آیا ماموپلاستی خطرناک است؟ خطرات عمل ماموپلاستی

جراحی کاهشی پستان، که پزشکان آن را ماموپلاستی می نامند، یک روش پزشکی است که اندازه کلی پستان های فرد را کاهش داده و آن ها را کوچک می کند. به گفته نویسندگان مقاله ای در سال 2019، جراحی ماموپلاستی کاهشی پستان یکی از رایج ترین اقدامات زیبایی است.

خطرات ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی ممکن است عوارض جزئی را تجربه کنید، مانند:

 • زخم های باز یا بهبودی کند برش های جراحی
 • تجمع مایعات اضافی در بافت پستان
 • سلولیت یا عفونت بافت همبند
 • رخ دادن خونریزی 
 • از دست دادن احساس در نوک سینه ها یا پستان ها به صورت موقت و یا حتی دائمی
 • ظاهر نامتقارن پستان ها یا نوک سینه ها
 • ظاهر ناخوشایند جای زخم: برجسته یا ضخیم شدن آن
 • واکنش های آلرژیک به ماده بیهوشی یا سایر داروها
 • احتمال نیاز به تکرار جراحی

لازم است بدانید که سیگار کشیدن می تواند خطر بروز این عوارض را افزایش داده و روند بهبودی را به تأخیر بیندازد. افرادی که چاقی دارند نیز ممکن است در معرض خطرات بیشتری برای عوارض بعد از عمل باشند.

توجه به این نکته مهم است که ممکن است پس از جراحی، پستان ها دچار عدم تقارن بسیار کمی شوند. برای شروع بیشتر سینه ها دقیقاً همان اندازه و شکل ندارند و جراحان سعی می کنند بافت بیشتری را از قسمت بزرگتر بردارند. با این حال، پس از انجام این روش و با گذشت ماه ها پس از اتمام روند بهبودی ، ممکن است تفاوت های کمی بین پستان ها وجود داشته باشد.

همچنین ، جراحی کاهش پستان می تواند توانایی فرد در شیردهی از سینه ها را تحت تأثیر قرار دهد.

چگونه از انجام این عوارض جلوگیری کنیم؟

انجام دادن ماموپلاستی در مرکزی معتبر و با یک جراح متبحر، از احتمال بروز عوارض ناخواسته خواهد کاست.

کاربرد ماموپلاستی

افرادی که سینه های بیش از حد بزرگی دارند:  سینه های بزرگ باعث درد گردن ، شانه یا کمر افراد می شوند، در روند ورزش و فعالیت های دیگر اختلال ابجاد می کنند. داشتن سینه های بزرگ همچنین می تواند تأثیرات منفی روانی داشته باشد.

مردانی که دارای ژنیکوماستی هستند: در این مردان بافت پستان به دلیل مقادیر بالای استروژن متورم می شود.

جراحی ماموپلاستی می تواند به بهبود وضعیت جسمی و روانی این افراد کمک کند. برای اینکه این جراحی انجام شود، ابتدا پزشک تعیین می کند که آیا شما کاندید عمل جراحی هستید یا خیر. این ارزیابی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه معمول پستان
 • ماموگرافی
 • بررسی سابقه پزشکی 
 • آزمایش ادرار، خون و سایر بررسی های آزمایشگاهی

ماموپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اکثر افراد پس از جراحی مستقیماً به خانه می روند، اما برخی از آن ها لازم است 1 تا 2 شب را در بیمارستان بگذرانند.

 خطرات عمل ماموپلاستی

روش جراحی

قبل از جراحی، ممکن است لازم باشد داروهای ضد التهاب بدون نسخه، مانند آسپیرین و ایبوپروفن قطع شوند، زیرا این موارد باعث افزایش خونریزی می شود.

پزشکان همچنین افراد سیگاری را ترغیب می کنند تا چند هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنند. سیگار کشیدن خطر آسیب به نوک پستان یا ناحی آرئولار ، نکروز بافتی و سایر عوارض را افزایش می دهد. بنابراین ، ضروری است که افراد در مورد هرگونه استفاده از دخانیات، با پزشک خود مشورت کنند.

جراح پلاستیکی که این روش را انجام می دهد ، از یک مارکر برای ترسیم دستورالعمل های برش ها استفاده می کند. اندازه سینه ها، موقعیت نوک پستان ها و ترجیحات شخص، الگوی دقیق برش را تعیین می کند.

جراح با ایجاد یک برش در اطراف آرئول شروع می کند. سپس، برش زیر پستان را ادامه می دهند، در آن زمان ممکن است پوست اضافی را از کناره های پستان بردارند. جراح پس از ایجاد برش، بافت اضافی پستان را برداشته، بافت باقیمانده را تغییر شکل داده و نوک سینه و آرئول را تغییر مکان می دهد. جراح پوست باقیمانده را با بخیه و نوار جراحی می بندد.

اگر سینه ها به ویژه بزرگ هستند ، ممکن است لازم باشد نوک سینه ها و آرئول ها را از بدن خارج کرده و سپس آن ها را مجدداً روی پستان ها قرار دهند، اگرچه در این روش نوک سینه ها دوباره به موقعیت جدید رشد می کنند، اما معمولاً بعد از انجام این کار برای همیشه بی حس می شوند.

بعد ازبه پایان رسیدن عمل ، جراح یا یک پرستار سینه ها را در باند گاز می پیچد. گاهی اوقات قرار دادن لوله های کوچک در پستان ها برای تخلیه مایعات اضافی و کاهش تورم پس از عمل ضروری است. در صورتی که این کار برای شما هم انجام شد، به یاد داشته باشید که تا زمانی که لوله های درناژ خارج نشوند، باید از دوش گرفتن خودداری کنید. 

دوره نقاهت و بهبودی

بیشتر افراد می توانند چند ساعت پس از جراحی به خانه بروند ، مشروط بر اینکه مشکلی نداشته باشند.

قبل از ترک بیمارستان یا کلینیک ، به شما دستورالعمل های خاصی داده خواهد شد که شامل نحوه مصرف انواع داروهای خوراکی و موضعی است که می توانند به کاهش درد و جلوگیری از تشکیل اسکار (جای محل برش) کمک کرده و از عفونت جلوگیری کنند. 

در حالی که پستان ها بهبود می یابند، شما به استراحت زیادی احتیاج خواهید داشت. به یاد داشته باید از هر حرکتی که باعث کشش عضلات قفسه سینه و یا پارگی بخیه ها شود، خودداری کنند.

ممکن است در طول چند هفته اول در بلند کردن دست خود مشکل داشته باشید ، بنابراین بهتر است در این مدت از یکی از اعضای نزدیک خانواده یا دوستانتان کمک بگیرید.

به علاوه باید از برداشتن اجسام سنگین به مدت چند هفته یا تا زمانی که پزشک بخیه های شما را بکشد، خودداری کنید.

بهتر است شروع رژیم غذایی با نوشیدن مایعات باشد.  مصرف نمک و مواد غذایی حاوی نمک مانند فست فودها را به حداقل رسانده و برای کمک به تسریع روند بهبودی، آناناس تازه و میوه کمپوت شده آن را بخورید.

هر زمان که پزشکتان اجازه داد، راه رفتن را شروع کنید. این کار به تسریع روند بهبودی شما کمک خواهد کرد.

 

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *