3 تکنیک پرطرفدار در طراحی و دوخت | تکنیک‌هایی کاربردی برای طراحی لباس و خیاطی

رشته دوره طراحی لباس و طراحی دوخت یا خیاطی از جمله پرطرفدارترین رشته‌های هنری هستند. در طراحی لباس، ایده‌ها به طرح‌هایی تبدیل می‌شوند که سلیقه مشتریان مختلف را پوشش می‌دهند. در خیاطی نیز از تکنیک‌های مختلفی برای پیاده‌سازی طرح و دوخت لباس استفاده می‌شود. یادگیری تکنیک‌های کاربردی در این دو رشته به هنرجویان برای ایجاد بهترین نتیجه کمک می‌کند. بنابراین با 3 تکنیک پرطرفدار در هر کدام از این رشته‌ها آشنا می‌شویم.

3 تکنیک پرطرفدار در طراحی و دوخت

سه تکنیک پرطرفدار در طراحی لباس

هنرجویان در رشته طراحی لباس در آموزشگاه های طراحی لباس تهران ، با موضوعات مختلفی مانند سبک‌شناسی در طراحی لباس یا همان انواع استایل، اصول ایجاد طرح‌های اولیه، روندهای مد موجود در دنیا، ترندهای روز و … آشنا می‌شوند. آن‌ها همچنین می‌آموزند چگونه خلاقیت به‌خرج دهند و طرح‌هایی جدید را ایجاد کنند. در ادامه با 3 تکنیک مهم و کاربردی در این زمینه آشنا می‌شویم.

اول: استفاده از ترندهای روز

یکی از وظائف مهم طراحان لباس، بررسی ترندهای روز، مطالعه اخبار دنیای مد، شناخت طراحان برتر دنیای فشن، تماشای فشن شوها و … است. نکته مهم در این زمینه این است که با مشاهده طرح‌های جدید، ایده‌های جدیدی نیز به ذهن شما می‌رسند و شما می‌توانید با الهام گرفتن از ترندهای روز و همچنین ترکیب ایده‌ها و توجه به سلیقه مشتریان داخلی، طرح‌های جدیدی را ایجاد کنید.

دوم: رنگ‌شناسی اهمیت بسیار بالایی دارد

اگرچه شناخت رنگ‌های ترند روز و رنگ‌های پرطرفدار اهمیت دارد اما اگر نتوانید رنگ‌ها را با هم ست کنید، نتیجه کار مطلوب نخواهد بود. یکی از راهکارها برای موفقیت در این زمینه، آشنایی با مفهوم چرخه رنگ‌ها است. چرخه رنگ‌ها بر اساس رنگ‌های رنگین کمان ایجاد می‌شود. اما مزیت آشنایی با انواع چرخه رنگ در این است که با استفاده از آن‌ها می‌آموزید، چگونه رنگ‌های همخوان و در رنگ‌های متضاد را کنار هم قرار دهید و طرحی زیبا را ایجاد کنید.

سه تکنیک پرطرفدار در دوخت لباس

سوم: رنگ‌های تیره را در پایان کار اضافه کنید

ایجاد یک طرح مراحل مختلفی دارد. برای مثال ممکن است ابتدا با مداد مشکی چندین طرح ساده و سریع را ایجاد کنید. سپس طرحی را که جالب‌تر و زیباتر است انتخاب کنید. طراحان معمولا در این مرحله از مدادهای رنگی استفاده می‌کنند. یک تکنیک مهم این است که از ابتدا از رنگ‌های روشن استفاده کنید و در پایان رنگ‌های تیره را اضافه کنید، زیرا امکان مخلوط شدن رنگ تیره با رنگ‌های روشن وجود دارد.

سه تکنیک پرطرفدار در دوخت لباس

دوخت لباس بر اساس نوع لباس نیاز به مهارت‌های مختلفی دارد و به‌همین دلیل نیز دوره‌های مختلفی برای خیاطی مانند دوخت لباس شب، لباس کودک، لباس عروس و … وجود دارند. اما فارغ از نوع لباس و کاربرد آن، تکنیک‌های مختلفی نیز برای دوخت وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توان از دوخت بخیه، دوخت نما، دوخت لبه تو، دوخت منحنی، دوخت عصایی و … نام برد. همچنین نکات و تکنیک‌های ساده‌ای وجود دارند که توجه به آن‌ها تاثیر زیادی در نتیجه نهایی دارد. برخی از این تکنیک‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

اول: اتو کردن درزها در هر مرحله از دوخت

اتو کردن درزها در هر مرحله از دوخت یک تکنیک ساده است اما تاثیر بسیاری زیادی در جلوه لباس بعد از دوخت دارد. برای این کار می‌توانید بعد از دوختن هر کدام از درزها، آن‌ها را با استفاده از اتو صاف کنید. همچنین توجه داشته باشید که متناسب با نوع پارچه باید دمای اتو را تنظیم کنید. اگر پارچه شما بسیار نازک و لطیف است می‌توانید از یک پارچه دیگر استفاده کنید تا اتو را مستقیما روی پارچه اصلی قرار ندهید.

برای طراحی و دوخت موفق با تکنیک‌های جدید آشنا شوید

دوم: مراحل دوخت را مرور کنید

هر کدام از لباس‌ها دارای مراحل مختلفی برای برش و دوخت هستند. بهترین روش برای موفقیت در کار این است که قبل از شروع کار، تمام مراحل دوخت را در ذهن خود مرور کنید و یک یادداشت نیز برای این مراحل تهیه کنید. آماده‌سازی ذهنی و برنامه‌ریزی برای کار از بروز اشتباهات پیشگیری می‌کند.

سوم: یراق و تزئینات باکیفیت را استفاده کنید

یراق‌آلات لباس، تاثیر بسیاری زیادی در جلوه نهایی دارند، تا جایی که بهترین دوخت با استفاده از یراق‌آلات بی‌کیفیت، ظاهر نامناسبی خواهد داشت و موجب نارضایتی مشتری می‌شود. بنابراین با وجود افزایش قیمت یراق‌آلات در سال‌های اخیر حتما بهترین یراق‌آلات را خریداری کرده و در پایان کار از آن‌ها استفاده کنید.

برای طراحی و دوخت موفق با تکنیک‌های جدید آشنا شوید

دنیای طراحی و دوخت لباس، دنیایی بسیار گسترده است و هر روز تکنیک‌های جدیدی توسط طراحان و خیاطان معرفی می‌شوند. برای موفقیت در این مشاغل حتما باید دانش خود را به‌روز نگه دارید. برای این کار می‌توانید مطالب جدید سایت‌های مرتبط، مطالب ژورنال‌ها و … را مطالعه کنید. همینطور اگر قصد آموزش اصولی خیاطی را دارید پیشنهاد میکنیم مقایسه ” بهترین کلاس های خیاطی تهران ” را در صفحه سایت بانک اطلاعات مراکز آموزشی کشور مطالعه کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *