جراحی پلک بالا چگونه انجام میشود، مراقبت ها و عوارض

جراحی پلک جز جراحی‌های زیبایی بسیارپرطرفدار در سال های اخیر محسوب می‌شود که در آن تمامی چین وچروک‌های زیرچشم به صورت کلی برداشته می‌شود و به زیبایی هرچه بیشتر آن کمک می‌کند. البته دقت کنید با کمک این روش نمی‌توانید به هیچ عنوان ابروهایتان را لیفت کنید، این عمل تنها بخش‌های اضافی پلک را از بین می برد. دراین مطلب درباره جراحی پلک بالا بحث می‌کنیم، اگر اطلاعات بیشتری دراین باره نیاز دارید می‌توانید درادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا چیست ؟

جراحی پلک بالا نوعی از جراحی زیبایی است که چین وچروک و افتادگی‌های پلک را به صورت کلی از بین می‌برد. این نوع جراحی تاحدبسیارزیادی به جوانسازی صورت کمک می‌کند. با این عمل حدود پنج تا ده سال جوانتر به نظر می‌رسید. این عمل نیاز به بیهوشی ندارد و سرپایی صورت می‌گیرد. جای مربوط به عمل نیز بعداز مدت زمان کوتاهی از بین می‌رود،تنها لازم است دراین دوره از پمادهای مخصوصی استفاده کنید.

این مشکل سبب بروزپوست اضافی و افتادگی پوست خواهدشد به همین دلیل نیز بیمار برای درمان اقدام می‌کند. البته بسیاری از بیماران علاوه بر بیماری ممکن است به لیفت ابرو نیز نیازداشته باشند که این موضوع توسط پزشک تشخیص داده می‌شود. مراحل این جراحی را درادامه بررسی می‌کنیم:

 • درابتدا روی پوست برش‌هایی علامت گذاری می‌شوند.
 • بسته به درخواست بیمار می‌توان از بیهوشی و یا بی حسی استفاده شود.
 • برش‌های اولیه روی پوست صورت می‌گیرد.
 • چربی‌های بخش های داخلی پوست به صورت کلی برداشته می‌شود.
 • پلک‌ها برای بخیه شدن آماده شده است و در بخش آخر بخیه زده می‌شود.

بهترین سن برای جراحی پلکِ بالا چه زمانی است ؟

بهترین افراد برای جراحی پلک بالا آن دسته از افرادی هستند که شرایط جسمی و روحی مناسبی دارند و به خوبی از این عمل وتمام نکات مربوط به آن اگاهی دارند. سن مناسب برای این عمل 35 سال به بالا است، البته اگر فردی به صورت ارثی این بیماری را داشته باشد می‌تواند زودتر نیز برای درمان اقدام کند.

جراحی پلک در جوانی

بسیاری از افراد به دلایل وراثتی پلک هایی پف کرده  دارند، به همین دلیل نیز در سنین جوانی نیاز به جراحی پلک بالا پیدا می‌کنند. با کمک این عمل افراد می‌توانند چهره خود را زیباتر از حالت واقعی نشان دهند.با کمک این عمل جراحی چشم ها حالت درشت تری پیدا می‌کنند.

جراحی پلک در میانسالی

بسیاری از افراد نیز به مرورزمان دچار این عارضه می‌شوند، افتادگی پلک بالا از اولین و مهم ترین نشانه‌های بالارفتن سن است. با کمک این نوع جراحی می‌توانید چشم های خود را به چندین سال قبل برگردانید و زیبایی بیشتری را به چشمانتان ارمغان دهید.

جراحی پلکِ بالا چه مشکلاتی را برطرف می‌کنند ؟

در بسیاری از موارد هدف افراد از جراحی پلک بالا می‌تواند بسیارمتفاوت باشد، عده بسیارزیادی تنها برای زیبایی و برخی دیگر نیز برای درمان مشکلات ناشی از آن این کار را انجام می‌دهند. درادامه برخی از جنبه‌های درمانی را موردبررسی قرارمی‌دهیم، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری را کسب کنید درادامه باما همراه باشید.

جراحی زیبایی

بسیاری از افراد در بخش بالایی پلک خود دچار افتادگی، چین و چروک و چربی های اضافی می‌شوند. بدین ترتیب چهره فرد زیبایی خود را از دست می‌دهد و درنهایت نیز حالت خسته تری پیدا می‌کند. شما می‌توانید با برداشتن تمامی این بافت‌های چربی واضافی پلک‌های خود را به خوبی بردارید و درنهایت نیز چهره جذابتری برای خود بسازید. البته این موضوع ممکن است برای پلک پایین نیز وجودداشته باشد و شما می‌توانید با روش مشابهی این موضوع را درمان کنید.

عملکرد جراحی پلک

بسیاری از افراد به دلیل پف زیاد نمی‌توانند دید خوبی داشته باشند و حتی دراکثراوقات ابروهای خود را بالاتر می‌دهند تا سنگینی این پف را حس نکنند. این افتادگی در بسیاری از موارد می‌تواند به صورتی باشد که حتی مانع دید خوب فرد نیز شود. شما می‌توانید تمامی این مشکلات را با جراحی پلک بالا از بین ببرید.

جراحی پلک بالا چگونه انجام می‌شود ؟

هدف از این نوع عمل جراحی از بین بردن پف چشم است و شما می‌توانید با کمک آن حالت خسته صورت خود را به صورت کلی از بین ببرید. جراحی پلک بالا با نام جراحی بال چشم نیز نامیده می‌شود که بسیاری از افراد آن را انجام می‌دهند بدون این که دراین زمینه دچار مشکل شوند. دقت کنید بهتراست در اولین فرصت برای درمان این موضوع اقدام کنید زیرا این مشکل می‌تواند در آینده ابرو را نیز درگیر کند ودرنهایت نیز فرم بدی را به آن بدهد.

این نوع جراحی به صورت برش از روی پوست صورت می‌گیرد و بدین ترتیب تمامی چربی اضافی، پوست چروک شده و .. برداشته می‌شود. برش پوستی تنها در مواقعی لازم است که می‌خواهید پوستی را از روی پلک بردارید، درغیراین صورت نیازی برش از روی پوست نخواهدبود.

افتادگی پلک به صورت کلی زمانی اتفاق می‌افتد که پلک پایین تر از حالت واقعی خود نشان داده می‌شود. در بسیاری از اوقات بسیاری از افراد تنها در یک چشم خود دچار افتادگی پلک می‌شوند و اما برخی دیگر از افراد درهردوپلک خود دچار این عارضه هستند که باید برای درمان اقدام کنند.

در جراحی پلک بالا معمولا روی پوست برش می‌خورد و این برش معمولا روی خط مژه ها اتفاق می‌افتد.میزان اندازه این برش بسته به میزان بروز این عارضه درافراد مختلف متفاوت ازهم خواهدبود. بعداز برش میزان چربی و پوست اضافی به صورت کلی برداشته می‌شود و چشم به فرم اصلی خود برمی‌گردد.

آمادگی قبل از جراحی پلک بالا

برای این عمل جراحی نیز باید مانند سایر عمل های دیگر نکات زیادی را قبل از شروع عمل رعایت کنید. برخی از این نکات را درادامه بررسی می کنیم. البته پزشکتان نیز دستورالعمل های بسیارزیادی را درباره خوردن، نوشیدن و … دراختیارشما قرارمی دهد که شما لازم است قبل از این عمل ان ها را انجام دهید.

 • حدودا شش فته قبل از این عمل جراحی لازم است به هیچ عنوان سیگار نکشید. این کار مقاومت بدن شما را بالاتر خواهدبرد.
 • دوهفته قبل از این عمل به هیچ عنوان نباید الکل مصرف کنید. اینکار روندبهبود بیماری را تسریع می کند.
 • اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، باید درباره تمامی این داروها با پزشک مشورت کنید.
 • به هیچ عنوان داروهایی که سبب خونریزی بیشتر می شود را مصرف کنید.ازجمله این داروها می تواند به آسپیرین اشاره کرد.
 • به هیچ عنوان در زمان عمل جراحی نباید آرایشی روی صورت داشته باشید.
 • برای مراقبت های بعداز عمل همین ابتدا کمپرس آب یخ، گاز استریل و … را خریداری کنید.

مراقبت های بعداز عمل جراحی پلک بالا

مراقبت های بعداز عمل جراحی پلک بالا

برای این که بتوانید موفقیت بیشتری را در درمان این بیماری داشته باشید. درادامه به بررسی مراقبت هایی می پردازیم که می‌توانید بابررسی آن ها تمامی مراقبت های لازم را دراین باره انجام دهید.

تنها درصورت این که پزشک برای شما مسکن های لازم را تجویز کرد، می توانید از ان ها استفاده کنید. استفاده از مسکن بدون تجویز پزشک به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

می توانید بعداز جراحی برای کاهش ورم مربوطه به مدت ده دقیقه روی چشم کمپرس آب گرم قراردهید.

بهتراست بعداز درمان اطراف چشم خود را به خوبی تمیز کنید، بدین ترتیب می توانید از خطرابتلا به عفونت های احتمالی در امان باشید.

درصورت این که بعداز درمان این بیماری دچار خشکی چشم شدید، می‌توانید با تجویز پزشک از قطره های استریل چشمی استفاده کنید.

بعداز درمان لازم است سرخود را در موقعیت بالاتری نسبت به قفسه سینه قراردهید.

بعد از طی شدن مدت زمان معین بعد از درمان برای کشیدن بخیه ها حتما به پزشک مراجعه کنید.

در طی روند درمانی به هیچ عنوان نباید داروهایی را مصرف کنید که خطر خونریزی را بالاتر می‌برند.

دراین مدت نباید به هیچ عنوان چشم خود را بمالید.

می‌توانید برای جلوگیری از عفونت از پمادهای آنتی بیوتیکی استفاده کنید. با استفاده از این پمادها می‌توانید رونددرمانی را سریعتر طی کنید.

به هیچ عنوان نباید دراین مدت فشاری را به چشم وارد کنید.

ازانجام ورزش های سنگین مانند ایروبیک خودداری کنید.

می توانید برای محافظت از چشم از عینک‌های آفتابی استفاده کنید.

به هیچ عنوان نباید از لنزهای طبی در طول مدت درمان استفاده کنید.

عوارض جراحی پلک بالا

بعد از این عمل جراحی ممکن است به صورت کلی چشم ها تورم پیداکنند و روی دید فرد اثرات منفی بگذارند.فرد بیماراندکی درد نیز خواهدداشت که مدتی پس از درمان به صورت کلی از بین می‌رود.برخی از عوارض جراحی پلک بالا را درادامه بررسی می‌کنیم:

 • تاری دید
 • خشکی چشم
 • تولید اشک بیش ازاندازه
 • سخت بسته شدن پلک ها

دقت کنید عوارض بالا جز عوارض موقت این جراحی محسوب می‌شوند و اما عوارض نادر و اما بدتری نیز دراین زمینه وجود دارد که برخی از آن‌ها را درادامه بررسی می‌کنیم.

 • عفونت
 • آسیب به عصب چشم
 • آسیب به عضله چشم
 • خونریزی

حتی در بسیاری از موارد بیمار نیاز به جراحی مجدد در این زمینه خواهدداشت.

جراحی پلک بالا نوعی از جراحی‌های معمولی امروزی است که بین افراد جامعه شایع است. دراین مطلب به خوبی درباره این نوع جراحی بحث کردیم، اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری دراین باره کسب کنید کافیست این مقاله را به دقت مطالعه کنید. بدین ترتیب می توانید اطلاعات خوبی را دراین زمینه کسب کنید و تصمیمات درستی بگیرید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *