چه چیزی باعث خونریزی معده میشود

چه چیزی باعث خونریزی معده میشود

سوال اساسی اینجاست که چه چیزی باعث خونریزی معده می‌شود ، خونریزی معده ممکن است با علائم یا بدون علائم باشد که از طریق وجود خون در مدفوع متوجه خونریزی می‌شوید. زخم معده به درد در ناحیه شکم می‌گویند. زخم معده جراحات دردناکی هستند که در دیواره های داخلی معده یا قسمت ابتدایی روده کوچک که اثنی عشر هستند می‌گویند. زمانی زخم معده ایجاد می‌شود که تعادل بین اسید معده و سد دفاعی مخاط معده به هم بخورد (تزشح بیش از حد اسید معده).

بیشتر بخوانید: خونریزی معده و دستگاه گوارش ، بررسی عوامل و نشانه ها و راه های درمان

علل و دلایل خونریزی داخلی معده

علت خونریزی در معده زخم های گوارشی می‌باشد. زخم معده که علت درد در شکم شماست و می‌تواند باعث خونریزی در شود. زخم معده ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد که به شرح زیر است.

 • باکتری های PYLORI : این باکتری در عفونت های انسانی بسیار شایع می‌باشد. این باکتری در بزاق دهان است و ممکن است از طریق بوسیدن منتقل شود. این باکتری با چسبیدن به دیواره معده باعث ضعیف شدن و التهاب در معده می‌شود.
 • استرس
 • کافئین
 • استعمال دخانیات
 • مصرف الکل

از علل شایع خونریزی داخل معده گاستریت یا التهاب بافت معده می‌باشد که به علت (استرس، کافئین و …) ایجاد می‌شود. وقتی پوشش معده متورم، ضعیف می‌شود و میل به پاره شدن دارد که موجب خونریزی می‌شود. مصرف برخی از داروها نیز موجب التهاب بافت معده می‌شود مانند آسپرین و ایبوپروفن.

علائم خونریزی داخل معده

علائم خفیف خونریزی معده : ناراحتی معده، درد شکمی، خستگی، سرگیجه، ضعف، بی حالی، کاهش وزن، رنگ پریدگی است.

علائم واضح دیدن مدفوع سیاه یا هماتومیسیس می‌باشد که موجب خونریزی می‌شود. هماتومیتیس ممکن است با خون قرمز روشن همراه باشد و یا به رنگ قهوه باشد.

استفراغ خونی متمایل به قهوه ای نیز از دیگر علائم نگران کننده خونریزی داخلی معده است.

سرگیجه، خونریزی معده به صورت استفراغ خونی همراه باشد.

بیماران مبتلا به گرفتگی عروق قلب ممکن است درد در ناحیه قلب آن ها شدید شود و افت هموگلوبین خون داشته باشند که این ها نشانه خونریزی در معده می‌باشد.

راه های تشخیص و درمان خونریزی معده

راه های تشخیص و درمان خونریزی معده

باید علائم حیاتی شما مانند فشار خون، ضربان قلب و … مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که به مقدار زیاد خون از دست دادید، ممکن است به تزریق خون نیاز داشته باشید.

آندوسکوپی: اولین اقدامی که پزشکان انجام می‌دهند آندوسکوپی است که در بیشتر موارد با این کار می‌توان خونریزی را از بین برد. آندوسکوپی یک لوله به همراه دوربین است که از سمت گلو و معده شما به پایین می‌آید و با استفاده از دوربین اینکه کدام قسمت دارای خونریزی است دیده می‌شود و سپس محل خونریزی را متوقف می‌کنند.

انتوسکوپی: در صورتی که علت در آندوسکوپی مشخص نشد، پزشک از Enteroscopy  برای بررسی خونریزی معده استفاده می‌کند. انتوسکوپی شبیه به آندوسکوپی است و به یک بالون متصل به لوله است که دارای دوربین می‌باشد و توسط این بالون پزشک روده را باز کرده و داخل می‌شود.

کولونوسکوپی: اگر علت خونریزی، خونریزی تحتانی گوارشی باشد، پزشک کولونوسکوپی را به شما پیشنهاد می‌کند. پزشک یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را به روده وارد می‌کند که یک دوربین به لوله متصل است تا تمام طول روده را ببیند. هوا نیز از طریق لوله حرکت می‌کند تا دید بهتری به دست دهد.

بیوپسی: همچنین آزمایش دیگری به نام  آزمایش بیوپسی وجود دارد که می توانید اسکن کنید تا  منبع خونریزی گوارشی را پیدا کنید. رادیواکتیو بی ضرر به رگهای شما تزریق می‌شود و ردیاب روی یک اشعه ایکس روشن می شود تا پزشک بتواند محل خونریزی را ببیند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

 • محمد صیام

  درد معده

  ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
 • محمد صیام

  درد معده و زخم معده

  ۱۷ اسفند ۱۴۰۰ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *