آیا رتینول می تواند به درمان آکنه کمک کند؟

رتینول یک ماده رایج برای مراقبت از پوست است که می تواند به درمان آکنه خفیف و بهبود ظاهر پوست کمک کند. این دارو به گروهی از داروها تعلق دارد که متخصصان آن را رتینوئید می نامند و به صورت سرم ، ژل ، کرم ، لوسیون و دستمال مرطوب در دسترس است. این مقاله توضیح می دهد که رتینول چیست ، چگونه کار می کند و چگونه باید از آن استفاده کرد. همچنین برخی از مزایای دیگر رتینول و همچنین عوارض جانبی بالقوه را بررسی خواهد کرد.

آیا رتینول می تواند به درمان آکنه کمک کند؟

رتینول چیست؟

رتینول به گروهی از داروها معروف است که به عنوان رتینوئیدها شناخته می شوند و از ویتامین A ناشی می شوند. ویتامین A یک ویتامین اساسی است که نقش مهمی در ایمنی ، سلامت چشم و سلامت پوست دارد با تحریک تولید پروتئین های کلاژن و الاستین به پوست کمک می کند تا خود را حفظ کند.

رتینول یک ماده رایج در بسیاری از محصولات مراقبت از پوست ، از جمله محصولات ضد پیری و ضد آکنه است. معمولا یک محصول موضعی است ، به این معنی که به صورت کرم ، ژل یا سرم موجود است که فرد می تواند مستقیماً روی پوست خود بمالد. رتینول همان رتینوئیدهای دارای نسخه مانند ترتینوئین نیست. قدرت آن از محصولات تجویز شده کمتر است ، اگرچه از سایر رتینوئیدهای بدون نسخه (OTC) مانند رتینیل پالمیتات قوی تر است.

آیا برای آکنه موثر است؟

از سال 1971 ،متخصصین پوست ، رتینوئیدهای موضعی مانند رتینول را برای درمان بیماری های پوستی توصیه کرده اند. به طور خاص ، یک متخصص پوست ممکن است رتینول را برای آکنه ، چین و چروک های ظریف یا هایپرپیگمانتاسیون توصیه کند.

هنگامی که چربی و سلولهای مرده پوست منافذ پوستی را مسدود کنند ، ممکن است آکنه ایجاد شود. سپس باکتری ها می توانند با انسداد منجر به التهاب و برجستگی شوند. رتینول و سایر رتینوئیدها می توانند منافذ پوست را از بین ببرند و پوست را قادر به ترمیم خود می کند ، که می تواند تورم را کاهش دهد و پوست را صاف کند.  همچنین می توانند به بهبود علائم آکنه و زخم کمک کنند.

رتینوئیدهای موضعی برای درمان آکنه غیر التهابی و التهابی مفید هستند. رتینوئیدها همچنین می توانند تولید سبوم را کاهش دهند و اثرات دیگری ایجاد کنند که می تواند به کنترل آکنه کمک کند. بسیاری از متخصص ها پیشنهاد می کنند که افراد باید رتینوئیدهای موضعی را به عنوان پایه درمان آکنه در نظر بگیرند.

از آنجا که رتینول نسبت به انواع قوی تر نوع رتینوئید ضعیف تری است ، ممکن است برای آکنه های خفیف تا متوسط ​​مناسب باشد. افرادی که آکنه شدیدتری دارند باید استفاده از سایر گزینه های درمانی مانند رتینوئیدهای قوی تر را با پزشک در میان بگذارند.

نحوه استفاده از رتینول در آکنه

برخی افراد تمایل دارند یک بار در روز ، حدود 20 یا 30 دقیقه پس از تمیز کردن صورت ، از داروهای رتینوئید بر روی پوست استفاده کنند. پزشکان گاهی اوقات توصیه می کنند که ابتدا فقط یک روز در میان از آنها استفاده کنید. این کار به این دلیل است که می توانند باعث تحریک پوست شوند.

با این حال ، این موضوع برای همه محصولات رتینول موجود در بازار یکسان نیست. کرم های مختلف حاوی غلظت های مختلف رتینول و ترکیبات مختلف مواد تشکیل دهنده هستند. بنابراین ، افرادی که از محصولات رتینول استفاده می کنند باید بسیار دقیق دستورالعمل های روی دارو را دنبال کنند.

توجه به این نکته مهم است که رتینول و سایر رتینوئیدها ممکن است لایه خارجی پوست را نازک کرده و باعث افزایش حساسیت به نور خورشید و افزایش خطر آفتاب سوختگی شوند. بنابراین ، افراد بهتر است شب از رتینول استفاده کنند و  در روز نیز از ضد آفتاب استفاده کنند. همچنین لازم به یادآوری است که اثرات رتینول تنها در صورتی ادامه خواهد داشت که فرد به استفاده از محصول ادامه دهد.

OTC در مقابل نسخه رتینول

اگر چه محصولات رتینول بدون نسخه (OTC) برای درمان آکنه موثر هستند ، اما تأثیر آنها کمتر از رتینوئیدهای تجویز شده است و همچنین دستیابی به نتایج مطلوب مدت زمان بیشتری طول می کشد. به این دلیل که رتینول به اندازه کافی قوی نیست ، به همین دلیل برای آکنه های خفیف تا متوسط ​​بهترین عملکرد را دارد.

سایر مزایای رتینول

رتینول علاوه بر درمان آکنه ، مزایای بالقوه دیگری برای مراقبت از پوست دارد که شامل:

ضد پیری : باعث کاهش خطوط و چین و چروک می شود

کاهش رنگدانه ها

بهبود قابلیت ارتجاعی پوست

بهبود بافت و رنگ پوست

استفاده موضعی از رتینول می تواند اثرات ضد پیری مشابه رتینوئیدهای قوی تر مانند اسید رتینوئیک را داشته باشد. این کار را با تشویق تشکیل کلاژن انجام می دهد ، که می تواند ظاهر پوست را بهبود بخشد. علاوه بر شرایط پوستی فوق ، پزشکان همچنین ممکن است رتینول را برای درمان کراتوز پیلاریس توصیه کنند. این عارضه یک بیماری شایع پوستی است که در آن سلول های مرده پوسته پوسته نمی شوند و در عوض فولیکول های مو را مسدود می کنند و در نتیجه برجستگی های کوچکی ایجاد می شود.

خطرات و عوارض جانبی

عوارض جانبی محصولات رتینوئید به طور معمول به دوز و غلظت آن وابسته است. این بدان معناست که احتمال بروز آنها با رتینوئیدهای قوی بیشتر است ، اما هنوز هم می توانند با رتینول بروز کنند. عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوست خشک
 • گرگرفتگی
 • پوسته پوسته شده
 • خارش

در موارد نادر ، این محصولات همچنین ممکن است باعث شود:

 • تغییر رنگ پوست
 • جوش های اولیه آکنه
 •  اگزما
 • تورم پوست
 • تاول

علاوه بر این ، استفاده از محصولات رتینول ممکن است پوست را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. بنابراین توصیه می شود محصولات را شب ها استفاده کنید و در روز از ضد آفتاب استفاده کنید.  برای افراد باردار و کسانی که سعی در بارداری دارند توصیه می شود از استفاده از محصولات رتینول خودداری کنند ، زیرا برخی از رتینوئیدها ممکن است احتمال سقط جنین و ناهنجاری های مادرزادی را افزایش دهند.

خلاصه

رتینول نوعی رتینوئید است. رتینوئیدها گروهی از داروها هستند که از ویتامین A به دست می آیند و در بسیاری از فرمولاسیون های دارو بدون نسخه وجود دارد. رتینول به انسداد منافذ کمک می کند ، و آن را به عنوان یک درمان موثر برای آکنه تبدیل می کند. همچنین می تواند به کاهش علائم پیری و بهبود بافت و رنگ پوست کمک کند.
رتینول نسبت به رتینوئیدهای دارای تجویز قدرت کمتری دارد. به همین دلیل ، از آن برای درمان آکنه خفیف تا متوسط ​​استفاده می شود. افرادی که اشکال شدیدتری در آکنه دارند، باید به پزشک مراجعه کنند.عوارض جانبی محصولات رتینول ممکن است برافروختگی ، خشکی و خارش باشد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *