16 نکته بسیار مهم برای مراقبت از مو در فصل تابستان

بسیاری از ما در فصل تابستان تنها از پوست خود مراقبت می‌کنیم. اما تأثیر منفی گرما، رطوبت و آفتاب داغ تابستان فقط بر روی پوست قابل مشاهده نیست و بر سلامت مو نیز تأثیر قابل توجهی می‌گذارد. گرمای هوا و تابش شدید نور خورشید قادر است به مو آسیب برساند و آن را شکننده و خشک کند. در موارد شدیدتر، حتی پوست سر نیز آسیب می‌بیند که ممکن است موجب تخریب ریشه مو شده و زیان‌های جبران ناپذیری را به فرد تحمیل کند. اما چاره چیست؟! برای جلوگیری از این آسیب‌ها تنها کافی است که از ترفندهای مراقبت از مو در فصل تابستان آگاهی داشته باشیم و آن‌ها را رعایت کنیم. در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با این ترفندها آشنا خواهیم شد.

مراقبت از مو در تابستان

ترفندهای مراقبت از مو در فصل تابستان

شاید کمتر کسی به مراقبت از موها در فصل تابستان توجه کند؛ اما تأثیر گرما و اشعه‌ مضر خورشید تابستان بر مو را هرگز نیز نمی‌توان نادیده گرفت!

پرتوهای ماوراء بنفش خورشید می‌توانند در فولیکول مو نفوذ کرده و منجر به ایجاد آسیب‌هایی همچون خشکی، شکنندگی و وزی شوند. این پرتوها همچنین ممکن است به اعماق مو برسند و باعث تخریب رنگ‌دانه‌ها و پروتئین موجود در مو شوند. احیای موها از چنین تخریبی بسیار دشوار خواهد بود.

عرق و گرد و غبار ناشی از فصل تابستان نیز مشکلاتی مانند شوره سر، موخوره و افزایش ریزش مو را به همراه خواهد داشت. اما آسیب گرما، رطوبت و نور خورشید تنها به ساقه مو محدود نمی‌شود؛ بلکه این عوامل می‌توانند روی پوست سر نیز اثر منفی بگذارند. مشکلاتی مانند خشکی و آفتاب سوختگی پوست سر ممکن است به ریشه مو آسیب برساند.

برای اینکه از مشکلاتی که ذکر شد پیشگیری کنید، لازم است که از قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب خودداری نموده و اقداماتی را برای محافظت از موهای خود پیش از بیرون رفتن از خانه انجام دهید. این نکات عبارت‌اند از:

تا حد امکان موهایتان را رنگ نکنید

تابستان به خودی خود با گرمای زیاد موها را خشک کرده و باعث آسیب می شود. اما در صورتی که موهایتان را رنگ کنید، موهایتان آسیب بیشتری در برابر گرما می‌بینند. مطالعات نشان داده است که موهای رنگ شده نسبت به موهای بدون رنگ در اثر گرما آسیب‌ چشمگیرتری می‌بینند.

اگر می‌خواهید موهای خود را برای اولین بار رنگ کنید یا رنگ آن را در طول تابستان تغییر دهید، یک یا دو ماه قبل از شدت گرفتن گرمای هوا این کار را انجام دهید. همچنین بهتر است از رنگ‌هایی استفاده کنید که نیاز به دکلره نداشته باشند و برای ساخت آن‌ها مواد اولیه مرغوبی به کار رفته باشد.

به موهایتان نرم کننده بزنید

در حالی که خورشید تابستان در حال خشک کردن موهایتان است، می‌توانید با استفاده از نرم کننده‌های باکیفیت مقداری از رطوبت از دست رفته مو‌ را جبران کنید. فراموش نکنید که از نرم کننده‌های متناسب با نوع موهای خود استفاده نمایید. همواره قبل از شنا نیز به موهای خود نرم‌کننده یا ماسک مو بزنید اما آن را نشویید. سپس کلاه شنا بپوشید و درون استخر یا دریا بروید.

با ملایمت سرتان را بشویید و در شستشو زیاده روی نکنید

به دلیل افزایش تعریق و چرب شدن موها در فصل تابستان، شاید فکر کنید که شستن روزانه مو عملی درست و ضروری است. اما باید بدانید که انجام این کار بیش از اینکه سودمند باشد، باعث صدمه زدن به موها می‌شود. شامپو زدن بیش از حد به موها و پوست سر می‌تواند آن‌ها بیشتر خشک کند. جالب است بدانید که هرچه پوست سر خشک‌تر باشد، چربی بیشتری ترشح خواهد کرد.

اگر زیاد عرق می‌کنید یا به طور طبیعی موهای چربی دارید، بهتر است به دنبال تهیه یک شامپوی ملایم باشید. در این صورت حتی اگر روزانه سرتان را بشویید آسیب چندانی به موهایتان وارد نخواهد شد. در حین شستشوی موها بیشتر شامپو را روی پوست سر بمالید، نه مو. اگر میزان زیادی شامپو روی ساقه موها بمالید و به جای شستشوی پوست سر بر روی موها تمرکز کنید؛ موهایتان به زودی خشک خواهد شد.

بعد از شنا کردن موهایتان را با شامپو بشویید

پژوهش‌ها نشان داده است که وجود کلر در استخرهای شنا و همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید در استخرهای روباز به پروتئین‌ها، رنگ‌دانه‌ها و رطوبت موها آسیب وارد می‌کند. شستشوی موها پس از شنا می‌تواند کلر را از روی مو پاک کرده و اثرات مخرب آن را کاهش دهد.

استفاده از وسایل حرارتی را به حداقل برسانید

تا حد امکان اجازه دهید موهایتان با جریان طبیعی هوا خشک شوند. به طور کلی، سشوار کشیدن به خصوص در صورت استفاده نامناسب می‌تواند برای مو بسیار مضر باشد. اگر ناچار به استفاده از سشوار هستید؛ در استفاده از آن احتیاط نموده و آن را روی حرارت کم تنظیم کنید. به خاطر داشته باشید که گرمای تابستان برای موهایتان مضر خواهد بود؛ با استفاده از سشوار داغ این آسیب را بیشتر نکنید. علاوه بر آن، استفاده از اتو مو، فر کننده‌ها و… نیز تأثیر مخربی بر سلامت مو خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می‌شود استفاده از این وسایل را محدود کنید.

موهایتان را کمی کوتاه کنید

معمولاً انتهای موها در فصل تابستان خشک شده و دچار موخوره می‌شود. تابستان زمانی اید‌ه‌آل برای کوتاه کردن موها است. اما در صورتی که نمی‌خواهید موهای خود را کوتاه کنید، می‌توانید تنها کمی از نوک آن‌ها را بچیینید. بعد از کوتاه کردن موها از آن‌ها مراقبت کنید تا دوباره در اثر خشکی دچار موخوره نشوند.

از موهای رنگ شده بیشتر مراقبت کنید

اگر موهای خود را رنگ کرده‌اید، لازم است در طول تابستان از آن‌ها مراقبت بیشتری کنید. در فصل تابستان موهایی که با مواد شیمیایی رنگ شده‌اند بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند. گرما و آفتاب داغ منجر به کمرنگ شدن رنگ مو و خشکی بیش از حد آن‌ها می شود.

برای خرید محصولات مراقبت از مو، به سراغ مواردی بروید که روی بسته بندی آن‌ها عبارت «مخصوص موهای رنگ شده» درج شده باشد. اگر به تازگی موهای خود را رنگ کرده‌اید بهتر است تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری نمایید. در صورت نیاز، می‌توانید موهای خود را با کلاه یا روسری بپوشانید.

محصولات حاوی ضد آفتاب را امتحان کنید

محصولات حاوی ضد آفتاب را امتحان کنید

بهترین راه برای محافظت از موها در برابر آفتاب سوزان، پوشیدن روسری یا کلاه است. اگر نمی‌خواهید از روسری استفاده کنید، می‌توانید محصولات حاوی ضد آفتاب را امتحان نمایید. اگر رفت و آمد زیادی در بیرون از منزل دارید و بیشتر اوقات در معرض آفتاب هستید، تهیه ماسک مو، اسپری یا سایر محصولات ضد آفتاب‌دار توصیه می‎‌شود.

این محصولات حاوی SPF برای محافظت از مو در برابر اشعه‌های مضر خورشید هستند. در حین خرید چنین محصولاتی به نوع موهای خود توجه داشته باشید. همچنین لازم است که پیش از استفاده کردن محصولات ضد آفتاب موهایتان تمیز باشند.

از وز شدن موهایتان جلوگیری کنید

گرمای تابستان باعث می‌شود که موهایتان بیش از گذشته خشک و وز شوند. با بستن موها می‌توانید آن‌ها را از آسیب خورشید و تعریق بیش از حد محافظت کنید.

مایعات زیادی بنوشید

حتی در صورتی که تمام نکات ذکر شده در این مقاله را برای محافظت از موهای خود انجام دهید؛ اگر به اندازه کافی آب ننوشید به چیزی دست نخواهید یافت. نوشیدن مایعات علاوه بر خنک کردن بدن موجب می‌شود موهای سالم و مرطوبی داشته باشید. بعلاوه، تا جایی که می توانید میوه و سبزیجات تازه مصرف کنید. این‌ها دو نکته اساسی برای مراقبت از مو در تابستان هستند.

موهایتان را با نرم کننده بشویید

موها در فصل تابستان سریع‌تر کثیف می‌شوند و شستشوی منظم آن‌ها یک ضرورت است. اما شامپو زدن تنها گزینه نیست! شستن موها با نرم کننده روشی ایده‌آل برای حفظ سلامتی و در عین حال پاکیزگی آن‌ها است.

ابتدا موهای خود را کمی مرطوب کنید، سپس مقداری از یک نرم کننده مناسب را به موهای خود منتقل کنید. اجازه دهید 2 دقیقه بماند و سپس بشویید. شستشوی روزانه با نرم کننده می‌تواند تا حد زیادی موهایتان را تمیز و نرم کند و استفاده از شامپو را به 3-4 بار در هفته کاهش دهد.

از شامپوی خشک استفاده کنید

اگر موهای چرب دارید و شستشوی روزانه برایتان ضروری است، شامپوی خشک را امتحان کنید. این شامپوها را می‌توان به سادگی و از طریق داروخانه‌ها خریداری نمود. همچنین می‌توانید مقداری پودر بچه را روی پوست سر و موهای خود بپاشید و آن را شانه کنید. این یکی از ساده‌ترین نکات مربوط به مراقبت از مو در تابستان است.

از ماسک موهای مغذی و قوی استفاده کنید

در طول تابستان موها خشک‌تر، نازک‌تر و شکننده‌تر می‌شوند. استفاده از ماسک موهای مغذی و قوی می‌تواند موهایتان را به طور عمقی تغذیه و رطوبت مورد نیاز آن‌ها را تأمین کند. با این حال، فراموش نکنید که باید از ماسک موهای مغذی تنها یک یا دو بار در هفته استفاده کنید؛ نه به طور روزانه.

از مصرف محصولات حاوی الکل بپرهیزید

به شامپوها، ماسک‌ها، نرم کننده‌ها، و هرگونه محصول دیگری که دارید نگاه کنید. هر کدام که دارای الکل است را دور بیاندازید! الکل می‌تواند موها را به شدت خشک کند.

موهایتان را در طول شب مرطوب کنید

قبل از خواب مقداری ماسک موی آبرسان یا هرگونه روغن مغذی دلخواه را روی موهایتان بمالید. سپس یک کلاه پلاستیکی یا حوله را در اطراف موها بپیچید و بخوابید. صبح روز بعد موهایتان نرم و مرطوب خواهد بود.

در حین استفاده از حوله و شانه خشن نباشید

اصطکاک می‌تواند موجب شکستگی مو شود؛ به همین دلیل نحوه استفاده از حوله بسیار حائز اهمیت است. این امر در مورد شانه زدن موها نیز صدق می‌کند. به جای اینکه موهای خود را با حوله به شدت مالش دهید، سعی کنید آن‌ها را به آرامی خشک کنید. برای این کار کافی است که موهای خود را به مدت 10 دقیقه در حوله بپیچید.

سخن آخر

در صورت رعاتی نکاتی که بالاتر ذکر شد، می‌توانید به راحتی به مراقبت از مو در فصل تابستان بپردازید. درمان آسیب وارد شده به مو در اثر گرما و نور خورشید می‌تواند کمی دشوار باشد، اما غیرممکن نیست. با این حال نباید انتظار نتیجه یکی دو روزه داشته باشید. از آنجایی که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است؛ بهتر است قبل از تخریب شدن موهایتان به فکر مراقبت از آن‌ها باشید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *