ورزش برای تنگی واژن : بهترین تمرینات ورزشی برای تنگ کردن واژن کدامند؟

در طول زندگی انسان عوامل متعددی وجود دارند که باعث شل شدن عضلات واژن شده و به اصطلاح «گشادی واژن» را به وجود می‌آورند. بسیاری از افراد معتقدند که این اتفاق مشکلاتی مانند کاهش لذت جنسی را در پی خواهد داشت؛ از این رو به دنبال روشی برای تنگ کردن واژن می‌گردند. اگرچه می‌توان به کمک روش‌هایی مانند جراحی واژن را تنگ‌تر کرد، اما این کار می‌تواند هزینه‌بر و حتی خطرناک باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود به جای جراحی، از ورزش برای تنگی واژن کمک بگیرید.

ورزش یک روش طبیعی، کم‌هزینه و بی‌خطر برای سفت و تنگ کردن واژن است. برخی از تمرینات ورزشی می‌توانند با هدف قرار دادن عضلات ناحیه تناسلی، دیواره واژن را تقویت کنند و عضلات شل را دوباره سفت کنند. در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان با ما همراه باشید تا دلایل شل شدن واژن و حرکات ورزشی مناسب برای رفع این مشکل را بررسی کنیم.

ورزش برای تنگ کردن واژن

چه عواملی باعث شل شدن عضلات ناحیه واژن یا همان گشادی واژن می شوند؟

همانطور که گفتیم، شل شدن عضلات واژن (گشادی واژن) به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. اصلی‌ترین و رایج‌ترین دلایل این اتفاق مواردی همچون زایمان طبیعی، یائسگی، افزایش سن و برخی بیماری‌ها هستند. به طور کلی، هر زمان که هورمون استروژن در بدن بانوان کاهش یابد، ممکن است دچار شل شدن عضلات واژن شوند. نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که بر خلاف عقاید قدیمی، رابطه جنسی مکرر ارتباط چندانی با خاصیت ارتجاعی واژن ندارد.

در ادامه، نگاهی دقیق‌تر به هر یک از عوامل گشادی واژن خواهیم داشت.

زایمان طبیعی

با هر بار زایمان طبیعی، عضلات ناحیه لگن و واژن تحت فشار فوق العاده‌ای قرار می‌گیرند. این به آن معناست که عضلات واژن و دهانه رحم بعد از زایمان طبیعی شل می‌شوند. در صورتی که فرد چندین فرزند را در فاصله زمانی کوتاه مدت به دنیا بیاورد، ورودی واژن نیز گشاد خواهد شد.

بسیاری از بانوان برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی عمل سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح می‌دهند. درست است که سزارین می‌تواند از فشار وارده بر واژن و دهانه رحم بکاهد؛ اما به هر حال عواملی مانند وزن کودک، ژن‌ها و هورمون‌ها باعث شل شدن نسبی عضلات این ناحیه می‌شوند.

بیماری ها و شرایط خاص

یکی دیگر از دلایل شل شدن عضلات واژن می‌تواند مواردی از جمله یائسگی، سرطان، کیست تخمدان و جراحی در اطراف رحم و واژن باشد. اگر احتمال می‌دهید گشادی واژن شما به دلیل وجود چنین مشکلاتی باشد، لازم است به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

پیری و افزایش سن

سن یکی از مهم‌ترین عوامل بروز تغییرات در بدن است. افزایش سن و پیری همانطور که بر سایر بخش‌های بدن تأثیر می‌گذارد، باعث شل شدن عضلات واژن نیز می‌شود. اما چرا این اتفاق می‌افتد؟

در واقع، عضلات کف لگن که نقش مهمی در تنگ و سفت بودن واژن دارند قابلیت ارتجاعی خود را در اثر افزایش سن از دست می‌دهند. بنابراین اگر وارد دوره میانسالی یا کهنسالی شده‌اید و احساس می‌کنید واژن‌تان مانند گذشته نیست، لازم نیست نگران باشید. این اتفاقی است که دیر یا زود برای همه می‌افتد.

خوشبختانه می‌توان با پیروی از یک رژیم غذایی اصولی و برنامه ورزشی مناسب، واژن را سفت‌تر کرد و جوانی را به آن برگرداند. در ادامه، با بهترین‌ ورزش هایی که به تنگی واژن کمک می‌کنند آشنا خواهیم شد.

بهترین و موثرترین ورزش برای تنگی واژن چیست؟

انجام حرکات ورزشی درگیر با لگن یک روش عالی برای تقویت عضلات کف لگن و تنگ شدن واژن است. عضلات کف لگن نه تنها به سفت ماندن واژن کمک می‌کنند، بلکه ارتباط مهمی با اندام‌های زیر دارند:

 • مثانه
 • راست روده
 • روده کوچک
 • رحم

در صورتی که عضلات کف لگن ضعیف شوند نه تنها فرد دچار گشادی واژن خواهد شد، بلکه ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کند:

 • دفع غیرارادی ادرار
 • خروج غیرارادی باد شکم
 • نیاز مکرر به ادرار کردن
 • وجود درد در ناحیه لگن
 • احساس درد در هنگام رابطه جنسی

انجام تمرینات ورزشی درگیر با لگن می‌تواند علاوه بر تنگ کردن واژن، به رفع مشکلات بالا نیز کمک کند. برخی از بهترین و موثرترین ورزش هایی که می‌توانید برای تنگی واژن و تقویت عضلات لگن انجام دهید عبارت‌اند از:

تراست لگن

تراست لگن یکی از رایج‌ترین و موثرترین تمریناتی است که می‌توان برای تقویت عضلات ناحیه لگن، رحم و واژن انجام داد. در این تمرین لازم است با استفاده از هالتر یا صفحات وزنه‌دار، شکم را کمی تحت فشار قرار دهید. سپس نیم‌تنه بالایی خود را روی نیمکت قرار دهید و پایین تنه را بالا و پایین کنید.

از آنجایی که در حین انجام این تمرین ورزشی فشار وزنه روی شکم قرار دارد، عضلات ناحیه لگن فعال‌تر، سفت‌تر و قوی‌تر می‌شوند. به همین دلیل می‌توان از این ورزش برای تنگی واژن کمک گرفت.

پل

حرکت پل یکی از مشهورترین تمرینات ورزشی برای تنگ کردن واژن است. این ورزش عضلات ناحیه لگن را به خوبی تقویت کرده و می‌تواند عضلات شل واژن را سفت کند.

برای انجام این حرکت کافی است روی زمین دراز بکشید. سپس دست‌هایتان را کنار بدن قرار داده و زانوها را خم کنید. حال شکم و باسن خود را از روی زمین بلند کنید. این وضعیت را چند ثانیه حفظ کنید و سپس به حالت عادی برگردید. این ورزش را چندین بار تکرار کنید.

تمرین ورزشی برای تنگ کردن واژن

اسکات

حرکت اسکات برای تقویت عضلات کف لگن و سفت شدن واژن بسیار عالی است. بعلاوه، به باسن نیز فرم می‌دهد. این حرکت را می‌توان هم به کمک وزنه و هم بدون وزنه انجام داد. واضح است که اسکات با وزنه تأثیر بیشتری نسبت به اسکات بدون وزنه دارد؛ چرا که فشار بیشتری به عضلات وارد می‌کند.

برای انجام این حرکت ابتدا صاف بایستید و اگر وزنه دارید، آن‌ را در دست بگیرید. در گام بعدی، دست‌های خود را رو به روی بدن نگه دارید. حال تصور کنید که می‌خواهید روی صندلی بنشینید؛ پاهای خود را باز کرده و باسن را به زمین نزدیک‌تر کنید. چند ثانیه در همان حالت بمانید و سپس دوباره حرکت را تکرار کنید.

اسکات برای تنگ شدن واژن

لگ آپ

حرکت لگ آپ یکی دیگر از تمرینات ورزشی است که به قوی‌تر شدن عضلات لگن و واژن کمک می‌کند. انجام این حرکت بسیار ساده است.

کافی است دراز کشیده و پاها را بدون اینکه زانوها را خم کنید، به آرامی بلند کنید. کف پا باید رو به سقف اتاق باشد. انقدر در این حالت بمانید تا فشار را در عضلات ناحیه حس کنید. سپس پاها را پایین آورده، کمی استراحت کنید و دوباره حرکت را تکرار کنید.

تنگ کردن واژن با ورزش

دراز نشست با توپ

دراز نشست با توپ یکی از موثرترین و قوی‌ترین تمرینات ورزشی برای تنگ کردن واژن است. این حرکت نه تنها به تقویت عضلات لگن و واژن کمک می‌کند، بلکه باعث فرم گرفتن شکم نیز می‌شود.

کافی است روی زمین دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید. سپس یک توپ را بین دو دست خود گرفته و سعی کنید با منقبض کردن عضلات شکم و لگن، کمر خود را از روی زمین بلند کنید. بعد از چند ثانیه دوباره به حالت خوابیده برگردید و مراحل بالا را تکرار کنید.

ورزش دراز نشست با توپ برای تنگی واژن

کلام آخر

نکته آخری که باید به یاد داشته باشید این است که شل شدن عضلات واژن یک اتفاق دائمی نیست. بعد از زایمان طبیعی، عضلات واژن مقداری از کشسانی خود را از دست می‌دهند و شل می‌شوند؛ اما پس از مدتی به حالت قبلی خود باز می‌گردند. در صورتی که احساس می‌کنید دچار گشادی واژن ناشی از افزایش سن شده‌اید، استفاده از ورزش هایی که در این مقاله معرفی شد می‌تواند به تنگی واژن کمک کند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.