از زینک اکساید به جای ضد آفتاب استفاده کنیم یا نه؟

سال ها است که از زینک اکساید برای محافظت از پوست های حساس و درمان آسیب های مختلف پوستی استفاده می شود. با توجه به خواص زینک اکساید، که یکی از مهم ترین آن ها خاصیت ضد آفتابی است، بسیاری از افراد سؤال می پرسند که: آیا می توان از پماد زینک اکساید به جای ضد آفتاب استفاده کرد؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، پاسخ این سؤال را خواهیم یافت. با ما همراه باشید.

پماد زینک اکساید به جای ضدآفتاب

زینک اکساید چیست؟

روی (Zinc) یک عنصر کمیاب است. این فلز، فراوان ترین فلز درون سلولی و دومین فلز فراوان در کل بدن (پس از آهن) است. یک فرد بالغ با وزن متوسط ​​70 کیلوگرم، چیزی بین 1/4 تا 2/3 گرم روی در بدن خود دارد. جالب است بدانید که 6 درصد از کل زینک موجود در بدن، در پوست قرار دارد.

تخمین زده می شود که یک سوم جمعیت جهان دچار کمبود روی هستند. کمبود روی با نشانه های مختلفی از جمله تاخیر در بهبود زخم و افزایش حساسیت به عفونت ظاهر می شود. روی به تنهایی یا به عنوان مکمل، برای درمان طیف گسترده ای از بیماری های پوستی به کار می رود.

از آن به عنوان ضد آفتاب، تسکین دهنده سوختگی و التهاب، ضد شوره سر، التیام بخش و … استفاده می شود. بیشتر زینک اکساید موجود در بازار، در حال حاضر به صورت مصنوعی تولید می شود و طبیعی نیست. این ماده در پودرها، صابون ها، کرم ها، ضد آفتاب ها، پمادها و نوارهای بهداشتی کاربرد دارد.

آیا پماد زینک اکساید یک جایگزین مناسب برای ضد آفتاب است؟

بسیاری از افراد از پماد زینک اکساید به عنوان یک ضد آفتاب فیزیکی استفاده می کنند. این پماد نسبتاً ارزان است و استفاده از آن به طور کلی بی خطر است.

با این حال، اگرچه پماد زینک اکساید می تواند از پوست در برابر اشعه UVA خورشید محافظت کند، اما استفاده از آن می تواند در برخی افراد (به خصوص کسانی که پوست چرب دارند) باعث جوش شود.

از این رو، توصیه می شود به جای پماد زینک اکساید، از ضد آفتاب های حاوی زینک اکساید استفاده کنید. این ضد آفتاب ها برای پوست صورت تهیه شده اند و چربی کنترل شده دارند.

کلام آخر

استفاده از پماد زینک اکساید به جای ضد آفتاب، بیشتر بر اساس تجربیات مثبت مردم صورت می گیرد و هنوز توسط تحقیقات علمی اثبات نشده است. همچنین تاکنون اطلاعات چندانی در مورد مشخصات ایمنی پماد زینک اکساید برای صورت منتشر شده است.

منبع: healthybutsmart

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *