آیا می توان بلافاصله پس از پریود باردار شد؟

اگر کسی پس از پایان دوره تخمک گذاری کند ، در روزهای نزدیک تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کند ، می تواند باردار شود. از نظر تئوری امکان بارداری در هر نقطه از چرخه قاعدگی وجود دارد ، به خصوص اگر چرخه آنها غالباً نامنظم باشد. این بدان معناست که می توان قبل ، در طی یا بعد از پریود باردار شد. این مقاله به چگونگی امکان بارداری بلافاصله پس از یک دوره قاعدگی ، عواملی که احتمال بارداری را افزایش می دهد و چگونگی جلوگیری از بارداری بدون برنامه را بررسی می کند.

بارداری پس از پریود

آیا می توانید بلافاصله پس از پریود باردار شوید؟

فرد می تواند بلافاصله پس از پریود باردار شود. برای این اتفاق ، آنها مجبورند نزدیك به زمان تخمك گذاری رابطه جنسی برقرار كنند ، این اتفاق زمانی رخ می دهد كه تخمدان تخمك آزاد كند.

هرچه فرد به تخمک گذاری نزدیکتر باشد ، بلافاصله بعد از پریود احتمال بارداری بیشتر می شود. و هرچه فرد نزدیکتر به تخمک گذاری باشد و به خصوص اگر قبل از تخمک گذاری رابطه داشته باشد ، احتمال بارداری بیشتر خواهد بود.

یک مطالعه در سال 2019 از داده های مربوط به بیش از 225000 دوره از برنامه نظارت بر باروری استفاده کرده است. این مطالعه نشان داد که یک فرد ممکن است با مقاربت از 7 روز قبل از تخمک گذاری تا 1 روز پس از تخمک گذاری باردار شود.

بیشتر خانمها در اواسط چرخه قاعدگی تخمک گذاری می کنند ، این زمان تقریباً در روز 14 و تقریبا همیشه قبل از روز 20 می باشد. روز اول چرخه قاعدگی یک فرد همیشه اولین روز از قاعدگی است ، بنابراین تخمک گذاری به طور متوسط ​​حدود 2 هفته پس از شروع قاعدگی رخ می دهد.

برای شخصی که زمان تخمک گذاری او تقریباً متوسط ​​است ، می توان بارداری را با انجام مقاربت جنسی از روز 7 ، بلافاصله پس از پریود و گاهی اوقات در حالی که هنوز خونریزی می کند ، باردار شود. بنابراین ، برای افرادی که تمایل به بارداری ندارند اما می خواهند در این مدت رابطه جنسی برقرار کنند ، استفاده از کنترل بارداری همچنان مهم است.

برای افرادی که اقدام به بارداری می کنند ، بهتر است حدود 12-14 روز قبل از شروع قاعدگی رابطه جنسی برقرار کنند. یک مطالعه در سال 2019 از داده های یک برنامه باروری برای مقایسه بیش از 600000 دوره قاعدگی استفاده کرده است. این مطالعه نشان داد که افراد با چرخه بسیار کوتاه معمولاً در حدود روز 10 تخمک گذاری می کنند. با این حال ، توجه به این نکته مهم است که این مطالعه در یک گروه 600000 نفری انجام شده و این اثر خاص در کمتر از 1٪ موارد رخ داده است.

فردی با چرخه کوتاه که در روزهای منتهی به لحظه تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار کرده است می تواند از نظر تئوریک از 3 روز پس از شروع پریود باردار شود.

عواملی که احتمال بارداری را بیشتر می کنند

هرکسی می تواند بلافاصله پس از پریود باردار شود. یک مقاله منتشر شده در سال 2018 نشان داد که چرخه یک فرد سالم می تواند تا 9 روز در سال متفاوت باشد. بنابراین ، حتی کسی که تخمک گذاری معمولاً در حدود روز 17 یا 18 دارد ، ممکن است گاهی اوقات خیلی زودتر تخمک گذاری کند. ممکن است فردی در حین قاعدگی یا بلافاصله پس از آن باردار شود اگر:

 • اغلب رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید
 • چرخه قاعدگی بسیار کوتاه یا نامنظم داشته باشید
 • خانم هایی که بیش از 40 سال سن دارند و به یائسگی نزدیک می شوند. مطالعه ای در سال 2002 نشان داد که زنان 40 تا 45 ساله در چرخه تخمک گذاری کمی زودتر از زنان جوان دارند.

احتمال باردار شدن

احتمال باردار شدن از فردی به فرد دیگر و از چرخه ای به چرخه دیگر متفاوت است. به طور متوسط ​​، احتمال باردار شدن یک فرد 30 ساله در هر چرخه حدود 20٪ است ، با این فرض که آنها در یک رابطه جنسی محافظت نشده باشند.

در زمان 40 سالگی ، این رقم به طور متوسط ​​کمتر از 5 درصد است. با این حال ، قدرت باروری هر فرد بسیار متفاوت است ، بنابراین برخی از افراد 40 ساله ممکن است به طور قابل توجهی بارورتر از برخی از افراد 25 ساله باشند.

احتمال باردار شدن نیز به زمان رابطه جنسی فرد نسبت به تخمک گذاری بستگی دارد. یک مطالعه  در مورد افرادی که قصد باردار شدن داشتند ، نشان داد که میانگین شانس بارداری به شرح زیر است:

 • 7 روز قبل از تخمک گذاری 3٪
 • 6 روز قبل از تخمک گذاری 6٪
 • 5 روز قبل از تخمک گذاری 9
 • 4 روز قبل از تخمک گذاری 18٪
 • 3 روز قبل از تخمک گذاری 27٪
 • 2 روز قبل از تخمک گذاری 33٪
 • 1 روز قبل از تخمک گذاری 42٪
 • روز تخمک گذاری 20٪
 • روز بعد از تخمک گذاری 8٪

مهمترین عامل تخمک گذاری است. یک دوره پریود شروع یک چرخه جدید را نشان می دهد ، اما در مورد زمان تخمک گذاری در فرد اطلاعات کمی نشان می دهد.

زمان بارداری در چرخه قاعدگی

چگونه می توان از بارداری جلوگیری کرد؟

موثرترین راهکار برای جلوگیری از بارداری ، پرهیز از رابطه جنسی است. افراد فعال جنسی که تمایل به بارداری ندارند باید از روش های ضد بارداری مانند کاندوم یا  قرص های ضد بارداری استفاده کنند. استفاده از دو روش می تواند محافظت بیشتری ایجاد کند.

چندین روش کنترل باروری باعث می شود که فرد بتواند زمان باروری خود را دقیقاً مشخص کند و از رابطه جنسی یا جلوگیری از بارداری در این مدت  استفاده کند. این روشها در صورت پریود شدن منظم در فرد موثرتر هستند. برخی از استراتژی های کنترل باروری عبارتند از:

دمای بدن: دمای صبح بدن فرد معمولاً اندکی پس از تخمک گذاری افزایش می یابد.
استفاده از پیش بینی کننده های تخمک گذاری: این آزمایشات معمولاً یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری نتیجه مثبتی می دهند اما بدون تخمک گذاری نیز می توان مثبت گرفت.
مایع دهانه رحم : مایع دهانه رحم غلیظ با بافتی مشابه سفیده تخم مرغ نشان دهنده نزدیک شدن تخمک گذاری است.
بررسی موقعیت و بافت رحم: برخی از خانمها متوجه می شوند که موقعیت و بافت دهانه رحم آنها در طول چرخه آنها تغییر می کند.

علائم اولیه بارداری

قابل اطمینان ترین علامت بارداری ، یک دوره از دست رفته و به دنبال آن آزمایش مثبت بارداری است. بسیاری از افراد باردار در اوایل بارداری علائمی ندارند ، همانطور که بسیاری از افراد باردار علائمی مانند حالت تهوع و استفراغ ندارند. برخی از علائم احتمالی اولیه بارداری عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • خستگی
 • بیزاری از برخی غذاها و بوها
 • درد پستان
 • تکرر ادرار

نحوه آزمایش بارداری

آزمایشات بارداری در منزل قابل اعتماد است ، به خصوص اگر فردی تا روزی که پریود می شود صبر کند. اگر تست منفی است ، چند روز صبر کنید.در این چند روز افزایش سطح هورمون بارداری گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) را خواهیم داشت و احتمال نتیجه مثبت را افزایش می دهد.

پزشک یا ماما می توانند با استفاده از آزمایش خون یا ادرار که حساسیت بیشتری نسبت به آزمایش بارداری در منزل دارند ، بارداری را آزمایش کنند. به طور معمول تا چند هفته پس از بارداری دیدن کودک در حال رشد در سونوگرافی امکان پذیر نیست.

چه موقع با یک دکتر صحبت کنیم؟

پزشک یا ماما می توانند بارداری را آزمایش کنند ، رشد طبیعی جنین را بررسی کنند و در مورد سلامتی در اوایل بارداری راهنمایی کنند. بارداری یک وضعیت خطرناک نیست و سوالات مربوط به بهداشت بارداری را از متخصص پیگیری نمایید. اگر شخصی  موارد  زیر را تجربه کرد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نماید :

 • درد شدید شکمی
 • خونریزی در دوران بارداری
 • حالت تهوع آنقدر شدید است که قادر به نگه داشتن هیچ غذایی نیستند

خلاصه

زمان پریود شخص ارتباط زیادی با زمان بارداری او ندارد. علاوه بر این ، فرد می تواند از چیزی غیر از پریود خود خونریزی کند. بنابراین ، شمارش روزهای پس از پریود راهی دقیق برای تعیین زمان احتمالی باردار شدن فرد نیست. تلاش برای تعیین دقیق زمان تخمک گذاری و همچنین روزهای باروری که قبل و بعد از آن انجام می شود ، ایمن تر است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.