علت کبودی سریع بدن چیست؟ چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کبودی هنگامی رخ می دهد که خون در زیر پوست گیر می کند ، معمولاً به علت ضربه ای که به رگ خونی کوچک آسیب می رساند. زمین خوردن ، ضربه یا هر چیز دیگری که فشار ناگهانی به پوست وارد کند ، می تواند باعث کبودی شود. ضربات بسیار شدید می تواند به استخوان ها آسیب برساند ، باعث خونریزی و کبودی می شود که بهبود آن چندین هفته طول می کشد. کبودی های جزئی اغلب طی چند روز بهبود می یابند.
برخی از افراد متوجه می شوند که به راحتی کبود می شوند و دلیل اصلی آنها را به خاطر نمی آورند. دیگران بعد از جراحات جزئی دچار کبودی های بزرگ می شوند و یا متوجه می شوند که کبودی های آنها هفته ها طول می کشد تا بهبود یابد.
کبودی به راحتی لزوماً به معنای بیماری در فرد نیست ، اما تغییر ناگهانی تعداد کبودی هایی که در فرد ایجاد می شود ، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
هر نوع بیماری یا دارویی که باعث افزایش خونریزی در فرد شود ، میتواند باعث کبودی سریع بدن در فرد شود.

کبودی سریع بدن

علت کبودی سریع بدن

افراد با افزایش سن به راحتی کبود می شوند. علت این امر این است که رگ های خونی ضعیف شده و پوست بدن نیز با افزایش سن نازک می شود. کبودی سریع بدن ممکن است به صورت ارثی وجود داشته باشد ، بنابراین افرادی که بستگان آنها به راحتی کبود می شوند ، متوجه می شوند که این امر در مورد آنها نیز صدق می کند. ارزیابی اینکه آیا کبودی آنها بیشتر از حد معمول است یا کبودی راحت تر از اکثر افراد برای فرد دشوار است. برخی از علائم کبودی فرد نسبت به حالت معمولی راحت تر عبارتند از:

 • کبودی های بسیار بزرگ و دردناک در پاسخ به آسیب های جزئی
 • داشتن کبودی های فراوان بدون به خاطر آوردن علت آنها
 • به طور مکرر کبودی ایجاد می شود که بهبود آن هفته ها طول می کشد
 • خونریزی بیش از 10 دقیقه پس از آسیب

دلایل متعدد و مسائل مربوط به سبک زندگی می تواند باعث کبودی سریع بدن در فرد شود. شایع ترین آنها عبارتند از:

داروها

داروهایی که رگ های خونی را نازک می کنند ممکن است باعث خونریزی و کبودی بیشتر در فرد شود. برخی از داروهای رقیق کننده خون معروف عبارتند از:

 • وارفارین
 • هپارین
 • ریوروکسابان
 • دبیگاتران
 • apixaban
 • آسپرین

برخی از داروهای دیگر ممکن است باعث ضعف یا تغییر رفتار در رگ های خونی شود و التهاب را بدتر کند یا خطر خونریزی را افزایش دهند. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • برخی از داروهای گیاهی مانند جینکگو بیلوبا ، جینسینگ ، گیاه تب ، مقادیر زیادی سیر ، زنجبیل ، نخل اره ای و پوست بید
 • کورتیکواستروئیدها و گلوکوکورتیکوئیدها ، به عنوان مثال ، پردنیزون (Rayos)
 • داروهای ضد افسردگی خاص ، مانند سیتالوپرام (Celexa) و فلوکستین (Prozac)

افرادی که دارو مصرف می کنند و متوجه افزایش خونریزی یا کبودی می شوند باید از پزشک خود بپرسند که آیا داروی آنها می تواند باعث خونریزی شود. در این صورت ، آنها می توانند با پزشک در مورد خطرات و مزایای ادامه درمان صحبت کنند.

مصرف الکل و بیماری کبدی

مصرف الکل عامل اصلی در ابتلا به بیماری های کبدی مانند سیروز است. سیروز و سایر بیماری های کبدی به آرامی عملکرد کبد را تضعیف می کنند. با پیشرفت بیماری کبد ، کبد ممکن است تولید پروتئین های کمک کننده به لخته شدن خون را متوقف کند. در نتیجه ، ممکن است فرد دچار خونریزی بیش از حد و کبودی آسان شود. همچنین ممکن است دچار خارش شدید ، احساس خستگی زیاد یا مریضی کند ، پاهای متورم ، ادرار تیره و زردی چشم یا پوست داشته باشند.
بیماری کبد قابل درمان است ، به ویژه هنگامی که پزشک آن را زود تشخیص دهد. افرادی که الکل مصرف می کنند باید علائم مشکلات کبدی را بلافاصله متوقف کنند. یک پزشک می تواند در مورد ترکیب صحیح درمان های پزشکی و درمان های سبک زندگی مشاوره دهد.

اختلالات خونریزی

بسیاری از شرایط ژنتیکی می تواند باعث لخته شدن خون فرد به آرامی یا اصلاً نشدن آن شود. بیماری فون ویلبراند ، شایع ترین اختلال خونریزی ، حدود 1٪ از جمعیت را درگیر می کند. فرد مبتلا به این بیماری دارای پروتئین فون ویلبراند معیوب یا فاقد آن است ، که برای لخته شدن خون مهم است. درمان هورمون مصنوعی می تواند باعث بهبود لخته شدن خون در افراد مبتلا به بیماری فون ویلبراند شود.
هموفیلی ، یک اختلال خونریزی دیگر ، باعث از بین رفتن یا نقص فاکتور VIII (هموفیلی A) یا عامل IX (هموفیلی B) می شود. هر دوی این پروتئین ها برای لخته شدن خون مهم هستند. نسخه های مصنوعی این عوامل لخته کننده می تواند به درمان هموفیلی کمک کند و خطر خونریزی جدی ، از جمله کوفتگی های شدید را کاهش دهد.
هنگامی که یک اختلال خونریزی ژنتیکی باعث کبودی آسان شود ، همچنین ممکن است فرد خونریزی بیش از حد داشته باشد یا حتی خونریزی های تهدید کننده زندگی را تجربه کند. علائم به طور ناگهانی ظاهر نمی شوند. در عوض ، آنها از بدو تولد وجود دارند ، بنابراین اختلالات خونریزی ژنتیکی بیشتر در نوزادان و کودکان کم سن مشاهده می شود.

علت کبودی سریع بدن

کمبود ویتامین

ویتامین های خاص باعث بهبودی بدن و از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. کمبود ویتامین C می تواند شرایطی به نام اسکوربوت ایجاد کند. اسکوربوت باعث خونریزی لثه ، زخم هایی که بهبود نمی یابند و کبودی آسان می شود.
ویتامین K به بدن در ایجاد لخته برای جلوگیری از خونریزی کمک می کند. نوزادان تازه متولد شده غالباً سطح ویتامین K بسیار کمی دارند که برای جلوگیری از خونریزی کافی نیست. بدون تزریق ویتامین K در بدو تولد ، نوزادان ممکن است به راحتی کبود شوند یا خونریزی بیش از حد داشته باشند. بزرگسالانی که بسیار کمبود ویتامین K دارند نیز ممکن است افزایش ناگهانی کبودی را مشاهده کنند.
کمبود ویتامین معمولاً به راحتی قابل حل است. با این حال ، مهم است که پزشک این کمبودها را با آزمایش خون تشخیص دهد تا بتواند مکمل ویتامین مناسب را توصیه کند.
اگر مکمل های ویتامین این مسئله را درمان نمی کنند ، این ممکن است به این معنی باشد که فرد مشکل دیگری مانند اختلال متابولیک یا دستگاه گوارش دارد که جذب مواد مغذی را برای بدن دشوار می کند.

واسکولیت

واسکولیت به گروهی از بیماری ها گفته می شود که باعث رگ های خونی ملتهب می شوند. علاوه بر افزایش خونریزی و کبودی ، ممکن است فرد دچار تنگی نفس ، بی حسی در اندام ها و زخم ، توده های پوستی یا لکه های بنفش روی پوست شود.
نوع درمان به شدت واسکولیت و کدام ناحیه از بدن بستگی دارد. چندین دارو از جمله استروئیدها ممکن است کمک کنند.

پورپورای سالخورده

پورپورای سالخورده معمولاً افراد مسن را درگیر می کند ، از جمله حدود 10٪ از افراد بالای 50 سال. باعث ایجاد ضایعات کبود مانند قرمز به رنگ ارغوانی روی پوست می شود و به احتمال زیاد بازوها و دست ها را تحت تأثیر قرار می دهد.
در بسیاری از موارد ، ضایعات به دنبال آسیب به پوست است. با این حال ، ماندگاری آنها بسیار بیشتر از کبودی است و معمولاً بسیار بزرگتر هستند. گاهی اوقات ، پوست حتی پس از بهبود ضایعه قهوه ای می شود.
محافظت از پوست در برابر آفتاب ممکن است از شدت علائم بکاهد. افراد مبتلا به پورپورای پیر باید مراقب کبودی آسان خود باشند و سعی کنند پوست را از آسیب محافظت کنند. هیچ درمانی وجود ندارد ، اما ممکن است یک پزشک بتواند برای کاهش دفعات و شدت ضایعات ، روش های درمانی در سبک زندگی را به شما توصیه کند.

سرطان

به ندرت ، افزایش ناگهانی خونریزی ، از جمله کبودی ، ممکن است نشانه سرطان باشد. سرطان هایی که بر روی خون و مغز استخوان تأثیر می گذارند ، مانند سرطان خون ، ممکن است باعث کبودی شوند. همچنین ممکن است فرد متوجه خونریزی لثه شود.
بسیاری از سرطان ها به ویژه با تشخیص زودهنگام بسیار قابل درمان هستند. مردم هرگز نباید ترس را برای به تأخیر انداختن درمان بگذارند بلکه باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند. شیمی درمانی ، دارو و جراحی می تواند جان انسان ها را نجات دهد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

کبودی سریع بدن در صورت وجود یک کبودی بزرگ و عظیم که به نظر می رسد به طور مداوم در زیر پوست خونریزی می کند ، یک فوریت پزشکی است.
آسیب به اعضای بدن نیز یک وضعیت اضطراری است ، بنابراین اگر یک ضربه سخت به کمر ، قفسه سینه یا معده وارد شد ، اگر کبودی بسیار دردناک است یا به طور غیرمعمول سیاه یا متورم است ، فرد باید به اورژانس مراجعه کند.
با این حال ، در اکثر موارد ، می توان صبر کرد تا ببینید آیا کبودی به خودی خود برطرف می شود یا خیر. افراد باید درمورد کبودی سریع بدن با پزشک مشورت کنند:

 • آنها ناگهان راحت تر از قبل شروع بدنشان کبود میشود
 • آنها علائم دیگری مانند زردی پوست ، تب ، کم انرژی یا تغییرات پوستی دارند
 • آنها دارو مصرف می کنند و بدنشان سریع کبود میشود
 • آنها بسیاری از کبودی های دردناک را تجربه می کنند که خیلی زود بهبود می یابند

حرف آخر

در بیشتر موارد ، کبودی آسان یک ناراحتی جزئی است که به علت عوامل ژنتیکی یا یک بیماری پزشکی جزئی است. با این حال ، کبودی همچنین می تواند یک هشدار اولیه باشد که نشان می دهد اندام ها یا رگ های خونی مشکلی ندارند. بنابراین ، بهتر است از تغییر الگوی کبودی غافل نشوید و در مراجعه به پزشک اشتباه کنید. در بیشتر موارد ، علت اصلی کبودی سریع بدن یا خوش خیم و قابل درمان است.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.