درمان لک صورت بعد از لیزر به چه روش هایی قابل انجام است؟

لک نوعی اختلال جزئی در رنگ پوست می باشد که به علت تفاوت در میزان رنگدانه ملانین در قسمت های مختلف ایجاد می شود. از لیزر برای از بین بردن موهای زائد، عارضه های پوستی مانند خال، لک، قرمزی پوست و غیره از لیزر استفاده می شود. ممکن است لیزر خود بر روی صورت لک ایجاد کند. این لک به این دلیل ایجاد شده است که پوست لایه برداری شده و لایه حافظت خود را از دست داده است. همین امر سبب می شود که به راحتی پوست ما مستعد لک آفتاب شود. در مواردی نیز به علت شدت لایه برداری و سوختگی پوستی، لک سوختگی ایجاد خواهد شد.
استفاده از لیزر برای درمان مشکلات پوستی ممکن است گاهی مشکل فرد را چند برابر کند. به هنگام لیزر لایه ای از پوست برداشته می شود که اسکار و جای زخم آن باقی می ماند و زخم بعد از تقریبا 2 هفته التیام پیدا خواهد کرد. برای بهبود سریع تر زخم ناشی از لیزر فرد باید مراقبت های ویژه ای مانند استفاده از کرم ضد آفتاب، کرم های ترمیم کننده و غیره استفاده کند.
بهتر است از لیزر برای درمان لک هایتان استفاده نکنید، زیرا لیزر لک را تشدید می کند. حتی در مواردی لیزرهای عمیق پوستی موجب سوختگی و پوشت اضافه در پوست خواهند شد. 
همانطور که اشاره کردیم بعد از لیزر ممکن است لک بر روی صورت پدیدار شود. درمان لک صورت بعد از لیزر ضروری می باشد. در ادامه با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا گزینه های درمان لک صورت بعد از لیزر را برای شما شرح دهیم.

درمان لک صورت بعد از لیزر

درمان لک صورت بعد از لیزر

انواع مختلفی برای درمان لک صورت بعد از لیزر وجود دارد. رایج ترین نوع آن لیزر رفع لکه ها است که از پالس های شدید نوری استفاده می کند. این نور ملانین را هدف قرار می دهد و لک های تیره را از بین خواهد برد. 

درمان لک صورت با میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژین لایه خارجی پوست را از بین خواهد برد و این درمان با تحریک کلاژن پوست می تواند موجب کاهش لکه های پوستی شود. میکرودرم روی لایه های سطحی پوست اثر می گذارد. در این روش با استفاده از کریستال، یک سایش سطحی روی پوست انجام شده و سلول های مرده از بین می روند. روش میکرودرم ابریژن به این صورت است که ابتدا پوست ساییده شده و سپس مکش انجام می شود. 

درمان لک صورت با میکرونیدلینگ 

میکرونیدلینگ توسط دستگاه هایی که از چند سوزن تشکیل شده است، بر روی پوست سوراخ های ریزی ایجاد می کند که به افزایش تولید کلاژن پوست کمک می کند. این روش نسبت به میکرودرم آبریژن تهاجمی تر می باشد. با توجه به عمق نفوذ دستگاه در این روش، از آن برای از بین بردن چین و چروک های عمیق و جوش ها و لک صورت استفاده می شود.
این وسیله را بر روی پوست گذاشته و لایه بالایی پوست را به عمق 2 میلی متر سوراخ میکنند تا زخم های ریز بر روی پوست ایجاد شود. همین روش سبب می شود بدن تحریک شده و فیبرهای کلاژن والاستین جدید بسازد. در این روش در پاسخ به محرک، پوست برجسته و ضخیم شده و جای زخم ناپدید و خطوط باریک و چین و چروک کم خواهد شد. 

درمان لک صورت با هیدروفیشیال

هیدروفیشیال نوعی دستگاه مکنده می باشد که موجب از بین بردن سلول های مرده پوست می شود. در این روش مستقیما از دستگاه مکش استفاده می شود. همانطور که اشاره کردیم در روش میکرودرم ابریژن ابتدا پوست ساییده و سپس مکش انجام می شود. به همین علت در این روش فشاری که در اثر کشش به پوست وارد می شود بیشتر از میکرودرم می باشد.

درمان لک صورت با لایه بردارهای شیمیایی

این لایه بردار های شیمیایی محلول هایی می باشند که بر روی پوست اعمال شده و با از بین بردن سطح پوست منجر به رشد پوست جدید خواهند شد. این روش می تواند به رفع لکه های تیره کمک کند.

درمان لک صورت با کرایوتراپی

کرایوتراپی روشی است که در آن نیتروژن مایع با هدف انجماد بر نواحی تیره اعمال شده و به سلول های پوست آسیب وارد می آورد. پوست عموما بعد از التیام رنگ روشن تری خواهد داشت.

درمان لک صورت با پمادهای روشن کننده پوست

این پمادها موجب روشن و سفید شدن رنگ پوست خواهند شد. پماد های روشن کننده به کم کم اثر می کنند و بعد از چند ماه لکه های تیره را کاهش می دهند. هیدروکوئینون، عنصری فعال در پماد ها میباشد که موجب جلوگیری از تولید ملانین می شود. محصولات تجویزی معمولا دارای 3 الی 4 درصد از این ماده ها هستند. 

درمان های خانگی برای درمان لک صورت بعد از لیزر

درمان های خانگی برای درمان لک صورت بعد از لیزر

آب گوجه ‌فرنگی

شما می توانید برای از بین بردن لک های صورت آب گوجه فرنگی را بر روی پوست خود ماساژ دهید و سپس اجازه دهید برای مدت 15 دقیقه این بر روی صورت شما باقی بماند. این کار را هر روز برای مدت 15 روز تکرار کنید تا نتیجه لازم را مشاهده کنید. آب گوجه فرنگی حاوی ویتامین C و آنتی اکسیدان یوده که منافذ پوستی را که بر اثر آکنه باز شده اند را میبندد و به علت اینکه از مقدار زیادی لیکوپن تشکیل شده است به روشن شدن لکه‌‌های تیره کمک ‌‌می‌کند. 

ژل آلوئه ­ورا

ژل آلوئه ورا را بر روی پوست خود بمالید و بعد از خشک شدن، آن را با آب ولرم بشویید. این کار را می توانید 1 ماه ادامه دهید. ژل آلوئه ورا حاوی پلی ساکارید بوده و به ایجاد سلول های جدید در پوست و بهبود لک و زخم ها کمک می کند. ژل آلوئه ورا به رطوب پوست کمک می کند و همچنین از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت ‌‌می‌کند.

استفاده از خیار

پنبه ای را در آب خیار خیس کرده و بر روی پوست خود بمالید و بعد از 20 دقیقه سپس صورت خود را با آب سرد بشوید. خیار سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است که می تواند به برطرف کردن لک‌‌های صورت و شادابی تأثیر زیادی دارد.

استفاده از عسل

1 قاشق چایخوری عسل را با انگشت بر روی لکه‌‌های صورت مالیده و بعد از 15 دقیقه با آب سرد صورت خود را بشویید. عسل دارای خاصیت آنتی ‌اکسیدانی و ضد‌التهابی است که به روشن شدن رنگ پوست و لکه‌‌های پوستی کمک می کند. 

استفاده از سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ،  دو بار در هر هفته بر روی پوست خود بمالید و اجازه دهید خشک شود و سپس با آب سرد بشویید. سفیده تخم مرغ حاوی آنزیم‌‌هایی است که سبب یکدست شدن پوست، روشن شدن تیرگی و لکه‌‌های پوست کمک می کند.

استفاده از لیمو

مقداری آب لیمو را بر روی لکه‌‌های صورت خود مالیده و بعد از 10 دقیقه آن را با آب سرد بشویید. آبلیمو به‌ عنوان یک ماده سفید کننده طبیعی برای پوست عمل ‌‌می‌کند و به بهبود جای لک و زخم کمک می کند. بهترین راه برای از بین بردن لک صورت می باشد.

سرکه سیب

قبل از استفاده از سرکه سیب پوست خود را باید کاملا تمیز کنید. اگر پوست حساسی دارید به آن آب اضافه کنید تا رقیق شود. به همین علت باید آن را باید بر روی پوست خود امتحان کنید تا در صورت حساسیت نباید استفاده کند. خاصیت قلیایی موجود در سرکه سیب بر روی پوست، موجب بهبود تعادل PH ‌‌ خواهد شد و خواص ضد میکروبی این ماده از رشد باکتری‌‌ها که زمینه ایجاد آکنه در پوست هستند، جلوگیری ‌‌می‌کند.

بخور صورت

بخور صورت موجب پاکسازی پوست می شود. بخور صورت موجب باز شدن منافذ بسته پوست ‌‌شده ، محتویات منافذ پوست مانند از چربی، سلول‌‌های مرده پوست، باکتری‌‌ها و مایعات چرکی راحت خارج ‌‌می‌شوند. 

کمپرس سرد

یک قطعه یخ را در یک دستمال یا پارچه نرم و تمیز پیچیده و برای 20 تا 30 دقیقه بر روی پوست در محل آکنه بگذارید و سپس بردارید.  یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت که در خانه به راحتی قابل انجام است، استفاده از کمپرس سرد است. این روش سرما درمانی به کاهش قرمزی و تورم مرتبط با آکنه‌‌های التهابی کمک ‌‌می‌کند.

کمپرس گرم

کمپرس سرد از کمپرس گرم نیز برای تمیز کردن پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه استفاده ‌‌می‌شود. زمانی که گرمای ملایمی بر روی حفره های چرکی پوست، چرک صورت به ‌آرا‌‌می ‌به خارج میشود و اصطلاحا سر باز ‌‌می ‌کند.

پیشگیری و درمان لک صورت 

بهترین روش برای کاهش تماس با اشعه خورشید استفاده از کرم‌های ضدآفتاب است. استفاده از نقاب و کلاه ‌های لبه دار هم به محافظت صورت از تابش آفتاب کمک کند.
برای درمان لک صورت از استفاده صابون‌های اسکراب و وسایلِ ساینده بر روی پوست صورت پرهیز کنید. بسیاری از افراد لک‌ های صورت را سطحی فرض می‌کنند و به همین دلیل تلاش می‌کنند با استفاده از صابون‌های اسکراب یا وسایل ساینده، آنها را از بین ببرند.
مهمترین روش درمان لک صورت استفاده از کرم‌های ضد لک می باشد. کرم‌های لک بر، باید باید تحت نظر پزشک استفاده شودزیرا مصرف ضد لک به مدت طولانی و با غلظت نامتناسب می‌تواند باعث تشدید لک صورت شود.
استفاده همزمان با مصرف کرم ضد لک باید از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کرد تا روند از بین رفتن لک سرعت پیدا کند. لک صورت به طور متوسط بعد از 6 الی 3 ماه درمان ضد لک از بین می‌رود. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.