روزی چند بار صورت را بشوییم؟ اشتباهات هنگام شست و شوی صورت

فرقی نمی کند که پوست صورت شما از چه نوعی باشد اما قطعا روزانه حداقل یک بار صورت خود را میشویید ولی به طور کلی شستن صورت یک مسئله مهمی است که باید تعداد دفعات آن را بدانید و از محصولات درست و مناسب استفاده کنید همچنین نباید فراموش کنید که مراحل شستن صورت نیز باید به درستی انجام شوند. شستن صورت به این علت پر اهمیت است که انجام کم یا بیش از اندازه آن می تواند به پوست صورتتان آسیب بزند، آن را بیش از حد و اندازه خشک کند، موجب ملتهب شدن آن شود و یا سبب آکنه شود.

روزی چند بار صورت را بشوییم

علائمی که از شست و شوی بیش از اندازه صورت هشدار می دهند

هنگامی که پوست شما دچار خشکی و سفتی بیش از حد شود یا اگر نشانه های حساسیت مانند قرمزی و لکه های خشک روی پوست نمایان شوند می توانید متوجه شوید که شست و شوی زیاد موجب بروز آن ها شده البته نمی توان گفت همیشه به علت شست و شوی زیاد از اندازه صورت اند،گاه شیوه های نادرست شست و شوی صورت و حتی انتخاب محصولات نامناسب می تواند زیبایی پوست شما را لطمه دار کند. هیچگاه شست و شوی صورت نباید به تحریکات پوستی منتهی شود، در صورتی که دچار خشکی پوست، قرمزی و پوسته ریزی شوید احتمالا خودتان تشخیص می دهید که عادت اشتباه شستن بیش از حد صورت موجب این مشکلات شده اما اگر دچار سردرگمی شده اید نیازی نیست نگران باشید در ادامه به شما میزان شست و شوی صورت را با توجه به نوع پوستتان اطلاع می دهیم که می تواند از این مشکلات تا حدود بسیار زیادی جلوگیری کند.

پوست معمولی

افرادی که دارای پوست معمولی هستند نیاز دارند که حداقل ۲ بار صورت خود را شست و شو دهند.توصیه می شود اگر پوست معمولی دارید یک بار هنگام صبح برای پاک کردن هر آلودگی ای که در طی شب روی پوست نشسته صورت خود را با محصولات شوینده مناسب شست و شو دهید و سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید و یا آرایش روزانه خود را انجام دهید. بار دومی که نیازمند شستن صورتتان هستید بهترین زمان هنگام عصر است و باید مطمعن شوید که قبل از رفتن به رخت خواب هیچ محصول آرایشی روی پوستتان قرار ندارد.درصورتی که آرایش های سنگین مورد علاقه شما هستند اسکراپ صورت را فراموش نکنید و برای پاک کردن آرایش های سنگین چشم حتما از پاک کننده های مخصوص آرایش چشمی که برای پاک کردن ریمل و خط چشم های زخیم موجود هستند استفاده نمایید.

پوست خشک

پوست خشک نسبت انواع دیگر پوست ها نیازمند مراقبت بیشتری است و برای شست و شوی آن باید نکاتی رو در نظر گرفت زیرا، اشتباه در شست و شوی آن و یا شستن بیش از حد پوست خشک مشکلاتی ازجمله خشکی بیشتر، ترک خوردن و پوسته پوسته شدن آن را به همراه خواهد داشت.توصیه ما به این افراد این است که صبح ها صورت خود را با آب سرد شست و شو دهند و هیچ محصول شوینده ای استفاده نکنند و پس از آن از مرطوب کننده مناسب برای پوست خشکی که تهیه می کنند استفاده نمایند. مجددا صورت خود را برای شب شست و شو دهید این بار می توانید از پاک کننده استفاده کنید البته پاک کننده ای که ملایم باشد و در صورتی که آرایش داشتید می توانید از پاک کننده آرایش نیز استفاده کنید. هنگامی که میخواهید سلول های مرده پوستتان را پاکسازی کنید با استفاده از یک اسکراب صورت پوست خود را لایه برداری کرده و سپس از کرم مرطوب کننده استفاده کنید تا پوست تازه سازی شود.

پوست چرب

اگر پوست چربی دارید باید توجه کنید که این نوع پوستی نیز نیازمند مراقبت بیشتر است زیرا آلودگی ها سریع تر از دیگر پوست ها درون منافذ ایجاد می شوند و مشکلات و آسیب های پوستی را به دنبال خود می آورند. برای شست شوی صورتی که پوست چرب دارد نیازمند محصولاتی هستید که مخصوصا و مناسب برای این نوع پوستی هستند و بهتر است دو بار در روز با این محصولات صورت خود را به خوبی شست و شو دهید. نکاتی که نیاز است در مورد پوست صورت خود بدانید این است که در صورت آرایش کردم بهتر است از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید، دقت داشته باشید که محصولات مورد استفاده شما نباید دارای روغن باشد تا از ایجاد چربی اضافی پوست جلوگیری کنید و پوست چرب نیاز بیشتری  به شست و شو نسبت به دیگر انواع پوستی دارد.

روزی چند بار صورت را بشوییم

همانطور که گفته شد بهترین حالت شست و شوی صورت دو بار در روز است، یکی به هنگام صبح که آلودگی ها، چربی و عرقی که در طول شب روی پوست جمع شده اند را پاک کنید یکی به هنگام شب که پر اهمیت است و آرایش و آلودگی هایی که در طول روز پوستتان به خودش جذب کرده است را پاک کنید.

در هنگام شب چگونه صورت خود را بشوییم

برای پوست های خشک پاک کننده های ملایم بهترین گزینه هستند و برای پوست های دیگر محصولات پاک کننده متنوع و مناسب پوستشان موجود است البته همیشه دقت کنید که محصولات بدون الکل و اسانس باشند همچنین می توانید از سرم مناسب پوستتان تهیه و استفاده کنید که برای افرادی که میخواهند از پوستشان در برابر رادیکال های آزاد محافظت کنند بسیار مناسب است. بهترین سرم های پوستی حافی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین A، ویتامین C و چای سبز هستند.

چگونه صورت خود را در صبح بشوییم

فرقی نمی کند که صورت خود را به هنگام شب شسته باشید به هر حال آلودگی ها در طول شب نیز در کمین پوست شما نشسته اند. اگر پوست خشک دارید نیازی به پاک کننده ندارید و دیگر انواع پوست ها می توانند از پاک کننده ی مخصوص پوست خود استفاده نمایند.بعد از شست و شو از مرطوب کننده و یا ضد آفتاب استفاده نمایید.

اشتباهات هنگام شست و شوی صورت

 • فراموش کردن شستن پوست صورت قبل از خواب و نشستن صبح گاهی صورت
 • شستن صورت با آب داغ
 • برای پاک کردن آرایش استفاده کردن به تنهایی دستمال مرطوب
 • انتخاب پاک کننده های نامناسب برای پوست.
 • شست و شوی بیش از حد صورت
 • خشک کردن صورت با حوله نامناسب
 • لایه برداری بیش از حد
 • استفاده اشتباه از تونر
 • مرطوب نکردن پوست
Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *