درمارولر چیست و با پوست چه کار می کند؟ +(روش استفاده)

امروزه همه ما می‌توانیم بسیاری از روش‌های درمانی پوست را که در گذشته فقط در مطب متخصص پوست انجام می‌شد، در خانه انجام دهیم. یکی از این روش‌ها میکرونیدلینگ است. شاید بپرسید مگر می‌شود در خانه میکرونیدلینگ انجام داد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که اگر وسیله‌ای به نام درمارولر یا غلتک پوستی داشته باشید، بله! این وسیله دستی دارای غلتکی است که از سوزن‌های خیلی کوچک پوشیده شده و استفاده از آن می‌تواند بسیاری از مشکلات پوستی را رفع کند. اما فواید درمارولر برای پوست چیست؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان به بررسی فواید، عوارض و روش استفاده از درمارولر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فواید درما رولر برای پوست

فواید استفاده از درمارولر برای پوست چیست؟

درمارولر کاربردهای مختلفی دارد؛ اما معمولاً برای رفع لک و رنگدانه‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده صحیح و منظم از درما رولر می‌توان بافت سطح پوست را بهبود بخشید و به چهره‌ای یکدست و صاف رسید. بعلاوه، این وسیله قادر است چین و چروک و جای جوش را نیز از بین ببرد. در کنار این مزایا، درما رولر جذب محصولات پوستی را نیز افزایش داده و باعث می‌شود تا نتیجه بهتری از مصرف کرم‌ها و سرم‌ها بگیرید. اما دلیل اینقدر مفید بودن درمارولر برای پوست چیست؟

 در واقع، سوزن‌های ریزی که روی غلتک درما رولر قرار دارند با کشیده شدن روی پوست آسیب بسیار جزئی به سطح پوست وارد می‌کنند. این آسیب هرچند کوچک، پوست را به تولید پروتئین‌هایی به نام کلاژن و الاستین تحریک می‌کند؛ چرا که پوست انسان به طور طبیعی برای درمان آسیب دیدگی‌ها از این دو پروتئین کمک می‌گیرد. جالب است بدانید که از کلاژن و الاستین به عنوان «عوامل جوانی پوست» نیز یاد می‌شود. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که چهار جلسه میکرونیدلینگ به کمک درمارولر، منجر به افزایش 400 درصدی کلاژن در پوست افراد می‌شود.

اما فواید درما رولر به اینجا ختم نمی‌شود! همانطور که گفتیم، سوزن‌های موجود در غلتک درمارولر سوراخ‌های ریزی روی پوست ایجاد می‌کنند. این سوراخ‌ها علاوه بر اینکه پوست را به تولید کلاژن و الاستین تحریک می‌کنند، راه نفوذ سرم‌ها و کرم‌ها به اعماق پوست نیز هستند. هرچه مواد به کار رفته در سرم‌ها و کرم‌های مراقبت از پوست بیشتر به اعماق پوست نفوذ کند، محصول اثربخشی بهتری خواهد داشت.

آیا حرکت دادن درمارولر روی پوست دردناک است؟

غلتاندن صدها سوزن ریز روی صورت احتمالاً آرامش‌بخش نخواهد بود؛ اما درد قابل توجهی را نیز به همراه نخواهد داشت. البته میزان ناراحتی شما در حین استفاده از درما رولر به قدرت تحمل دردتان بستگی دارد. با این حال، هرچه سوزن‌های موجود در غلتک درمارولر بلندتر باشند، استفاده از آن دردناک‌تر خواهد بود. نحوه استفاده از وسیله نیز نقش مهمی در دردناک بودن یا نبودن فرایند میکرونیدلینگ دارد. اگر درما رولر را بیش از حد روی پوست فشار دهید، قطعاً درد بیشتری را حس خواهید کرد. اگر فکر می‌کنید که اصلاً تحمل درد را ندارید، می‌توانید قبل از شروع کار صورت خود را به کمک کرم‌ بی‌حسی موضعی بی‌حس کنید.

روش استفاده از درمارولر چگونه است؟

شاید بپرسید که نحوه استفاده صحیح از درمارولر چیست؟ خوشبختانه، استفاده از درمارولر اصلاً پیچیده نیست. می‌توانید از راهنمای زیر برای استفاده از درما رولر کمک بگیرید. همچنین مهارت شما در میکرونیدلینگ خانگی با تمرین و تکرار بیشتر هم خواهد شد.

1- آماده سازی

برای کاهش احتمال انتقال باکتری به اعماق پوست، هم درمارولر و هم پوست را قبل از شروع کار کاملاً تمیز کنید. برای تمیز کردن غلتک پوستی از الکل استفاده کنید و برای تمیز کردن صورت، از شوینده‌های مخصوص صورت کمک بگیرید. همچنین پوستتان نباید هیچگونه آرایشی داشته باشد. توصیه می‌شود در صورت امکان از دستکش استفاده کنید. به طور کلی، بهترین زمان برای استفاده از درما رولر هنگام شب است؛ چرا که پوست در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرد.

2- حرکت دادن درما رولر روی پوست

قبل از شروع کار، کرم یا سرم دلخواهتان را روی صورت بمالید. سپس درمارولر را روی پیشانی، گونه‌ها و چانه در سه جهت عمودی، افقی و مورب حرکت دهید. مدت زمانی که درما رولر را روی پوست حرکت می‌دهید ترجیحاً نباید بیشتر از 2 دقیقه باشد. همچنین مراقب باشید که غلتک را زیاد روی پوست فشار ندهید. از ناحیه چشم دوری کنید و در نقاط حساسی مانند بینی و لب دقت بیشتری به خرج دهید.

3- مراقبت های بعد از استفاده از درمارولر

پس از اتمام کار با درما رولر، سرم یا کرمی که استفاده کردید را دوباره به پوست بزنید. می‌توانید به جای آن از محصولات دیگری مانند کرم مرطوب کننده هم استفاده کنید. فقط باید توجه داشته باشید که محصولی که استفاده می‌کنید حاوی رتینول یا ویتامین C نباشد. نکته دیگر این است که بعد از استفاده از درمارولر نباید آرایش کنید. همچنین لازم است به مدت 24 ساعت از آب گرم و ورزش کردن دوری کنید.

هر چند مدت یک بار باید از درما رولر استفاده کرد؟

برای شروع، هفته‌ای یک بار از درما رولر استفاده کنید تا ببینید که پوستتان چه واکنشی به آن می‌دهد. اگر پوستتان واکنش عجیبی به درما رولر نشان نداد، می‌توانید دفعات استفاده از آن را به دو یا سه بار در هفته نیز افزایش دهید. فقط توجه داشته باشید که هر بار استفاده از درما رولر نباید بیشتر از 2 دقیقه طول بکشد.

عوارض استفاده از درمارولر چیست؟

در جواب سوال «عوارض درمارولر چیست؟» باید بگوییم که تا زمانی که از درما رولر به روش صحیح استفاده کنید و همچنین سرم‌ها و کرم‌های باکیفیتی را به پوستتان بزنید، بعید است که عوارض جانبی خاصی را تجربه کنید. ممکن است بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ در خانه پوستتان کمی قرمز، ملتهب و حساس شود. این اتفاق طبیعی است و به سرعت رفع می‌شود.

اما در صورتی که به روش صحیح از درما رولر استفاده نکنید، عوارضی مانند ایجاد زخم و تیرگی دائمی پوست محتمل خواهد بود. همچنین اگر درما رولر روی پوست جوش‌دار، آفتاب سوخته یا دارای زگیل کشیده شود ممکن است افزایش التهاب پوست را در پی داشته باشد. بعلاوه، اگر مبتلا به اگزما، پسوریازیس یا بیماری‌های مرتبط با انعقاد خون هستید نباید از درمارولر اسفاده کنید.

توصیه نهایی

یادتان باشد که بعد از هر بار استفاده از درمارولر آن را با الکل 70 درصد تمیز کنید. هرگز اجازه ندهید شخص دیگری از درما رولر شما استفاده کند و حداقل هر 3 ماه یک بار آن را تعویض کنید؛ زیرا ممکن است سوزن‌های غلتک کند شوند. احتمالاً بعد از 6 تا 12 هفته استفاده صحیح و اصولی از درما رولر، نتیجه شگفت انگیز آن را روی پوست خود مشاهده خواهید کرد.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.