عوارض لیزر بیکینی

ابتدا باید این نکته را درباره لیزر موهای زائد بگوییم که میزان نفوذ لیزر تا ریشه مو است که حداکثر3 میلی متر می‎باشد. شاید این ذهنیت برای شما پیش بیاید که لیزر ناحیه تناسلی خطرناک باشد و تابش لیزر یا پرتو به ناحیه تناسلی ممکن است خطر ناباروری را برای شما به همراه داشته باشد. اما این تصوری غلط است این امواج تنها در پوست شما گرما تولید می‌کنند و با این کار فولیکول مو را غیرفعال کرده و درنتیجه مانع رشد مو می‌شوند. انرژی ساطع شده جذب لایه های سطحی پوست می‌شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که تا به حال موردی در دنیا درباره اینکه دستگاه های رفع مو زائد خطر ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان را تشدید می‌کند وجود ندارد و در صورت دیدن این مورد 100% استفاده از این دستگاه ها ممنوع خواهد شد. با مجله “زیبا بمان” همراه باشید تا درباره عوارض لیزر بیکینی بدانید.

آیا لیزر بیکینی باعث نازایی میشود

درباره لیزر بیکینی و نازایی این دیدگاه ممکن است وجود داشته باشد که لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی به علت نفوذ به اندام های داخلی و ساختار سلولی ممکن است موجب ناباروری شود. باید بدانید که پرتوهای انتشار یافته به اندام های داخلی بدن فرد نفوذ نخواهد کرد تا به آن ها آسیبی برساند.

پس جواب این سوال که آیا از عوارض لیزر بیکینی ناباروری یا نازایی است می‌توان گفت خیر! چرا که همانطور که گفته شده عمق نفوذ پرتوهای دستگاه لیزر حداقل 1 میلی متر می‌باشد و تاثیری روی تخمدان ها ندارد. با هدف قرار دادن رنگدانه در یک فولیکول مو انجام و روی رنگدانه اعمال خواهد شد و تاثیری روی باروری ندارد.

آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان میشود

آیا لیزر موهای زائد باعث ایجاد سرطان خواهد شد! جواب این سوال نیز منفی است و پایه علمی ندارد. جالب است بدانید که حتی برای درمان انواع خاصی از ضایعات پیش سرطانی از لیزر استفاده خواهد شد. موارد استفاده از لیزر برای رفع چین و چروک و درمان آفتاب سوختگی استفاده می‌شود. همچنین به علت اینکه لیزرهایی که برای از بین بردن موهای زائد و مشکلات پوستی به کار برده می‌شود اشعه کمتری دارد، پس خطر ایجاد سرطان وجود ندارد.

عوارض لیزر بیکینی

عوارض لیزر بیکینی

ابتدا این نکته را نباید فراموش کنید که برای اینکه عوارض لیزر بیکینی شما در کمترین حد خود قرار بگیرد شما باید به مراکز معتبر و پزشک متخصص برای انجام لیزر مراجعه کنید.

همانطور که گفته شد باید به مراکز معتبر برای لیزر موهای زائد مراجعه کرد چرا که عدم رعایت مسائل بهداشتی ممکن است باعث انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان شود. البته در صورت رعایت بهداشت و نکات ایمنی و ضد عفونی کردن دستگاه لیزر این اتفاق نخواهد افتاد.

سوختگی می‌تواند از عوارض لیزر موهای زائد باشد، زیرا مکانیزم لیزر به این صورت است که با ایجاد گرما موهای زائد را از بین می‌برد و به همین دلیل سوختگی های خفیفی در سطح پوست ممکن است ایجاد شود اما در مواردی نیز سوختگی های شدید نیز گزارش شده است که باعث ایجاد لک های دائمی در ناحیه تناسلی خواهد شد.

لیزر موهای زائد به ندرت دارای عوارض هستند و عوارض حاد ایجاد خواهد کرد. از عوارض جانبی لیزر بیکینی می‌توان به سوزش، خارش، درد، بی حسی، قرمزی، زخم و تغییرات رنگ پوست اشاره کرد.

بدترین اثری که لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی ایجاد خواهد کرد تغییرات پوستی رنگدانه دار است. به علت اینکه در لیزر رنگدانه های پوست مورد تهاجم قرار می‌گیرد پوست های روشن کمتر دچار آسیب خواهند شد که دائمی نیست.

در ناحیه لیزر شده در صورت داشتن پوست روشن ممکن است رنگ آن ناحیه تیره شود. و ممکن است برعکس این اتفاق نیز برای افرادی با پوست تیره رخ دهد. البته جای نگرانی نیست و این تغییرات موقت است.

از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی درد ندارد، اما ممکن است به علت داشتن پوست حساس در ناحیه شرمگاهی باید از بیهوشی موضعی استفاده کنید، البته این کار ضرورتی ندارد. یا ممکن است به علت حساس بودن پوست بدن فرد در محل لیزر شده زخم ایجاد شود.

بعد از اتمام جلسه لیزر ممکن است پوست تحت تاثیر لیزر قرار بگیرد و دچار تورم و تغییر رنگ شود (به رنگ های صورتی، قرمز، شبیه آفتاب سوختگی خفیف) که معمولا خوب شدن آن چند روز طول خواهد کشید. در این مدت می‌توانید از کرم های موضعی استفاده کنید. یا اینکه با استفاده از کمپرس های یخ می‌توانید ورم و درد را کاهش دهید. در صورتی که سوزش محل لیزر شده شدید شد حتما به پزشک مراجعه کنید و جویای علت آن باشید.

تا حداقل 6 هفته بعد از لیزر نباید ناحیه لیزر شده را در معرض نور آفتاب قرار دهید به علت اینکه احتمال ایجاد تاول در پوست را افزایش خواهد داد. یا اینکه اگر به تازگی پوست خود را برنزه کرده اید وقت لیزر خود را عقب بیندازید چرا که ممکن است موجب تغییر در بافت اصلی پوست شما ایجاد شود.

مراقبت های بعد از لیزر ناحیه تناسلی

برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن و سوختگی پوست از کرم زینک استفاده کنید.

استفاده از کمپرس یخ بعد از لیزر موهای زائد برای کاهش ورم توصیه می‌شود.

تا بهبود کامل از لباس های زیر نخی و آزاد استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *