جید رولر چیست؟ | آشنایی با فواید شگفت انگیز و نحوه استفاده از جید رولر

این روزها نام جید رولر را در دنیای مد و زیبایی زیاد می‌شنویم. این وسیله نوعی ماساژور غلطکی صورت است که اولین بار توسط زنان باستان به کار ‌رفت. از آنجایی که این ماساژور فواید بی‌شماری برای پوست دارد، اخیراً تغییراتی در ظاهر آن داده شده و در مقیاس انبوه تولید شده است. معمولاً جید رولرها از سنگ یشم ساخته می‌شوند که خاصیت آرام بخشی و ضد استرس دارد؛ اما این دلیل نمی‌شود که جید رولرهای پلاستیکی، کوارتزی و … در بازار وجود نداشته باشند. افراد زیادی ادعا می‌کنند که تنها پس از چند هفته استفاده از ماساژور غلطکی صورت، تغییرات مثبتی را در پوست خود مشاهده کرده‌اند.

درباره فواید جید رولر برای پوست و نحوه استفاده از آن کنجکاو شدید؟ کافی است در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید.

نحوه استفاده از ماساژور غلطکی صورت

فواید جید رولر برای پوست چیست؟

استفاده منظم از ماساژور غلطکی صورت می‌تواند فواید زیادی برای پوست داشته باشد. از جمله:

1- افزایش جریان خون در پوست

حتماً از اهمیت جریان خون در پوست آگاه هستید. اکسیژن رسانی و تغذیه پوست بر عهده خون است. از این رو افزایش جریان خون می‌تواند بهبود زخم، التهاب، جوش، آفتاب سوختگی، چین و چروک و … را تسریع کند. بعلاوه، موجب تولید کلاژن و افزایش خاصیت ارتجاعی پوست نیز می‌شود. کلاژن و الاستین دو پروتئین بسیار مهم در ساختار پوست هستند که تجزیه یا کاهش آن‌ها می‌تواند باعث پیری، کدر شدن، افتادگی و سایر مشکلات پوستی شود. ماساژ دادن پوست با جید رولر می‌تواند جریان خون را در پوست افزایش دهد و تولید این دو پروتئین را تحریک کند.

2- احیای عضلات صورت

شاید باورش سخت باشد؛ اما عضلات صورت ما در طول روز تحت تنش و فشار زیادی قرار می‌گیرند. این تنش می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک و خطوط ریز (به خصوص در اطراف پیشانی و چشم) شود. ماساژ صورت با جید رولر پس از مدتی موجب محو شدن این چین و چروک‌ها شده و از بروز دوباره آن‌ها تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. بعلاوه، اگر ماساژور غلطکی صورت از سنگ یشم تولید شده باشد می‌تواند استرس و تنش عضلانی ماهیچه‌های صورت را کاهش داده و از بروز سردرد و گرفتگی عضله جلوگیری کند.

3- جذب بهتر محصولات پوستی

استفاده از جید رولر به همراه سرم‌ها، کرم‌ها، ژل‌ها و سایر محصولات مراقبت از پوست می‌تواند موجب جذب بهتر و سریع‌تر آن‌ها شود. به این منظور، می‌توانید هر روز پس از پاکسازی آرایش و شستشوی صورت از کرم‌ها و سرم‌های مورد علاقه خود استفاده کرده و غلطک ماساژور را به آرامی روی پوست بکشید. این ابزار به محصولات بهداشتی و مراقبتی کمک می‌کند تا سریع‌تر و عمیق‌تر به داخل پوست نفوذ کنند؛ نه اینکه فقط در سطح لایه بیرونی آن قرار بگیرند. به همین دلیل پس از مدتی خواهید دید که چقدر اثربخشی محصولات پوستی‌تان افزایش یافته است.

4- تخلیه لنف و سم زدایی بدن

ماساژ دادن پوست با جید رولر باعث تحریک سیستم لنفاوی و تخلیه لنف‌ موجود در سراسر صورت می‌شود. تخلیه لنف در واقع نوعی سم زدایی محسوب می‌شود؛ چرا که بدن از مواد زائد راکد، عوامل بیماری‌زا و سلول‌های آسیب دیده پاکسازی می‌شود. سیستم لنفاوی وظیفه جمع آوری مواد زائد، باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در بدن را دارد. این مواد پس از انتقال به غدد لنفاوی، در آنجا توسط سلول‌های ایمنی تجزیه می‌شوند. اما گاهی اوقات به دلیل آسیب دیدگی بافت، بیماری، بی تحرکی، استرس و غیره به سیستم لنفاوی فشار وارد می‌شود.

در نتیجه، این دستگاه نمی‌تواند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهد. در صورت باقی ماند مواد زائد در سیستم لنفاوی، فرد دچار مشکلات ایمنی، مه مغزی، احساس درد یا تورم خواهد شد. ماساژور غلطکی صورت به تخلیه لنف کمک کرده و موجب حرکت مایعات بدن در جهت صحیح می‌شود. این اتفاق نه تنها به شما پوستی شاداب، جوان و درخشان هدیه می‌کند؛ بلکه تورم، سوزش، زخم، سندرم خستگی مزمن، افسردگی، بی خوابی، آلرژی، آکنه و بسیاری از مشکلات دیگر را برطرف می‌کند.

5- کاهش پف صورت و زیر چشم

ماساژ دادن صورت با ماساژور غلطکی از احتباس مایعات در زیر پوست جلوگیری کرده و پف صورت (به خصوص زیر چشم) را کاهش می‌دهد. اگر جید رولری که استفاده می‌کنید از جنس سنگ یشم باشد تأثیر آن بیشتر هم خواهد شد؛ زیرا سنگ یشم معمولاً خنک است. بنابراین توصیه می‌شود ماساژور خود را در یخچال نگهداری کنید تا همیشه سرد باشد. برای کاهش پف زیر چشم و صورت هر روز صبح جید رولرتان را از یخچال بردارید و به کمک آن زیر چشم و نواحی دیگر را ماساژ دهید. خنک بودن سنگ آن نه تنها پف را به سرعت کاهش می‌دهد، بلکه التهاب و قرمزی پوست را نیز کنترل می‌کند.

6- احیا و جوانسازی سلول های پوستی

سالیان سال است که سنگ یشم به عنوان یک سنگ آرامش بخش و ضد استرس شناخته شده است. این ویژگی باعث شده تا جید رولر بتواند به طور غیرمستقیم از بروز آکنه و جوش جلوگیری کرده و آن را بهبود دهد. به علاوه، آرامشی که این سنگ به سلول‌ها می‌دهد موجب جوانسازی و احیای آن‌ها خواهد شد.

فواید جید رولر

چگونه از ماساژور غلطکی صورت استفاده کنیم؟

  • مرحله 1: پوست را آماده کنید.

قبل از اینکه به سراغ جید رولر خود بروید، باید پوست صورت خود را آماده ماساژ کنید. ابتدا پوست را به طور کامل از آرایش پاک کرده و سپس با شوینده مخصوص صورتتان را بشویید. در گام بعدی، سرم یا کرم دلخواه خود را به مقدار لازم روی پوست صورت و گردن منتقل کنید. حال نوبت این است که با استفاده از غلطک ماساژور، پوست خود را به آرامی ماساژ دهید.

  • مرحله 2: از گردن خود شروع کنید.

ابتدا ماساژور را روی قسمت پایینی گردن یا ترقوه قرار داده و غلطک را به سمت بالا حرکت دهید. در حین این کار به آرامی به گردن خود فشار وارد کنید. همانطور که فشار اندکی به پوست وارد می‌کنید، جید رولر را تا قسمت زیر چانه بکشید. این ماساژ از پیری پوست گردن جلوگیری می‌کند، گردش خون را افزایش می‌دهد و استرس را از بین می‌برد.

  • مرحله 3: به سراغ صورت بروید.

اکنون نوبت ماساژ دادن پوست و عضلات صورت است. در این مرحله انتخاب با شماست که از کدام بخش صورت شروع کنید؛ اما باید توجه داشته باشید که ماساژور باید به سمت بالا و خارج حرکت کند. برای مثال، اگر می‌خواهید گونه‌ها را ماساژ دهید باید جید رولر را به شکل افقی روی گوشه بینی قرار داده و سپس به سمت گوش‌ها حرکت دهید. در صورتی که دوست دارید پیشانی خود را ماساژ دهید، می‌توانید سنگ ماساژور را وسط پیشانی گذاشته و به سمت خط رویش مو پیش بروید. فشاری که به سنگ وارد می‌کنید اهمیت زیادی دارد؛ چرا که فشار دادن زیاد آن روی پوست می‌تواند موجب پارگی مویرگ شده و صورتتان را قرمز کند.

  • مرحله 4: از سنگ کوچک تر برای ناحیه اطراف چشم استفاده کنید.

اگر جید رولر دو طرفه دارید، در این مرحله باید از سنگ کوچک‌تر آن استفاده کنید. برای رفع پف و تیرگی زیر چشم کافی است سنگ کوچک ماساژور را روی ناحیه زیر چشم قرار دهید. سپس به آرامی سنگ را از گوشه داخلی چشم به سمت گوشه بیرونی آن حرکت دهید. از آنجایی که پوست اطراف چشم بسیار حساس است؛ نباید فشار زیادی به سنگ ماساژور غلطکی وارد کنید.

  • مرحله 5: جید رولر را تمیز کنید.

اگر بعد از زدن کرم و سرم به پوست از ماساژور غلطکی استفاده کرده‌اید، لازم است آن را برای دفعات بعدی بشویید؛ چرا که احتمالاً قرار است هر روز از جید رولر برای ماساژ صورت استفاده کنید. تمیز نکردن سنگ ماساژور می‌تواند باعث انتقال آلودگی به پوست شده و مشکلاتی همچون جوش و التهاب را به همراه داشته باشد. برای پاکسازی ماساژور کافی است سنگ ماساژور را با آب گرم و ژل شستشو بشویید. می‌توانید به جای ژل شستشو از شامپو بچه نیز استفاده کنید. در آخر آن را به کمک یک حوله تمیز خشک کنید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *