چه عواملی باعث تشدید اگزما می شود؟ برای بهبود چه باید کرد؟

عوامل مختلفی می توانند موجب تشدید اگزما شود ، این عوامل شامل آلرژن ها ، استرس و هوای سرد. شناسایی عوامل محرک احتمالی می تواند به افراد کمک کند تا از علائم اگزما خود جلوگیری کنند یا آنها را مدیریت کنند. افرادی که دارای انواع خاصی از اگزما هستند ، مانند درماتیت تماسی تحریک کننده ، بلافاصله پس از لمس ماده تحریک کننده ، به اگزما مبتلا شوند. اما ، برای افراد مبتلا به سایر اشکال اگزما ، امکان دارد یافتن علت تشدید و تحریک اگزما دشوار باشد.
در این مقاله از رایج ترین علل تشدید اگزما و اینکه چگونه یک شخص می تواند تماس خود را با آنها کاهش دهد ، بررسی خواهیم کرد.

چه عواملی باعث تشدید اگزما می شود

چه عواملی باعث اگزما می شود؟

اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که باعث ایجاد لکه، خارش و خشکی پوست می شود. پزشکان مطمئن نیستند که علت اصلی اگزما چیست ، اما افراد اغلب می توانند یک یا چند عامل تشدید اگزما را تشخیص دهند.

 • درماتیت تماسی تحریک کننده معمولاً نتیجه تماس مستقیم با یک ماده تحریک کننده است.
 • درماتیت تماسی آلرژیک به علت تماس مستقیم با ماده حساسیت زا تشدید می شود.
 • درماتیت سبورئیک در اثر تکثیر انواع خاصی از مخمر روی پوست ایجاد شود.
 • در برخی موارد امکان دارد هیچ دلیل قابل شناسایی وجود نداشته باشد.

مواد تحریک کننده

برخی از افراد در پاسخ به برخی عوامل تحریک کننده ، موجب تشدید اگزما می شوند. تحریک کننده های رایج که ممکن است باعث ایجاد بثورات شود عبارتند از:

 • حساسیت
 • محصولات شوینده ، مانند پودر لباسشویی و غیره
 • اسیدها ، مانند آب لیمو یا سرکه
 • مواد قلیایی ، مانند پاک کننده های اجاق گاز یا جوش شیرین
 • عطر مصنوعی ، مانند عطرهای موجود در محصولات حمام ، مواد آرایشی یا محصولات تمیز کننده

مواد تحریک کننده می توانند با از بین بردن روغن و رطوبت به پوست آسیب برسانند. اگر آسیب قبل از زمان ترمیم پوست ادامه یابد ، این می تواند منجر به درماتیت تماسی تحریک کننده شود.

چه باید کرد؟

پس از شناسایی عوامل تحریک کننده باعث بثورات ، افراد می توانند از آنها جلوگیری کنند. سایر استراتژی ها عبارتند از:

 • شستشوی پوست بلافاصله پس از تماس با ماده تحریک کننده
 • جلوگیری از تماس با تحریک کننده ها با پوشیدن لباس محافظ ، مانند دستکش

قرار گرفتن در معرض آب

قرار گرفتن مداوم در معرض آب همچنین می تواند پوست را خشک کرده و احتمال بروز اگزما را ایجاد کند. این امر به ویژه در مورد افرادی که مرتباً دست های خود را می شویند ، صادق است. اگرچه یک روش خوب برای جلوگیری از شیوع ویروس ها ، اما شستن مکرر دست می تواند اگزمای دست را بدتر کند. این شامل شستشو با:

 • صابون ها
 • آب گرم
 • ضدعفونی کننده الکلی دست
 • دوش گرفتن مکرر ، استحمام یا شنا نیز می تواند رطوبت پوست را از بین ببرد.

چه باید کرد؟

 • استفاده از صابون های ملایم و بدون عطر مناسب برای پوست های حساس
 • استفاده از آب گرم ، نه داغ.
 • استفاده از مرطوب کننده بلافاصله پس از تماس با آب
 • با استفاده از دستکش های قابل شستشو یا یکبار مصرف ، دست ها را تمیز نگه دارید و نیاز به شستن دست ها را کاهش دهید. 
عوامل تشدید کننده اگزما

استرس

استرس یکی از عامل تحریک کننده می باشد. استرس باعث افزایش التهاب در بدن می شود ، که دلیل بدتر شدن اگزما را توضیح خواهد داد. 

چه باید کرد؟

همانطور که فرد می تواند عوامل محرک برای اگزما را شناسایی کند ، می تواند عوامل محرک استرس را نیز شناسایی کند. عوامل زیر می تواند به کاهش استرس کمک کند:

 • کاهش تعداد وظایفی که فرد باید هر روز انجام دهد.
 • هر روز برای استراحت و آرامش وقت بگذارید 
 • انجام سرگرمی های کاهش دهنده استرس ، مانند پیاده روی ، کتاب خواندن یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • اگر فرد مدام با نگرانی و استرس دست و پنجه نرم می کند ، صحبت با یک روانشناس می تواند بسیار موثر باشد.

رطوبت هوا را افزایش دهید

گرما و کمبود رطوبت در هوا می تواند باعث خارش در افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک شود. حدود 24٪ از پاسخ دهندگان گزارش کردند که تغییر هوا ، خشک شدن هوا و گرما می تواند باعث ایجاد علائم شود. افراد مبتلا به اگزما ممکن است علائم را در آب و هوای خاص ، فصول یا تغییرات فصلی بدتر بدانند. وقتی هوا سردتر می شود ، به عنوان مثال سیستم های گرمایشی ممکن است هوای داخل را خشک کنند.

چه باید کرد؟

در حالی که فرد همیشه نمی تواند از آب و هوا و شیفت های فصلی که باعث ابتلا به اگزما می شود ، اجتناب کند ، روش هایی وجود دارد که می تواند تأثیر خود را بر روی پوست کاهش دهد ، مانند:

 • نگه داشتن دمای مناسب خانه
 • در صورت خشک شدن هوا  از رطوبت ساز هوا برای افزودن رطوبت به هوا استفاده کنید.
 • به طور منظم از مرطوب کننده ها یا نرم کننده های محافظ استفاده کنید

خشکی پوست

برخی از افراد بدون توجه به محیط خود به طور طبیعی مستعد خشکی پوست هستند. به عنوان مثال ، کسانی که مبتلا به اگزمای آتوپیک هستند ممکن است به دلیل ویژگی ژنتیکی پوست آنها نفوذپذیری بیشتری داشته باشد و در نتیجه میزان رطوبت کمتری داشته باشد.

چه باید کرد؟

پزشکان توصیه می کنند که افرادی که اگزما دارند ، پوست خود را مرطوب نگه دارند. اما ، اطمینان از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده بدون مواد نگهدارنده و عطر مهم است. مردم می توانند از وازلین برای رطوبت استفاده کنند.

میکروب و اگزما

تغییرات هورمونی

هورمون های جنسی می توانند بر درماتیت آتوپیک اثر بگذارند. مطالعه ای نشان میدهد که کودکان دختر پس از بلوغ بیشتر به درماتیت آتوپیک مبتلا می شوند. محققان بر این باورند که این امر به علت هورمون های جنسی و تأثیر آنها بر سیستم ایمنی بدن میباشد. در حالی که تستوسترون سلول های T helper 2 یا (Th2) را که در اگزمای آتوپیک نقش دارند سرکوب می کند ، هورمون های جنسی زن فعالیت آنها را افزایش می دهند. همچنین این امر توضیح میدهد که چرا برخی از زنان در برخی از دوره های چرخه قاعدگی یا در دوران بارداری اگزمای آنها بهبود می یابد یا بدتر میشود.

چه باید کرد؟

چگونگی تأثیر هورمون ها بر اگزما تا حد زیادی اجتناب ناپذیر است. اما می توان علائم و شناسایی عوامل محرک را کنترل کرد.

میکروب ها

برخی از انواع باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها عامل ایجاد کننده برخی از انواع اگزما هستند. این شامل:

استافیلوکوکوس اورئوس : افراد مبتلا به درماتیت آتوپیک به احتمال زیاد تعداد بیشتری از این نوع باکتریها را روی پوست خود دارند. اگر بر روی قسمت اگزما خراشی ایجاد شود ، باکتری ها می توانند به لایه های عمیق پوست وارد شده و باعث عفونت شوند.
مالاسزیا : این نوع مخمرها در پوست افرادی که درماتیت سبورئیک دارند ایجاد می شود. این ماده می تواند باعث ایجاد شوره و بثورات خارش دار و پوسته پوسته شده در مناطقی شود که پوست چرب است ، مانند صورت.
تبخال : ویروس هرپس سیمپلکس که باعث تبخال یا تبخال دهانی می شود ، می تواند مناطق گسترده تری از پوست را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت بروز ، نوعی اگزما شناخته می شود که به اگزما هرپتیکوم معروف است.

چه باید کرد؟

اگر فردی مبتلا به نوعی اگزما ناشی از ویروس یا قارچ باشد ، پزشک می تواند داروها را برای درمان تجویز کند. همچنین روش های درمانی بدون نسخه (OTC) مانند شامپوی ضد قارچ نیز وجود دارد.
افراد مبتلا به اگزما باید از خراشیدن پوست، مخصوصا با دست های شسته نشده خودداری کنند. اگر چرک ، تورم یا گرما ایجاد شود ، ممکن است فرد به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

تعریق

تعریق یکی دیگر از عوامل محرک اگزما است. این امر به علت مرطوب بودن پوست یا افزایش دمای بدن میباشد.

چه باید کرد؟

 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • از الیاف طبیعی مانند پنبه و پارچه استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس ورزشی برای مدت طولانی پس از ورزش خودداری کنید و سریعاً آنرا بشویید.

آلرژن ها

حدود 15٪ از کودکان مبتلا به درماتیت آتوپیک نیز دارای آلرژی غذایی هستند. درماتیت آتوپیک نیز اغلب در کنار تب یونجه یا آسم اتفاق میفتد. در حالی که اگزما به خودی خود علامت واکنش آلرژیک نیست ، افراد مبتلا به اگزما و آلرژی در صورت بروز آلرژی ، علائم را بدتر کنند. افرادی که دارای حساسیت غذایی هستند نیز ممکن است در صورت مصرف برخی غذاها ، اگزما را بدتر کنند.

چه باید کرد؟

اگر فردی مشکوک باشد که غذای خاصی موجب بدتر شدن اگزما شده می تواند با پزشک آزمایش آلرژی انجام دهد. این امر می تواند غذاهایی را که فرد به آنها حساسیت دارد تشخیص دهد و به آنها اجازه خواهد داد از مصرف آنها خودداری کنند.

چه موقع با یک دکتر صحبت کنیم ؟

اگر فرد مشکوک به عفونت پوستی باشد باید به پزشک خود مراجعه کند. این امر مخصوصا هنگامی اتفاق می افتد که عفونت در منطقه ای ایجاد شود که اگزمای آنها تمایل به تشدید دارد. اگر شخصی متوجه شد که اگزما بدتر شده است یا دیگر به درمان معمول خود پاسخ نمی دهد باید به پزشک مراجعه کند.
 متخصص پوست می تواند نوع اگزما را تشخیص داده و درمان هایی را تجویز کند که موثر باشد. همچنین در صورت لزوم می توانند کسی را برای آزمایش های تشخیصی مانند آزمایش آلرژی ارجاع دهند.
اگر بثورات به طور ناگهانی ظاهر شود ، به سرعت گسترش یابد یا علائمی از عفونت نشان دهد ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

خلاصه

دلایل زیادی برای تشدید اگزما وجود دارد ، از جمله تغییرات آب و هوا ، مواد تحریک کننده ، مواد آلرژی زا و آب. شناسایی عوامل محرک به فرد کمک می کند تا اگزما را کنترل کرده و علائم را کاهش دهد.

منبع

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.