مراقبت های بعد از کاشت مو

همانطور که قطعا می دانید یکی از مواردی که در نتیجه کاشت مو تاثیر گذار است ، مراقبت های بعد از کاشت مو است. این مراقبت ها در نتیجه این جراحی تاثیر مستقیم دارد. کاشت مو اگر نزد بهترین جراح و در بهترین کلینیک انجام پذیرد ، عوارض خاصی را به دنبال ندارد.

کاشت مو یا پیوند مو روشی است که در آن مو های یک فرد از ناحیه مورد نظر در همان فرد که به آن بانک مو گفته می شود ، استخراج می گردد. سپس در ناحیه طاس شده پیوند زده می شود و یا همان کاشته می شود. این جراحی نیاز به مهارت بالایی دارد تا بتواند نتایج خوبی را به دنبال داشته باشد.

در این بخش از مجله زیبا بمان سعی می شود تا مواردی که بعد از کاشت باید رعایت نمایید شرح داده شود.

مراقبت های بعد از کاشت مو

چه مراقبت های بعد از کاشت مو لازم است :

بعد از انجام عمل کاشت مو ، در قسمت اهدا کننده مو خود تا ناحیه پیشانی بانداژ خواهید داشت تا از ایجاد تورم روی صورت خود جلوگیری کنید. زخم های کوچک در ناحیه گیرنده و سوراخ های قرمز کوچک در ناحیه اهدا کننده را مشاهده خواهید کرد که طی 15 روز بهبود می یابند.

ممکن است چند روز پس از عمل کاشت مو ، تورم ، خارش و درد خفیف احساس کنید. این علائم را می توان با استفاده از کمپرس یخ ، لوسیون های نرم کننده یا برخی از داروهای تجویز شده توسط پزشک کاهش دهید.

شست و شوی مو ها

برای شست و شوی مو های خود باید از لوسیون و یا شامپو هایی که پزشک تجوی شده است ، استفاده کنید . در هنگام شست و شو نباید به موهای خود فشار زیادی وارد کند. البته پیوند مو ها قوی است و با لمس کردن آن ها ریزش اتفاق نخواهد افتاد . اما باید از خراشیدن خودداری کنید. روز سوم به بعد عمل می توانید به حمام بروید.

4-5 روز پس از عمل ، موهای ناحیه پیوند شده شروع به ریزش می کنند و این کار 2-3 ماه ادامه می یابد. پس از آن ، موهای دائمی جدید شروع به رشد می کنند. نتیجه آن بعد از شش ماه مشخص می شود. بعد از 2-3 هفته ظاهر شما منظم می شود. مردم نمی فهمند که شما عمل کاشت مو انجام داده اید.

کاهش تورم و قرمزی پوست سر

همانطور که گفته شد ، برای کاهس تورم باید از کمپرس سرد استفاده کرد . اما اگر استفاده از کمپرس منجر به سر درد در شما می شود . بهتر است استفاده ا آن را متوقف کنید. برای جلوگیری از تورم ، بیمار باید بعد از انجام عمل کاشت مو ،  سر خود را کمی بالا تر سطح بدن قرار دهد. و توصیه می شود تا به مدت سه شب به همین شکل بخوابد. برای این کار یک متکا اضافی زیر سر خود قرار دهید.

دیگر نکات مهم بعد از پیوند کاشت مو

 • سه تا پنج روز بعد از عمل از نوشیدنی های الکلی خودداری کنید.
 • برای کاهش درد از مسکن ها استفاده نمایید.
 • بعد از انجام عمل به مدت یک هفته از فعالیت های سنگین و ورزش خودداری کنید.
 • حداقل سه هفته از رفتن به سونا بخار و حمام آفتاب خودداری کنید.
 • حداقل یک هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. ( رابطه زناشویی بعد از کاشت مو )
 • وجود عفونت بعد از کاشت مو نادر است . اما در صورت مشاهده قرمزی زیاد و درد غیر قابل تحمل ، حتما پزشک خود را در جریان قرار دهید.
 • از هفته دوم که موهای خود را شانه می کنید ، مراقبت ریشه مو های خود باشید. این کار را با دقت و به آرامی انجام دهید
 • تا دو هفته بعد از کاشت از استفاده از سشوار و اتو مو خودداری نمایید.
 • از رنگ کردن موهای خود تا تثبیت نتیجه کاشت نیز خودداری کنید.
 • از کلاه هایی که به سر شما فشار وارد می کنند ، استفاده نکنید.
 • سه ماه بعد از کاشت می توانید مو های خود را کوتاه کنید. اما استفاده از تیغ بهتر است بین 6 ماه الی یک سال بعد به تعویق بیفتد.

برای کاهش عوارض کاشت مو ، رعایت مراقبت های بالا ضروری است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *