آشواگاندا برای یائسگی : آیا کمک می کند؟

برخی از مطالعات کوچکتر نشان می‌دهد که آشواگاندا ممکن است به کاهش برخی از علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی کمک کند. با این حال، دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد نحوه عملکرد آن ندارند یا اینکه آیا برای استفاده طولانی مدت بی خطر است یا خیر. آشواگاندا نوعی گل شب بو است که از خانواده گیاهانی مانند گوجه فرنگی و بادمجان است. سابقه طولانی استفاده دارویی در آیورودا دارد، اما دانشمندان اخیراً شروع به تحقیق در مورد آن کرده اند.

به نظر می‌رسد که آشواگاندا سطوح انتقال دهنده عصبی گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را افزایش می‌دهد. داروهای دیگری که پزشکان گاهی برای گرگرفتگی تجویز می‌کنند، مانند گاباپنتین نیز این کار را انجام می‌دهند. برای اطلاعات بیشتر در مورد آشواگاندا و یائسگی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

آشواگاندا

آشواگاندا چیست؟

Ashwagandha یا Withania somnifera یک درختچه گلدار است که در آسیا و برخی از مناطق آفریقا رشد می‌کند. نام های دیگر آن شامل جینسینگ هندی و گیلاس زمستانی است. آشواگاندا یک گیاه مهم در آیورودا است که یک شکل سنتی از طب است که منشا آن هند است.

برخی از آشواگاندا به عنوان یک نوتروپیک یاد می‌کنند که اصطلاحی برای مکمل‌ها و گیاهانی است که ادعا می‌کنند عملکرد مغز را تقویت می‌کنند. برخی از تمرین‌کنندگان ادعا می‌کنند آشواگاندا یک آداپتوژن است، که ماده‌ای است که به بدن کمک می‌کند تا با انواع مختلف استرس سازگار شود.

مفهوم آداپتوژن‌ها نظری است. هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد همه گیاهانی که افراد آن را سازگاری زا می دانند به طور جهانی به استرس روحی و جسمی کمک می‌کنند.

چگونه آشواگاندا بر بدن تأثیر می‌گذارد؟

دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد چگونگی تأثیر آشواگاندا بر بدن ندارند. مطالعات اولیه نشان می‌دهد که ممکن است:

گیرنده‌های گابا را تحت تأثیر قرار دهید: گابا یک انتقال دهنده عصبی است که فعالیت سیستم عصبی را کاهش می‌دهد. تجزیه و تحلیل ترکیبات موجود در آشواگاندا نشان می‌دهد که این گیاه ممکن است گیرنده‌های GABA را تحت تاثیر قرار دهد، که می‌تواند توضیح دهد که چرا این گیاه بر برخی افراد اثر آرامبخش دارد.
کاهش التهاب: آشواگاندا حاوی ترکیباتی است که استروئید هستند. مشابه کورتیکواستروئیدها، این ترکیبات التهاب را کاهش می‌دهند.
افزایش تستوسترون: Ashwagandha ممکن است تستوسترون را در مردان افزایش دهد، اما مشخص نیست که آیا این در زنان نیز رخ می‌دهد یا خیر.
افزایش تیروکسین: تیروکسین اصلی‌ترین هورمونی است که غده تیروئید تولید می‌کند. مواردی از سطوح بالای تیروکسین در افرادی که آشواگاندا مصرف می‌کنند گزارش شده است که نشان می‌دهد ممکن است تولید تیروکسین را تحریک کند.

آیا آشواگاندا علائم یائسگی را کاهش می‌دهد؟

تنها یک مطالعه اخیر وجود دارد که به تأثیر آشواگاندا بر علائم یائسگی در انسان می پردازد. یک مطالعه تصادفی کنترل‌شده، دوسوکور و کنترل‌شده با دارونما در سال 2021 از شرکت‌کنندگان خواسته شد دو بار در روز به مدت 8 هفته یک دارونما یا 300 میلی‌گرم ریشه آشواگاندا مصرف کنند. محققان این موارد را ارزیابی کردند:

علائم یائسگی
کیفیت زندگی مرتبط با یائسگی
تعداد و دفعات گرگرفتگی
سطح استرادیول، هورمون محرک فولیکول (FSH)، تستوسترون، و هورمون لوتئینه کننده

گروه آشواگاندا تجربه کرد:

کاهش معنی‌دار آماری در گرگرفتگی و علائم ادراری
افزایش استرادیول، FSH و هورمون لوتئینیزه کننده
کاهش نمره کیفیت زندگی مرتبط با یائسگی
دو گروه تفاوت معنی داری در سطح تستوسترون نشان ندادند.

با این حال، تنها 91 نفر مطالعه را تکمیل کردند. برای تایید نتایج، مطالعات آینده باید نتایج را در یک گروه بزرگتر تکرار کنند. برخی از تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که آشواگاندا می تواند سطح گلوکز خون را کاهش دهد، مزایای آنتی اکسیدانی ارائه دهد و مزایای ضد توموری ارائه دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای اثبات این امر ضروری است.

آیا آشواگاندا علائم یائسگی را کاهش می‌دهد؟

عوارض جانبی آشواگاندا

شایع‌ترین عوارض جانبی آشواگاندا عبارتند از:

سردرد
حالت تهوع
استفراغ
اسهال
خواب آلودگی 

عوارض جانبی کمتر رایج عبارتند از:

سرگیجه
بیش‌فعالی
توهمات
دهان خشک
کاهش اشتها
بثورات پوستی
تاری دید
کرامپ‌های شبانه
افزایش وزن 

خطرات آشواگاندا

چندین خطر شناخته شده برای مصرف آشواگاندا وجود دارد و برخی افراد نباید آن را مصرف کنند. این شامل افرادی می‌شود که:

باردار هستند یا ممکن است باردار باشند.
داروهای خاصی مصرف می‌کنند.
شرایط سلامت خاصی دارند.
آلرژی و عدم تحمل.
مانند هر دارویی، افراد ممکن است واکنش آلرژیک به آشواگاندا داشته باشند.

کسانی که نسبت به شب بوها حساسیت ندارند نیز ممکن است متوجه شوند که آشواگاندا باعث علائم می‌شود.

افزایش سطح تیروکسین

چند مطالعه موردی تیروتوکسیکوز را در افرادی که مکمل‌های آشواگاندا مصرف می‌کنند گزارش کرده‌اند. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که هورمون تیروئید بیش از حد در بدن وجود داشته باشد و باعث مسمومیت شود.

یک مطالعه موردی قدیمی‌تر در سال 2005 یک زن 32 ساله سالم را توصیف می‌کند که پس از مصرف آشواگاندا دچار تیروتوکسیکوز شده است. فرد در آن زمان هیچ دارو یا ماده دیگری مصرف نمی‌کرد و پس از قطع مصرف مکمل، علائم بهبود یافت.

تداخلات دارویی

Ashwagandha ممکن است بر روی سیستم GABA عمل کند، به همین دلیل است که ممکن است با سایر موادی که همین کار را انجام می‌دهند، تعامل منفی داشته باشد. این شامل:

  • داروهای ضدتشنج
  • بنزودیازپین‌ها
  • باربیتورات‌ها

برخی شواهد نشان می‌دهد که آشواگاندا ممکن است با متابولیسم داروهای دیگر تداخل داشته باشد، اما مشخص نیست که آیا این مورد است یا ارتباط بالینی آن چیست.

خلاصه

آشواگاندا ممکن است برخی از علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی و علائم ادراری را کاهش دهد. با این حال، هنوز بسیاری از دانشمندان در مورد این گیاه نمی‌دانند. اگرچه بخش مهمی از آیورودا است، اما آزمایش‌های با کیفیت کمی وجود دارد که اثرات و ایمنی آن را در افرادی که یائسگی را تجربه می‌کنند، آزمایش کنند.

قبل از امتحان آشواگاندا، توصیه می‌شود با دکتری که در مورد یائسگی آگاه است، تماس بگیرید. آنها ممکن است بتوانند راهنمایی‌هایی در مورد راه‌هایی برای کاهش علائم ارائه دهند، یا اگر فردی بخواهد آشواگاندا مصرف کند، ممکن است توصیه‌هایی برای مارک های معتبر ارائه دهند. اگر فردی قبلاً داروهای دیگری مصرف می‌کند یا به بیماری‌هایی مانند بیماری تیروئید مبتلا است، مشورت با پزشک بسیار مهم است.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *