با چه روش های خانگی به سرعت دندان های خود را سفید کنیم؟

زردی دندان ها گاهی اعتماد به نفس فرد را برای خندیدن از بین می برد. سفید بودن دندان ها، انگیزه بیشتری برای خندیدن به افراد می دهند. معمولا دندان ها به تدریج زرد می شوند. سطح دندان ها از مینای خارجی پوشانده شده است و زیر این لایه، عاج زرد رنگ وجود دارد. به میزان ضخامتی که مینای خارجی از بین می رود لکه های متفاوتی ایجاد می شود. در این مقاله عواملی که زردی دندان را به وجود می آورند و راهکارهای آسان و سریع برای از بین بردن زردی دندان را، برایتان توضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

از بین بردن زردی دندان

عواملی که دندان ها را زرد می کند

برای از بین زردی دندان ها بهتر است در ابتدا، با عواملی که آن را به وجود می آورند، آشنا شویم. این عوامل عبارت اند از:

 • افزایش سن: افزایش سن ، اولین عامل طبیعی زرد شدن دندان می باشد . با گذشت زمان  لایه خارجی مینای دندان نازک می شود و رنگ زرد طبیعی عاج ، بافت اصلی دندان، نمایان می شود. عاج نیز با افزایش سن به طور طبیعی زردتر می شود.
 • نوشیدن چای ، قهوه ، نوشابه های تیره در طولانی مدت
 • داشتن رژیم های غذایی دارای شکر و کربوهیدرات های ساده
 • استعمال سیگار 
 • عوارض ناشی از برخی داروها و دهان شویه ها
 • عامل ژنتیک
 • اهمیت ندادن به بهداشت دهان و دندان
 • خشکی ای طولانی مدت دهان و کم بودن بزاق
 • ضربه دهان
 • مصرف بیش از حد فلوراید

روش های از بین بردن زردی دندان

علاوه بره راه حل های پزشکی، روش های طبیعی دیگری نیز وجود دارد؛ که می توانید در منزل در کمترین زمان، آن ها را انجام داده و نتایج را مشاهده کنید. روش های خانگی از بین بردن زردی دندان، عبارت اند از:

مسواک زدن

اولین برنامه اقدام شما باید مسواک زدن بیشتر و به روش صحیح دندان ها باشد. هنگامی کهمواد غذایی و نوشیدنی هایی که منجر به زردی دندان می شوند را، مصرف می کنید؛ حتما سریعا مسواک بزنید. با این حال ، بلافاصله پس از مصرف غذاهای اسیدی و نوشیدنی ، مراقب مسواک زدن باشید. مسواک زدن بلافاصله باعث می شود اسیدها مینای دندان را از بین ببرند و منجر به فرسایش شوند. دندان های خود را حداقل دو بار در روز و هر بار 2 دقیقه مسواک بزنید. مطمئن شوید که به همه شکاف های دندان رسیدگی کرده اید. برای اطمینان از محافظت از لثه ، دندان های خود را به آرامی و با حرکت دورانی مسواک بزنید. سطح داخلی ، خارجی و جونده دندان های خود را مسواک بزنید.
 دقت در انتخاب نوع خمیردندان نیز،نکته ای است که حتما باید به آن توجه کرد. خمیردندان های سفید کننده، برای سفید شدن لبخند شما موثر می باشد. این خمیردندان های سفیدکننده حاوی ساینده های ملایم هستند که برای از بین بردن لکه های سطح دندان ها تلاش می کنند.  استفاده از مسواک برقی نیز، در از بین بردن زردی دندان تاثیرگذار می باشد. 

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

استفاده از خمیر ساخته شده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن( نوعی ضدعفونی کننده که در داروخانه ها یافت می شود)، تجمع پلاک و باکتری ها به عبارتی زردی دندان ها را از بین می برد. باید 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن، با یکدیگر مخلوط شوند تا خمیری بدست آید. سپس با خمیری که تهیه کردید مسواک بزنید و دهان را بلافاصله بعد از اتمام مسواک زدن، با آب بشویید. هم چنین میتوانید با ترکیب جوش شیرین با آب، یک دهان شویه که خاصیت تمییز کنندگی نیز، دارد را داشته باشید. استفاده از این روش بعد از شیش هفته نتایج فوق العاده ای از خود نشان می دهد. این راه حل برای از بین زردی دندان، هم موثر و هم بی خطر می باشد. می توانید روزانه از آن ها استفاده کنید. 

استفاده از روغن نارگیل

 کشیدن روغن نارگیل بر روی دندان ها باعث از بین رفتن پلاک ها و باکتری ها از دهان می شود که به سفید شدن دندان کمک می کند. باید کمی روغن نارگیل به مقدار یک تا دو قاشق چای خوری را، به مدت 10 تا 30 دقیقه در دهان خود بچرخانید. تمام حواستان را جمع کنید که این روغن وار گلوی شما نشود؛ زیرا حاوی سموم و باکتری های دهان شماست. پس از گذراندن زمان استفاده، آن را از دهان خارج کنید؛ سپس دهان خود را با آب بشویید و سپس یک لیوان آب کامل بنوشید. در آخر دندان های خود را مسواک بزنید.
روغن کشیدن با استفاده از روغن کنجد و روغن آفتابگردان نیز، باعث کاهش التهاب لثه ناشی از پلاک می شود. کشیدن روغن با از بین بردن تجمع پلاک و باکتری هامی تواند بر روی دندان ها اثر سفید کنندگی داشته باشد ، زیرا تجمع پلاک باعث زرد شدن دندان می شود.

روش های سفید کردن دندان

سرکه سیب

با استفاده از سرکه سیب نیز،  می توانید در حدی به سفید شدن دندان هایتان کمک کنید. باید دو قاشق چای خوری سرکه سیب را با آب مخلوط کنید تا دهان شویه مدنظر، بدست بیاید. اسن دهان شویه طبیعی را تنها به مدت 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و  آن را از دخان خارج کنید. سپس دهان را با آب خوب بشویید و مسواک بزنید. استفاده مکرر و بیش از اندازه از این دهان شویه، احتمال آسیب رساندن به سختی و ساختار سطحی دندانها را به وجود می آورد. بنابراین، در مقدار و تعداد دفعات استفاده از آن، افراط نداشته باشید. 

پوست لیمو ، پرتقال یا موز

از کمک گرفتن از پوست میوها برا از بین زردی دندان ها غافل نشوید. مالیدن پوست میوه هایی مانند  پوست لیمو ، پرتقال و نارنگی یا موز باعث سفیدی دندان های شما می شود. زیرا در پوست های این میوه ها اسید سیتریک، وجود دارد ک در از بین بردن پلاک ها و باکتری های دندان می تواند تاثیرگذار باشد. برایی استفاده از این راه حل، باید پوست میوه ها را به آرامی حدود 2 دقیقه روی دندان های خود بمالید. سپس دهان خود را کاملاً بشویید و دندان های خود را مسواک بزنید.
هنگام استفاده از این استراتژی مراقب باشید زیرا میوه اسیدی است. این اسید می تواند مینای دندان شما را فرسوده و فرسوده کند. اگر مشاهده کردید که دندان های شما حساس تر می شوند ، لطفاً استفاده از این روش را متوقف کنید.

 زغال فعال

زغال فعال از آن روش های بسیار موثر می باشد. با جذب بالایی که دارد می تواند رنگدانه ها و لکه های دندان شما را از بین ببرد. البته امروزه خمیردندان های حاوی زغال نیز، در بازار وجود دارد. در حالت طبیعی، باید کپسول های زغال فعال تهیه کنید. یکی از کپسول ها را باز کنید و محتویات آن را روی مسواک خود قرار دهید. سپس به مدت 2 دقیقه به آرامی مسواک بزنید. هنگام مسواک زدن در نزدیکی لثه دقت کنید زیرا ساینده می باشد. در آخر آن را از دهان خارج کنید. 
اگر دندان های شما به این میزان از سایندگی زغال حساس است آن را تنها به مدت دو دقیقه بر روی دندان ها بمالید و دهان را بشویید. همچنین می توانید از مخلوط زغال با آب، دهان شویه تهیه کنید. این دهان شویه را نیز، باید به مدت 2 دقیقه در دهان خود بچرخنید و سپس آن را از دهان خارج کنید و دهان را بشویید. معمولا بعد از گذشت چهار هفته، زغال های فعال تاثیر خود را نشان می دهند.
زغال فعال به دلیل پتانسیل سایندگی که دارد می تواند منجر به از بین رفتن ساختار دندان شود. این سایش زیاد بدتر باعث می شود که، دندان های شما زردتر به نظر برسند. بنابراین اگر دندان های حساسی دارید ، استفاده از آن را محدود کنید.

خوردن میوه و سبزیجات با محتوای آب بیشتر

میوه ها و سبزیجاتی که آب بالایی دارند به سلامت و سفیدب دندان ها کمک می کنند. زیرا محتواهایی که آب دارند دندان ها و لثه ها را از پلاک و باکتری هایی که منجر به زردی دندان می شوند، تمییز می کند. جویدن میوه ها و سبزیجات ترد در پایان غذا، باعث افزایش بزاق شود. این کار می تواند به از بین بردن ذرات غذایی که در دندان شما گیر کرده اند کمک می کند. در کل رژیم غذایی حاوی میوه و سبزیجات هم برای سلامت دندان و سلامت کلی بدن  شما مفید است، و مصرف آن هیچ ضرری نیز ندارد.
در ضمن مقادیر بالای ویتامین C می تواند میزان پلاک زرد شدن دندان ها را کاهش دهد. پس مقدار مصرفی ویتامین c خود را مدیریت کنید. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *