جوانسازی واژن چیست و چگونه انجام می شود؟ | بررسی بهترین روش ها

جوانسازی واژن اصطلاحی است که چندین روش جراحی و غیرجراحی را در بر می‌گیرد. به طور کلی، هدف همه روش‌های جوانسازی واژن ایجاد تغییرات مثبت در ظاهر و عملکرد واژن است. برخی از بانوان از ظاهر واژن خود رضایت کافی ندارند و این امر باعث کاهش اعتماد به نفسشان می‌شود. برخی دیگر نیز به دلیل ویژگی‌هایی مانند بزرگ بودن بیش از حد لبه‌های واژن، با مشکلاتی مانند سایش ناحیه تناسلی با لباس زیر دست و پنجه می‌کنند.

خوشبختانه، امروزه هر کسی می‌تواند با در نظر گرفتن سلیقه شخصی خود و مشکلاتی که با آن‌ها رو به رو است، بهترین روش جوانسازی واژن را انتخاب کند و اعتماد به نفس، راحتی و بهداشت خود را تا حد زیادی افزایش دهد. اما این روش‌ها چه هستند و چگونه انجام می‌شوند؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، با روش‌های مختلف جوان سازی واژن آشنا می‌شویم. همچنین مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

روش های جوان سازی واژن

جوانسازی واژن چیست؟

همانطور که گفتیم، معمولاً افرادی که به دنبال روش‌های جوان سازی واژن می‌گردند از ظاهر یا عملکرد اندام جنسی خود رضایت کافی ندارند. از آنجایی که ظاهر و عملکرد واژن می‌تواند پس از بارداری، زایمان، افزایش سن یا حتی حوادث فیزیکی تغییر کند، بسیاری از بانوان دچار مشکلاتی مانند ساییده شدن اندام تناسلی به لباس زیر، دشواری در حفظ بهداشت، عدم رضایت از رابطه جنسی، تغییر رنگ و ظاهر واژن، گشاد شدن واژن و … می‌شوند.

خوشبختانه، جوانسازی واژن می‌تواند مشکل چنین افردی را حل کند. همانطور که قبلاً بیان شد، جوان سازی واژن تعدادی روش جراحی و غیرجراحی را در بر می‌گیرد. محبوبیت این روش‌ها روز به روز در حال افزایش بوده و با فناوری‌ها و تکنیک‌های جدید، به سرعت در حال پیشرفت هستند. در بخش بعدی، روش‌های مختلف جوان سازی واژن را بررسی می‌کنیم.

روش های جوانسازی واژن کدامند؟

اگرچه روش‌های زیادی برای جوان سازی واژن وجود دارد که هر یک از آن‌ها دارای عملکرد، مزایا و معایب مخصوص به خود هستند، اما لابیاپلاستی و واژینوپلاستی شناخته شده‌ترین روش‌ها محسوب می‌شوند. به طور کلی، متخصصان زیبایی و جراحان پلاستیک روش‌های جوانسازی واژن را به سه گروه مختلف تقسیم می‌کنند: 1- جوان سازی داخلی واژن، 2- جوان سازی بخش خارجی واژن، 3- جوان سازی واژن بدون جراحی.

قبل از مراجعه به پزشک و اقدام به جوانسازی واژن، باید ببینید که کدام روش با شرایط شما همخوانی دارد. راهنمای زیر می‌تواند به شما در انتخاب بهترین روش کمک کند:

روش های جوان سازی داخلی واژن

جوانسازی داخلی واژن بر رفع عیوب دهانه داخلی واژن متمرکز است. متداول‌ترین جراحی‌هایی که در نواحی داخلی واژن انجام می‌شوند روش‌های واژینوپلاستی، پرینوپلاستی و هایمنوپلاستی هستند.

واژینوپلاستی: جراحی واژینوپلاستی روشی برای تنگ کردن کانال واژن است. کانال واژن بعد از زایمان طبیعی و افزایش سن شل و گشاد می‌شود. این اتفاق ممکن است در میزان رضایت افراد از رابطه جنسی تأثیر منفی بگذارد. روش واژینوپلاستی از طریق جراحی پوست مخاط واژن را از بین می‌برد و عضلات را به هم نزدیک‌تر می‌کند. در نتیجه، واژن فرد تنگ‌تر خواهد شد.

پرینوپلاستی: پرینه، ناحیه‌ای از پوست است که از واژن تا مقعد ادامه می‌یابد. این ناحیه گاهی اوقات به دلیل رخ دادن اپیزیتومی یا پارگی هنگام زایمان آسیب می‌بیند و بر ظاهر ناحیه تناسلی تأثیر منفی می‌گذارد. پرینوپلاستی روشی برای جوانسازی واژن است که می‌تواند پوست اضافی ناحیه پرینه را از بین ببرد. گاهی اوقات روش پرینوپلاستی با واژینوپلاستی ترکیب می‌شود.

هایمنوپلاستی: هایمنوپلاستی روشی است که پرده بکارت را بازسازی می‌کند. این روش معمولاً به دو دلیل انجام می‌شود: 1- عقاید فرهنگی، مذهبی و خانوادگی، 2- علاقه برخی افراد به تجربه دوباره حس باکرگی و از دست دادن آن.

جوانسازی بخش خارجی واژن

تمرکز روش‌های جوان سازی بخش خارجی واژن بر مناطقی همچون لبه‌های بزرگ، لبه‌های کوچک و همچنین کلیتوریس است. از محبوب‌ترین روش‌های جوانسازی بخش خارجی واژن می‌توان به لابیاپلاستی، تزریق چربی به لبه‌های بزرگ واژن، کوچک کردن کلیتوریس و مونسپلاستی اشاره کرد.

لابیاپلاستی: لبه‌های خارجی و داخلی واژن به ترتیب لابیای بزرگ و لابیای کوچک نام دارند. در جراحی لابیاپلاستی که یکی از پرطرفدارترین جراحی‌های زیبایی واژن است، بافت اضافی لابیای کوچک و گاهاً نواحی اضافی لابیای بزرگ بریده  و متقارن می‌شود. این امر باعث کوچک‌تر شدن لبه‌های واژن می‌شود که از نظر برخی افراد زیباتر است. بعلاوه، مشکلاتی مانند ساییدگی لبه‌های واژن به لباس زیر نیز رفع خواهد شد.

تزریق چربی به لبه‌های واژن: هدف از تزریق چربی به لبه‌های خارجی واژن، تپل‌تر و جوان‌تر به نظر رسیدن اندام تناسلی است. در این روش، چربی مورد نیاز از ناحیه دیگری از بدن (مانند ران) به کمک لیپوساکشن برداشته می‌شود. سپس این چربی تصفیه شده و به طور مساوی و متقارن، به لبه‌های خارجی واژن تزریق می‌شود تا از افتادگی و چروک پوست ناحیه جلوگیری کند.

کوچک کردن کلیتوریس: معمولاً کوچک کردن کلاهک کلیتوریس از طریق جراحی لابیاپلاستی انجام می‌شود. در این روش با برداشتن پوست اضافه از کلاهک کلیتوریس، اندازه آن کاهش می‌یابد و در مقابل، حساسیت و لذت جنسی بافت حساس این ناحیه بیشتر می‌شود.

مونسپلاستی: مونسپلاستی یک عمل جراحی است که پوست اضافه قسمت بالایی اندام تناسلی را از بین می‌برد. این روش معمولاً برای کسانی مناسب است که میزان قابل توجهی وزن کم کرده‌ و حالا دچار افتادگی و شل شدگی پوست شده‌اند. این روش نوعی لیفت محسوب می‌شود.

روش های غیر جراحی جوان سازی واژن

روش های غیر جراحی جوانسازی واژن روز به روز محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند؛ چرا که هیچکس دوست ندارد زیر تیغ جراحی برود و دوره نقاهت طولانی و عوارض جانبی احتمالی را به بدن خود تحمیل کند. در ادامه با رایج‌ترین روش‌های جوانسازی واژن بدون جراحی آشنا می‌شویم:

تزریق فیلر هیالورونیک اسید به لبه‌های خارجی واژن: یکی از روش‌های نسبتاً جدید برای پرتر نشان دادن واژن، تزریق فیلر هیالورونیک اسید است. این روش نسبت به تزریق چربی عوارض کمتری دارد؛ چرا که دیگر نیازی به استخراج چربی از ران، باسن، شکم و … نخواهد بود. در حالی که نتیجه نهایی هر دو روش کاملاً مشابه است. تزریق فیلر باعث می‌شود تا لبه‌های خارجی واژن پرتر و جوان‌تر به نظر رسیده و دچار افتادگی و چروک نشوند.

او شات (O-shot): روش او شات برای تحریک جریان خون در قسمت‌های کلیتوریس و دیواره واژن ابداع شده است. این روش باعث می‌شود تا افراد (به ویژه بانوان مسن) حساسیت جنسی بیشتری در اندام تناسلی خود داشته باشند. در این روش به بدن فرد پلاسمای غنی از پلاکت یا PRP تزریق می‌شود که برای تحریک رشد سلول در ناحیه واژن نیز مفید است.

جوانسازی واژن با انرژی لیزر یا امواج رادیویی (RF): با افزایش سن، ناحیه واژن می‌تواند شل و افتاده شود. این اتفاق می‌‌تواند منجر به بی‌اختیاری ادرار، کاهش لذت جنسی، خشکی واژن در حین فعالیت جنسی و … شود. جوان سازی واژن با انرژی لیزر یا با امواج رادیویی (آر اف) یک روش غیرتهاجمی و غیرجراحی است که علاوه بر جوان سازی پوست واژن، باعث بهبود رطوبت، کنترل مثانه و سایر عملکردهای مهم دستگاه تناسلی داخلی و خارجی می‌شود.

مراقبت های بعد از جوانسازی واژن چیست؟

به طور کلی، مراقبت‌های بعد از جوان سازی واژن بسته به جراحی یا غیر جراحی بودن روش متفاوت خواهد بود. در ادامه، مراقبت‌های بعد از هر دو روش را بررسی خواهیم کرد:

مراقبت های بعد از جوان سازی واژن با جراحی

 • در بیشتر موارد، افراد پس از گذشت حدود 6 هفته از جراحی جوان سازی واژن به طور کامل بهبود می‌یابند. حتی بلافاصله بعد از جراحی نیز بیماران می‌توانند راه بروند.
 • در 24 الی 48 ساعت اول بعد از جراحی، می‌توانید با قرار دادن کمپرس یخ روی ناحیه هرگونه درد، تورم و کبودی را کاهش داده و به حداقل برسانید.
 • برای تسکین هرگونه ناراحتی پس از جراحی، پزشک برایتان داروی مسکن تجویز خواهد کرد. داروهای تجویزشده را سر موعد مقرر مصرف کنید.
 • پس از حدود 1 هفته استراحت جسمی می‌توانید به محل کار و تحصیل برگردید.
 • هرگونه فعالیت بدنی سنگین مانند وزنه برداری، دوچرخه سواری، یوگا، دویدن و پریدن را برای 2 تا 4 هفته متوقف کنید.
 • برای راحتی بیشتر از زیر لباس زیر پنبه‌ای و شلوارهای گشاد استفاده کنید.
 • حداقل تا 6 هفته بعد از عمل از انجام جراحی از هرگونه رابطه جنسی، قرار دادن تامپون، شنا، استفاده از جکوزی، وان آبگرم یا وان خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جوانسازی واژن بدون جراحی

افرادی که از روش‌هایی مانند تزریق فیلر یا لیزر برای جوان سازی واژن استفاده می‌کنند دوره نقاهت بسیار کوتاه‌تر، آسان‌تر و کم‌دردتری را سپری خواهند کرد. به طوری که می‌توانید بلافاصله بعد از عمل به فعالیت‌های روزمره خود برگردید. اما داشتن رابطه جنسی حداقل تا 1 هفته ممنوع است. همچنین توصیه می‌شود تا 72 ساعت بعد از عمل، هیچگونه فعالیت سنگین انجام ندهید.

آیا جوان سازی واژن عوارض جانبی هم دارد؟

بیشترین عوارض جانبی ناشی از جوانسازی واژن دامن کسانی را می‌گیرد که روش‌های جراحی مانند لابیاپلاستی و واژینوپلاستی را انجام داده‌اند. واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و سایر جراحی‌ها می‌توانند عوارضی مانند لخته شدن خون، خونریزی، ماندن جای زخم در ناحیه، عفونت، ایجاد واکنش آلرژیک به مواد بیهوشی و آسیب عصبی را به همراه داشته باشند. بعلاوه، برخی جراحی‌ها ممکن است موجب کاهش حساسیت دستگاه تناسلی شوند و لذت جنسی فرد را کاهش دهند.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم اگر قصد انجام جراحی جوانسازی واژن را دارید، حتماً به یک متخصص معتبر و باتجربه مراجعه کنید تا دچار عوارض جانبی ناخواسته نشوید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.