چه رنگ هایی باعث افزایش اشتها در فرد می شود ؟

رنگ هایی که اشتها را زیاد میکند

رنگ ها و رنگ آمیزی تاثیر مستقیمی بر عواطف و زندگی ما دارند،من به شخصه عاشق رنگ های شاد هستم.اما  رنگ ها بر اشتها هم تاثیر مستقیم دارند،و با سرکوب کردن یا باز کردن اشتها باعث چاقی و لاغری نا خواسته می شوند. پس در انتخاب رنگ ها دقت کنیم. در این مقاله قصد داریم رنگ هایی که اشتهای شما را باز می کند را  با هم بررسی کنیم:

رنگ هایی که اشتها را زیاد میکند ؟

قرمز

رنگ قرمز نماد، انرژی، جنگ، خطر، قدرت و بزرگی است. هنگام دیدن رنگ قرمز غده هیپوفیز فعال می شود و به مغز یک پیغام شیمیایی می فرستد و باعث آزاد شدن آدرنالین می شود .هورمون آدرنالین در بدن ایجاد هیجان می کند.یعنی از نظر فیزیکی سیستم شیمیایی بدن شما را تغییر داده و باعث افزایش تعداد تنفس ، فشار خون و ضربان نبض می شود . رنگ قرمز بیشترین آستانه هیجان را در انسان ایجاد می کند.

هیجان رنگ قرمز، میل و اشتهای شما به غذا خوردن را بالا می برد و اشتها را تحریک می کند.

معمولاً صاحبان رستوران ‌های فست ‌فود دیوار‌های رستوران‌شان را قرمز رنگ می‌کنند تا علاوه بر بالا بردن اشتهای افراد آنها را به تند خوردن غذا تشویق و جا را برای افرا دیگر خالی کنند. قرمز از نوع رنگ‌های گرم است و موجب شادی و هیجان می‌شود و به این صورت اشتهای فرد تحریک می‌شود.

تا به حال تجربه ی غذا خوردن در ظروف قرمز رنگ را داشتید؟ اگر تمایل دارید،چاق شوید، این بار در ظروف قرمز رنگ غذا بخورید.

زرد 

زرد نماد روشنایی و گرماست و یادآور طلوع خورشید است. رنگ زرد می‌تواند بسیار درخشان و قوی باشد و احتمالا به همین دلیل است که به طرز قوی احساسات را برمی‌انگیزد. زرد می‌‌تواند به سرعت توجه را به خود جلب کند.

در مراکز خرید یا برای مرکز نمایش یک رنگ کلیدی، رنگ زرد است زیرا که چشم به میزان زیادی زرد انعکاسی را قبل از توجه به سایر رنگ ها می بیند. رنگی خوش رو، خوشحال و پرنشاط با مزاجی گرم و خشک است.

اگر به بسته بندی تنقلانی مثل چیپس و پفک یا بیسکوییت و کیک دقت کنید، غالب اوقات رنگ زرد استفاده شده است، چون باعث تحریک مشتری برای خرید می شود.

اگر رنگ زرد طلایی باشد جنبه فانتزی داشته و تجمل محصول را نشان داده و بیشتر رنگ بسته بندی شکلات های گران قیمت را تشکیل می دهد.

رنگ زرد، محرک انرژی عضلانی و حرکتی بوده و با ایجاد مسرت، کم کننده ناراحتی های عصبی است. از بین میوه و سبزیجات زرد رنگ و پرخاصیت می توان به آرتیشو، فلفل دلمه ای زرد و گلابی اشاره کرد.

رنگ زرد در حالی که می‌تواند یک رنگ انرژی بخش باشد، روی دیگری هم دارد. برخی مواقع زرد می‌تواند به شدت پرخاشگر و تهاجمی باشد. بسیاری از مواقع وقتی افراد در جایی قرار بگیرند که با رنگ زرد محاصره شده باشد، ممکن است بسیار تحریک‌پذیر یا حتی عصبانی شوند. افراد اعلام کرده‌اند وقتی که در اتاقی که تمام دیوارهایش زرد است قرار می‌گیرند، میزان تحریک ‌پذیری آن‌ها افزایش پیدا می‌کند؛ تفاوتی هم ندارد که با حس و حال خوب وارد اتاق شده باشند یا نه. 

اگر می‌خواهید دیوار آشپزخانه‌تان را به رنگ زرد خورشیدی در آورید کمی تأمل کنید دیوار‌های زرد ‌رنگ بیشتر دعوا‌های خانگی را موجب می‌شوند و چاق کننده هم هستند زیرا باعث می‌شوند بیش از حد نیاز غذا بخورید.

رنگ نارنجی برای کاهش اشتها

نارنجی

رنگ نارنجی یکی از رنگ های ثانویه است که از ترکیب دو رنگ قرمز و زرد به دست می آید و جزو رنگ های گرم طبقه بندی می شود. رنگ نارنجی نماد شور و شوق، شیفتگی، شادی، خلاقیت، عزت، جذابیت، قدرت، موفقیت، تشویق و تحریک است.

نارنجی احساس آرامش را در فضا ایجاد می کند. مثلا برای وعده صبحانه استفاده از آب هویج یا آب پرتقال برای کسانی مناسب است که دوست دارند صبحانه مفصل بخورند. زردچوبه به عنوان یکی از اصلی‌ترین ادویه‌ها، رنگ نارنجی را به غذا می‌دهد و اشتهای شما را باز می کند.رنگ و بوی خوب غذا را خوشمزه‌ تر نشان می‌دهد و شما را به بیشتر غذا خوردن سوق می دهد. تجربه خوردن آبگوشت، نشان‌دهنده این است که قوم ایرانی با این رنگ الفت دیرینه دارد.

ترکیب رنگ زرد، قرمز و نارنجی

رستوران ها و کافه ها،مدت هاست  قدرت شگفت انگیز رنگ ها را به کار گرفته اند،اگر دقت کرده باشید، بیشتر رستوران‌ها ی فست‌فود در کنار رنگ قرمز از زرد هم بسیار استفاده می‌کنند. رنگ زرد نه تنها اشتها را بالا می‌برد بلکه فرد احساس می‌کند آنقدر گرسنه است که می‌خواهد هرچه سریع‌تر غذا بخورد.

وقتی فردی چشمش به رنگ زرد می‌افتد، مغزش به سرعت شروع به ترشح هورمون سروتونین می‌کند و این هورمون باعث می‌شود نسبت به خود و اطرافش احساس خوب و مثبتی داشته باشد و وقتی وارد رستوران می‌شود تا می‌تواند غذا و نوشیدنی مصرف کند.

در ضمن لباس کارکنان رستوران‌های فست‌فود به رنگ زرد، قرمز یا نارنجی است و با این کار اشتهای مشتریان را بسیار بالا برده و در نتیجه خرید‌شان بیشتر می‌شود.

قهوه ای

رنگ قهوه ای بیشتر مورد علاقه ی رستوران های سنتی است.چون علاوه بر تحریک اشتها، منجر به القای احساس صمیمیت و آرامش می گردد. البته قهوه ای به اندازه قرمز و نارنجی اشتها را تحریک نمی کند و به دلیل نباید در استفاده از آن زیاده روی کرد.

سفید

رنگ سفید مخالف سیاهی و تاریکی است و رنگی مثبت، نورانی و مهیج محسوب می‌شود.رنگ سفید را درکوراسیون خانه ها و رستوران ها به وفور میبینیم.با وجود اینکه این رنگ به نظر خنثی می‌آید،  می تواند تاثیر بسیار زیادی روی اشتهای فرد بگذارد و باعث می‌شود شخصیت بدون توجه به چیزی غذا بخورد.

به طور مثال مواد غذایی معمولا روی ظروف سفید رنگ جلوه خوبی پیدا می‌کنند؛ برای مثال یک کیک نارگیلی با کلی خامه روی بشقاب سفید یخچالی بسیار زیبا و اشتها آور است.

فیروزه ای

فیروزه ای بهترین رنگ برای نمود دادن آسمان و دریا است. امروزه محبوبیت رنگ فیروزه ای صدچندان شده است. هر رنگی ویژگی های خاصی دارد. همانند همه رنگ ها، رنگ فیروزه‌ای نیز اثرات و ویژگی های خاصی روی احساسات و عواطف ما دارد.

رنگ فیروزه ای یکی از رنگ های اشتها آور و تحریک کننده اشتهاست و برای افراد لاغر بسیار مناسب است پس اگر می خواهید چاق شوید از این دو رنگ در آشپزخانه تان بسیار استفاده کنید. ترکیب این رنگ با نارنجی اشتها آور است.

سخن آخر

شما به چه رنگی بیشتر علاقه دارید؟ ظروف آشپزخانه شما چه رنگی است؟ در و دیوار آشپزخانه چطور؟ تا به حال تاثیر رنگ ها  بر اشتها را تجربه کردید؟

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *