روابط زناشویی در دوران بارداری

روابط زناشویی در دوران بارداری

بارداری برای یک زن یکی از زیباترین و پر دغدغه ترین دوران زندگی است و یکی از این دغدغه ها روابط زناشویی در دوران بارداری است که برای هر دو زوج مساله مهمی تلقی می شود. با توجه به محدودیت هایی که در ماه سوم الی ماه نهم بارداری برای روابط زناشویی وجود دارد ، باید به نکاتی توجه کرد.

با مجله زیبا بمان همراه باشید تا روابط زناشویی در دوران بارداری و مشکلات و راه حل مشکلات آن و اصول خاصی که نیاز به رعایت دارد را در اختیار شما قرار دهیم. اگر این نکات در دوران بارداری رعایت نشوند ، ممکن است منجر به سردی زوجین شود و مشکلات بزرگ تری را به وجود آورد. وجود نگرانی هایی ممکن است روابط زناشویی را در دوران حاملگی قطع کند ، اما باید بدانید که با رعایت اصولی که در ادامه بررسی خواهد شد ، نگرانی در این باره وجود نخواهد داشت.

آیا آمیزش جنسی در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند ؟

از بزرگ ترین نگرانی هایی که در روابط زناشویی در دوران بارداری ، آسیب به جنین و سقط شدن آن است. اما باید بدانید که دلیل سقط جنین معمولا اختلالات کوروموزومی و یا سایر مسائل مربوط به رشد جنین می باشد و آمیزش جنسی باعث سقط جنین نمی شود.

بنابراین با اطمینان می توان گفت آمیزش جنسی و همچنین انزال،  برای مادر و جنین خطری را به دنبال نخواهد داشت. جنین در محفظه عضلانی رحم و درون یك كیسه محافظ به نام کیسه آمنیوتیک که در برابر ضربات و صدمات احتمالی از جنین محافظت می كند ، قرار دارد. و روابط جنسی نمی تواند جنین را در معرض خطر قرار دهد. البته این موضوع را در نظر بگرید که این شرایط در خانم هایی که بارداری بدون مشکل دارند صدق می کند و افرادی که دچار مشکلاتی در این زمینه هستند باید مراقبت بیشتری داشته باشند.

اصول روابط زناشویی در دوران بارداری

اصول روابط زناشویی در دوران بارداری

در حین بارداری هم می توان از رابطه جنسی بدون دغدغه لذت برد بدون آنکه آسیبی به جنین وارد شود البته با رعایت اصول خاصی این ممکن می شود.پزشک شما باید به شما بگوید که هر گونه عوارضی اگر دارید یا خواهید داشت که در چه حد از رابطه اجتناب کنید.

یکی از نکات مهم این است که در سه ماهه اول بارداری کاهش میل جنسی را ممکن است به دنبال داشته باشد. ببعضی از زنان در طول بارداری دارای میل جنسی بالایی هستند .در شش هفته ابتدایی به دلایل ایجاد حساسیت های طبیعی ،  رابطه جنسی و حتی تصور آن می تواند منجر به حالت تهوع شود. سینه ها دچار حساسیت می شوند که تحریک آنها می تواند دردناک باشد. در این زمان حتما باید همسرتان را از احساس خود مطلع سازید و با ایشان صحبت کنید تا راهی برای لذت بخش تر کردن روابطتان داشته باشید.

برخی از خانم ها نگران تاثیر حاملگی بر روی میل جنسی همسراشان هستند. توصیه اکید می شود قبل از هر چیزی درباره ترس و اضطراب و همچنین نیازها و خواسته هایتان حتما صحبت کنید. مشاوره با ماما می تواند نگرانی های شما از بابت آسیب به جنین را نیز برطرف کند.

در زمان بارداری برخی از موقعیت های رابطه محدود تر می شود . با گذشت ماه های بارداری سایز شکم نیز افزایش می یابد و موقعیت متداول قرار گرفتن مرد بر روی زن ، امکان پذیر نخواهد بود به همین دلیل به دنبال بهترین موقعیت که برایتان آزار دهنده نباشد ، باشید. می توانید تصاویر و اسلاید های مناسب را با جستجو در فضای وب برای موقعیت ها روابط زناشویی در دوران بارداری پیدا کنید.

موارد منع رابطه جنسی در بارداری

در برخی موارد پزشک ماما روابط زناشویی را در زمان خاصی از بارداری و یا کل طول دوران بارداری منع می کند که شامل موارد زیر می باشد :

  • سابقه سقط جنین
  • فشار خون بالا و مشکلات قلبی
  • چهار الی شش هفته آخر بارداری
  • سابقه زایمان قبل از موعد
  • دیابت و بارداری های خطرناک
  • نارسایی دهانه رحم

اگر در حین و یا بعد از رابطه دچار درد و خونریزی شدید و احساس ناراحتی کردید حتما با پزشک مامای خود صحبت نمایید. به یاد داشته باشید ، بوسیدن، نوازش کردن و در آغوش گرفتن ، همه می توانند فعالیتهای جنسی خوشایندی باشند که حس خوبی برای زنان باردار به دنبال خواهد داشت.

بهترین راهنمای شما ، پزشک مامای شماست ، با او مشورت کنید

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *