هر چیزی که شما باید در مورد خشکی گوش ها بدانید

خشکی گوش عموما با ایجاد پوسته پوسته شدن پوست مرده گوش و خارش در کانال گوش خود را نشان می‌دهد. خشکی گوش می تواند علت های زیادی داشته باشد. علت آن می‌تواند ساده باشد مانند تمیز کردن بیش از اندازه گوش یا عدم تولید موم کافی در گوش. خشکی گوش همچنین می تواند به علت آلرژی های پوستی و سایر شرایط خشکی پوست مانند پسوریازیس، اگزما و درماتیت مرتبط باشد. در اکثر موارد، قابل درمان خواهد بود. ممکن است این پوست پوست شدن در ناحیه گوش ها در ابتدا باعث نگرانی شما شود. در صورتی که این حالت با خارش همراه باشد ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. در مجله “زیبا بمان” علت خشکی گوش، به درمان و جلوگیری از آن میپردازیم.

خشکی گوش

علت خشکی گوش

خشکی گوش می تواند اختلالاتی را ایجاد کند که بر سایر قسمتهای بدن نیز تأثیر بگذارد. این شرایط شامل موارد زیر است:

درماتیت : نوعی التهاب پوست به شمار می‌رود. اشکال مختلف درماتیت می تواند به علت واکنش آلرژیک به شامپو یا محصولات پاک کننده پوست باشد. آنها همچنین می توانند بدون هیچ دلیل شناخته شده ای رخ دهند ، از جمله به صورت شوره سر. افرادی که از سمعک استفاده می کنند ممکن است دچار واکنش آلرژیک شوند.

اگزما : اگزما می تواند در مجرای گوش اتفاق بیفتد و خارش بیش از حد به گوش بدهد.

پسوریازیس : این یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود سلول های پوستی سریعتر از ریخته شده رشد کنند. نتیجه آن خشکی ، لکه های پوسته پوسته شده و قرمزی زیرین است و گوش خارجی ، پوست سر و گردن را تحت تأثیر قرار می دهد. پسوریازیس همچنین باعث خارش پوست می شود.

درمان خشکی گوش

برای درمان خشکی گوش بهترین کار متوقف کردن هرگونه خارش و سپس برقراری تعادل دوباره رطوبت سالم در گوش است. اینکه از چه روش درمانی استفاده کنید بستگی به علت آن دارد.
استفاده از کرم های استروئیدی : کرم های استروئیدی بدون نسخه یا قطره های گوش روغنی دارای استروئید ضد التهابی با هم ترکیب می‌شوند و خارش را تسکین می‌دهد و به برگرداندن تعادل رطوبت کمک می‌کند. از کرم های یا قطره های استروئیدی به عنوان یک درمان موقت می‌توان استفاده کرد. استفاده طولانی مدت از آن می‌تواند موجب نازک شدن و شکنندگی پوست شود.

تجویز آنتی بیوتیک : پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا قطره گوش ضد قارچ تجویز کنند.

تمیز کردن گوش : تمیز کردن ملایم گوش ها در صورتی که خشکی گوش در نتیجه شرایط آب و هوایی به وجود آمده باشد می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. هدف از بین بردن برخی مواد مانند گرد و غبار و حفظ رطوبت طبیعی گوش می‌باشد. در آب و هوای بسیار سرد و گرم استفاده از وازلین به نرمی و رطوبت گوش شما کمک خواهد کرد. 

نکته : موتد حاوی الکل ، پراکسید هیدروژن یا سرکه برای خشکی گوش مفید نیستند اما می‌توانند برطرف کردن خارش گوش کمک کنند.

بهتر است از گوش پاک کن ها برای تمیز کردن گوش استفاده نشود زیرا باعث تمیزی بیش از حد گوش می‌شود. گوش سالم خود به تنهایی تمیز کننده است و به طور طبیعی نیازی به نظافت دستی یا تهاجمی ندارد.

درمان خشکی گوش

نکات پیشگیری

افراد می توانند با ایجاد تغییرات ساده در روزمره و شیوه زندگی، خطر ابتلا به خشکی‌گوش را کاهش دهند. گرما یکی از دلایل شایع در خشکی گوش می‌باشد، پس از حمام یا دوش بسیار گرم باید جلوگیری شود. همچنین گوش های خود را از تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید. شما می‌توانید در آب هوای گرم از دستگاه های مرطوبت کننده محیط استفاده کنید.

صابون های ملایم و محصولات پاک کننده پوستی می‌توانند موجب التهاب گوش شوند و همین امر ممکن است به خشکی گوش منجر شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در صورتی که علیرغم مراقبت خانگی و استفاده از داروهای بدون نسخه در بهبود فرد نتیجه ای حاصل نشد فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

  • قرمزی پوست
  • خروج خون، چرک و مایعات
  • و غیره

نکته مهم

خشکی گوش به علت آن بستگی دارد. بریدگی و خراش در مجرای گوش می‌تواند به پـرده صماخ آسیب برسانند. حتی یک پارگی کوچک در گوش می‏‌تواند باعث شود تا باکتری ها از سدهای دفاعی طبیعی گوش گذر کنند و باعث بروز عفونت شوند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *