تاثیر قهوه و چای سبز بر دیابت | ممکن است خطر مرگ را کاهش دهد!؟

اخیرا در مطالعاتی تاثیر چای سبز و قهوه را بر خطر مرگ و میر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مورد بررسی قرار گرفته است. محققان دریافتند که نوشیدن دو یا چند فنجان قهوه و چهار یا چند فنجان چای سبز در روز ، تا 63٪ مرگ و میر ناشی از دیابت را کاهش می دهد.
دیابت خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان ، شکستگی استخوان ، زوال عقل و بیماری های مربوط  به گردش خون را افزایش می دهد.
اگرچه داروها می توانند خطرات سلامتی مرتبط با دیابت را به میزان قابل توجهی کاهش دهند ، اما پزشکان تغییر شیوه زندگی را از بهترین روش ها برای کنترل دیابت نوع 2 می دانند. این موارد شامل داشتن رژیم غذایی سالم ، انجام فعالیت بدنی بیشتر و قطع سیگار در صورت سیگاری بودن است.

تاثیر قهوه و چای سبز بر دیابت

قهوه ، چای سبز برای دیابت

مطالعات مختلفی ارتباط بین مصرف چای سبز و کاهش خطر ابتلا به دیابت را نشان داده اند. محققان نشان داده اند که نوشیدن چای سبز می تواند کنترل گلوکز و حساسیت به انسولین را بهبود ببخشد. برخی از محققان بررسی کرده اند که چای سبز چگونه می تواند به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد.
قهوه نیز از نظر علمی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. شواهد حاکی از این است که مصرف زیاد قهوه می تواند منجر به کاهش خطرات ابتلا به دیابت نوع 2 می شود.
اما فراتر از دیابت شواهد نشان می دهد که مصرف قهوه با کاهش خطر مرگ و میر نیز در ارتباط است. 
محققانی از دانشگاه کیوشو ، دانشکده دندانپزشکی فوکوکا و بیمارستان هاکوجیوجی در ژاپن ، تأثیر قهوه و چای سبز و تاثیر آن را بر خطر مرگ افراد دیابتی بررسی کرده اند ، و نتایج خود را در BMJ Open Diabetes Research & Care منتشر کرده اند.

مطالعات درباره تاثیر چای سبز و قهوه بر دیابت

دانشمندان داده ها را از ثبت دیابت Fukuoka گرفتند ، که این داده ها برای ارزیابی تأثیر دارو و شیوه زندگی بر نتایج دیابت طراحی شده است. آنها از داده های 4923 شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده کردند. این افراد 20 سال یا بیشتر با میانگین سنی 66 سال بودند. اطلاعات شرکت کنندگان شامل جزئیات مربوط به شرایط سلامتی فرد ، دفعات ورزش ، وضعیت سیگار کشیدن ، مصرف الکل ، مدت خواب ، شاخص توده بدن (BMI) ، فشار خون و علائم افسردگی می باشد. 
اما نکته مهم این بوده است که شرکت کنندگان همچنین جزئیاتی در مورد رژیم غذایی خود ، از جمله مصرف قهوه و چای سبز ، ارائه دادند.
محققان به مدت 5 سال شرکت کنندگان را تحت نظر داشتند و در طی این مدت 309 نفر درگذشتند. 

تاثیر چای سبز بر دیابت

نتایج تاثیر چای سبز و قهوه بر دیابت

در افرادی که بیش از یک فنجان چای سبز یا قهوه در روز می نوشند احتمال مرگ و میر آنها در مقایسه با کسانی که اصلا چای سبز یا قهوه نمی نوشیدند بسیار کمتر است. حتی پس از محاسبه متغیرهایی که ممکن است در تحلیل آنها تأثیر داشته باشند ، محققان نتیجه گرفتند که :
مصرف چای سبز و قهوه سبز به طور قابل توجهی مرگ و میر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.
همچنین در این دوره تقریبا 5 ساله مشخص شد که ترکیبی از مصرف بالای چای سبز و قهوه به طور قابل توجهی خطر مرگ و میر را تا 63٪ کاهش می دهد.
محققان دریافتند که نوشیدن دو یا چند فنجان در روز تا 41٪ احتمال مرگ را کاهش می دهد. 
و اما احتمال مرگ در افرادی که چای می نوشند، (چهار فنجان یا بیشتر در روز) تا 40 درصد احتمال مرگ و میر را می تواند کاهش دهد.

نوشیدن هر دو نوشیدنی در هر روز بیشترین تأثیر را می تواند ایجاد کند: 

دو تا سه فنجان چای سبز به علاوه دو یا چند فنجان قهوه – 51٪ 
چهار فنجان چای سبز یا بیشتر به علاوه یک فنجان قهوه – 58٪ 
چهار یا چند فنجان چای سبز و دو یا چند فنجان قهوه – 63٪ 

محدودیت های تحقیقات

اکثر مطالعاتی که بر روی تأثیر یک نوع ماده غذایی یا نوشیدنی که روی جمعیت بررسی می شود، این تحقیق دارای محدودیت های خاصی است. برای مثال، اطلاعات مربوط به مصرف قهوه و چای سبز هر یک از شرکت کنندگان از طریق یک پرسشنامه تهیه شده است. ممکن است اطلاعات داده ها اشتباه وارد شده باشد. یا اینکه در طی این مدت عادت های نوشیدنی فرد تغییر کرده باشد. 
همچنین اطلاعاتی درباره عوامل خاصی که ممکن است بر نتایج تأثیرگذار باشد ، مانند سطح تحصیلات و درآمد خانوار ، جمع آوری نکردند. اهمیت این موارد به این علت است که سطح تحصیلات بالاتر یا درآمد ممکن است با مصرف بیشتر قهوه مرتبط باشد. همچنین ممکن است با خطر پایین مرگ و میر مرتبط باشند. 
همچنین این مطالعه به صورت مشاهده ای می باشد که به طور قاطع نمی توان ثابت کرد که مصرف چای و قهوه احتمال مرگ را کاهش می دهد. 
اگر چه محدودیت های نامبرده بسیار مهم است، اما نتایج نشان داده است که مصرف چای سبز و قهوه برای افراد خاصی سودمند است. 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *