سلولیت پوست چیست ؟

سلولیت پوست چیست

سلولیت شرایطی است که در آن ظاهر پوست کمرنگ مي شود. این بیماری معمولاً بر روی باسن و ران ها رخ مي دهد اما می تواند در قسمت هاي دیگر بدن نیز رخ دهد.

حقایقي در مورد سلولیت

80 تا 90 درصد از زنان احتمالاً سلولیت را تجربه خواهند کرد.

درمان های بی شماری براي درمان سلوليت در دسترس است ، اما تأثیر آنها عمدتا موقتی است.

رژیم کم چربی ، ترک سیگار و یک شیوه زندگی فعال به کاهش بروز سلولیت کمک مي کند.

سلولیت پوست چیست ؟

سلولیت یک بیماری نیست زيرا كه این اصطلاح بیشتر به توصیف بافت چربی در زیر پوست است که معمولاً در ران و باسن وقوع مي دهد. عمدتاً زنان از سلولیت رنج می برند. اما چرا بیشتر زنان به اين بيماري مبتلا مي شوند؟ زنان در مقایسه با مردان پوست نازک تری دارند و سلولهای چربی و الیاف کلاژن در ساختار پوست مردان در هم تنیده است اما این الیاف در خانمها موازی است و باعث می شوند بافت پوست و سلولهاي چربي پایدار مي شود و این همان چیزی است که آن ” سلوليت “ رخ مي دهد.

سلولیت باعث مي شود پوست کمرنگ یا متورم است. سلولیت خفیف را فقط می توان در ران ها مشاهده كرد اما سلولیت شدیدتر باعث می شود پوست به صورت متورم و پستي و بلندي شود.

سلولیت بیشتر در ران و باسن دیده می شود اما در سینه ها ، شکم و بازوها نیز دیده می شود. همچنين بر زنان و مردان تأثیر ميگذارد ، اما به دلیل توزیع متفاوت چربی در ماهیچه و بافت ها ، در زنان بیشتر دیده می شود.

علل سلولیت پوست

علت دقیق سلولیت ناشناخته است ، اما به نظر می رسد ناشی از تعامل بین بافت چربي در زیر سطح پوست باشد ، لایه ای از چربی که دقیقاً زیر آن است.در خانم ها ، سلول های چربی و بافت موجود در این لایه بصورت عمودی است.

اگر سلولهای چربی در لایه پوست بیرون زده شوند ، این ظاهر همان سلولیت را نشان می دهد.در مردان ، بافت دارای ساختار متقاطع است ، که باعث شده احتمال سلولیت  در زنان كمتر شود.

عوامل سلولیت

عوامل هورمونی و سن

احتمالاً هورمونها نقش مهمی در رشد سلولیت دارند. استروژن ، انسولین ، نورآدرنالین ، هورمونهای تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت هستند.

یک نظریه درمورد سلوليت این است که هرچه استروژن در خانمها در سن یائسگی کاهش یابد ، جریان خون به بافت همبند زیر پوست نیز کاهش می یابد.گردش کمتر به معنای کمبود اکسیژن است كه در نتیجه منجر به تولید کلاژن کمتر می شود و سلول های چربی نیز با کاهش سطح استروژن بزرگ می شوند.

این عوامل باعث می شوند كه چربی بیشتري در زير پوست دیده شود . از آنجا که چربی زیر پوست از طریق تضعیف بافت بیرون زده مي شود پديده ي سلوليت رخ مي دهد.همچنین سن باعث می شود پوست نازک تر شود و احتمال افتادگی آن ایجاد مي شود كه احتمال ایجاد سلولیت را افزایش می دهد.

عوامل ژنتیکی

ژن های خاصی برای رشد سلولیت مورد نیاز است. عوامل ژنتیکی را می توان به سرعت سوخت و ساز بدن ، توزیع چربی در زیر پوست و سطح گردش خون مرتبط دانست. این عوامل احتمال بروز سلولیت را تحت تأثیر قرار مي دهند.

عوامل رژیم و شیوه زندگی

سلولیت توسط “سموم بدن” نيز ایجاد می شود ، اگرچه یک شیوه زندگی سالم به کاهش خطر آن کمک مي کند.

ورزش و رژیم غذایی به کاهش ظاهر سلولیت کمک ميکند.

ورزش و رژیم غذایی به کاهش ظاهر سلولیت کمک مي کند.

افرادی که بیش از حد چربی ، کربوهیدرات و نمک و فیبر خیلی کمی می خورند ، احتمالاً بیشتر در معرض سلولیت قرار مي گيرند.همچنین افراد سیگاری و كساني  كه ورزش نمی کنند و افرادی که به صورت  طولانی مدت در موقعیت نشسته يا ايستاده قرار می گیرند شیوع بیشتری دارد. پوشیدن لباس هاي محکم و سفت در ناحيه باسن مانند گن ها باعث محدود شدن جریان خون مي شوند كه اين در تشکیل سلولیت نقش بسيار مهمي دارد.

سلولیت در افرادی که چربی اضافی دارند شیوع بیشتری دارد ، اما افراد لاغر نیز ممكنه به ان مبتلا شوند. این احتمال پس از سن 25 سالگی رخ می دهد ، اما می تواند بر افراد جوان و از جمله نوجوانان نیز تأثیر ميگذارد.

درمان و رفع سلولیت پوست

چندین روش درمانی برای از بین بردن سلولیت پیشنهاد شده است ، اما هنوز هیچ یک از آنها در تحقیقات علمی تایید نشده است.

آکادمی پوست آمریکا (AAD) با به كار بردن تکنیک هايي براي شکستن بافت هاي همبند در زیر سطح پوست ، موفق به کاهش ظاهر سلولیت شدند. همچنين درمان با لیزر ظاهر سلولیت را یک سال یا بیشتر بهبود مي بخشد.

ليزر با افزایش تولید کلاژن باعث ضخیم شدن پوست ميشود و پوست ضخیم نيز باعث ظاهر سلولیت را کاهش مي دهد.

عمل جراحی كه به وسيله متخصص پوست انجام ميشود ، یک سوزن را زیر پوست قرار می دهد تا بندهای بافت همبند را بشكند. البته تنها براي 2 سال بهبود صورت مي گيرد.

انجام کربوکسی تراپی كه شامل قرار دادن گاز دی اکسید کربن در زیر پوست مي شود كه عوارض جانبی آن شامل کبودی و ناراحتی بعد از عمل است ، اما مي تواند سلولیت را از بین مي برد.

Endermologie : شامل ماساژ عمیق با وسیله ای خلاء مانند است که  باعث بلند شدن پوست می شود. اداره غذا و داروی ایالات متحده عوارض آن را براي رفع سلوليت بي خطر مي داند.

لیپوساکشن با کمک لیزر: مقادیر کمی از چربی را از بین می برد ، اما تحقیقات هنوز نشان نداده که برای کاهش سلولیت مفيد است يا خير.

 

درمان و رفع سلولیت

داروها و کرم ها

برخی داروها و کرم ها به دلیل اینکه روی بافت های چربی  خوب عمل می کنند در درمان سلوليت پیشنهاد مي شوند.

کافئین سلولهای بدن را کم آب می کند و باعث می شود کمتر متورم شوند. البته اين مورد نیاز به اعمال روزانه دارد. کرم های کافئین متنوعی برای سلولیت به صورت خرید آنلاین در دسترس است .

رتینول با ضخیم كردن پوست ظاهر سلولیت را کاهش ميدهد. برای دیدن نتایج بهتر حداقل 6 ماه استفاده  از آن لازم است.  رتینول ها به صورت خرید آنلاین در دسترس هستند.

راه حل های جایگزین

برخی از افراد برای کاهش ظاهر سلولیت از لباس فشرده استفاده می کنند. این پوشاک شریان ها را فشرده کرده و جریان خون و لنف را افزایش داده تا سلولیت قابل رویت را کاهش دهد مانند جوراب ساق بلند يا گن ها.

در حقيقت لیپوساکشن و رژیم های غذایی سلولیت را برطرف نمی کنند زیرا بر ساختار بافت پیوندی تأثیر نمی گذارد.

با این حال ، کاهش چربی به معنای فشار به بافتها است. بنابراین ، رژیم غذایی سالم  و ورزش مي تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

آيا روغن نارگیل برای درمان سلولیت موثر است ؟

امروزه فواید سلامتی روغن نارگیل در حال افزايش است و جدیدترین فايده آن مربوط به کاهش سلولیت است. هنگامی ، روغن نارگیل در به حداقل رساندن ظاهر سلولیت مؤثر است.سلولیت به پوست روی باسن ، باسن ، ران و شکم اطلاق می شود که دارای برآمدگی است. از نظر ظاهری مشابه ورم مي شود و بیشتر در خانم هاي بزرگسال مشاهده می شود.

هدف از ماساژ روغن نارگیل به طور مستقیم بر روي  پوست آسیب دیده ، باعث بهبود آن مي شود. سلوليت از نظر دانشمندان و محققان مربوط به بافت پیوندی است که پوست را به عضله زیر متصل می کند. وقتی چربی بین پوست و ماهیچه ایجاد می شود ، این بافت همبند می تواند سطح پوست را ناهموار یا کم رنگ جلوه کند كه افزایش وزن سلولیت را برجسته تر مي کند.

سلولیت یک جزء ژنتیکی دارد ، بنابراین افرادی که به ان مبتلا مي شوند ممکن است آن را از خانواده خود به ارث برده باشند. همچنين سبک زندگی بی تحرک می تواند به افزایش وزن و رشد سلولیت کمک کند. براي جلوگیری از شکل گیری یا بدتر شدن سلولیت مربوط به رژیم غذایی سالم ، ورزش منظم و اجتناب از عادت های بی تحرک است.

نشان داده شده است که روغن نارگیل نقش زیادی در آبرسانی و نرم کنندگي پوست دارد و می تواند به پر رنگ شدن قسمتهای کم رنگ سلولیت کمک کند. همچنین نشان داده شده است که روغن نارگیل دارای اثرات درمانی بر روی پوست است . زيرا باعث تولید کلاژن در پوست ميشود. کلاژن دارای خاصیت محکم و سفت كنندگي بافت پوست است که ظاهر سلولیت را کاهش ميدهد. کلاژن یک ماده رایج در کرم ها و پمادهای تقویت کننده پوست است.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *