دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی در هر فردی متفاوت است اما به طور کلی دانستن چگونگی مراقبت از زخم ها ، چگونگی کنترل درد و همچنین از سرگیری ورزش و فعالیت های دیگر به فرد کمک می کند تا بعد از عمل ماموپلاستی بهترین ظاهر ممکن را کسب کند. .

عمل ماموپلاستی  ، که به عنوان ماموپلاستی کاهشی نیز شناخته می شود ، یک عمل جراحی است که در آن چربی ، بافت  و پوست اضافی سینه برداشته می شود تا سینه به سایز مناسب برسد. هدف از این جراحی کاهش مشکلاتی است که سینه بزرگ دارد . این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. و مانند هر نوع جراحی سینه دیگر ، دوره بهبودی قابل توجهی دارد و مستلزم رعایت نکاتی می باشد.

دوره نقاهت عمل ماموپلاستی

در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی چه کار هایی باید انجام دهیم؟

بعد از عمل جراحی ، فرد دستورالعمل های بعد از عمل را دریافت خواهد کرد. برای بهبود باید این دستورات را دنبال کنید. این دستورالعمل شامل انواع داروهایی است که باید در ناحیه جراحی اعمال شود ، داروهای خوراکی برای کمک به بهبود و کاهش خطر عفونت ، و کاهش درد تجویز خواهند شد. بنابراین مصرف دارو های تجویز شده توسط جراح اولین و اصلی ترین بخش در دوره نقاهت عمل ماموپلاستی محسوب می گردد.

هفته اول بعد از عمل

بعد از جراحی احتمالا یک روز را در بیمارستان خواهید بود . بعد از آن باید فردی را با خود همراه داشته باشید تا شما را به منزل برساند. بهتر است فردی را انتخاب کنید که آن راحتید و مشکلات خود را می توانید با آن در میان بگذارید زیرا احتماا برای تمیز کردن زخم ها و حمام کردن به ان نیاز داشته باشید. در روز های ابتدایی به دلیل وجود درد شما قادر نخواهید بود که بازو و دست های خودرا بلند کنید و برای انجام کار های خود نیاز به کمک خواهید داشت. از طرفی ممکن است لوله هایی برای تخلیه خونآبه در کنار سینه ها کارگذاشته شود که باید منظم به آن ها رسیدگی کنید.

در روز های ابتدایی استفاده از سینه بند مخصوص بر روی پانسمان ضروری است. بعد از آن نیز معمولا تا چند هفته باید از آن استفاده کنید. برای تهیه سینه بند مناسب خودتان حتما با پزشکتان مشورت کنید تا اطلاعات کافی در این زمینه را در اختیار شما قرار دهد. استفاده از این سینه بند به کنترل تورم و نگه داشتن سینه ها در تراز مناسب کمک می کند.

هفته دوم بعد از جراحی

طی دو هفته بعد از عمل ، بخیه های شما برداشته می شود. تورم و کبودی وجود خواهد داشت که به تدریج محو می شود. برای کاهش تورم مصرف نمک را در این دوران کاهش دهید. و میزان مصرف آب را نیز افزایش دهید. اینکار به بیرون ریختن مایعات از بدن کمک می کند..

بیشتربخوانید : ورم سینه بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از گذشت حدود دو هفته ، با توجه به اینکه کار شما چیست ، باید بتوانید به کار خود برگردید. اما از بلند کردن اجسام سنگین به مدت چند هفته پس از انجام عمل خودداری کنید و باید حداقل شش هفته از فعالیت شدید جلوگیری کنید. این کار به به بدن اجازه می دهد تا دوران نقاهت را سریع تر طی کنید.

هفته سوم به بعد

در این هفته معمولا تورم و کبودی از بین رفته اما برخی ممکن است دچار بی حسی در منطقه جراحی شده شوند. این بی حسی معمولا به مرور رفع می شود ولی گاها گزارش شده تا یک سال بعد این بی حسی همراه بیمار بوده است. همچنین ، چگونگی بهبودی جای زخم نیز می تواند متفاوت باشد. زخم های قابل مشاهده ای وجود خواهد داشت که ممکن است با گذشت زمان محو شوند اما در بسیاری از موارد از بین نمی روند.

نکته آخر :

از علائم عفونت بعد از ماموپلاستی می‌توان به تب بالای 38 درجه سانتی‌گراد، انتشار یافتن قرمزی زخم سینه به دیگر نواحی پوست، خروج ترشحات زردرنگ از زخم و افزایش درد اشاره کرد. در صورتی که شاهد افزایش درد و عدم تأثیر داروهای مسکن تجویزشده بودید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *