستند که و قتی کشیده می شوند و رها شوند به حالت خود برمی گردند. برخی از مو ها در قسمت پایین موج های درشت و ریزی دارند.

مراقبت از انواع مو

نکات کلی مراقبت از مو

برخی از نکات به طور کلی برای تمامی افراد یکی هستند و رعایت آن ها برای مراقبت از انواع مو ها نیاز است.

شامپو: جدا از نوع شامپو، مقدار شامپو نیز اهمیت دارد گاهی افراد بیش از مقدار نیاز از شامپو استفاده می کنند اما این یک عادت اشتباه است و در سلامت مو های شما تاثیر دارد مقدار شامپوی شما با توجه به نوع مویتان متفاوت است برای مثال افراد دارای مو کوتاه از شامپوی کمتری باید استفاده کنند اما افرادی که مو های چربی دارند ممکن است به مقدار شامپوی بیشتری نیاز داشته باشند.

نرم کننده:استفاده از نرم کننده برای نرمی و لطافت و گاهی درخشندگی مو ها لازم است اما یکی از اشتباهات افراد این است که نرم کننده را برای تمام سر و موی خود استفاده می کنند اما درست این است که فقط برای نوک مو ها استفاده شود.

خشک کردن مو ها:مو های خیس در معرض آسیب بیشتری هستند به خصوص وقتی که با موی خیس بخوابید پس بهتر است بعد از حمام و یا شستن سر خود حتما مو های خود را یا با یک حوله نرم و نازک خشک کرده و با استفاده از سشوار موهایتان را خشک کنید.البته فراموش نکنید که سشوار می تواند به موهایتان آسیب برساند اما تحقیقاتی وجود دارد که نشان می دهد استفاده از سشوار در فاصله 39 سانتی متری از موهایتان آسیب رسیدن به موهایتان را کاهش می دهد.

شانه زدن: سعی کنید وقتی موهایتان خیس هستند خیلی آن ها را شانه نزنید و از شانه های دندانه پهن برای شانه کردن موهایتان استفاده کنید.

بافت و اکستنشن مو: از بافت و اکستنشن سبک استفاده کنید.موهایتان را بافت محکم نزنید و خیلی سفت نبندید.کشیده شدن زیاد مو ها منجر به ریزش مو می شود.

مواد شیمیای:افراد باید استفاده بیش از حد از روش های زیبایی شیمیایی و رنگ مو را کنار بگذارند.موهایی که زیاد رنگ می شوند و در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرند بیشتر شکسته می شوند و آسیب می بینند.

خشک کردن مو ها با حوله:همانطور که اشاره شد مو های خود را باید با یک حوله نازک و نرم خشک کنید.حوله نامناسب می تواند باعث کشیده شدن مو ها ،پیچ خوردن و یا گره خوردن آن ها شود و کوتیکول های مو را نیز بهم میریزد.

مراقبت از انواع مو

مراقبت از مو های صاف

برخی شواهد نشان می دهد که موهای صاف بیشتر از موهای فر دارای سبوم هستند. سبوم نوعی ماده مومی و چرب است که پوست فرد تولید می کند. این بدان معناست که افرادی که موهای صاف دارند ممکن است بیشتر از دیگر افراد که موهایی از نوع دیگر دارند موهای چرب داشته باشند. به همین دلیل ، افرادی که موهای صاف تری دارند ممکن است بخواهند از برخی از محصولات مو استفاده کنند اما گاهی این مسئله موجب میشود از استفاده بیش از حد محصولات خودداری کنند و حتی ممکن است نتوانند برخی از آنها را در لیست مراقبت های مو خود قرار دهند.این محصولات شامل هر محصول مویی که برای موهای خشک برچسب گذاری شده باشند و محصولاتی که در ساختار آن ها روغن هایی مانند روغن زیتون ، نارگیل و … وجود دارد می شود. افرادی که مو های صاف دارند ممکن است نیاز داشته باشند مرتب مو های خود را بشویند و باید رویکرد و برخورد ملایم تری با مو های خود داشته باشند.

 • از شامپوهای ملایم استفاده کنید
 • موها را با حوله مناسب و به آرامی خشک کنید
 • به آرامی شانه کنید  

مراقبت از مو های فر

شانه زدن بیش از حد مو ها در افرادی که موهای فری دارند ممکن است آسیب بسیار زیادی به مو ها وارد کند در واقع این افراد باید با سنجش مقدار فر بودن مو هایشان و آزمایش مقدار شانه زدن مناسب مو خود را پیدا کنند.دیگر نکاتی که این افراد باید رعایت کنند شامل:

 • کاهش استفاده از شامپو
 • خشک کردن مو ها با استفاده از سشوار و استفاده از دیفیوزر سشوار (دیس پانسر) روی سشوار
 • کاهش استفاده بیش از حد از وسایل حرارتی مانند سشوار و اتو مو
 • می توانید برای حفظ فر بودن مو های خود از ژل یا موس مناسب مو های فر استفاده کنید.

مراقبت از مو های سیاه

 • بیش از یک بار در هفته مو های خود را نشویید
 • از نرم کننده استفاده کنید
 • از بافت یا بستن محکم مو ها خودداری کنید
 • با روغن تراپی به مراقبت از موهایتان کمک کنید

مراقبت از مو های ضخیم

 • استفاده از ژل مو
 • استفاده از ماسک های مو مانند ماسک مو آووکادو
 • استفاده از روغن هایی مانند روغن نارگیل
 • افراد دارای مو های زخیم و تراکم زیاد برای شانه کردن مو های خود می توانند از شانه های مخصوص که برای موهایشان طراحی شده استفاده کنند.این شانه ها دندانه های کوتاه تری دارند و کمک می کنند بدون آسیب دیدن موها و شکننده شدن آن ها گره های بین آن را از بین ببرند.

مراقبت از مو های نازک

برخی شواهد وجود دارد که می گوید افراد دارای مو های پر پشت برای کاهش حجم مو های خود از محصولاتی مانند روغن استفاده می کنند و شاید لازم باشد افراد دارای مو های نازک از استفاده این محصولات خودداری کنند.افراد دارای مو های نازک باید نکات زیر را رعایت کنند:

 • داشتن برنامه منظم برای شستن مو ها  
 • استفاده از شامپو خشک
 • استفاده از نرم کننده (تنها برای نوک مو ها)
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *