تاثیر پوست نازک در جراحی بینی چیست؟

میزان ضخامت پوست بینی در عمل بینی (یا رینوپلاستی) بسیار مهم است؛ چرا که این عامل در تعیین تکنیک های مورد نیاز برای جراحی نقش کلیدی دارد. ضخامت پوست به عوامل زیادی بستگی دارد، اما معمولاً از پدر و مادر به ارث می رسد. برای درک تفاوت بین پوست نازک و ضخیم ویژگی های متفاوتی وجود دارد که می توان به آن ها توجه کرد. به طور کلی افرادی که پوست بینی نازک تری دارند، می توانند شکل غضروف های زیرین و ساختار بینی را به راحتی مشاهده کنند. اما تاثیر پوست نازک در جراحی بینی دقیقاً چیست؟

در این مقاله از مجله زیبا بمان، با نقش نازک بودن پوست بینی در جراحی بینی آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

پوست نازک و عمل بینی

آیا داشتن پوست نازک در جراحی بینی تاثیر گذار است؟

در افرادی که پوست بینی آن ها بسیار نازک است، احتمال ماندن جای زخم ناشی از جراحی زیاد خواهد بود. با این حال، تورم بینی در این افراد معمولاً خیلی سریع تر از افرادی که پوست ضخیم دارند بهبود می یابد.

یکی از بزرگ ترین معایب داشتن پوست نازک این است که نمی توان نقایص اسکلت بینی را پنهان کرد. به عبارت دیگر، حتی کوچک ترین اشکالات، برآمدگی ها و فرورفتگی های اسکلت و غضروف بینی به راحتی قابل مشاهده خواهد بود.

یکی دیگر از عوارض داشتن پوست نازک این است که در حین جراحی بینی، پوست تمایل به منقبض شدن دارد. این اتفاق ممکن است بعد از جراحی، بینی را از حالت طبیعی خارج کند و در نهایت منجر به ناهنجاری های ناخوشایند شود.

به همین دلیل بزرگ ترین چالش جراحی برای افرادی که دارای پوست بینی بسیار نازک هستند، دستیابی به یک اسکلت بینی صاف، هموار و محکم است. اگر دستیابی به این خواسته دشوار یا غیرممکن باشد، جراح می تواند ضخامت پوست را به طور مصنوعی افزایش دهد تا عیوب بینی را بهتر بپوشاند.

پوست بینی را می توان با پیوند غشای میانی پوست به طور مصنوعی ضخیم کرد؛ اما تداوم این پیوند نیاز به منبع سالم خون رسانی به پوست دارد. پوست نازک معمولاً بیشتر مستعد قرمزی و ایجاد رگ های عنکبوتی (واریس صورت) است. البته این عوارض را می توان بعد از جراحی به کمک لیزر کاهش داد.

تکنیک رینوپلاستی برای افرادی که پوست نازک دارند چگونه است؟

تکنیک های مورد استفاده در جراحی برای بیمارانی که پوست نازک دارند در مقایسه با افرادی که پوست بینی ضخیم تری دارند باید متفاوت باشد. اگرچه افراد با پوست نازک بعد از عمل تورم کمتری خواهند داشت، اما جراح باید در ایجاد برش های جراحی و فرم دهی به اسکلت بینی دقت زیادی به خرج دهد.

احتمال بیش از حد قوس پیدا کردن، غیر طبیعی شدن فرم بینی و بیش از اندازه نوک تیز شدن بینی در افرادی دارای پوست نازک هستند بیشتر است. بنابراین جراح باید در حین جراحی، دائماً فرم استخوان و غضروف های بینی را بررسی کند و انقباض پوست را در نظر داشته باشد.

به طور کلی، پوست نازک می تواند تاثیر زیادی در روش انجام و روند بهبودی جراحی بینی داشته باشد. از این رو، عوامل مختلفی وجود دارد که جراح باید قبل از عمل بینی به آن ها توجه کند. لذا توصیه می شود جلسات مشاوره قبل از جراحی را جدی بگیرید.

منبع: draminamali

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.