چه عواملی باعث درد شست پا می شود؟ علت + درمان (جراحی و غیر جراحی)

علت درد در انگشت شست پا اغلب در نتیجه آسیب دیدگی یا شرایط جزئی پزشکی زمینه ای می باشد. آرتروز ، شکستگی و نقرس همه ممکن است باعث درد شست پا شود. در بیشتر موارد درد انگشت شست پا با داروهای بدون نسخه (OTC) به راحتی قابل درمان است. با این حال ، برخی از دلایل ، مانند سزاموئیدیت ، ممکن است به درمان بالینی عمیق تری نیاز داشته باشند. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد علل شایع درد شست پا ، همراه با برخی از علائم و روش های درمانی آنها ارائه شده است.

درد شست پا

علت درد در شست پا

دلایل مختلفی باعث درد در شست پا می شود ، برخی از آنها جدی تر از دیگران است. آنها عبارتند از:

1- آرتروز

طبق انجمن ارتوپدی پا و مچ پا آمریکا ، شایعترین علت درد در قاعده انگشت شست پا آرتروز است. این بیماری تقریباً از هر 40 نفر 1 نفر بالای 50 سال را درگیر می کند و در بین زنان شیوع بیشتری نسبت به مردان دارد.

علائم 

شایع ترین علامت درد هنگام راه رفتن یا انجام هرگونه فعالیت بدنی است که به پا و انگشت فشار وارد می کند. علائم دیگر آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تورم در نزدیکی مفصل انگشت شست پا
برجستگی دردناک در بالای مفصل
مشکل در حرکت انگشت بزرگ پا

درمان 

درمان های شست پا شامل گزینه های غیر جراحی و جراحی است. درمان های غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • استفاده از کمپرس آب سرد و گرم است. 
  • استفاده از مسکن ها
  • تزریق پلاسمای غنی از پلاکت
  • پوشیدن کفش های مختلف ، مانند کفش هایی با کف محکم تر

گزینه های جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • برداشتن خارهای استخوانی
  • اصلاح مفصل

2- ناخن پا

این حالت زمانی رخ می دهد که فردی ناخن انگشت پا خود را خیلی کوتاه کند. ناخن پا یکی از دلایل عمده درد یا ناراحتی در انگشت شست پا است. پوشیدن کفش های تنگ ممکن است باعث تشدید آن شود.

علائم

چندین علائم بالقوه برای ناخن انگشت پا وجود دارد. طبق آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

انگشت پا سفت ، متورم یا حساس
درد
تیرگی پوست
در صورت عفونت ، چرک از منطقه خارج می شود.

درمان

درمان به طور معمول با گزینه های غیر جراحی آغاز می شود ، اما یک پزشک ممکن است ناخن های پا را که به طور مداوم رشد می کنند ، جراحی کند. درمان های غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مصرف مسکن های OTC ، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
خیساندن پا در آب گرم هر سه یا چهار بار در روز
خشک نگه داشتن پا و درآوردن جوراب های عرق کرده در اسرع وقت
پوشیدن کفش راحتی و تنفس

گزینه های جراحی عبارتند از:

برداشتن جزئی ناخن
برداشتن کامل ناخن
حذف دائمی ناخن – که اغلب برای موارد مزمن لازم است

3- نقرس

نقرس حالتی است که در آن اسید اوریک در مفاصل فرد جمع می شود. طبق گفته کالج آمریکایی جراحان پا و مچ پا ، معمولاً در مفصل انگشت شست پا این اتفاق رخ میدهد. بدن به طور معمول اسید اوریک را از طریق ادرار از بین می برد ، اما در برخی موارد ، ممکن است تجمع یابد و باعث متبلور شدن مفاصل شود.

علائم

علائم نقرس شامل موارد زیر است:
التهابی که باعث تیرگی پوست و تورم در مفصل می شود
درد شدیدی که در نیمه شب یا هنگام بیدار شدن از خواب فرد رخ می دهد
پوست براق بر روی مفصل آسیب دیده

درمان

کالج آمریکایی جراحان پا و مچ پا اظهار می دارد که التهاب مرتبط با نقرس معمولاً طی 3 تا 10 روز برطرف می شود. درمان های معمول ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نوشیدن مایعات فراوان
بالا بردن پا
استراحت کنید ( ایستادن ، راه رفتن و غیره )
مصرف داروها برای درمان التهاب و درد
افراد مبتلا به نقرس همچنین باید از مصرف نوشیدنی ها و غذاهای سرشار از پورین مانند الکل ، بیکن ، جیگر و برخی از انواع غذاهای دریایی خودداری کنند.

4- ترف انگشت شست پا (Turf toe)

Turf toe نوعی آسیب به مفصل انگشت شست است که در طی فعالیت های ورزشی اتفاق می افتد. طبق نظر کالج آمریکایی جراحان پا و مچ پا، این آسیب به دلیل خم شدن مکرر انگشت شست به سمت بالا یا گرفتگی آن اتفاق می افتد. پرش یا دویدن مکرر می تواند باعث خمیدگی ناخوشایند انگشت شست پا شود. این بیماری بیشتر در ورزشکارانی مشاهده می شود که در زمین چمن مصنوعی بازی می کنند.

علائم

Turf toe عموما به علت انجام حرکات بصورت مکرر ایجاد می شود. در نتیجه، درد و تورم اغلب با گذشت زمان به تدریج بیشتر خواهد شد. علاوه بر درد ، ممکن است فرد متوجه تورم و از دست دادن تحرک در مفصل شود. اگر فردی آسیب دیدگی حاد را تجربه کند ، درد به طور ناگهانی بروز می کند و ممکن است طی 24 ساعت بدتر نیز شود.

درمان 

در اولین فرصت فعالیتی که باعث تشدید انگشت پا می شود را  متوقف کنید، معمولاً بهترین اقدام است. انجام این کار از بدتر شدن آسیب جلوگیری می کند. به طور معمول ، درمان شامل استراحت ، استفاده از کمپرس آب سرد است.

پزشک ممکن است پیشنهاد کند که به هنگام ورزش از کفش های با انعطاف  کم استفاده کنید. به عنوان آخرین چاره برای جراحات شدید ، ممکن است جراحی را توصیه کند.

بونیون علت درد شست پا

5- سزاموئیدیت

سزاموئیدیت به استخوان هایی گفته می شود که به تاندون ها متصل می شوند یا در عضلات قرار می گیرند. به عنوان مثال کاسه زانو بزرگترین سزاموئیدیت است. سزاموئیدیت زمانی اتفاق می افتد که تاندون های اطراف آن زیر انگشت شست پا ملتهب یا تحریک شوند. این وضعیت در دوندگان و رقصندگان باله شایع است. 

علائم
علاوه بر درد ، علائم سزاموئیدیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مشکل در حرکت انگشت بزرگ پا
افزایش تدریجی درد
کبودی
تورم
درد بر روی قوزک پا

درمان 

چندین گزینه بالقوه درمانی برای سزاموئیدیت وجود دارد. برخی از گزینه های درمانی که پزشک ممکن است توصیه کند شامل موارد زیر است:

تزریق استروئید
داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای درد و تورم
استفاده از دستگاه های ارتوپدی 
فیزیوتراپی

6- شکستگی

شکستگی یا شکستگی انگشتان پا از موارد معمول است. توجه داشته باشید که شکستگی ممکن است هنگامی رخ دهد که شخص:
یک جسم سخت را لگد می زند
یک چیز سنگین را روی انگشت پا می اندازد
به طور مکرر حرکتی را انجام می دهد که انگشت پا را تحت فشار قرار می دهد

علائم
درد و تورم انگشت پا دو علامت شایع است ، اما ممکن است فرد تغییر رنگ اطراف انگشت را نیز مشاهده کند.

درمان 

گزینه های درمان بسته به شدت شکستگی انگشت پا متفاوت خواهد بود. در مورد ضربه ناگهانی ، ضربه ای ناگهانی ، مراحلی که فرد می تواند بردارد شامل موارد زیر است:

اجتناب از قرار دادن وزن روی انگشت شست
بالا آوردن پا
استفاده از یخ برای کاهش تورم
بستن انگشت پا

7- بونیون

bunion نوعی تغییر شکل مفصل در پایه انگشت شست است. مفصل به سمت بیرون زده و برجستگی قابل مشاهده ای در کنار پا ایجاد می کند. این ناهنجاری باعث می شود که انگشت در جهت عکس قرار بگیرد و به طور بالقوه با انگشت پا در کنار آن همپوشانی پیدا کند.

بسیاری از کفش ها به مفصل بیرون زده فشار وارد می کنند و با گذشت زمان ، فشار ممکن است باعث تورم و التهاب کیسه پر شده با مایع در مفصل شود.

علائم
بونیون ممکن است باعث تورم ، التهاب و درد شود. انگشت شست پا نیز به وضوح به سمت داخل کج شود. این در حالی است که مفصل آن به سمت بیرون است.

درمان

برای تسکین علائم ، فرد باید کفشی بپوشد که فشار بیشتری به مفصل وارد نمی کند. کفشی که کف آن عریض و انعطاف پذیر و ایده آل باشد.

برخی از درمان های اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پد بونیون OTC

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن

پاهای خود را در آب گرم قرار دهید

بر روی مفصل خود کمپرس آب سرد بگذارید

ماساژ

علل دیگر درد در شست پا

سایر علل احتمالی درد در انگشت شست پا عبارتند از:

عفونت ناخن
بیماری رینود
نورومای مورتون
روماتیسم مفصلی
علائم و درمان های اضافی بسته به علت دقیق درد می تواند متفاوت باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم ؟

در موارد آسیب ناگهانی یا درد غیرقابل توضیح ، فرد باید برای تشخیص و درمان به پزشک خود مراجعه کند. پزشک ممکن است درمان های خانگی یا سایر اقدامات پزشکی را که درد را تسکین می دهد ، توصیه کند.

حرف آخر

بسیاری از دلایل درد در انگشت شست قابل درمان است. برای آسیب های ساده ، ممکن است فرد فقط نیاز به استراحت ، استفاده از یخ و استفاده از داروهای ضد درد در صورت لزوم داشته باشد. آسیب های جدی تر یا شرایط پزشکی ممکن است نیاز به جراحی یا سایر اقدامات پزشکی داشته باشد. در بیشتر موارد ، در صورت درمان بیماری زمینه ای یا استراحت در مرحله اول ، فرد می تواند بهبودی کامل داشته باشد. درد شست پا اغلب نتیجه آسیب دیدگی یا شرایط جزئی پزشکی است. در بسیاری از موارد ، درمان آن آسان است و به طور کامل قابل درمان است. فرد باید از فعالیت هایی که باعث درد بیشتر می شوند استراحت کند و تمام توصیه های درمانی پزشک خود را دنبال کند.

 

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *