بیماری کرون وریزش مو

بیماری کرون یک اختلال خودایمنی و نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است. برخی از افراد مبتلا به IBD ریزش مو را تجربه می‌کنند که معمولاً موقتی است. این ممکن است به دلیل مصرف دارو، سوءتغذیه، استرس یا عوامل دیگر باشد.

بیماری کرون منجر به التهاب در بخشی از دستگاه گوارش فرد می‌شود که از دهان تا مقعد امتداد دارد. ریزش مو در افراد مبتلا به IBD شایع است. این مقاله به بررسی برخی از عوامل زمینه‌ساز ریزش مو و ارائه نکاتی برای مدیریت آن می‌پردازد.

بیماری کرون چیست؟

بیماری کرون با التهاب مزمن روده مشخص می‌شود که می‌تواند دیواره کل دستگاه گوارش، از دهان تا مقعد را تحت‌تأثیر قرار دهد. در بیشتر موارد، این بیماری عمدتاً ایلئوم، آخرین قسمت روده کوچک و  روده بزرگ را درگیر می‌کند. زخم روده، تظاهر التهاب، در صورت عدم درمان می‌تواند در درازمدت باعث تنگی روده یا عمیق‌تر شدن آن برای ایجاد مسیرهایی به اندام‌های اطراف یا خارج (فیستول) شود. چنین عوارضی اغلب نیاز به درمان جراحی دارند، اگرچه بیماری می‌تواند در محلی که برداشتن جراحی انجام می‌شود عود کند. با وجود این، اکثر بیماران با مراقبت‌های پزشکی و بررسی‌های لازم می‌توانند به کنترل خوبی بر بیماری دست یابند و زندگی منظمی داشته باشند.

 ارتباط بیماری کرون وریزش مو

چگونه کرون می‌تواند بر ریزش مو تأثیر بگذارد؟

برخی از افرادی که با بیماری کرون زندگی می‌کنند ریزش مو را تجربه می‌کنند.

یکی از انواع ریزش مو که در نتیجه فعالیت سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود، آلوپسی آره آتا است، اگرچه سیستم ایمنی بیش از حد فعال می‌تواند باعث انواع دیگر ریزش مو نیز شود. بیماران ممکن است موهای خود را فقط از پوست سر یا سایر نواحی بدن خود از دست بدهند. ریزش مو می‌تواند تکه‌تکه باشد و ممکن است در هنگام تشدید، بیشتر قابل‌توجه باشد. در زیر برخی از عواملی که ممکن است در ریزش مو در افراد مبتلا به بیماری کرون نقش داشته باشند آورده شده است.

داروها

بنیاد کرون، ریزش مو را یکی از عوارض داروهای مسالامین و متوترکسات ذکر کرده است. بااین‌حال، طبق برخی تحقیقات استفاده از مسالامین ممکن است تا حدودی از ریزش مو محافظت کند.

این مطالعه نشان داد که از 150 نفر مبتلا به IBD، حدود یک‌سوم ریزش مو را گزارش کردند. افرادی که مسالامین یا داروهای ضد تومور نکروز فاکتور (ضد TNF) مصرف کردند کمترین ریزش مو را گزارش کردند. محققان پیشنهاد کردند که این داروها ممکن است از ریزش مو جلوگیری کرده باشند، اگرچه مطمئن نبودند که چگونه.

طبق یک مطالعه در سال 2021، درمان با تیوپورین ممکن است منجر به ریزش مو نیز شود. محققان خاطرنشان می‌کنند که پس از پایان درمان، موهای فرد باید دوباره رشد کند.

سوءتغذیه

حفظ یک رژیم غذایی متعادل و مغذی برای فردی که مبتلا به بیماری کرون است بسیار مهم است. بیماری کرون می‌تواند بر توانایی بدن در هضم صحیح مواد مغذی، آب و مواد معدنی تأثیر بگذارد. این می‌تواند منجر به سوءتغذیه شود.

اگر کرون روده کوچک فرد را تحت‌تأثیر قرار دهد، ممکن است نتواند غذا را هضم کند یا مواد مغذی را جذب کند. اگر روده بزرگ را تحت‌تأثیر قرار دهد، ممکن است فرد آب و الکترولیت‌ها را به طور مؤثر جذب نکند.

رشد موی سالم به پروتئین، ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد. هنگامی که بدن مواد مغذی ضروری کمتری را نسبت به نیاز خود جذب می‌کند، ممکن است روی رشد مو تأثیر بگذارد.

سوءتغذیه می‌تواند علائم فرد را بدتر کند. فردی که دچار سوءتغذیه است ممکن است:

 • از خوردن غذاهای متنوع خودداری کنید یا به‌اندازه کافی غذا نخورید.
 • احساس خستگی و کم‌انرژی بودن
 • کاهش وزن
 • احساس ضعف کنید
 • ازدست‌دادن ماهیچه
 • علائم کمبود مواد معدنی و ویتامین را نشان می‌دهد.

زمانی که بیماری کرون منجر به سوءتغذیه شود، فرد ممکن است علائمی از جمله:

 • اسهال شدید که منجر به ازدست‌دادن آب، الکترولیت‌ها و مواد مغذی در بدن می‌شود.
 • حالت تهوع و درد شکم که ممکن است منجر به کاهش اشتها، کاهش وزن و سوءتغذیه شود.
 • خونریزی از زخم در روده و خروج از راست‌روده که ممکن است منجر به کم‌خونی فقر آهن شود.
 • حرکات مکرر روده که ممکن است باعث شود فرد از خوردن غذا خودداری کند، بنابراین مجبور است کمتر به حمام مراجعه کند.

اگر فردی مشکوک به سوءتغذیه است، می‌تواند از پزشک بخواهد تا از نظر کمبود ویتامین و مواد معدنی آزمایش کند. یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند به فرد کمک کند غذاهایی را که باعث ایجاد علائم می‌شود شناسایی کند تا بتواند از آنها اجتناب کند.

فشار

استرس مزمن ممکن است منجر به ریزش مو شود.

حیوان ارتباط قوی بین هورمون استرس کورتیکوسترون و رشد مو در موش‌ها یافت. معادل انسانی کورتیکوسترون کورتیزول است.

زمانی که محققان غدد آدرنال موش‌ها را که حاوی هورمون استرس بود برداشتند، موش‌ها چرخه‌های سریعی از رشد مجدد مو داشتند. هنگامی که آنها هورمون استرس را به موش‌ها دادند، رشد مجدد مو برعکس عملکرد و سرعت آن کاهش یافت.

محققان به این نتیجه رسیدند که افزایش سطح هورمون‌های استرس ممکن است رشد مو را محدود کند، درحالی‌که سطوح پایین‌تر هورمون استرس ممکن است باعث رشد مو شود.

بنیاد کرون و کولیت اشاره می‌کند که استرس یک پاسخ هورمونی طبیعی به موقعیتی است که نیاز به اقدام دارد. زندگی با علائم کرون می‌تواند برای دوره‌های طولانی استرس‌زا باشد.

یک فرد می‌تواند به مدیریت استرس خود کمک کند:

 • آماده‌شدن برای بازدیدهای فوری از حمام، از جمله دانستن مکان حمام و حمل لباس زیر اضافی
 • با خود مهربان باشند و تصدیق کنند که تا جایی که می‌توانند با آن کنار می‌آیند.
 • درخواست کمک یا حمایت از دوستان یا خانواده در صورت نیاز
 • اگر همه چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود، از تکنیک‌های خودآرام سازی، مانند تنفس آگاهانه و عمیق استفاده کنید.

نکاتی برای مدیریت ریزش مو

ریزش مو برای فردی که مبتلا به بیماری کرون است معمولاً موقتی است، اما ممکن است توده‌های مو از بین برود که ممکن است منجر به ایجاد لکه‌های طاس شود. نکاتی برای مدیریت ریزش مو از آکادمی پوست آمریکا عبارت‌اند از:

 • هرگونه درمان که ممکن است به مو آسیب برساند را متوقف کنید، از جمله رنگ کردن، صاف کردن شیمیایی، آرامش‌بخش، یا خشک‌کردن مو.
 • فقط برای مواقع خاص از وسایل گرم مانند اتوی صاف، اتوی فر و شانه گرم استفاده کنید.
 • اجازه دهید موها به طور طبیعی خشک شوند.
 • بعد از هر شستشو از شامپو و حالت دهنده ملایم استفاده کنید.
 • به‌جای مالش دادن با حوله، موها را بپیچید تا آب اضافی آن گرفته شود.
 • موها را به‌اندازه‌ای برس بزنید و شانه کنید تا حالت دهید.
 • از سیگارکشیدن خودداری کنید، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید.
 • از یک رژیم غذایی متعادل و مغذی استفاده کنید.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

در صورت مشاهده موارد زیر، فرد باید در مورد ریزش مو با یک متخصص پزشکی تماس بگیرد:

 • موها ناگهان به‌صورت توده بیرون می‌آیند.
 • لکه‌های طاس بدون مو یا موهای عجیب‌وغریب روی پوست سر ایجاد می‌شود.
 • سر خارش یا سوزش دارد.
 • یک فرد نگران ریزش موی خود است.
 • ریزش مو می‌تواند یکی از اولین نشانه‌های بیماری کرون باشد.

چشم‌انداز

ریزش موی مرتبط با بیماری کرونمعمولاًاً دائمی نیست، اگرچه هنوز هم می‌تواند باعث ناراحتی شدید شود. یک فرد می‌تواند با پزشک خود در مورد تغییر به داروهایی که کمتر باعث ریزش مو می‌شوند صحبت کند. آنها همچنین می‌توانند با مراقبت از موهای خود، رژیم غذایی سالم و کاهش استرس اقداماتی را برای جلوگیری از ریزش مو انجام دهند.

خلاصه

بیماری کرون یک بیماری IBD شایع است که علائم ناراحت‌کننده‌ای ایجاد می‌کند. ریزش مو در افراد مبتلا به IBD شایع است.

اگرچه این امر اجتناب‌ناپذیر نیست، اما برخی داروها می‌توانند منجر به ریزش مو در برخی افراد شوند. به نظر می‌رسد سایر داروها از ریزش مو جلوگیری می‌کنند.

سوءتغذیه ناشی از بیماری کرون ممکن است ریزمغذی‌های موردنیاز بدن برای رشد موی سالم را کاهش دهد. یک فرد می‌تواند سعی کند رژیم غذایی خود را برای کاهش شعله‌ور شدن که منجر به ریزش مو می‌شود، مدیریت کند. استرس مزمن می‌تواند منجر به ریزش مو شود. یک فرد می‌تواند سعی کند استرس خود را مدیریت کند تا ریزش مو را کاهش دهد. برای جلوگیری از ریزش مو، فرد می‌تواند از درمان‌ها و مدل‌هایی که به مو آسیب می‌زند خودداری کند.

اگر موهای فردی به طور ناگهانی شروع به ریزش کرد یا لکه‌های طاس ظاهر شد، باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی صحبت کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *