آیا انجام رینوپلاستی در افراد با کم خونی امکان پذیر است؟

احتمالاً می دانید که قبل از انجام عمل بینی یا «رینوپلاستی»، تعدادی آزمایش پزشکی وجود دارد که فرد باید انجام دهد. این آزمایش ها و جلسات مشاوره برای تعیین وضعیت جسمانی فرد و سنجش میزان آمادگی او برای جراحی بینی طراحی شده است؛ تا از بروز عوارض جانبی ناخواسته جلوگیری شود. یکی از آزمایشاتی که قطعاً همه باید انجام دهند آزمایش خون است. در این آزمایش علاوه بر تشخیص بیماری های مهم، ابتلا یا عدم ابتلا به کم خونی نیز مشخص می شود. اکنون ممکن است این سؤال مطرح شود که آیا انجام جراحی رینوپلاستی در افراد با کم خونی امکان پذیر است؟

در ادامه این مقاله از مجله زیبا بمان، خواهیم دید که کم خونی چه تأثیری بر عمل بینی و نتیجه ای که افراد از آن می گیرند دارد. با ما همراه باشید.

عمل بینی و کم خونی

کم خونی چیست؟

کم خونی زمانی رخ می دهد که تعداد گلبول های قرمز سالم در بدن شما بسیار کم باشد. در واقع این گلبول های قرمز هستند که اکسیژن را به تمام بافت های بدن می رسانند؛ بنابراین تعداد کم گلبول های قرمز نشان می دهد که سطح اکسیژن خون شما زیر متوسط ​​است.

تأمین آهن و ویتامین B12 کافی از طریق رژیم غذایی برای بلوغ گلبول های قرمز بدن ضروری است. به طور معمول، هر روز 0/8 تا 1 درصد گلبول های قرمز در بدن از بین می روند و با گلبول های قرمز جدید جایگزین می شوند. متوسط ​​عمر گلبول های قرمز 100 تا 120 روز است.

کم خونی بیش از 1/6 میلیارد نفر را در سراسر جهان درگیر کرده است. زنان و افراد مبتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، بیشترین احتمال ابتلا به کم خونی را دارند. کم خونی قطعاً می تواند بر جراحی بینی (رینوپلاستی) و نتیجه آن تأثیر داشته باشد.

نحوه تشخیص کم خونی قبل از جراحی بینی چگونه است؟

کم خونی با اندازه گیری سطح هموگلوبین خون به کمک آزمایش خون تشخیص داده می شود. هموگلوبین پروتئین اصلی تشکیل دهنده گلبول های قرمز است. اگر کم خونی داشته باشید، سطح هموگلوبین خون نیز پایین خواهد بود. اگر میزان این پروتئین بسیار کم باشد، ممکن است اندام های بدن اکسیژن کافی دریافت نکنند و دچار مشکلات جدی شوند.

کم خونی علائم دیگری نیز دارد که می تواند فرد را حتی قبل از آزمایش دادن، از ابتلای احتمالی به کم خونی آگاه کند. برخی از علائم کم خونی عبارت اند از:

 • خستگی و بی حوصلگی (چرا که اندام های بدن اکسیژن مورد نیاز خود برای عملکرد صحیح را دریافت نمی کنند)
 • ضربان قلب سریع یا غیر معمول
 • سردرد
 • درد از جمله در استخوان ها، قفسه سینه، شکم و مفاصل
 • مشکلات رشد برای کودکان و نوجوانان
 • تنگی نفس
 • پوست رنگ پریده یا زرد
 • پاهای سرد و خسته
 • ضعف

بیش از 400 نوع مختلف کم خونی وجود دارد و همه آن ها می توانند در حین جراحی بینی و بعد از آن، بر روند بهبودی فرد تأثیر بگذارند.

آیا انجام رینوپلاستی در افراد با کم خونی امکان پذیر است؟

افرادی که تصمیم به انجام جراحی بینی می گیرند، باید همانطور که گفته شد قبل از جراحی آزمایش خون بدهند. آزمایش خون سطح هموگلوبین خون را تعیین می کند و اگر تعداد آن کمتر از 10 باشد، فرد آمادگی جراحی بینی را ندارد.

افرادی که طبق نتیجه آزمایش مبتلا به کم خونی هستند، لازم است قبل از عمل بینی برای رفع مشکل اقدام کند. به منظور انجام معاینات شخصی و آشنایی با روش های درمانی، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

چگونه می توان کم خونی را قبل از عمل بینی درمان کرد؟

درمان کم خونی بستگی به عوامل ایجاد کننده آن دارد. کم خونی ناشی از کمبود آهن، ویتامین B12 و فولیک اسید را می توان با مکمل های غذایی درمان کرد. در برخی موارد، تزریق B12 ضروری است زیرا به درستی توسط دستگاه گوارش جذب نمی شود.

پزشک و متخصص تغذیه می تواند برای فردی که مبتلا به کم خونی است، رژیم غذایی حاوی مقدار مناسب ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی تجویز کند. رژیم غذایی مناسب می تواند از عود کم خونی جلوگیری کند. در برخی موارد، اگر کم خونی شدید باشد، پزشک ممکن است از تزریق اریتروپویتین برای افزایش تولید گلبول های قرمز خون در مغز استخوان استفاده کند.

نتیجه گیری: رینوپلاستی در افراد با کم خونی، آری یا خیر؟

بیماری های زیادی وجود دارد که ممکن است در ظاهر کم اهمیت به نظر برسند؛ اما بر نتیجه جراحی بینی و روند بهبودی پس از آن تأثیر منفی گذاشته و گاهی سلامتی فرد را به خطر می اندازند. بنابراین توصیه می شود قبل و بعد از هر نوع عمل جراحی، معاینه کامل انجام دهید. خوشبختانه، کم خونی مشکلی نیست که قابل حل نباشد. اگر دچار آن هستید، سعی کنید قبل از جراحی بینی با راه حل مناسب آن را درمان کنید. چرا که رینوپلاستی در افراد با کم خونی شدید می تواند مشکل ساز باشد.

منبع: drkhorami

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.