فرق ماسک پیل آف و اسکراب ؛ طرز استفاده از ماسک پیل آف

تقریبا تمام افراد به خصوص خانم‌ها به اهمیت و کاربرد پاکسازی‌ها آگاهی دارند. اما احتمالا تمام افراد از انواع و روش‌های انجام پاکسازی آگاهی نداشته باشند. به جز پاکسازی روزانه پوست، یک نوع پاکسازی عمقی پوست وجود دارد. پاکسازی عمقی پوست در هفته یک بار انجام می‌شود و هدف از این نوع پاکسازی، بسته شدن منافذ باز پوست و پاکسازی منافذ عمیق پوست است. همچنین باعث روشن‌تر شدن پوست نیز می‌شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل، فرق ماسک پیل آف و اسکراب را بیان کنیم. تا آخر مقاله همراه ما باشید.

اسکراب پوست باعث می‌شود سلول‌های کهنه و مرده پوست از بین بروند. همچنین  آلودگی‌ها را از منافذ پوست خارج می‌کند. این امر موجب نرم شدن و لطافت پوست می‌شود. اما کاری که ماسک پیل آف یا لایه بردار انجام می‌دهد، پاکسازی عمیق پوست است که با تجویز پزشک صورت می‌گیرد.

فرق ماسک پیل آف و اسکراب

فرق بین پاکسازی پوست با اسکراب و ماسک پیل آف

همانطور که واضح است،‌ اسکراب و ماسک پیل آف یا لایه بردار یک هدف دارند. آن هم این است که سلول های مرده پوست را از بین ببرند و منافذ پوست را پاکسازی کنند. در نتیجه کاری که انجام می‌دهند نیز مشابه هم است. هرچند تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. در ادامه به تفاوت‌های آن‌ها پرداخته‌ایم.

اسکراب پاکسازی پوست را به صورت فیزیکی انجام می‌دهد. اسکراب‌ها دانه‌هایی ریز در مواد اولیه خود دارند. به همین علت وقتی اسکراب را روی پوست قرار می‌دهید، این دانه‌های ریز باحرکت و ماساژ روی پوست باعث از بین رفتن سلول‌های مرده و پاکسازی پوست می‌شود. تاثیر اسکراب با میکرودرم ابریژن قابل مقایسه است. پیشنهاد می‌کنیم به صورت هفتگی پوستتان را با اسکراب پاکسازی کنید تا آلودگی‌های پوستی خود را از بین ببرید.

ماسک پیل آف یا لایه بردارها با برداشتن یک لایه از سطح پوست عمل پاکسازی پوست را انجام می‌دهند. اما این عمل، برعکس اسکراب‌ها فیزیکی نیست. ماسک پیل آف دارای مواد شیمیایی و اسیدی است و باعث به وجود آمدن فعل و انفعالات شیمیایی می‌شود. در نتیجه این واکنش‌ها باعث پاکسازی پوست و از بین رفتن سلول‌های مرده پوست می‌شود. لایه برداری پوست به دو روش انجام می‌شود؛ لایه برداری سطحی و ملایم و لایه برداری عمقی. لایه برداری ملایم را می‌توانید در خانه به صورت هفتگی انجام دهید. اما لایه برداری عمیق با مواد اولیه‌ای اسیدی‌تر انجام می‌شود. به همین علت این نوع لایه برداری را باید تحت نظر پزشک یا افراد متخصص انجم دهید. لایه برداری عمیق پوست به دلیل فعل و انفعالات شیمیایی که اتفاق می‌‌افتاد کمی زمان بر است. معمولا بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد.

نحوه استفاده از ماسک پیل آف

اگرچه ماسک‌های لایه بردار در چند شکل مختلف وجود دارند، اما اکثر آن‌ها به صورت لوله‌ای هستند و مانند ژل اعمال می‌شوند. پس از خشک شدن، ماسک به صورت یک ورقه کشسان سفت می‌شود که می‌توان آن را با کندن آن از روی پوست جدا کرد. برخی از آن‌ها حاوی مواد لایه بردار هستند، اما به طور کلی، ماسک‌های لایه بردار برای لایه برداری پوست توسط نیروی مکانیکی طراحی شده‌اند.

ماسک پیل آف

آیا ماسک‌های پیل آف زغال سنگ بی خطر هستند؟

در حالی که اکثر محصولات مراقبت از پوست با در نظر گرفتن ایمنی و کارایی طراحی می‌شوند، محصولاتی هستند که به‌جای نتایج بلندمدت واقعی، با هدف لذت و هیجان فوری فرموله می‌شوند. این ماسک‌ها از نظر فنی ایمن هستند، اما برای همه ایده آل نیستند. برای کسانی که پوست‌های بسیار حساس دارند یا مبتلا به روزاسه هستند، مناسب نیست. مبهتر است هنگام امتحان محصولات جدید در نقطه آزمایش کوچک انجام دهید تا مطمئن شوید که برای پوست شما ایمن است یا خیر. استفاده مداوم از این ماسک‌ها حتی می‌تواند به پوست آسیب برساند و منجر به خشکی، قرمزی، حساسیت یا جوش‌های پوستی شود. این نوع ماسک‌ها سلول‌های مرده پوست را از سطح پوست جدا می‌کنند. پوست را به صورت تهاجمی و همراه با آن می‌توانند موهای صورت و سلول‌های سالم پوست را بکشند و باعث ناراحتی یا آسیب شوند.

روش صحیح استفاده از ماسک پیل آف

اولین کاری که باید قبل از شروع استفاده از ماسک لایه بردار صورت خود انجام دهید این است که ماسک مناسب خود را انتخاب کنید. بسته به نوع پوست شما، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب وجود دارد. به عنوان مثال، اگر پوست چرب دارید، می‌توانید از ماسک زغال استفاده کنید تا چربی اضافی و ناخالصی‌ها را از بین ببرید. اگر قصد دارید پوست خود را تمیز کنید و در برابر آلاینده‌های مضر محافظت کنید، می‌توانید از ماسک صورت معمولی استفاده کنید.

برای شروع صورت خود را به آرامی با آب گرم بشورید. از آب سرد اجتناب کنید، زیرا می‌تواند پوست را منقبض کند و منافذ را ببندد. اگر منافذ پوست بسته شود، خواص پاک کنندگی و مغذی ماسک صورت به درستی عمل نمی‌کند. استفاده از آب داغ، در حالی که می‌تواند به باز شدن منافذ پوست کمک کند، می‌تواند به پوست شما آسیب برساند! به خصوص اگر پوست حساسی دارید. پس از شستشوی صورت، ماسک لایه بردار خود را بمالید و به طور یکنواخت پخش کنید. از زدن ماسک پیل آف بعه اطراف چشم خودداری کنید.

هر ماسک پیل آف از نظر مدت زمانی که باید روی پوست شما بماند دستورالعمل‌های متفاوتی دارد. باید منتظر بمانید تا ماسک خشک و سفت شود. و بعد به آرامی شروع به کندن ماسک کنید. و بعد صورت خود را با آب ولرم بشورید.

کلام آخر

حال که فرق ماسک پیل آف و اسکراب را دانستید. پیشنهاد می‌کنیم به صورت هفتگی پوست خود را اسکراب کنید و بهتر است ماهانه از ماسک‌های پیل آف یا لایه بردار متناسب با پوست خود استفاده کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *