ماسک آلوئه ‌ورا برای مو | تقویت و رشد موها

آلوئه‌ ورا گیاهی بدون ریشه یا دارای ریشه‌ی بسیار کوتاه با برگ‌هایی ضخیم با حاشیه‌ی دندانه‌ای است که در میان بافت برگ آن، مایعی شفاف و ژله‌ای مانند وجود دارد. استفاده از ژل آلوئه‌ ورا به عنوان ماسک آلوئه ‌ورا برای مو یکی از شیوه‌های رایج و موثر در حفظ سلامت مو است. ماسک ها زیبایی می‌توانند تاثیر زیادی بر سلامت و شادابی پوست و موهای شما داشته باشند. ماسک آلوئه ورا به علت داشتن اسید آمینه و آنزیم های پروتئولیتیک می‌تواند بر رشد و تقویت موهای شما بسیار تاثیز گذار باشد. با مجله‌ی “زیبا بمان” همراه باشید تا روش تهیه و خواص ارزشمند ژل آن را بررسی کرده و با انواع ژل آلوئه‌ورا برای مو آشنا شویم.

ماسک آلوئه ‌ورا برای مو

روش تهیه‌ی ژل آلوئه‌ ورا

برگ‌های گیاه آلوئه‌ورا را به صورت افقی برش داده و آن‌ها را  به حالت عمودی نگهدارید تا شیره‌ی تیره‌‌ی آن خارج شود. با یک قاشق، محتویات درون برگ را خارج کنید و در یک درون مخلوط کن ریخته و ترکیب یکنواختی بدست آورید. این ژل را چند روز می‌توانید درون یخچال نگهداری کنید؛ ولی بهتر است که برای تهیه‌ی ماسک‌های این گیاه، از آلوئه‌ورای تازه استفاده کنید.

خواص ژل آلوئه ‌ورا برای مو

آلوئه ورا به علت داشتن آنزیم پروتئولیتیک که وظیفه ترمیم سلول های آسیب دیده در پوست را بر عهده دارد می‌تواند سلول های آسیب دیده پوست سر را ترمیم کند. و همین امر موجب بهبود وضعیت و سلامت فولیکول مو می‌شود و می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی رشد و سلامت مو بگذارد و آن را تقویت کند.

در ادامه این آنزیم می‌تواند فولیکول های خفته مو را نیز بیدار کند و باعث رشد مجدد موهای شما شود. در ادامه این گیاه شگفت انگیز میتواند ریزش موهای شما را قطع کرده و موجب پرپشت شدن موهای شما شود.

آلوئه ورا به علت داشتن رطوبت بالا موجب آبرسانی و رساندن مواد مغذی به موهای شما می‌شود.

آلوئه ورا به علت داشتن خاصیت ضد التهابی و ضد قارچی می‌تواند از شوره و پوست پوست شدن موهای سر شما جلوگیری کند.

آلوئه ورا به علت داشتن پروتئین، ویتامین و مواد معدنی موجود در خود می‌تواند به راحتی فولیکول مو را تغذیه کند.

ژل آلوئه ورا می‌تواند PH سلول های مو را در حالت تعادل نگه دارد و همین امر موجب افزایش رشد موها می‌شود. آلوئه ورا می‌تواند آنزیم هایی را که موجب رشد موهای جدید می‌شود را تحریک کند. همچنین استفاده از ژل آلوئه ورا موجب سلامت ، نرمی، درخشندگی موهای شما می‌شود چرا که به طور موثر فولیکول موهای شما را پاکسازی می‌کند و لایه های اضافی و … را تمیز می‌کند.

تهیه‌ی انواع ماسک آلوئه ‌ورا برای مو

اکنون به معرفی چهار نوع ماسک آلوئه ‌ورا برای مو که مواد اولیه‌ی آن از عطاری‌ها به راحتی قابل تهیه باشد می‌پردازیم:

ماسک آلوئه ‌ورا و تخم مرغ: یک عدد تخم مرغ را با چهار قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا به خوبی ترکیب کرده و آن را به کف سر و ریشه‌ی موها بمالید. این ماسک را به مدت 5 دقیقه بر روی سر خود ماساژ داده و بعد از گذشت 20 دقیقه آن را با شامپویی ملایم و آب سرد بشویید. از این ماسک دو بار در هفته استفاده کنید تا پروتئین موجود در تخم مرغ در ترکیب با آلوئه‌ورا از ریزش موها جلوگیری کرده و تقویت موها را به دنبال داشته باشد.

ماسک آلوئه ‌ورا و روغن نارگیل

ماسک آلوئه ‌ورا و روغن نارگیل: دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا و سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را ترکیب کرده، موهای خود را به طور کامل به این ماسک آغشته کنید و اجازه دهید این ماسک یک ساعت بر روی موهای شما باقی بماند. سپس، سر خود را با شامپویی ملایم و آب ولرم بشویید. از این ماسک می‌توانید یک بار در هفته استفاده کنید. اسیدهای چرب موجود در روغن نارگیل در کنار خواص ارزشمند ژل آلوئه‌ورا باعث ترمیم موهای آسیب‌دیده می‌شود و وجود انواع ویتامین در آن، سبب سرعت بخشیدن به رشد موها می‌گردد.

ماسک آلوئه‌ ورا و روغن کرچک: یک فنجان ژل آلوئه‌ورا را با دو قاشق غذاخوری روغن کرچک ترکیب کرده و ماسکی یکدست بدست آورید. این ماسک را بر روی پوست سر و ریشه و ساقه‌ی موها مالیده و آن را با کمک یک کلاه بپوشانید. بعد از گذشت یک ساعت، سر خود را با شامپویی ملایم و آب ولرم بشویید. از این ماسک یک بار در هفته استفاده کنید. روغن کرچک موجود در این ماسک، مانع از ریزش موها شده و رشد آن‌ها را تحریک می‌کند.

ماسک آلوئه ‌ورا و عسل: سه قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا با سه قاشق غذاخوری عسل ترکیب کرده و این ماسک را به مدت 20 دقیقه بر روی کف سر و موهای خود قرار داده و بعد از اتمام این مدت زمان، سر خود را با یک شامپوی ملایم و آب ولرم بشویید. این ماسک را دو بار در هفته استفاده کنید تا موهای شما علاوه بر خواص شگفت‌انگیز ژل آلوئه‌ورا، از خاصیت ضد عفونی‌کننده‌ی عسل نیز بهره برده و سلامت موها تضمین گردد.

ماسک روغن زیتون و آلوئه ورا : 5 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 3 قاشق غذاخوری روغن زیتون، زرده تخم مرغ را با هم مخلوط کنید و سپس آن را به پوست سر خود بمالید. بعد از 30 دقیقه شما می‌توانید موهای خود را با آب ولرم و شامپو بشویید.

ماسک آلوئه ورا و آب پیاز : 6 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و 6 قاشق غذاخوری آب پیاز را با هم ترکیب کنید و سپس آن را بر روی موهای خود بمالید. شما می‌توانید بعد از گذشت 30 الی 45 دقیقه موهای خود را بشویید.

ماسک آلوئه ورا و شیر نارگیل : 5 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 5 قاشق غذاخوری شیر نارگیل و 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با هم به خوبی مخلوط کنید. سپس مواد به دست آمده را به پوست سر و موهای خود بمالید. بعد از گذشت 30 الی 45 دقیقه می‌توانید موهای خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

نکته: شیر نارگیل دارای خاصی مرطوب کنندگی فراوان و یک منبع عالی از مواد مغذی برای موهای شما است.

ماسک ژل آلوئه ورا و آب لیمو : 3 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به همراه 1 قاشق غذاخوری آب لیمو را به خوبی با هم ترکیب کنید و سپس آن را به موهای خود بمالید. پس از گذشت 30 دقیقه می‌توانید موهای خود را با آب ولرم و شامپو بشویید. این ماسک برای موهای چرب بسیار مفید است.

ماسک حنا و ژل آلوئه ورا : 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، برگ تازه حنا، 3 قاشق غذاخوری ماست، 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید و سپس آن را به موهای خود بزنید. بعد از گذشت 30 دقیقه می‌توانید سر خود را با آب گرم و شامپو بشویید.

ماسک سرکه سیب و آلوئه ورا : 6 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 3 قاشق غذاخوری سرکه سیب، 2 قاشق غذاخوری عسل با هم ترکیب کنید و سپس به موهای خود بزنید. بعد از نیم ساعت شما می‌توانید موهای خود را با آب ولرم بشویید. بهبود سلامت پوست سر شما در مواجهه با مواردی مانند شوره سر و سوزش پوست سر است. این ماسک سلامت فولیکول های موهای شما را برای تقویت رشد مو تضمین می کند. البته این ماسک هم به علت وجود سرکه سیب به کسانی که موهای خشک دارند، توصیه نمی‌شود.

ماسک آلوئه ورا و جوش شیرین : 5 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 3 قاشق غذاخوری عسل، 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین، 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید و سپس موهای خود را به آن آغشته کرده و بعد از گذشت 30 دقیقه می‌توانید موهای خود را بشویید.

نکته: جوش شیرین یک پاک کننده عالی است که باعث می‌شود احساس پاکیزگی عمیقی برای موهای شما به ارمغان آورد.

ماسک آلوئه ورا و ویتامین E : دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 2 قاشق غذاخوری آب لیمو، 2 قاشق غذاخوری ویتامین E ، 2 قاشق غذاخوری روغن بادام به خوبی با هم ترکیب کنید و سپس موهای خود را به مواد آغشته کنید. بعد از نیم ساعت می‌توانید موهای خود را بشویید.

نکته : ویتامین E به علت دارا بودن آنتی اکسیدان رادیکال های آزاد مضر را از بین می‌برد و از آسیب رسیدن به پوست سر جلوگیری می‌کند.

ماسک آلوئه ورا و شنبلیله : 3 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 2 قاشق غذاخوری تخم شنبیلیله را با هم ترکیب کنید و سپس مواد را به موهای خود بزنید و بعد از 30 دقیقه سر خود را با آب ولرم بشویید.

نکته: تخم شنبلیله را در آب خیس کنید و بعد از 1 روز از صافی عبور دهید و سپس به مواد اضافه کنید.

ژل آلوئه ورا و چای سبز : 6 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا به همراه 6 قاشق غذاخوری چای سبز دم کرده را با هم ترکیب کنید و به موهای خود بمالید سپس موهای خود را به مواد آغشته کنید و بعد از گذشت 30 دقیقه موهای خود را با آب ولرم بشویید.

نکته: چای سبز یکی از غنی ترین منابع آنتی اکسیدان است که به خنثی کردن رادیکال های آزاد آسیب پذیر کمک می کند. همچنین به تسکین پوست سر و مواردی مانند شوره سر و شرایط پوستی مانند پسوریازیس و اگزما کمک می کند.

ماسک آلوئه ورا و خاک رس : 7 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا، 1 قاشق غذاخوری خاک رس و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را با هم ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را به موهای خود بمالید و بعد از گذشت 30 دقیقه سر خود را با آب ولرم بشویید.

حتما دقت کنید که:

برگ گیاه آلوئه‌ورا را در یخچال نگهداری کرده و زمان تهیه‌ی ماسک، ژل آن را تهیه کنید.

برگ گیاه آلوئه‌را را قبل از تهیه‌ی ماسک بشویید.

هنگام برش گیاه آلوئه‌ورا از دستکش استفاده کنید؛ امکان ایجاد حساسیت در پوست دست وجود دارد.

همیشه قبل از استفاده از ماسک آلوئه ‌ورا یا هر ماسک دیگری، موهای خود را مرطوب نمایید.

برای دیدن نتیجه‌ی کار درمانی ماسک آلوئه‌ورا بر روی موهای خود باید صبور باشید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *