آب مروارید : علت، علائم ، نحوه جلوگیری و عوامل خطر!

آب مروارید کدر شدن عدسی طبیعی چشم است. برای افرادی که آب مروارید دارند، دیدن از طریق لنزهای ابری کمی شبیه نگاه کردن از یک پنجره یخ زده یا مه‌آلود است. دید ابری ناشی از آب‌مروارید می‌تواند خواندن، رانندگی با ماشین (مخصوصاً در شب) یا دیدن حالت صورت افراد را دشوار کند. اکثر آب مرواریدها به مرور ایجاد می‌شوند و در اوایل بینایی فرد را مختل نمی‌کنند. اما با گذشت زمان، آب مروارید در نهایت بینایی فرد را مختل می‌کند.

در ابتدا نور و عینک قوی‌تر می‌تواند به شما در مقابله با آب‌مروارید کمک کند. اما اگر اختلال بینایی با فعالیت‌های معمول فرد تداخل داشته باشد، ممکن است به جراحی آب مروارید نیاز داشته باشید. خوشبختانه جراحی آب مروارید به طور کلی یک روش ایمن و موثر است.

آب مروارید

علائم آب مروارید

علائم و نشانه‌های آب مروارید عبارتند از:

 • دید ابری، تاری یا کم نور
 • افزایش مشکل بینایی در شب
 • حساسیت به نور و تابش خیره کننده
 • نیاز به نور روشن‌تر برای مطالعه و سایر فعالیت‌ها
 • دیدن “هاله” در اطراف چراغ‌ها
 • تغییرات مکرر در تجویز عینک یا لنزهای تماسی
 • محو شدن یا زرد شدن رنگ‌ها
 • دوبینی در یک چشم

در ابتدا، کدری در بینایی فرد ناشی از آب مروارید ممکن است تنها قسمت کوچکی از عدسی چشم را تحت تاثیر قرار دهد و ممکن است از کاهش بینایی خود بی‌اطلاع باشید. همانطور که آب مروارید بزرگتر می‌شود، عدسی بیشتری را کدر می‌کند و نور عبوری از عدسی را منحرف می‌کند. این ممکن است منجر به علائم قابل توجه‌تری شود.

علل اصلی آب مروارید 

بیشتر آب مروارید زمانی ایجاد می‌شود که افزایش سن یا آسیب بافتی را که عدسی چشم را تشکیل می‌دهد تغییر دهد. پروتئین‌ها و الیاف موجود در عدسی شروع به تجزیه شدن می‌کنند و باعث تیرگی یا تاری دید می‌شوند.

برخی از اختلالات ژنتیکی ارثی که باعث سایر مشکلات سلامتی می‌شوند می‌توانند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهند. آب مروارید همچنین می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های چشمی، جراحی قبلی چشم یا شرایط پزشکی مانند دیابت باشد. استفاده طولانی مدت از داروهای استروئیدی نیز می‌تواند باعث ایجاد آب مروارید شود.

نحوه تشکیل آب مروارید

آب مروارید یک عدسی کدر است. لنز در پشت قسمت رنگی چشم (عنبیه) قرار می‌گیرد. لنز نوری را که از چشم می‌گذرد، متمرکز می‌کند و تصاویر واضح و واضحی را روی شبکیه ایجاد می‌کند – غشای حساس به نور در چشم که مانند فیلم دوربین عمل می‌کند.

با افزایش سن، لنزهای چشم انعطاف‌پذیرتر، شفاف‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند. بیماری‌های مرتبط با افزایش سن و سایر بیماری‌ها باعث می‌شوند که پروتئین‌ها و الیاف درون لنز شکسته شده و به هم چسبیده و لنزها را کدر کند.

با ادامه رشد آب مروارید، کدر شدن آن متراکم‌تر می‌شود. آب مروارید نور را هنگام عبور از عدسی پراکنده و مسدود می‌کند و از رسیدن تصویر واضح به شبکیه چشم جلوگیری می‌کند. در نتیجه دید شما تار می‌شود.

آب مروارید به‌طورکلی در هر دو چشم ایجاد می‌شود، اما نه همیشه با سرعت یکسان. آب مروارید در یک چشم ممکن است پیشرفته‌تر از چشم دیگر باشد و باعث ایجاد تفاوت در بینایی بین چشم‌ها شود.

انواع آب مروارید

انواع آب مروارید

انواع آب مروارید عبارتند از:

آب‌مروارید که مرکز عدسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد (آب‌مروارید هسته‌ای). آب‌مروارید هسته‌ای در ابتدا ممکن است باعث نزدیک بینی بیشتر یا حتی بهبود موقتی در بینایی خواندن شما شود. اما با گذشت زمان، لنز به تدریج زرد‌تر می‌شود و دید شما را بیشتر تیره می‌کند.

همانطور که آب‌مروارید به آرامی پیشرفت می‌کند، عدسی ممکن است حتی قهوه‌ای شود. زرد شدن یا قهوه‌ای شدن پیشرفته لنز می‌تواند به مشکل در تشخیص سایه‌های رنگ منجر شود.

آب‌مروارید که لبه‌های عدسی را تحت تأثیر قرار می‌دهد (آب‌مروارید قشری). آب‌مروارید قشری به صورت تیرگی یا رگه‌هایی سفید رنگ و گوه‌ای شکل در لبه خارجی قشر عدسی شروع می‌شود. همانطور که به آرامی پیشرفت می‌کند، رگه‌ها تا مرکز گسترش می‌یابند و در عبور نور از مرکز عدسی اختلال ایجاد می‌کنند.
آب‌مروارید که پشت عدسی را درگیر می‌کند (آب‌مروارید ساب کپسول خلفی). آب‌مروارید ساب کپسول خلفی به عنوان یک ناحیه کوچک و مات شروع می‌شود که معمولاً در نزدیکی پشت عدسی درست در مسیر نور ایجاد می‌شود. آب‌مروارید زیر کپسولی خلفی اغلب با دید خواندن شما تداخل می‌کند، دید شما را در نور شدید کاهش می‌دهد و باعث تابش خیره کننده یا هاله در اطراف نورها در شب می‌شود. این نوع آب‌مروارید سریعتر از انواع دیگر پیشرفت می‌کند.
آب‌مرواریدی که با آن متولد شده‌اید (آب‌مروارید مادرزادی). برخی از افراد با آب‌مروارید به دنیا می‌آیند یا در دوران کودکی به آن مبتلا می‌شوند. این آب‌مروارید ممکن است ژنتیکی باشد یا با عفونت یا ضربه داخل رحمی همراه باشد.

این آب‌مروارید همچنین ممکن است به دلیل شرایط خاصی مانند دیستروفی میتونیک، گالاکتوزمی، نوروفیبروماتوز نوع 2 یا سرخجه باشد. آب‌مروارید مادرزادی همیشه بینایی را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، اما اگر تأثیر بگذارد، معمولاً بلافاصله پس از تشخیص برداشته می‌شود.

عوامل خطر

عواملی که خطر ابتلا به آب‌مروارید را افزایش می‌دهند عبارتند از:

 • افزایش سن 
 • دیابت
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • آسیب یا التهاب قبلی چشم
 • جراحی قبلی چشم
 • استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئیدی
 • نوشیدن مقادیر زیاد الکل

نحوه جلوگیری از آب مروارید

هیچ مطالعه‌ای ثابت نکرده است که چگونه می‌توان از آب‌مروارید جلوگیری کرد یا پیشرفت آب‌مروارید را کاهش داد. اما پزشکان فکر می‌کنند چندین استراتژی ممکن است مفید باشد، از جمله:

معاینه چشمی منظم داشته باشید. معاینه چشم می‌تواند به تشخیص آب‌مروارید و سایر مشکلات چشمی در مراحل اولیه کمک کند. از پزشک خود بپرسید که چند بار باید معاینه چشم انجام دهید.
ترک سیگار. از پزشک خود بخواهید که در مورد نحوه ترک سیگار پیشنهاداتی بدهد. داروها، مشاوره و راهبردهای دیگر برای کمک به شما در دسترس هستند.
سایر مشکلات سلامتی را مدیریت کنید. اگر دیابت یا سایر شرایط پزشکی دارید که می‌تواند خطر ابتلا به آب‌مروارید را افزایش دهد، برنامه درمانی خود را دنبال کنید.
یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید که حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات باشد. افزودن انواع میوه‌ها و سبزیجات رنگارنگ به رژیم غذایی فرد تضمین می‌کند که ویتامین‌ها و مواد مغذی زیادی دریافت می‌کنید. میوه ها و سبزیجات دارای آنتی‌اکسیدان‌های زیادی هستند که به حفظ سلامت چشم کمک می‌کنند.

یک رژیم غذایی سالم سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی با کاهش خطر ابتلا به آب‌مروارید مرتبط است. میوه‌ها و سبزیجات فواید سلامتی ثابت شده زیادی دارند و راهی مطمئن برای افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین‌ها در رژیم غذایی فرد هستند.

عینک آفتابی بزن اشعه ماوراء بنفش خورشید ممکن است به ایجاد آب‌مروارید کمک کند. هنگامی که در فضای باز هستید از عینک آفتابی استفاده کنید که اشعه ماوراء بنفش B (UVB) را مسدود می‌کند.
مصرف الکل را کاهش دهید. مصرف زیاد الکل می‌تواند خطر ابتلا به آب‌مروارید را افزایش دهد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت مشاهده هرگونه تغییر در بینایی خود، برای معاینه چشم وقت بگیرید. اگر دچار تغییرات ناگهانی دید، مانند دوبینی یا جرقه های نور، درد ناگهانی چشم، یا سردرد ناگهانی شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.