چه عواملی باعث ایجاد تبخال می شوند و آیا تبخال مسری است؟

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) باعث ایجاد تبخال می شود که تاول های کوچکی است که معمولاً روی لب ایجاد می شود. علائم دیگر ممکن است شامل تب و خستگی باشد. HSV-1 گسترده و بسیار مسری است.

یک فرد ممکن است در طول زندگی خود چنیدن بار دچار تبخال شود زیرا ویروس به طور دائمی در بدن فرد باقی می ماند. ویروس در سلولهای عصبی خفته است و ممکن است گاه گاهی فعال شود. وقتی ویروس فعال است ، ممکن است زخم عود کند. در این مقاله از مجله زیبا بمان علل تبخال ، علائم همراه و درمان های احتمالی مورد بحث قرار می گیرد.

تبخال مسری

علل و انتقال آن

ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) از دو سویه نوع 1 (HSV-1) و نوع 2 (HSV-2) تشکیل شده است. نوع 1 رایج ترین است. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، تقریباً 3.7 میلیون نفر زیر 50 سال دارای HSV-1 و 491 میلیون نفر دارای HSV-2 هستند.

نوع HSV-1 به دلیل نحوه انتشار تا حدی شایع است. HSV-1 می تواند از طریق تماس دهان به دهان و دهان به دستگاه تناسلی منتقل شود. وقتی فردی دچار تبخال است ، باید بعد از استفاده از کرم تبخال یا لمس آن ، دست های خود را بشوید زیرا عفونت به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد.

نوع HSV-2 از طریق تماس تناسلی به دستگاه تناسلی در حین رابطه جنسی گسترش می یابد و باعث تبخال دستگاه تناسلی می شود. در موارد نادر ، انتقال HSV-2 ممکن است در هنگام زایمان رخ دهد و در نتیجه کودک به ویروس مبتلا شود.

علائم

طبق آکادمی پوست آمریکا (AAD) ، اکثر افراد مبتلا به HSV-1 هیچ علائمی ندارند. با این حال ، گاهی اوقات ، زخم های دردناک در اطراف دهان ایجاد می شوند ، به طور معمول روی لب ها. بسیاری از افراد می دانند که چه موقع دچار تبخال می شوند ، زیرا چند روز قبل از بروز آن احساس سوزش یا سوزن سوزن شدن دارند.

در موارد نادر ، یک زخم می تواند در نزدیکی چشم ایجاد شود که ممکن است به چشم گسترش یابد و باعث حساسیت به نور و درد شود. اگر این اتفاق بیفتد ، فرد باید فوراً به مراقبت پزشکی بپردازید. افراد می توانند بیش از یک زخم داشته باشند. زخم های تبخال معمولاً ظرف 48 ساعت باز می شوند ، مایعات از زخم تخلیه می شوند و پوسته زرد ایجاد می شود.

درمان زخم ها معمولاً بین 5-15 روز طول می کشند. اگر فردی مبتلا به زخم تبخال است که بهبود آن بیشتر طول می کشد ، باید با یک متخصص صحبت کند. همراه با تبخال ، سایر علائم عفونت HSV-1 عبارتند از:

 • احساس سوزش در دهان
 • گلو درد
 • مشکل در بلعیدن
 • تب
 • عضلات و سردردها
 • حالت تهوع
 • تورم غدد

محرک های تبخال

عفونت جدید HSV-1 ممکن است باعث تبخال شود ، اما برخی از افراد ممکن است هیچ علائمی نداشته باشند. HSV-1 بسیار مسری است و بیشتر افراد آن را از کودکی تجربه می کنند. علائم معمولاً طی دو هفته از بین می روند. در حال حاضر هیچ درمانی برای HSV-1 وجود ندارد و تبخال ممکن است گاهاً در طول زندگی فرد عود کند. HSV-1 در سلولهای عصبی فرد خفته است و وقتی احساس خستگی می کند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارد ، ویروس ممکن است دوباره فعال شود. محرک های اضافی زخم های مکرر تبخال عبارتند از:

 • فشار
 • سایر عفونت ها ، مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا
 • بریدگی در اطراف دهان
 • درمان دندانپزشکی
 • جراحی زیبایی
 • نور خورشید
 • تغییرات هورمونی ، مانند هنگام قاعدگی
آیا تبخال مسری است

آیا تبخال مسری است؟

این زخم بسیار مسری هستند. HSV-1 از طریق تماس با سایر زخم ها ، بزاق یا سایر مناطق آلوده در اطراف بدن گسترش می یابد. این بیماری معمولاً از طریق تماس دهان به دهان منتقل می شود، مانند بوسیدن. یا تماس غیرمستقیم ، مانند استفاده از کارد و چنگال یا حوله با کسی که این عارضه را دارد. ویروس حتی در صورت عدم وجود تبخال می تواند گسترش یابد.

آیا تبخال یک بیماری STI است؟

اگرچه HSV-1 از نظر فنی عفونت مقاربتی (STI) نیست ، اما می تواند از طریق تماس جنسی گسترش یابد. به عنوان مثال ، ممکن است فردی که از یک فرد مبتلا به تبخال رابطه جنسی دهانی دریافت می کند ، به HSV-1 مبتلا شود و به تبخال دستگاه تناسلی مبتلا شود.

درمان

زخم ها معمولاً در طی 2 هفته بدون درمان از بین می روند. هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد ، اما افرادی که علائم شدید دارند می تواند از داروها برای کاهش علائم استفاده کنند. برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) می توانند به کاهش علائم کمک کند مانند داروهای ضد التهاب و ضد ویروس.
در برخی موارد ، پزشک ممکن است داروهای ضد ویروسی مانند آسیکلوویر یا پنسیکلویر را تجویز کند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند از این داروها برای جلوگیری از وخیم شدن تبخال و گسترش آن به سایر مناطق بدن استفاده می کنند.
اگر در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی ، زخم درمان نشود ، ممکن است عوارض جدی مانند انسفالیت ، نوعی عفونت مغزی ایجاد شود. افراد مبتلا به تبخال تا زمانی که زخم برطرف نشود باید از تماس دهانی با دیگران خودداری کنند. با این کار خطر سرایت ویروس به دیگران کاهش می یابد.

درمان های خانگی

طبق ADA ، برخی از نکات برای درمان زخم ها در خانه عبارتند از:

 • داروهای ضد درد OTC و ضد ویروس
 • استفاده از یخ یا بسته های سرد بر روی زخم ها
 • پرهیز از غذاهای پرادویه یا اسیدی
 • قرار دادن حوله مرطوب روی زخم ها به مدت 5-10 دقیقه
 • استفاده از وازلین روی زخم ها از ترک خوردن جلوگیری کنید

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

بیشتر موارد تبخال به خودی خود و بدون پزشک برطرف می شود. اما اگر علائم بیش از 2 هفته طول می کشد ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد. افرادی که بیماری های خاصی دارند ، مانند درماتیت یا کسانی که بیماری های زمینه ای دارند و باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند ، باید در صورت بروز تبخال مداوم با پزشک صحبت کنند. اگر کسی در نزدیکی چشم دچار زخم شود ، باید سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

خلاصه

HSV-1 یک ویروس گسترده و بسیار مسری است که باعث تبخال می شود. زخم های تبخال معمولاً از طریق تماس دهان به دهان پخش می شوند ، اما کارد و چنگال مشترک نیز می تواند به انتقال کمک کند.

تبخال می تواند دردناک باشد و با علائم دیگری مانند تب نیز بروز کند. یک زخم تبخال به طور معمول با اولین عفونت HSV-1 ظاهر می شود اما ممکن است در طول زندگی فرد عود کند. برای جلوگیری یا کاهش تبخال ، درک عوامل محرک ایجاد کننده آنها و جلوگیری از آنها در هر صورت ممکن مفید است. اکثر افراد می توانند علائم درد تبخال را با استفاده از داروهای ضد درد OTC و داروی ضد ویروس کاهش دهند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.