علت و نحوه درمان سردرد و سرگیجه بعد از کاشت مو

اخیراً کاشت مو به طور متداول برای اعمال جراحی زیبایی مورداستفاده قرار گرفته است. کاشت مو نسبت به سایر روش‌های جراحی زیبایی دارای عوارض کمتری است. بااین‌حال، در صورت عدم توجه کافی می‌تواند عوارض جدی ایجاد کند. اما طیف وسیعی از عوارض احتمالی وجود دارد که کمتر شدید و قابل‌کنترل هستند. عوارض شایع پس از عمل شامل سردرد، ادم، عدم تقارن، خونریزی، جای زخم قابل‌مشاهده و… است. علت و نحوه درمان سردرد و سرگیجه بعد از کاشت مو ، موردی است که در ادامه به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

علت و نحوه درمان سردرد و سرگیجه بعد از کاشت مو

سرد درد بعد از کاشت مو طبیعی است.

پس از کاشت مو، مشاهده درد در ناحیه عمل بسیار طبیعی است. ازآنجاکه ناحیه کاشت مو در سر یا ابرو است، شایع‌ترین درد ناشی از کاشت مو سردرد و سرگیجه است. پس از کاشت، درد را می‌توان در زمان‌های مختلف باتوجه‌به روش کاشت مو مشاهده کرد. کاشت مو یک روش دردناک نیست اما این بدان معنا نیست که هیچ ناراحتی وجود ندارد. حتی کم‌ترین اقدامات پزشکی باعث ایجاد درجاتی از ناراحتی می‌شود و کاشت مو نیز از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه در اکثر موارد سردرد احساس شده کوتاه و موقت است. اکثر بیماران در هنگام کاشت مو، تقریباً هیچ دردی را احساس نمی‌کنند و کاشت مو را یک تجربه بسیار آسان و بدون درد توصیف می‌کنند.

سه روز اول پس از کاشت مو فرایند بسیار مهمی است!

پس از جراحی کاشت مو، بیمار می‌تواند در خانه استراحت کند. این موضوع طبیعی است که درد پس از کاشت مو رخ دهد. اما این درد در پایان روز سوم به نصف کاهش می‌یابد. باتوجه‌به روش کاشت مو، درد موقتی است و از یک هفته تا ده روز طول می‌کشد. در حین کاشت مو، ممکن است مقدار کمی خونریزی در انتهای موهای کاشته شده ایجاد شود. پس از کاشت، پوسته‌هایی با خونریزی در ناحیه موهای کاشته شده ایجاد می‌شود و روند بهبودی به‌تدریج آغاز می‌شود. بعد از عمل، احساس درد بیمار در افراد مختلف متفاوت است. برای کنترل این درد باید به طور مرتب از مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک تجویز می‌کند استفاده کرد. همچنین باید از کلاهی استفاده شود که سر را سفت نکند و از ناحیه کاشت شده مو در برابر گردوغبار، محیط‌های کثیف و اثر سوزش نور خورشید محافظت کند.

چه چیزی به کاهش سردرد و سرگیجه بعد از کاشت مو کمک می‌کند؟

پزشک شما که این عمل را انجام داده است داروهای مسکن را توصیه می‌کند تا دردی را که بعد از عمل تجربه می‌کنید احساس نکنید. اگر همچنان بعد از 3 روز درد شدیدی را احساس می‌کنید، صحبت با پزشک را در برنامه کاری خود قرار دهید. سردرد بعد از کاشت مو، معمولاً موقتی است. این درد در عرض 10 روز پس از کاشت از بین خواهد رفت. اما انتظار می‌رود بی‌حسی در برخی از قسمت‌های سر برای مدت بیشتری ادامه یابد. اگرچه نادر است، اما سردردهایی که پس از کاشت مو از بین نمی‌روند، دیده می‌شود. در ناحیه‌ای که موهای سالم را برای کاشت برمی‌دارند، عصب و شاخه‌هایی داریم که از دو طرف گردن خارج می‌شود که به آن عصب پس‌سری می‌گویند و تا قسمت‌های جلویی سر ادامه دارند. اگرچه این اعصاب در ناحیه عمیقی قرار از پوست دارند، اما بی‌توجهی و عدم مهارت پزشک می‌تواند به عصب آسیب برساند.

سردرد و سرگیجه پس از کاشت مو

چگونه از بروز سردرد و سرگیجه پس از کاشت مو جلوگیری کنیم؟

روش‌های جلوگیری از بروز سردرد و سرگیجه پس از کاشت مو شامل:

 مصرف کافئین ممنوع است!

شاید فکر کنید خوردن نوشیدنی‌های کافئین‌دار باعث کنترل و کاهش سردرد پس از کاشت مو می‌شود اما تحقیقات نشان می‌دهد، مصرف کافئین باعث افزایش سردرد ناشی از کاشت مو می‌شود. به همین دلیل بهتر است در هفته اول پس از جراحی کاشت مو که سردرد شایع است، از مصرف مواد کافئین‌دار خودداری کنید.

آب بنوشید.

کم‌آبی باعث کاهش فشارخون می‌شود که در نتیجه سرگیجه را ایجاد می‌کند. روزانه مقادیر بالایی آب بنوشید تا باعث بهبود سردرد و سرگیجه شما شود.

کمپرس آب گرم باعث کاهش سردرد و سرگیجه می‌شود.

کمپرس آب گرم می‌تواند در کنترل و کاهش سردرد بسیار مفید باشد. اما فراموش نشود که نباید کمپرس آب گرم را به سر فشار دهید و فقط باید کمی تماس ایجاد کنید.

تمرینات تنفسی انجام دهید.

نفس کشیدن می‌تواند در حرکت جریان خون مفید واقع شود. تمرینات تنفسی تأثیر زیادی بر روی سردرد می‌گذارند. در ساده‌ترین حالت سعی کنید نفس عمیق بکشید.

استرس را کم کنید

اغلب سردردهای پس از کاشت مو علتی جز استرس ندارند. بهتر است از فکرکردن به نتیجه حاصل از کاشت مو دست بکشید و هرگونه عوامل استرس‌زا را برای مدتی رها کنید.

بهبودی پس از کاشت مو

پس از انجام جراحی، جراح بادقت تمام بانداژها را برمی‌دارد. ممکن است ناحیه کاشت متورم شده باشد، بنابراین جراح تریامسینولون را به آن ناحیه تزریق کند تا تورم را کاهش دهد. در عرض 2 تا 3 هفته پس از جراحی، موهای کاشته شده می‌ریزند، اما باید در عرض چند ماه متوجه رشد موهای جدید شوید. اکثر مردم پس از 6 تا 9 ماه شاهد 60 درصد رشد موهای جدید خواهند بود. برخی از جراحان داروی ماینوکسیدیل (Rogaine) را برای بهبود رشد مو پس از کاشت تجویز می‌کنند، اما مشخص نیست که این دارو تا چه اندازه می‌تواند تأثیر داشته باشد. بعد از کاشت داروهای زیر برای برخی از بیماران تجویز می‌شود:

 1. داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن (ادویل)
 2. آنتی‌بیوتیک برای جلوگیری از عفونت
 3. داروهای ضدالتهاب، مانند استروئید خوراکی، برای تسکین تورم
 4. داروهایی مانند فیناستراید (Propecia) یا ماینوکسیدیل (Rogaine) برای کمک به تحریک رشد مو

در صورت تجویز پزشک از داروهای ذکر شده استفاده نمایید و از مصرف خودسرانه آن بپرهیزید. داروهای موردنظر را از داروخانه‌های معتبر تهیه نمایید.

نکات زیر به جهت کنترل و کاهش سردرد و سرگیجه ناشی از کاشت مو رعایت شود؟!!

 • چند روز بعد از جراحی صبر کنید تا موهای خود را بشویید. در چند هفته اول فقط از شامپوهای ملایم استفاده کنید.
 • می‌توانید بعد از 3 روز به کار یا فعالیت‌های عادی بازگردید.
 • برای حدود 3 هفته برس یا شانه را روی موهای جدید فشار ندهید.
 • تا زمانی که پزشکتان گفته، کلاه یا پیراهن و ژاکت نپوشید.
 • حدود یک هفته ورزش نکنید.
آیا جراحی کاشت مو باعث آسیب عصبی می‌شود؟

هرگونه جراحی خطر عوارض را به همراه دارد. با کاشت مو، شما نیز با این خطرات روبرو هستید. از جمله عوارض جانبی احتمالی آسیب عصبی است. اما اکثریت‌قریب‌به‌اتفاق بیماران پس از جراحی به‌خوبی بهبود می‌یابند و هرگز دچار این مشکلات نمی‌شوند. بااین‌حال، طبیعی است که در پوست سر بعد از عمل احساس بی‌حسی و گزگز داشته باشید. این مورد به‌سادگی یک عارضه جانبی کوتاه‌مدت در اعصاب شما است.

چه مدت بعد از کاشت مو باید سرم درد کند؟

درد پس از کاشت مو متفاوت است. برخی از افراد ممکن است تنها یک یا دو روز پس از عمل احساس درد کنند، برخی دیگر ممکن است برای یک هفته یا بیشتر احساس درد کنند. به‌طورکلی، هر چه تعداد پیوندهای بیشتری داشته باشید، مدت‌زمان بیشتری برای بهبودی طول می‌کشد، بنابراین ممکن است برای مدت طولانی‌تری احساس ناراحتی کنید.

آیا سردرد و سرگیجه بعد از کاشت مو طبیعی است؟

یکی از عوارض شایع پس از کاشت مو، سردرد و سرگیجه است اما باید به‌مرور از شدت آن کاسته شود. اگر سردرد به طور غیرطبیعی شدت یافت باید به پزشک خود اطلاع دهید. در غیر این صورت نیازی نیست و ظرف چند روز برطرف می‌شود.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *