رینوپلاستی یا عمل بینی : مراحل، عوارض و مراقبت های بعد از آن

رینوپلاستی یا عمل بینی

رینوپلاستی(Rhinoplasty) جراحی زیبایی بینی که با تغییر استخوان یا غضروف انجام می شود، است. عمل بینی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک است.

دلایل جراحی رینوپلاستی

افراد برای ترمیم بینی خود بعد از آسیب دیدگی، برای اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص هنگام تولد، یا به دلیل اینکه از ظاهر بینی خود ناراضی هستند، جراحی زیبایی بینی انجام می دهند.

قسمت فوقانی ساختار بینی استخوانی است و قسمت پایین آن غضروف است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه مورد را تغییر دهد.  تغییراتی که ممکن است جراح از طریق جراحی رینوپلاستی به بینی افراد وارد کند شامل موارد زیر است:

 • تغییر اندازه 
 • تغییر زاویه 
 • صاف کردن برامدگی(قوز)روی بینی
 • تغییر شکل نوک بینی 

اگر جراحی زیبایی بینی صرفا  جهت زیبایی انجام شود، باید افراد مدت زمانی را منتظر بمانند تا استخوان بینی به طور کامل رشد کند. برای دختران، این سن 15 سالگی است. برای پسران ممکن است  کمی بیشتر زمان لازم باشد. اما اگر جراحی به دلیل اختلال در تنفس صورت پذیرد، در سنین پایین تر قابل انجام است.

خطرات رینوپلاستی

مانند هر عمل جراحی اصلی، جراحی زیبایی بینی خطرات زیادی از قبیل :

 • خون ریزی
 • عفونت
 • واکنش نامطلوب به بیهوشی دارد.

سایر خطرات احتمالی مخصوص رینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • مشکل تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی 
 • احتمال وجود یک بینی ناهموار
 • درد ، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است پایدار باشد
 • زخم
 • سوراخ در سپتوم (تیغه میانی بینی که حفره‌های چپ و راست را از هم جدا می‌کند)
 • نیاز به جراحی اضافی، که در این صورت حدود یکسال پس از عمل اول باید انجام شود.
قبل از رینوپلاستی

آمادگی قبل از عمل رینوپلاستی

قبل از برنامه ریزی برای جراحی رینوپلاستی ، افراد باید با جراح بینی ملاقات کنند تا در مورد عوامل مهمی که مشخص می کند احتمالاً جراحی برایشان مفید است، صحبت کنند. این جلسه به طور کلی شامل موارد زیر است:

تاریخچه پزشکی فرد مهمترین سؤالی است که پزشک خواهد پرسید سپس پرسش در مورد انگیزه‌ و هدف فرد برای انجام رینوپلاستی است. تاریخچه پزشکی شامل سابقه انسداد بینی، جراحی و هر نوع دارویی است که توسط مراجعه کننده مصرف می شود. داشتن اختلال خونریزی مانند هموفیلی ممکن است باعث شود کاندید جراحی زیبایی بینی نباشید.

معاینه بدنی پزشک معاینه جسمی کامل از جمله هر آزمایش آزمایشگاهی مانند آزمایش خون است. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی فرد را بررسی می کند.

معاینه فیزیکی پزشک کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید ایجاد شود و چگونه ویژگی های جسمی شما مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف در انتهای بینی فرد  ممکن است بر نتایج عمل تأثیر بگذارد. معاینه فیزیکی همچنین برای تعیین تأثیر جراحی زیبایی بینی در تنفس بسیار مهم است.

پزشک عکسی از  زوایای مختلف بینی مراجعه کننده می گیرد. جراح ممکن است از نرم افزار رایانه ای برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به فرد نشان دهد چه نتیجه ای ممکن است رخ دهد. پزشک از این عکس ها برای ارزیابی های قبل، در طول عمل جراحی، بعد  و بررسی های طولانی مدت استفاده خواهد کرد.

گفتگو  در مورد انگیزه ها و انتظارات فرد از انجام جراحی رینوپلاستی با پزشک  نیاز است. این طبیعی است که فرد درباره ظاهر خود صحبت کند. پزشک  توضیح می دهد که جراحی زیبایی بینی چه کاری را برای مراجعه کننده انجام می دهد و نتایج چه می تواند باشد.

داشتن چانه کوچک ممکن است باعث شود جراح در مورد انجام جراحی برای تقویت چانه فرد صحبت کند. دلیلش این است که یک چانه کوچک باعث ایجاد توهم  داشتن بینی بزرگتر می شود. ضرورتی  به انجام جراحی چانه نیست، اما ممکن است باعث بهتر شدن مشخصات صورت شود.

تغذیه و داروها

دو هفته قبل و بعد از عمل از داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط از آن دسته داروهای تأیید شده یا تجویز شده توسط جراح خود استفاده كنید. همچنین از داروهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه خودداری کنید.

افراد سیگاری در درمان رینوپلاستی مشکل بیشتری دارند ، زیرا سیگار روند بهبود را کند می کند. نیکوتین رگ های خونی را منقبض می کند، در نتیجه اکسیژن و خون کمتری به بافت هایی که باید  ترمیم شوند می‌رسد. ترک سیگار قبل و بعد از عمل می تواند به روند بهبودی کمک کند.

حین عمل رینوپلاستی

در حین عمل جراحی رینوپلاستی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد؟

بسته به اینکه عمل جراحی فرد چقدر پیچیده باشد و جراح چه چیزی را ترجیح دهد، رینوپلاستی به دو صورت  بی حسی موضعی با آرام بخش یا بیهوشی عمومی نیاز دارد.

 • بی حسی موضعی با آرام بخش: این نوع بی‌حسی معمولاً به صورت  سرپایی استفاده می شود. این محدود به یک قسمت خاص از بینی است. پزشک یک داروی ضد درد را به بافت بینی  تزریق می کند و با داروهای تزریق شده از طریق داخل وریدی (IV) فرد را آرام می کند. این باعث می شود فرد حس منگی داشته باشد اما به طور کامل بیهوش نباشد.
 • بیهوشی عمومی:  با استنشاق داروی بی حس کننده یا تزریق مواد بیهوش کننده از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در یک رگ در دست، گردن یا قفسه سینه فرد  قرار می گیرد دریافت شود. بیهوشی عمومی بر تمام بدن تأثیر می گذارد و باعث می شود در حین عمل بیهوشی کامل صورت گیرد. بیهوشی عمومی به لوله تنفسی نیاز دارد.

رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی در پایه بینی بین دو حفره بینی انجام شود. جراح احتمالاً استخوان و غضروف زیر پوست را مجدداً تنظیم می کند. همچنین بسته به میزان نیاز به از بین بردن یا اضافه شدن، ساختار بینی و مواد موجود، می تواند شکل استخوان های بینی یا غضروف را از چندین طریق تغییر دهد.

برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف گرفته شده از عمق داخل بینی فرد استفاده کند. برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده یا استخوان از قسمتهای دیگر بدن استفاده کند(معمولا در صورت آسبی جدی به بینی این عمل به کار می‌رود.) بعد از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را در جای خود قرار داده و برش ها را در بینی ترمیم می‌کند.

اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم، کج باشد(انحراف)، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند. جراحی رینوپلاستی بین یک تا دوساعت طول می‌کشد که بسته به پیچیدگی عمل ممکن است بیشتر یا کمتر باشد.

بعد از عمل، فرد در اتاق ریکاوری قرار خواهد گرفت  جایی که کارکنان بر بازگشت بیمار به حالت هوشیاری نظارت می کنند. ممکن است بسته به سلامت عمومی فرد مدت زمان  به هوش آمدن متغیر باشد.ممکن است پس از عمل نیاز باشد تا یک شب در بیمارستان سپری شود.

اطمینان حاصل کنید که عمل جراحی شما در یک مرکز جراحی معتبر یا بیمارستان انجام خواهد شد. به احتمال زیاد شما باید با جراح خود احساس راحتی کنید. به دنبال یک جراح باشید که بتواند به طور قابل فهم برای شما توضیح دهد که چه اتفاقی در طول عمل شما می افتد.

نکاتی که بعد از عمل رینوپلاستی باید رعایت شود:

پس از هر عمل جراحی پزشکان توصیه می‌کنند که استراحت کافی داشته باشید تا روند بهبودی سرعت پیدا کند بعد از انجام جراحی رینو پلاستی بهتر است سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید و استراحت کنید. پانسمان داخلی بینی حدود یک هفته در جای خود باقی می‌ماند در این مدت برای ثبات بیشتر و محافظت بینی از چسب بینی نیز استفاده می‌شود همچنین خونریزی اندک چن روز پس از عمل متداول است و جای نگرانی نیست. پزشک ممکن است به شما بگوید که چند هفته پس از عمل جراحی از انجام موارد زیر خودداری کنید:

 • دویدن و سایر فعالیتهای بدنی شدید، شنا كردن، فین کردن، جویدن زیاد، خندیدن-لبخند زدن یا سایر حالت های صورت که نیاز به حرکت زیادی دارد، 
 • کشیدن لباس روی سرتان، عینک روی بینی، مسواک زدن شدید
 • همچنین در مورد قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار مراقب باشید.قرار گرفتن بیش از حد زیر نور آفتاب می تواند به طور دائم باعث تغییر رنگ پوست اطراف بینی شود‌. در بیرون از خانه، مخصوصاً روی بینی خود، از ضد آفتاب SPF 30 استفاده کنید.
 • اغلب یک هفته پس از انجام جراحی زیبایی بینی فعالیت های روزانه مانند سرکار یا مدرسه رفتن از سرگرفته می‌شوند و بلامانع هستند.
 • رینوپلاستی می تواند روی ناحیه اطراف چشم تأثیر بگذارد، و باعث شود برای چند هفته دچار بی حسی موقت، تورم یا تغییر رنگ در اطراف پلک های خود شوید. در موارد نادر، این کبودی و تورم  می تواند شش ماه به طول انجامد و تورم جزئی حتی می تواند طولانی تر ادامه یابد. برای کاهش تغییر رنگ و تورم دور چشم می توانید از کمپرس سرد یا بسته‌های یخ استفاده کنید.(از قرار دادن یخ و کمپرس سرد بر روی بینی خودداری کنید).علاوه براین کاهش مصرف سدیم در رژیم غذایی در بهبود سریع تر تورم  بسیار موثر است.

مراقبت های پیگیری پس از جراحی  مهم است. بنابراین حتما با پزشک خود درتماس باشید.

نتایج

تغییرات بسیار ناچیز در ساختار بینی که اغلب به اندازه میلی متر اندازه گیری می شود – می تواند تفاوت زیادی در نحوه ظاهر بینی ایجاد کند. بیشتر اوقات ، یک جراح باتجربه می تواند نتیجه ای کسب کند که هر دو شما راضی هستید. اما در بعضی موارد ، تغییرات جزئی کافی نیست و ممکن است شما و جراح  تصمیم به انجام یک عمل جراحی دوم برای تغییرات بیشتر بگیرید. در صورت بروز این مسئله، باید حداقل یک سال برای عمل جراحی دوم صبر کنید، زیرا بینی در این مدت می تواند تغییر کند.

سوالات متداول عمل بینی

سؤالات متداول

رینوپلاستی و  سپتوپلاستی چه تفاوتی باهم دارند؟

رینوپلاستی جراحی برای تغییر شکل بینی است. از آنجا که هم تنفس و هم شکل بینی به هم مرتبط هستند ، ممکن است گاهی اوقات جراحی زیبایی بینی انجام شود نه تنها برای تغییر فرم بینی بلکه به منظور بهبود تنفس از طریق بینی.

سپتوپلاستی جراحی برای بهبود تنفس از طریق صاف کردن دیواره داخل بینی(سپتوم) است که درصورت انحراف می تواند تنفس بینی را سخت تر کند.  سپتوپلاستی اغلب همراه با جراحی زیبایی بینی(رینوپلاستی) انجام می شود.

رینوپلاستی یک عمل ساده است؟

جراحی زیبایی بینی یک عمل چالش برانگیز است. این ناشی از چندین عامل است. اول ، بینی یک شکل سه بعدی پیچیده است که در وسط صورت قرار دارد. تغییرات ایجاد شده در حین جراحی زیبایی بینی در بیشتر مواقع بسیار ناچیز است. اما این تغییرات می تواند در نحوه ظاهر و عملکرد بینی تفاوت اساسی ایجاد کند. از آنجا که این تغییرات اندک هستند، احتمال خطا نیز هست.

تورم و قرار دادن بی حسی موضعی در پوست باعث تحریف بینی در حین عمل می شود و بسیاری از تغییرات ظریف ایجاد شده را پنهان می کند. رینوپلاستی همچنین دارای یک برنامه استاندارد یا مجموعه ای از مراحل نیست. پزشکان هر عمل را متناسب با نیاز بیمار تنظیم می کنند.

بعد از عمل چقدر باید در بیمارستان بمانم؟

تقریباً هر کس که جراحی رینوپلاستی داشته باشد، قادر است در همان روز پس از عمل با خیال راحت از بیمارستان خارج شود. در موارد نادر ، در صورت سخت بودن شرایط و حالتان یا برای تحت نظر داشتن مشکلات سلامتی دیگری که از قبل داشته اید، ممکن است یک شب در بیمارستان بمانید.

دوره ریکاوری چقدر است؟

برنامه ریزی کنید تا یک هفته کار، مدرسه یا سایر تعهدات خود را تعطیل کنید. هر روز طی هفته اول به تدریج احساس بهتری خواهید داشت. یک هفته بعد از عمل، معمولاً افراد احساس می کنند که دوباره خودشان هستند.

پس از عمل جوش ، تورم ایجاد می شود. تورم می تواند ماهها طول بکشد ، اگرچه بیشتر مردم پس از گذشت چند ماه متوجه این امر نمی شوند. افراد معمولاً بعد از یک هفته دوباره به انجام اکثر فعالیت ها برمی گردند و بعد از دو تا چهار هفته تمام فعالیت ها را از سر می گیرند.

آیا جراحی رینوپلاستی خطرناک است؟

همه جراحی ها خطراتی دارند. خوشبختانه خطرات رینوپلاستی اندک و عوارض آن نادر است. قبل از عمل پزشک با شما در مورد خطرات و مزایای جراحی صحبت خواهد کرد.

آیا بیمه هزینه جراحی رینوپلاستی را پرداخت می‌کند؟ 

بعضی اوقات بیمه برای جراحی رینوپلاستی مبلغی را  پرداخت می کند اما این به بیمه نامه بستگی دارد. قبل از برنامه ریزی جراحی، مطب پزشک به شما کمک می کند تا مجوز کتبی قبلی را از شرکت بیمه‌ای خود دریافت کنید. اگرچه این تضمین پوشش کامل هزینه عمل نیست. 

هزینه جراحی رینوپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی زیبایی بینی به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله پیچیدگی عمل جراحی، نوع بینی، آموزش و تجربه جراح و موقعیت جغرافیایی مطب پزشک. هزینه معقول برای جراحی رینوپلاستی در سال ۹۹ بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون می‌باشد که البته باتوجه به عوامل ذکر شده  متغیر است و ممکن است پایین تر یا بالاتر از عدد گفته شده باشد.

آیا می توانم ببینم بینی من بعد از عمل ممکن است چگونه به نظر برسد؟

بله. هنگام مشاوره، پزشک عکس هایی استاندارد از چند نمای صورت شما می گیرد. این عکس ها را می توان دستکاری کرد تا  ایده ای  و نمونه فرضی بدهد که بینی شما ممکن است بعد از عمل اینگونه به نظر برسد.

آیا جراحی رینوپلاستی دردناک است؟

نه برای بیشتر افراد. یک روز بعد از عمل ، اکثر افراد درد خود را بین 0 تا 4 از 10 ارزیابی می کنند.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *