آیا سقط جنین دردناک است ؟

آیا سقط جنین دردناک است

برای پاسخ به این سوال که آیا سقط جنین دردناک است یا خیر باید گفت که تجربه سقط جنین بین افراد متفاوت است. سقط جنین ممکن است باعث ایجاد درد یا گرفتگی شود ، اما بسیاری از خانمها می توانند این ناراحتی را زیر نظر پزشک مدیریت و کنترل کنند. میزان درد و سایر عوارض جانبی که ممکن است یک زن داشته باشد تا حد زیادی به نوع سقط جنین بستگی دارد.

سقط جنین در برخی ها خانم ها که ناخواسته اتفاق می افتد می تواند افسردگی را نیز به دنبال داشته باشد. به خصوص که در خانم هایی که برای اولین بار به عنوان مادر منتظر به دنیا آمدن نوزادشان هستند. بنابراین در چنین شرایطی در کنار توجه به سلامت جسمی باید به سلامت روحی فرد نیز توجه کرد.

انواع سقط جنین

سه نوع متداول سقط جنین عبارتند از:

 • سقط جنین پزشکی
 • آسپیراسیون مکشی
 • کورتاژپ

همانطور که اشاره شد اینکه آیا سقط جنین دردناک است بسته به روش های بالا دارد . در این بخش از مجله زیبا بمان قصد بررسی عوارض این روش ها را داریم. درد می تواند یکی از عوارض بعد از سقط جنین باشد.

سقط جنین پزشکی

برای پایان دادن به بارداری در این روش از دو قرص سقط جنین  که حتما باید توسط متخصص تجویز شده باشد استفاده می گردد. این روش  معمولاً تا 10 هفته بعد از آخرین دوره قاعدگی  توصیه می شود. قرص اول ، مییفپریستون ، از رشد بارداری جلوگیری می کند. قرص دوم یعنی میزوپروستول باعث انقباض رحم و از هم پاشیدگی جنین می باشد . در نتیجه این انقباضات رحمی ، فرد می تواند درد را احساس کند.

بدن هر فرد که سقط جنین به روش دارو های پزشکی  را داشته است پاسخ متفاوتی نسبت به مصرف قرص خواهد داد. برحی از پخانم ها این حالت را شبیه به دوره قاعدگی خود می داند که با کم یدرد در ناحیه شکم همراه است و در برخی دیگر این درد و گرفتگی شدید تر و اذیت کننده تر است. در این روش برای پاسخ به سوال آیا سقط جنین دردناک است می توان گفت بله! سقط جنین در این روش حدود یک چهار الی پنج ساعت است . چندین هفته خونریزی یا لکه بینی بعد از مصرف دارو ها طبیعی است ، اما در صورت تداوم حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

آسپیراسیون مکشی

آسپیراسیون نوعی از سقط جراحی است که برای از بین بردن بافت جنین  از مکش و ساکشن آرام استفاده می شود. پزشک قبل از انجام آسپیراسیون گردن رحم را بی حس می کند. بعضی اوقات از بیهوشی عمومی استفاده می شود که با توجه به شرایط بیمار انجام می شود اما به طور کلی نوع بیهوشی نادر است.

به دلیل استفاده از دارو های تسکین دهنده این روش درد و خطری ندارد و فقط هنگام انجام فرآیند آسپیراسیون ممکن است حس مکش را کمی احساس کنند. برخی تا یک الی دو روز بعد احساس گرفتگی خواهند داشت. خونریزی و لکه بینی در این روش نیز مانند روش دارویی تا دو هفته طبیعی است.

کورتاژ یا تخلیه

برای خانم هایی که بیش از 13 هفته باردار می باشند این روش مناسب می باشد. به طور کلی انتخاب روش مناسب سقط جنین توسط پزشک مشخص می شود. این روش با بیهوشی عمومی انجام می شود ، به این معنا که فرد در حین روش  هوشیار نخواهد بود و قادر به احساس درد نخواهد بود.

پزشک با استفاده از دستگاه هایی که دارای میله های نازک هستند ، شروع به باز کردن دهانه رحم زن می کند. سپس برای برداشتن بافت جنین از فورسپس و مکش استفاده می کنند. یک تا  دو روز احساس درد و گرفتگی در ناحیه شکم و لکه بینی و خونریزی طبیعی است.

سایر عوارض سقط جنین

برخی از خانمها ممکن است بعد از سقط جنین عوارض جانبی را تجربه کنند. عوارض جانبی احتمالی سقط جنین با داروی پزشکی شامل موارد زیر است:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهالپ
 • تب و لرز
 • سرگیجه و سردرد

عوارض جانبی احتمالی  روش های جراج یمکش و کورتاژ می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • تب
 • تعریق
 • سرگیجه
 • گرفتگی
 • خون ریزی
 • لخته شدن خون
سقط جنین

خطرات روش های سقط

سقط جنین اگر تحت نظر متخصص ماهر انجام پذیرد معمولاً یک فرایند پزشکی کم خطر است. با این حال ، در شرایط نادر ، عوارضی ممکن است رخ دهد. اگرچه قرص های سقط جنین به طور معمول بسیار بی خطر و مؤثر هستند ، اما گاهی  نمی توانند به درستی کار کنند ، که می تواند منجر به سقط ناقص شود. این موضوع به این معنی است که ممکن است فرد نیاز به تکرار این روش داشته باشد. بعضی اوقات ، پزشک برای برداشتن بافت جنین باقی مانده ، نیاز به انجام جراحی دارد.

هر دو آسپیراسیون و تخلیه روشهای جراحی ایمن و مؤثر هستند که خطر کمتری از عوارض دارند. با این حال ، عوارض احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • باقی ماندن بافت جنین
 • عفونت
 • خونریزی شدید
 • صدمه به دهانه رحم ، رحم یا اندامهای دیگر

راه های به حداقل رساندن درد و عوارض جانبی

برای به حداقل رساندن درد و عوارض جانبی سقط جنین ، می توانید روش های زیر امتحان كند:

 • مصرف داروهای بدون نسخه (OTC) برای کاهش درد ، مانند ایبوپروفن
 • استفاده از بطری آب گرم یا کمپرس گرم برای رفع درد و گرفتگی شکم
 • حمام گرم برای کاهش گرفتگی
 • اگر داروهای تسکین دهنده درد تاثیری نداشتند ، پزشک  می تواند داروهای قوی تر را تجویز کند.

تأثیر عاطفی یک سقط جنین

اگر یک خانم مایل به ادامه بارداری نباشد یا در صورت ادامه بارداری این کار خطری برای سلامتی وی داشته باشد ، ممکن است  مجبور باشد سقط جنین را انتخاب کند. سقط جنین با دارو و جراحی روش های ایمن ، ساده و کم خطر برای پایان دادن به بارداری است.

هر فرد بعد از سقط جنین احساس متفاوتی دارد . ممکن است برخی از خانم ها از استرس یک بارداری ناخواسته رهایی یابند. برخی دیگر ممکن است بعد از سقط جنین ، حس اضطراب و غم را تجربه کنند ، با اینکه می دانند که این تصمیم درستی برای آن ها است. اگر یک زن بعد از سقط جنین احساس، غم و اندوه و اضطراب کرد ، باید با پزشک صحبت کند.

داشتن سقط جنین یک تصمیم شخصی است. آنچه برای یک خانم مناسب است ممکن است برای دیگری درست نباشد. برای دریافت مشاوره در مورد سقط جنین ،باید با پزشک مشورت کرد تا با پاسخ سوالات را یافت.. فهم سقط جنین به خانم ها کمک می کند تا انتخاب آگاهانه ای را انجام دهند.

خلاصه

سقط جنین با دارو های  پزشکی و جراحی به طور معمول روشهای کم خطر برای پایان دادن به بارداری است و تجربه هر زن در این روش ها متفاوت است.سقط جنین با دارو ممکن است باعث ایجاد درد و گرفتگی شود زیرا باعث انقباض رحم و بافت جنین می شوند.  معمولاً با استفاده از داروهای تسکین دهنده درد می توان عوارض آن را کنترل کرد. فردی که جراحی می شود در طی عمل درد کمی را تجربه می کند زیرا از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده می شود . اما ممکن است فرد بعد از چند روز دچار گرفتگی و کمی درد شود.

برگرفته از : abortion

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *