سوالات رایج بعد از عمل بینی

ازمیان جراحی های زیبایی به صراحت می توان گفت که جراحی بینی طرفداران زیادی دارد. امروزه در تمام جهان افراد زیادی متقاضی انجام عمل های زیبایی بر روی بینی خود هستند که از این میان می توان گفت درصد بیشتری را خانم ها تشکیل می دهند.

جراحی بینی به دو صورت باز و بسته انجام می شود. تفاوت عمده روش جراحی به صورت بسته عدم ایجاد برش در تیغه وسط بینی می باشد. اما در مقابل روش جراحی باز دارای دقت بالاتری است و در هنگام تصحیح انحراف بینی از این روش بیشتر استفاده می شود. اما همانطور که می‌دانید یکی از مهم ترین بخش های عمل بینی مربوط به مراقبت های بعد از عمل بینی می‌باشد که در نتیجه عمل بسیار تاثیرگذار است. اما در ادامه سعی داریم تا تعدادی از سوالات رایج که بعد از عمل بینی پیش می آید را برای شما پاسخ دهیم.

سوالات رایج بعد از عمل بینی

آیا لازم است باید ها و نباید هایی را در طول روز رعایت کنیم؟

بله ، برای مثال نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی بسیار مهم است، هنگام خواب سعی کنید سر خود را بالاتر از بدنتان قرار دهید. برای این کار می توانید از تخت هایی که سرشان بالاتر است استفاده کنید یا اینکه از چند بالشت برای زیر سر خود کمک بگیرید.هنگام عطسه کردن حتما حواستان باشد که با دهان باز عطسه کنید و برای تخلیه بینی خود تا یک هفته از فین کردن استفاده نکنید. فعالیت هایی که در طول روزمره نیاز به خم شدن ، کشیده شدن و زور زدن دارد را به هیچ وجه انجام ندهید تا بهبودی شما کامل گردد. از طرفی وجود گرفتگی در بینی ، سنگین بودن سر ، گاها سردرد از نشانه های معمولی جراحی بینی می باشد که به مرور ازبین خواهد رفت.

چه زمانی شکل ظاهری من معمولی می شود؟

اغلب موارد افراد با گذشت دو هفته به وضعیت عادی خود بر میگردند اما به دلیل تجربی بودن این بازه زمانی ممکن است برای شما اندکی کمتر یا بیشتر طول بکشد. اگرچه بعد از گذشت این دوهفته همچنان فکر می کنید بینی شما دارای ورم می باشد اما به خوبی تشخیص خواهید داد که روند بهبودی شما در حال طی شدن است.

آیا بعد از انجام عمل جراحی بینی می توان از لنز یا عینک استفاده کنم؟

اگرچه استفاده از لنز ها برای بعد از عمل جراحی مشکلی ایجاد نمی کند اما دراغلب موارد به متقاضیان توصیه می شود که برای مدت یک روز از لنز های خود استفاده نکنند و به چشم های خود استراحت دهند. تجربه نشان داده که افراد در اکثر موارد از این اقدام راضی بوده و احساس خوبی نسبت به این کار داشته اند.در مورد استفاده از عینک نیز اشکالی وجود ندارد که عینک بر روی گچ بینی قرار گیرد. بعد از گذشت یک هفته گچ بینی شما باز خواهد شد و پزشک به شما نشان خواهد داد که چگونه باید از عینک خود استفاده کنید تا به صورت مستقیم برروی بینیتان قرار نگیرد. در اکثر موارد به متقاضیان سفارش می شود که برای هفته اول بعد از باز کردن گچ بینی شان از فریم های  یو پی اس(UPS) استفاده نمایند.

چند روز بعد از جراحی می توانم حمام بروم؟

این سوال یکی دیگر سوالاتی است که به دفعات از ما پرسیده می شود. شما بعد از انجام عمل جراحی بینی باید تا پایان زمان لازم برای باز کردن گچ بینیتان از رفتن به حمام خودداری کنید. این زمان در بیشتر اوقات نزدیک به یک هفته است. در طول این یک هفته نباید گچ بینی خیس شود. درصورت تمایل برای شستن موهای خود پیشنهاد می شود این کار را درون دستشویی یا سینک انجام دهید.

بنده حدود 10 روز از عمل بینی ام میگذرد و هنوز سوراخ های بینی ام نامتقارن هستند در صورتی که خود بینی متقارن شده است. البته هنوز مقداری در یک سمت بینی ام ورم وجود دارد؟ ایا نیاز به عمل ترمیم می باشد؟

همان طور که خود شما نیز اشاره کرده اید هنوز مقداری ورم در بینی وجود دارد ابتدا باید منتظر باشیم تا ورم به کلی از بین برود تا بعد از آن برای انجام دادن یا انجام ندادن عمل ترمیم تصمیم بگیریم. به احتمال خیلی زیاد با تمام شدن ورم بینی مشکل شما حل خواهد شد.

ممکن است بعد از عمل جراحی یک طرف بینی ورم داشته باشد و طرف دیگر خیر؟ آیا نیاز به عمل ترمیم می باشد؟

امکان بیشتر بودن ورم در یک طرف بینی نسبت به طرف دیگر بینی وجود دارد. این ورم ها به مرور برطرف خواهند شد و بعد از برطرف شدن ان باید نظر قطعی را صادر کرد. در مورد عمل ترمیم نیز معمولا بعد از یکسال تصمیم گرفته خواهد شد.

بعد از باز کردن گچ بینی پزشک از چسب برای بینی استفاده می کند این کار چرا صورت می گیرد؟ تا چند روز باید این چسب ها وجود داشته باشند.؟

چسب بینی باعث می شود ورمی که به دلیل وجود مایعات در بینی اتفاق افتاده است جذب شود. همچنین فشار چسب کمک می کند که الیاف کلاژن در قسمت بخیه دار جمع شده و حجم منطقه دارای ورم کاهش پیدا کند. پزشک معمولا به مدت 6 ماه از این چسب ها استفاده می کند که باید در طول این مدت چندبار تعویض گردد.

آیا جراحی بینی من سرپایی انجام می شود یا نیاز به بیهوشی دارد؟

در مورد بیهوشی معمولا برای جراحی بینی از بیهوشی عمومی استفاده می کنند که هم باعث آرامش خاطر در پزشک می شود و هم استرس های بیمار را کاهش می دهد. اما در مورد سرپایی بودن باید بگوییم که عمل هایی را سرپایی گویند که بعد از اتمام عمل نیاز به بستری شدن بیمار در بیمارستان نباشد. اکثر جراحی های بینی نیازی به بستری شدن فرد نیست و بعد از عمل متقاضی می تواند مرخص شده و به منزل خود برود.

عینک زدن بعد از جراحی بینی آیا میتواند فرم بینی من را تغییر دهد؟

در مورد هفته اول به دلیل وجود گچ بر روی بینی هیچ مشکلی در استفاده از عینک نیست. در مورد بعد از باز شدن گچ نیز پیشنهاد می کنیم به مدت 6 هفته از لنز به جای عینک استفاده نمایید. این مدت می تواند تا اتمام ورم بینی کاهش یا افزایش پیدا کند. بعد از این زمان هیچ محدودیتی در استفاده وجود ندارد.

برای پاک کردن بینی بعد از عمل می توان از گوش پاک کن استفاده کرد؟

این کار ممکن است بافت های داخلی بینی را دچار مشکل کند. پیشنهاد می کنیم برای تمیز کردن بینی از سرم نمکی استفاده کنید. از طرفی حتما در این مورد با پزشک خود مشرت نمایید.

آیا مصرف الکل و قلیان بعد از عمل بینی مشکلی ایجاد می کند؟

مصرف دخانیات باعث کندش شدن روند بهبود می شود به همین دلیل پیشنهاد می کنیم حداقل به مدت 2 ماه از مصرف ان خودداری کنید.

آیا استفاده از ماسک بعد از باز شدن گچ بینی مشکلی ایجاد می کند؟

خیر ، استفاده از ماسک باعث می شود که از تابش نور خورشید به بخیه ها و لک شدن ان ها جلوگیری کند. حتما در بستن ماسک دقت داشته باشید که مقداری ان را آزاد تر ببندید تا فشاری برروی بینی ایجاد نشود. یا حتی می توانید از کلاه های لبه دار برای جلوگیری از تابش اشعه های خورشید استفاده کنید. حتما برای تصمیم نهای با پزشک خود مشورت کنید.

چه مدت بعد از انجام عمل بینی می توان باردار شد؟

با سپری شدن دوران درمان می توانید برای بارداری اقدام کنید. این زمان تقریبا بین 1 الی 2 ماه می باشد که بارداری بعد از آن مشکلی ایجاد نمی کند.

چند روز بعد از عمل می توانم ورزش کنم؟

بعد از انجام عمل به مدت 10 روز نیاز به استراحت می باشد. در طول این مدت و با گذشت چند روز از درمان می توانید تنها به پیاده روی بپردازید. حتما توجه داشته باشد هرگونه فعالیتی که موجب افزایش ضربان قلب و تسریع تنفس شما شود می تواند بهبود شما را مختل کند. بعد از 6 هفته به دلیل محکم شدن استخوان بینی امکان انجام ورزش وجود دارد . برای انجام ورزش هایی که امکان تماس با بینی و ایجاد فشار بر روی ان وجود دارد حداقل 5 الی 6 ماه بعد از عمل زمان لازم است.

شما نیز می‌توانید سوالات خود را درباره عمل بینی در بخش نظرات مطرح نمایید.

Stethoscope

معرفی پزشکان و کلینیک ها

دیدگاه کاربران

  • مازون

    چه سایت قشنگی دارین

    ۰۴ بهمن ۱۳۹۹ پاسخ دهید
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *