چرا صابون برای پوست ضرر دارد؟ (7 آسیب صابون به پوست)

بیشتر مردم بدون اطلاع از تاثیرات مضر صابون، از آن برای شستشوی پوست بدن و گاهاً حتی صورت خود استفاده می کنند. احتمالاً از شنیدن اینکه استفاده منظم از صابون می تواند منجر به عفونت و سایر تحریکات پوستی شود، تعجب کنید. صابون حاوی یک ماده شیمیایی به نام سدیم لوریل سولفات است که می تواند برای پوست بسیار مضر باشد. به غیر از آن، حاوی مواد شیمیایی دیگری مانند سود سوزآور، عطرهای مصنوعی، انواع نگهدارنده ها و … است که می توانند باعث آسیب بیشتر به پوست شوند.

در این مقاله از مجله زیبا بمان، خواهیم دید که چرا صابون برای پوست ضرر دارد و نباید از آن استفاده کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

عوارض صابون برای پوست

چرا صابون برای پوست بدن و صورت مضر است؟

استفاده مداوم از صابون می تواند 7 نوع آسیب برای پوست (به خصوص پوست حساس صورت) به همراه داشته باشد:

1- تخریب بافت پوست

صابون ها اغلب با مواد شیمیایی قوی و خشن تهیه می شوند که می توانند برای پوست مضر باشند. از آنجایی که پوست انسان (به ویژه پوست صورت) نرم و حساس است، این احتمال وجود دارد که مواد شیمیایی به کار رفته در صابون باعث آسیب به بافت پوست شوند. استفاده منظم از صابون همچنین چربی های طبیعی پوست را از بین می برد و آن را به شدت کدر و خشک می کند.

2- خشکی پوست

استفاده از صابون قطعاً می تواند به تمیز کردن پوست کمک کند؛ اما عوارض جانبی نیز دارد. اسید کاستیک موجود در صابون باعث از بین رفتن چربی های طبیعی پوست می شود. این اتفاق باعث می شود پوست نازک به نظر برسد و در نهایت، شروع به پوسته پوسته شدن کند. به همین دلیل استفاده منظم از صابون منجر به ایجاد چین و چروک روی پوست نیز خواهد شد. همانطور که می دانید، خشکی پوست یکی از اصلی ترین دلایل بروز چین و چروک به خصوص در سنین پایین است.

3- تأثیر منفی بر سلامت و ایمنی پوست

همانطور که گفتیم، استفاده مکرر از صابون باعث از بین رفتن چربی های طبیعی پوست می شود. این چربی های طبیعی از پوست در برابر عفونت ها محافظت می کنند. در نتیجه، از بین رفتن این چربی ها باعث تکثیر باکتری ها و عفونت های ویروسی روی پوست می شود. این امر بر ایمنی پوست تأثیر منفی خواهد داشت.

4- بر هم زدن تعادل pH پوست

بسیاری از صابون ها تعادل pH سطح پوست را بر هم می زنند و پوست را قلیایی تر می کنند. تعادل pH پوست بسیار مهم است؛ زیرا به جلوگیری از تکثیر باکتری ها و بروز عفونت کمک می کند. همچنین مانع از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می شود. در مقایسه با صابون ها، شوینده های مایع ماهیت اسیدی بیشتری دارند و کمتر احتمال دارد تعادل pH پوست را تغییر دهند.

5- انسداد منافذ پوست

استفاده منظم از صابون می تواند منجر به انسداد منافذ سطح پوست شود. این اتفاق به این دلیل رخ می دهد که بیشتر صابون های موجود در بازار، حاوی اسیدهای چرب هستند که در منافذ پوست جمع شده و آن ها را مسدود می کند. این در نهایت منجر به بروز مشکلات مختلف پوستی مانند جوش سرسیاه، جوش های سرسفید، عفونت و … خواهد شد.

6- از بین بردن ویتامین های پوست

استفاده بیش از حد از صابون می تواند ویتامین های ضروری پوست -که به شادابی و سلامت پوست کمک می کنند- را از بین ببرد. به عنوان مثال، ویتامین D که با قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید در سطح پوست ایجاد می شود، در اثر مواد شیمیایی قوی موجود در صابون آسیب می بیند. در حالی که وجود ویتامین D کافی برای حفظ سلامت پوست ضروری است.

7- حذف میکروب های مفید از سطح پوست

باکتری ها به دو نوع خوب و بد تقسیم می شوند. باکتری های خوب موجود در سطح پوست، به مبارزه با عفونت های مختلف پوستی کمک می کنند. به همین دلیل است که عدم وجود باکتری های خوب می تواند مشکلات پوستی دیگری مانند آکنه و جوش را به همراه داشته باشد. در صورت استفاده مکرر از صابون، همه یا تعداد زیادی از باکتری های مفید سطح پوست از بین خواهند رفت.

کلام آخر

اکنون که فهمیدیم چرا صابون برای پوست ضرر دارد و با عوارض جانبی استفاده از آن آشنا شدیم، بهتر است شوینده های ملایم تری را جایگزین آن کنیم. در حین خرید شوینده های پوستی به مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن ها و همچنین pH محصول توجه ویژه ای داشته باشید.

منبع: boldsky

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.