دندان درد در بارداری ، علت و نکات بهداشتی جهت درمان آن

دندان درد در بارداری

از مهم ترین عوامل دندان درد در بارداری ، می‌توان به تهوع صبحگاهی اشاره کرد. تهوع تاثیربسیارزیادی را در پوسیدگی دندان دارد و این موضوع نیز بین خانم‌های باردار شایع است. عوامل بسیارزیادی برای دندان درد دراین دوره وجوددارد که برخی از آن‌ها را درادامه بررسی می‌کنیم.

التهاب لثه

یکی از مهم ترین مشکلاتی که در سه ماهه دوم بارداری بیشتر خانم های باردار درگیر آن هستند، می‌توان به التهاب لثه‌ای اشاره کرد. التهابات لثه با تورم و خونریزی لثه خود را نشان می‌دهد.این موارد حتی رعایت بهداست را نیز برای شما سختتر می‌کند.

عفونت لثه

در زمان بارداری، عفونت لثه می‌تواند مشکلات بسیارزیادی را برای مادر ایجاد می‌کند. حتی این حالت می‌تواند در بعضی مواقع سبب ازدست رفتن دندان شود. برای رعایت بهداشت می‌توانید از یک مسواک نرم و خمیردندان فلوراید استفاده کنید.بدین ترتیب دندانهایتان را دربرابر پوسیدگی مقاومتر می‌کنید.

تغییر در رژیم‌غذایی

عوامل هورمونی که در دوران بارداری برای فرد ایجاد می‌شود، در بسیاری از مواقع می‌تواند تغییرات زیادی را در رژیم غذایی فرد ایجادکند. بسیاری از افراد دراین دوران قندبسیارزیادی را مصرف می‌کنند و همین موضوع نیز تاثیرات مخربی را روی دندان‌ها خواهدداشت.

فقر کلیسم

از اولین توصیه‌هایی که پزشکان به زنان باردار می‌کنند، این است که کلسیم زیادی را مصرف کنند. کلسیم نقش بسیارزیادی را در شکل‌گیری استخوان‌های کودک دارد. اگر سطح کلیسم در بدن مادر کمتر شود، این موضوع می‌تواند تاثیربسیارزیادی را روی دندان‌های مادر داشته باشد.

نکات مهم درباره دندان درد در بارداری

سوال بیشتر مادران باردار این است که با دندان درد در دوران بارداری باید چه کنند؟ چه درمانی برای این درد دراین دوران پیشنهاد می‌شود. آیا درمان خاصی برای آن وجود دارد و می‌شود از داروهای مختلف برای درمان استفاده کرد؟ درادامه سعی می‌کنیم به بررسی نکاتی بپردازیم که برای درمان دندان درد دراین دوران به شما کمک زیادی خواهدکرد.

سعی کنید برای بارداری برنامه ریزی داشته باشید

بیشتر پزشکان براین عقیده اند که بهتراست برای دوران بارداری برنامه ریزی داشته باشید. بدین ترتیب می‌توانید قبل از این که اقدامی برای بارداری داشته باشید،  به دندان پزشک مراجعه کنید و مشکلات دندانی خود را حل کنید. بدین ترتیب بعدها در دوران بارداری با مشکلی مواجهه نخواهیدشد. در بسیاری از اوقات قبل از بارداری ممکن است تنها یکی از دندان‌هایتان پوسیدگی سطحی داشته باشند وهیچ درد خاصی را حس نکنید و اما در دوران بارداری به دلیل حساس شدن لثه ها درد زیادی را متحمل شوید.

بهداشت را رعایت کنید

در دوران بارداری به صورت طبیعی مشکلات بسیارزیادی برای بدن مادر به وجود می‌آید به همین دلیل نیز لازم است مراقبت ویژه‌ای دراین دوران از دندان هایتان داشته باشید. برای مثال بعد از هروعده غذایی مسواک بزنید و یا از نخ دندان استفاده کنید. البته دقت کنید این کار را باید با ملایمت انجام دهید، زیرا لثه‌ها در این دوران بسیارحساس‌اند و ممکن است دچار خونریزی شوند.

بهترین ماده‌ای که می‌توانید برای سلامت دندان دراین دوران استفاده کنید، دهان شویه است. البته باید دقت کنید دهانشویه‌های غیرالکی را خریداری کنید وحتما شب‌ها قبل از خواب از آن استفاده کنید.

دندان درد و سبزیجات

مراقبت از دندان با مصرف سبزیجات

پیشگیری از دندان درد از درمان آن راحتتر است. به همین دلیل پزشکان به مادران باردار توصیه می‌کنند تا دراین زمان بیشتر کلیسم و ویتامین سی مصرف کنند. مصرف این موارد نه تنها باعث رشد کودک می‌شود، بلکه می‌تواند روی سلامت دندان نیز تاثیربسیارزیادی داشته باشد.

خوددرمانی نکنید

بسیاری از خانم های باردار معتقدند دراین دوران استفاده از داروهای گیاهی مشکلی ایجاد نمی‌کند. درست است این داروها نسبت به موادشیمیایی عوارض کمتری دارد و اما این دلیل بر بی ضرربودن آن نیست. برای مثال بسیاری از افراد برای درمان دندان درد در بارداری از میخک استفاده می‌کنند و اما باید بدانید این محصول دارای ماده شیمیایی است که می‌تواند تحریک کننده باشد. به همین دلیل خانم‌های باردار به هیچ عنوان نباید به سراغ روش‌های گیاهی بروند و باید در همان ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

چه زمانی لازم است دندان در دوران بارداری کشیده شود؟

برای کشیدن دندان در دوران بارداری لازم است قبل ازهرچیزی با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان برای جلوگیری از آسیب به جنین از کشیدن دندان دراین دوران خودداری می‌کنند. البته در بسیاری از موارد نیز دندان مادر بیش ازاندازه پوسیده شده است و عفونت آن نیز مدام در حال گسترش است، پزشک توصیه می‌کند مادر دندان را بکشد. درادامه بیشتر درباره کشیدن دندان و دندان درد در بارداری بحث می‌کنیم.

کشیدن دندان در سه ماه اول بارداری

دقت کنید در سه ماه اول بارداری، اعضای بدن وی در حال تشکیل شدن است به همین دلیل نیز کشیدن دندان دراین بازه زمانی ممکن است اختلالات زیادی را در بدن وی ایجادکند. پس بنابراین اگر دندان درد در بارداری در سه ماهه اول اتفاق افتد، مادر باید این مدت را تحمل کند. هیچ پزشکی دندان مادر را دراین مدت نمی‌کشد تا زمانی که سه ماه اول سپری شود.

کشیدن دندان در سه ماه دوم بارداری

در سه ماهه دوم بارداری اندام جنین به صورت کامل تشکیل شده است و درحال رشد است . به همین دلیل نیز کشیدن دندان‌های مادر مشکلی را برای وی ایجاد نمی‌کند.

کشیدن دندان در سه ماه سوم بارداری

در سه ماه سوم بارداری معمولا مادران وزن بیشتری پیدا می‌کنند به همین دلیل نیز نمی‌توانند مدت زمان طولانی روی صندلی بنشینند. همین موضوع نیز باعث می‌شود تا هنگام کشیدن دندان فرد دچار خونریزی لثه شود. به همین دلیل نیز کشیدن دندان دراین دوره به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود. دراین دوران باید صبر کنید تا بعد از به دنیاآمدن کودکتان دندان را بکشید.

درمان دندان درد در بارداری

برای درمان دندان درد در بارداری باید چه اقداماتی صورت گیرد؟

دندان درد در دوران بارداری می‌تواند چالش‌های بسیارزیادی را برای مادر ایجادکند. برای درمان دندان درد دراین دوره باید اقدامات خاص خودش را انجام دهید، بدین ترتیب مشکلی برای جنین ایجاد نخواهدشد. درادامه باما همراه باشید تا مراحل رویارویی با این مشکل را به خوبی تشریح کنیم.

معاینه کنید

اگر درهرزمانی از بارداری، دچار دندان درد شدید در قدم اول به دنبال پزشک بروید. دقت کنید همانطور که قبلا گفتیم به هیچ عنوان دست به خوددرمانی نزنید.دقت کنید بعداز مراجعه به پزشک حتما بیان کنید، که باردار هستید تا روش درمانی بی‌خطری برای شما اتخاذ شود.

مسواک و نخ دندان

دقت کنید برای اینکه بتوانید از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید، باید از قبل اقدامات پیشگیرانانه را برای این کار انجام دهید. مراقبت‌های دندانی دراین دوره مانع پوسیدگی دندان می‌شود. تهوع و استفراغ از نشانه‌های بارداری است که در بسیاری از خانم‌های جوان دیده می‌شود وهمین موضوع نیز اثرات مخربی را روی دندان‌هایتان خواهدداشت. دقت کنید با یک مسواک نرم روزی یک و یا دوبار مسواک بزنید تا از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

شستشو

اگر نمی‌توانید به خوبی مسواک بزنید و یا هنگام مسواک زدن دچار تهوع می‌شوید، می‌توانید برای جلوگیری از دندان درد در بارداری از دهانشویه استفاده کنید. شما می‌توانید به جای دهانشویه صنعتی خودتان درخانه دهانشویه بسازید. برای مثال می‌توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با یک لیوان آب مخلوط کنید و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کنید.

دارو

اگر دندان درد در بارداری با رعایت نکات شستشو وبهداشت به خوبی تسکین پیدانکند، پزشک درنهایت نیز شما یک مسکن تجویز خواهدکرد. البته خودتان سرخود به هیچ عنوان نباید از داروهای مسکن استفاده کنید، حتما دراین باره با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خانگی برای دندان درد در بارداری

دقت کنید همان طور که گفتیم به هیچ عنوان نباید به صورت خودسرانه برای درمان دندان درد دراین دوران عمل کنید. البته می‌توانید دراین باره با پزشک خود مشورت کنید و از درمان‌های طبیعی نیز استفاده کنید. برخی از درمان‌های طبیعی برای دندان درد را درادامه آورده‌ایم و اما باید درباره آن‌ها حتما از پزشک خود مشورت بگیرید.

  • شبدر بهترین گزینه برای درمان دندان درد است. می‌توانید آن را بجوید و یا از روغن آن استفاده کنید.
  • اسفناج سبزیجاتی بیضرر است و حتی می‌تواند در دوران بارداری مقداربسیارزیادی از موادمعدنی بدن شما را تامین کند. به همین دلیل نیز هنگام دندان درد در بارداری می‌توانید آن را به خوبی بجوید.
  • کمپرس آب گرم نیز تاحدزیادی می‌تواند در کاهش درد موثر باشد. کافیست یک کمپرس آبگرم را روی صورت خود قراردهید.
  • سیر نیز درمان مناسبی برای دندان درد است زیرا آلیسین موجود در آن می‌تواند باکتری‌های موجود در دندان را از بین ببرد.

همان طور که قبلا گفتیم از درمان خودسرانه دندان درد خودداری کنید زیرا بسیاری از داروهای گیاهی می‌تواند تاثیرات مخربی را روی کودک بگذارد. به علاوه اگرمی‌خواهید دندان خود را بکشید و یا جراحی کنید لازم است بدانید بهترین زمان برای درمان دندان سه ماهه دوم بارداری است. دراین مطلب به بررسی همه جانبه دندان درد در بارداری پرداختیم و شما می‌توانید پاسخ تمامی سوالات خود دراین باره را به خوبی بیابید. کافیست این مقاله را به درستی مطالعه کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *